Sari la conținut

Postări Recomandate

UP!

Te duci la RAR ii faci identificarea (daca a mai avut proprietar in RO daca nu nu)

II faci RCA pe numele tau

Dupa cu:

Fisa de inmatriculare vizata de la financiar (pe care o ai deja de cand ai declarat-o

Identificare RAR

Talon original cu ITP valabil + semnatura pe spate de la ultimul trecut in carte (daca e firma si stampila)

Cerere inmatriculare

Taxa Talon 37 lei (platiti la CEC)

Taxa inmatriculare 60 lei (platiti la admin financiara daca esti din buc sec 2 posta sec 3,4 la CEC)

Copie RCA + original

Copie buletin (daca esti firma delegatie + CU + buletin delegatI)

Copie CIV + original

Copie factura sau contract V-C + original

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Te duci la RAR ii faci identificarea (daca a mai avut proprietar in RO daca nu nu)

II faci RCA pe numele tau

Dupa cu:

Fisa de inmatriculare vizata de la financiar (pe care o ai deja de cand ai declarat-o

Identificare RAR

Talon original cu ITP valabil + semnatura pe spate de la ultimul trecut in carte (daca e firma si stampila)

Cerere inmatriculare

Taxa Talon 37 lei (platiti la CEC)

Taxa inmatriculare 60 lei (platiti la admin financiara daca esti din buc sec 2 posta sec 3,4 la CEC)

Copie RCA + original

Copie buletin (daca esti firma delegatie + CU + buletin delegatI)

Copie CIV + original

Copie factura sau contract V-C + original

Multumesc Foarte mult!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o nelamurire la inmatricularea motocicletei mele (moto noua-prima inmatriculare). Copy paste dupa site-ul prefecturii Suceava:

ÎNMATRICULARE PERMANENTA
VEHICUL NOU - IMPORTAT
DOCUMENTE NECESARE:
1. Cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare si a altei persoane
care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate,
proprietarul va mentiona solicitarea explicita în cerere;
2. Fisa de înmatriculare a vehiculului, al carei model este stabilit conform reglementarilor
legale, completata cu datele proprietarului si având viza organului fiscal competent al
autoritatii administratiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare si a
altei persoane, se va depune si fisa de înmatriculare completata cu datele acesteia, precum si
copia actului de identitate. În cazul în care proprietarul vehiculului este o societate de
leasing, este obligatorie mentionarea în certificatul de înmatriculare si a datelor de
identificare a utilizatorului. Fisa de înmatriculare trebuie semnata de proprietar (aceasta va
fi stampilata în cazul persoanei juridice);
3. Cartea de identitate a vehiculului, în original si în copie;
4. Documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau
remorcii, în original si în copie;
5. Actul de identitate al solicitantului, în original si în copie;
6. Copia documentului de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse
prin accidente de circulatie, în termen de valabilitate al acesteia;
7. Dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv, în cazul autovehiculelor si
al remorcilor dobândite din strainatate, în cazurile prevazute de lege, în original sau copie
legalizata a acesteia;
8. Dovada de plata a taxei de înmatriculare, stabilita potrivit legii;
9. Dovada de plata a contravalorii certificatului de înmatriculare;
10.Dovada de plata a taxei speciale;
11.Dovada de plata a contravalorii placutelor cu numar de
înmatriculare;
12.Procura speciala, dupa caz.

 

Intrebari:

Ce reprezinta punctul 7?

Banuesc ca punctul 8 reprezinta taxa aia de poluare (care la moto nu exista) deci nu am nevoie de ea. Dar ce reprezinta punctul 10? Ce e aia taxa speciala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o nelamurire la inmatricularea motocicletei mele (moto noua-prima inmatriculare). Copy paste dupa site-ul prefecturii Suceava:

ÎNMATRICULARE PERMANENTA

VEHICUL NOU - IMPORTAT

DOCUMENTE NECESARE:

1. Cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare si a altei persoane

care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate,

proprietarul va mentiona solicitarea explicita în cerere;

2. Fisa de înmatriculare a vehiculului, al carei model este stabilit conform reglementarilor

legale, completata cu datele proprietarului si având viza organului fiscal competent al

autoritatii administratiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare si a

altei persoane, se va depune si fisa de înmatriculare completata cu datele acesteia, precum si

copia actului de identitate. În cazul în care proprietarul vehiculului este o societate de

leasing, este obligatorie mentionarea în certificatul de înmatriculare si a datelor de

identificare a utilizatorului. Fisa de înmatriculare trebuie semnata de proprietar (aceasta va

fi stampilata în cazul persoanei juridice);

3. Cartea de identitate a vehiculului, în original si în copie;

4. Documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau

remorcii, în original si în copie;

5. Actul de identitate al solicitantului, în original si în copie;

6. Copia documentului de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse

prin accidente de circulatie, în termen de valabilitate al acesteia;

7. Dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv, în cazul autovehiculelor si

al remorcilor dobândite din strainatate, în cazurile prevazute de lege, în original sau copie

legalizata a acesteia;

8. Dovada de plata a taxei de înmatriculare, stabilita potrivit legii;

9. Dovada de plata a contravalorii certificatului de înmatriculare;

10.Dovada de plata a taxei speciale;

11.Dovada de plata a contravalorii placutelor cu numar de

înmatriculare;

12.Procura speciala, dupa caz.

