Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am un atv de 200cc si nu vreau sa-l inmatriculez la politie pt ca nu-l folosesc pe sosea..caut pe cineva care sa mi-l poata inregistra la o primarie(contra cost normal)ca utilaj agricol.am factura si certificatul C.O.C.rugaminte...fara scanuri,copii xerox sau alte prostii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma insel, nu il poti nici injmatricula, nici inregistra. se pare ca, in conformitate cu ultimile modificari ale codului rutier, atv-urile nu mai au drept de circulatie pe drumurile publice. ma mai uit odata in lege si iti zic concret ce si cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma insel, nu il poti nici injmatricula, nici inregistra. se pare ca, in conformitate cu ultimile modificari ale codului rutier, atv-urile nu mai au drept de circulatie pe drumurile publice. ma mai uit odata in lege si iti zic concret ce si cum

De unde le scoti?Cu atv-urile INMATRICULABILE,care au C.O.C. se poate circula!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un atv de 200cc si nu vreau sa-l inmatriculez la politie pt ca nu-l folosesc pe sosea..caut pe cineva care sa mi-l poata inregistra la o primarie(contra cost normal)ca utilaj agricol.am factura si certificatul C.O.C.rugaminte...fara scanuri,copii xerox sau alte prostii...

Daca nu circuli pe sosea de ce l-ai inmatricula?Il poti inscrie la primarie pe baza cartii de identitate(dar sa dovedesti ca este utilaj agricol).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roaga-l pe fostul proprietar sa-ti facapartea o imputernicire sa circule si gata,desi nu vad de ce nu o poti folosi atata timp ce o ai impusa la directia fiscala,dar probabil e alta lege in partea asta de tara,am un prieten ce circula de vreo 2 ani in felul asta si nu aluat nici o amenda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu cu ATV-ul inmatriculat se poate circula pe anumite categorii de drumuri publice ( de prin 2010 sau 2011), exceptand drumurile nationale si europene, desigur si autostrada. Daca ma insel, din cauza ca s-a mai chimbat codul rutier intre timp, luminati-ma si pe mine, pentru ca am si eu un ATV inscris la politie, doar ca in ultimii ani nu am mai prea avut timp de el și nu i-am mai facut verificare si asigurare, l-am folosit strict pentru ”endureala”...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma insel, nu il poti nici injmatricula, nici inregistra. se pare ca, in conformitate cu ultimile modificari ale codului rutier, atv-urile nu mai au drept de circulatie pe drumurile publice. ma mai uit odata in lege si iti zic concret ce si cum

 

Te inseli. Inca nu s-a dat nici o lege in acest sens. Unele consilii locale au interzis ATV-urile pe unele strazi din centrele oraselor respective. Dar la nivel national nu. De pilda la mine in oras nu e nici o interdictie pentru ATV-uri.

 

Din cate stiu eu cu ATV-ul inmatriculat se poate circula pe anumite categorii de drumuri publice ( de prin 2010 sau 2011), exceptand drumurile nationale si europene, desigur si autostrada. Daca ma insel, din cauza ca s-a mai chimbat codul rutier intre timp, luminati-ma si pe mine, pentru ca am si eu un ATV inscris la politie, doar ca in ultimii ani nu am mai prea avut timp de el și nu i-am mai facut verificare si asigurare, l-am folosit strict pentru ”endureala”...

Daca ai ATV inmatriculat la politie poti circula linistit pe sosea, inca nu e data nici o lege. Numai daca consiliul vostru local le-a interzis pe anumite strazi.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca va uitati in codul rutier,art 6, alin 6 si 21, primele modificari sunt in ceea ce priveste definirea unor categorii de vehicole. normelor de aplicare sunt cele care vor stabili ce se va intampla cu atv-urile deja inmatriculate conform vechiului cod rutier. http://www.ziare.com/stiri/soferi/seful-politiei-rutiere-nu-vrea-sofat-fara-permis-toata-lumea-se-pricepe-la-fotbal-si-circulatie-1152354. ce e cert e ca cel putin definita DRUMULUI PUBLIC NU S-A SCHIMBAT. stiu ca normele de aplicare au fost publicate, dovada ca se stie si cum va arata proba practica la categoriile AM, A1, A2, A, dar nu am reusit inca sa le citesc cap-coada.

Editat de valichiru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt corecte urmatoarele in caz ca ai una bucata motocicleta fara acte, adusa din afara ( Italia ) si vrei sa o inmatriculezi la noi ?

 

- la RAR stiu ca iti poate face carte de identitare daca nu apare furata fara alte documente.

- problema apare la politie unde ti se va cere pe langa cartea RAR, talonul de Italia, dovada radierii din Italia si contract Vz-Cu traduse

 

Politia va cere din italia informatii referitoare la actele auvehiculului ( pe baza seriei banuiesc ) si va trebuii sa astepti o perioada nedeterminata pana cand iti dau OK-ul...

In acest timp NU ai dreptul la numere provizorii pana la solutionare.

 

Ar fi alta varianta cu declariate notariala ceva ? Sau iau frumos motoreta fara acte si o "combin" cu cea veche inmatriculata ...