 

Intrebari:

Ce reprezinta punctul 7?

Banuesc ca punctul 8 reprezinta taxa aia de poluare (care la moto nu exista) deci nu am nevoie de ea. Dar ce reprezinta punctul 10? Ce e aia taxa speciala?

 

Daca motoreta ta este noua atunci iti trebuie urmatoarele:

Factura cu, care ai cumparat motoreta

Asigurare ( se face pe serie de sasiu si motor )

taxa inmatriculare la fisc/primarie (nu stiu exact unde trebuie sa platesti ,caci eu am platit la primarie)

taxa eliberare talon platita la CEC

si cu toate astea mergi la un birou de copiat acte (de obicei gasesti linga politia inmatriculari de care apartii ) si iti intocmesc ei doasarul, te mai costa 30 lei in plus

a si era sa uit vezi sa nu uiti sa mergi cu cartea la RAR sa iti puna timbrul ala pe carte (securizarea cartii este gratuita si nu iti trebuie programare ) si vezi ca nu iti trebuie ITP sau IDENTIFICARE daca e noua capra.

Editat de Babalau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

poate are cineva niste raspunsuri pt mine....

am cumparat de pe ebay un cadru de harley care e fara acte( e nou) si un motor secound tot fara acte. oare se poate inmatricula in ro? pot face o declaratie la notar, ceva, cum ca nu e furata?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie sa mergi cu tot ansamblul finalizat si functional ca sa il omologhezi acolo. Cel mai pertinent raspuns ar trebui sa il obtii direct de la RAR. Suna la RAR (in jud. tau) si intreaba-i pe ei care sunt etapele omologarii/inmatricularii in cazul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua


Am si eu o intrebare

 

Vreau sa iau o motocicleta...are acte de Germania ( RAR FACUT )

 

 

Eu daca vreau sa o inscriu sa ii iau numere DJ xx FBK

 

Mai trebuie sa ajung din nou pe la RAR cu motocicleta ?

Motocicleta are RAR FACUT dar este din Alt oras nu Craiova

Care sunt pasi pe care trebuie sa ii fac sa ii iau NUMARU de Inmatriculare ? daca ea are deja RAR facut
HELP HELP HELP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa iau o motocicleta...are acte de Germania ( RAR FACUT )

 

 

Eu daca vreau sa o inscriu sa ii iau numere DJ xx FBK

 

Mai trebuie sa ajung din nou pe la RAR cu motocicleta ?

Da, altfel nu ai cum sa o inscrii in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna pt tine " are RAR facut"?

pentru inmatriculare ai nevoie de CIV (carte de identitate), ITP valabil. certificat de autenticitate (se emite de RAR, valabil 30 sau 60 zile, scrie pe el),si certificat fiscal de la vanzator.

la SRPCIV (biroul de inmatriculari) te prezinti cu cele de mai sus, plus RCA pe numele tau, dovada platii taxelor inmatriculare si ceri numarul preferential,

succes!

Editat de big_bro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A facut RAR si a luat CARTEA DE IDENTITATE cu toate datele despre motocicleta SERIE SHASIU KW ETC

 

Are cartea asta

Daca am cartea asta mai trebuie sa ma duc la rar sa mai fac alta carte ?

Ajutati-ma nu ma pricep

Are acte de Germania si rar facut si a luat cartea de identitate

 

civ.jpg

Editat de RazvanStyle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dovada itp si certificatu de autentificare de unde le iau ?

Certificatul de autentificare daca il iau de la RAR mai trebuie sa ma duc cu motocicleta la rar ?

Editat de RazvanStyle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

informatiile cele mai sigure le obtii de la sursa:

http://www.prefecturadj.ro/Prefectura/index.aspx?ReturnUrl=%2fPrefectura%2fdefault.aspx

la intocmirea CIV se face obligatoriu si ITP, valabil 2 ani. Cred ca si nu e nevoie de certificat de autenticitate daca data eliberarii CIV nu e mai veche de 60 zile. Cel mai bine te documentezi la ei pe site si apoi te prezinti personal sa ceri informatii.

bafta!

Editat de big_bro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

informatiile cele mai sigure le obtii de la sursa:

http://www.prefecturadj.ro/Prefectura/index.aspx?ReturnUrl=%2fPrefectura%2fdefault.aspx

la intocmirea CIV se face obligatoriu si ITP, valabil 2 ani. Cred ca si nu e nevoie de certificat de autenticitate daca data eliberarii CIV nu e mai veche de 60 zile. Cel mai bine te documentezi la ei pe site si apoi te prezinti personal sa ceri informatii.

bafta!

corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca am Cartea De Identitate de Romania

Ce acte mai imi trebuie pentru a Scoate Numarul de inmatriculare ?

Mai trebuie sa ajung pe la RAR cu motocicleta ?



Astept URGENT un raspuns din partea dvs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am un prieten ce a luat un motor .
Prin noiembrie 2013 l-a cumparat . I s-a dat fiscal , toate actele . El l-a luat in evidenta la primarie .

Intrebarea mea e ! Poate sa-l inmatriculeze fara probleme sau trebuie sa scoata iar fiscal de la cel care a avut motoru ? Se poate si cu asta ce-l are acum ?

 

Motorul inmatriculat in Ro.

Editat de alex.alexey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...