Editat de kidmeister
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de transplant de cadru, nu prea stiu daca poti dsa faci ceva daca nu ai NICI un act la moto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar merge sa inmatriculez o Yamaha XT 125 X daca e inmatriculata pe Sibiu la primarie si eu vrea sa ma car cu ea in Resita si in afara localitatii ? Am acte tot, doar ca e inbatriculata pe 49cmc. Daca da cam cat ma va costa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copilu', parca ti-am explicat pe PM ce inseamna sa te legi la cap fara sa te doara, dar vad ca insisti cu XT-ul ala. Te-am intrebat: iti da contract, carte, talon, fiscal? Daca nu iti da setul complet de acte, nu merita sa te complici. Ce intelegi tu prin faptul care iti da "acte tot"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai inmatriculat de mult si nu mai stiu exact cum e treaba. Poate cineva care a facut chestia asta de curand sau se ocupa cu asa ceva etc... sa imi spuna.

 

1. De ce acte am nevoie ( inmatriculata in RO, o inmatriculez tot in RO)

2. Pasii de urmat, unde merg prima oara la fisc, la RAR....

3. Costuri daca stiti

 

MULTUMESC!

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul

 

a) fişa de înmatriculare a vehiculului - model tipizat stabilit conform reglementărilor legale - completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii pe certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi o a doua fişă de înmatriculare completată cu datele acesteia. În cazul înmatriculării temporare pentru export, nu este necesară viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. Viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale de pe fişa de înmatriculare se poate înlocui prin prezentarea Certificatului de atestare fiscală ;

asta o ai de cand ai facut contractul C-V. Te duci la fisc, o iei pe rol si iti pun ei stampila si la rubrica ta.

B) cartea de identitate a vehiculului, eliberara de R.A.R. , în original şi în copie xerox;

CIV-ul, nimic special

c) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie xerox;

Contractul de C-V facut cu fostul proprietar.

d) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie xerox. În situaţia persoanelor juridice se vor prezenta alături actul de identitate al delegatului şi copia documentului ce atestă dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul;

e clar

e) dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, aflată în termenul de valabilitate al acesteia, cu excepţia autovehiculelor şi remorcilor noi;

scrie in talon

f) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse terţilor prin accident de circulaţie, aflată în termenul de valabilitate al acesteia, încheiată pe numele noului proprietar;

copie RCA

g) certificatul de înmatriculare al fostului proprietar, în care acesta a înscris (pe verso CI, în rubrica specială) transmiterea dreptului de proprietate;

talon; pe spate am scris chiar eu (instrainat catre ... la data de... ), proprietarul uitase sa scrie. Alta data am dat talonul cu rubrica aia goala.

h) plăcuţele cu numărul de înmatriculare, dacă noul proprietar are domiciliul, reşedinţa sau sediul pe raza altui judeţ decât al fostului proprietar;

placuta de pe moto daca e din alt judet; daca esti din acelasi judet, poti pastra numarul.

i) dovada plăţii timbrului de mediu, stabilită potrivit legii;

nu

j) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare (vezi şi secţiunea Taxe şi tarife);

37 ron la CEC

k) dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare (vezi şi secţiunea Taxe şi tarife) cu excepţia cazului în care acestea se păstrează pe vehicul de la vechiul proprietar;

17 ron pt numere la rand, vreo 35 pt preferential (nu sunt sigur pt. preferential)

l) certificatul de autenticitate al vehiculului, cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice, pentru cazurile stabilite de reglementările în vigoare;

intrat pe siteul RAROM.ro, facut programare, prezentat, completat cerere activitate RAR, platit ~ 100 sau 110 ron parca.

m) procura specială, după caz.

nu e cazul.

 

+ o taxa pt. inmatriculare. (60 ron la SPIT-ul C-ta)

 

Documentele originale prevăzute lit. d) şi e) se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea.

 

Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea certificatului de înmatriculare al vehiculului şi a plăcuţelor cu numărul de înmatriculare.

Certificatul de autenticitate prevăzut la litera “l”, nu se mai solicită în următoarele cazuri:

  • la terminarea contractului de leasing, atunci când emiterea unui nou certificat se efectuează pe numele utilizatorului, respectiv persoana care este deja înscrisă în vechiul certificat;
  • la preluarea contractului de leasing de către alt utilizator;

Persoana juridică solicitantă a transcrierii transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul trebuie să depună la serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent, pe lângă documentele sus-menţionate şi acte care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea, sediul şi reprezentantul legal, în copie.

Documentele se eliberează:

  • pentru persoane fizice (personal sau prin împuternicit prin procură notarială), în baza documentului de identitate;
  • pentru persoane juridice - delegaţie + act de identitate delegat.

 

În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidentele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

 

Nu e cine stie ce, insa trebuie timp pt. alergat: la RAR, taxe locale, CEC, politie, ridicat numerele, asteptat talon prin prioripost, dus la prioripost sa il iei...

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa scot numere rosi si vreau sa stiu daca pot sa le scot fara sa ma programez la rar ca nu as da taxa aia aproasta , as vrea sa scot 3 seturi de nr rosi numa bine cat e vara si anu viitor sa il inmatriculez , ce acte imi trebe si cat ma costa toata treaba si daca se poate , multumesc mult anticipat ! sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad nici un motiv dece sa nu aduci, îs preturi OK, oferta bogata iar distanta de la mine pana în partea de vest a Ungariei e mai mica decât pana în partea de est a României.

Oricum, e doar o posibilitate sa iau de acolo motor, nimic sigur, insa pana atunci vreau sa ma documentez ce și cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...