Sari la conținut

Postări Recomandate

Vreau sa iau o motocicleta...are acte de Germania ( RAR FACUT )

 

 

Eu daca vreau sa o inscriu sa ii iau numere DJ xx FBK

 

Mai trebuie sa ajung din nou pe la RAR cu motocicleta ?

Da, altfel nu ai cum sa o inscrii in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce inseamna pt tine " are RAR facut"?

pentru inmatriculare ai nevoie de CIV (carte de identitate), ITP valabil. certificat de autenticitate (se emite de RAR, valabil 30 sau 60 zile, scrie pe el),si certificat fiscal de la vanzator.

la SRPCIV (biroul de inmatriculari) te prezinti cu cele de mai sus, plus RCA pe numele tau, dovada platii taxelor inmatriculare si ceri numarul preferential,

succes!

Editat de big_bro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A facut RAR si a luat CARTEA DE IDENTITATE cu toate datele despre motocicleta SERIE SHASIU KW ETC

 

Are cartea asta

Daca am cartea asta mai trebuie sa ma duc la rar sa mai fac alta carte ?

Ajutati-ma nu ma pricep

Are acte de Germania si rar facut si a luat cartea de identitate

 

civ.jpg

Editat de RazvanStyle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dovada itp si certificatu de autentificare de unde le iau ?

Certificatul de autentificare daca il iau de la RAR mai trebuie sa ma duc cu motocicleta la rar ?

Editat de RazvanStyle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

informatiile cele mai sigure le obtii de la sursa:

http://www.prefecturadj.ro/Prefectura/index.aspx?ReturnUrl=%2fPrefectura%2fdefault.aspx

la intocmirea CIV se face obligatoriu si ITP, valabil 2 ani. Cred ca si nu e nevoie de certificat de autenticitate daca data eliberarii CIV nu e mai veche de 60 zile. Cel mai bine te documentezi la ei pe site si apoi te prezinti personal sa ceri informatii.

bafta!

Editat de big_bro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

informatiile cele mai sigure le obtii de la sursa:

http://www.prefecturadj.ro/Prefectura/index.aspx?ReturnUrl=%2fPrefectura%2fdefault.aspx

la intocmirea CIV se face obligatoriu si ITP, valabil 2 ani. Cred ca si nu e nevoie de certificat de autenticitate daca data eliberarii CIV nu e mai veche de 60 zile. Cel mai bine te documentezi la ei pe site si apoi te prezinti personal sa ceri informatii.

bafta!

corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca am Cartea De Identitate de Romania

Ce acte mai imi trebuie pentru a Scoate Numarul de inmatriculare ?

Mai trebuie sa ajung pe la RAR cu motocicleta ?



Astept URGENT un raspuns din partea dvs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am un prieten ce a luat un motor .
Prin noiembrie 2013 l-a cumparat . I s-a dat fiscal , toate actele . El l-a luat in evidenta la primarie .

Intrebarea mea e ! Poate sa-l inmatriculeze fara probleme sau trebuie sa scoata iar fiscal de la cel care a avut motoru ? Se poate si cu asta ce-l are acum ?

 

Motorul inmatriculat in Ro.

Editat de alex.alexey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A facut RAR si a luat CARTEA DE IDENTITATE cu toate datele despre motocicleta SERIE SHASIU KW ETC

 

Are cartea asta

Daca am cartea asta mai trebuie sa ma duc la rar sa mai fac alta carte ?

Ajutati-ma nu ma pricep

Are acte de Germania si rar facut si a luat cartea de identitate

 

civ.jpg

 

Cu scuzele de rigoare ,asta este cartea de la motocicleta sau cartea motoretei arata ca asta.? :what:

Editat de Babalau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu scuzele de rigoare ,asta este cartea de la motocicleta sau cartea motoretei arata ca asta.? :what:

Epic....

 

Pai daca are CIV inseamna ca NU mai are acte de Jermania..., tot trebe mers la RAR pentru IDENTIFICARE , firesc la schimbare de proprietar...trebuiesc actele obisnuite la un transfer de proprietate,...

 

LE

...politia trece proprietarul in CIV...si elibereaza concomitent si talonul.

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am un prieten ce a luat un motor .

Prin noiembrie 2013 l-a cumparat . I s-a dat fiscal , toate actele . El l-a luat in evidenta la primarie .

 

Intrebarea mea e ! Poate sa-l inmatriculeze fara probleme sau trebuie sa scoata iar fiscal de la cel care a avut motoru ? Se poate si cu asta ce-l are acum ?

 

Motorul inmatriculat in Ro.

Poate sa-l inscrie linistit, la politie nu cere fiscalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc !

Vezi in schimb, ca la politie cere fisa de inmatriculare (semnata de primaria unde a fost deschis rolul - luat in evidenta) intr-un anumit timp, s-ar putea sa stampileze/restampileze fisa aia inca o data la primarie.

Bafta!

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa vand motoru. am de facut itpul si trebuie rca obligatoriu. Daca fac rca in vederea in vederea inmatricularii pe numele cumparatorului, eu mai pot umbla pe strada cu motorul inmatriculat pe numele meu si cu rca pe numele lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut colegii, ma poate lamurii si pe mine cineva in legatura cu inmatricularea si actele necesare?

Am o yamaha r6 din 2000 proprietate personala, cu cadrul putin mai mult decat fisurat rezultat in urma unui accident, nu vreau sa o dezmembrez pt ca o am de cativa ani buni si sunt oarecum atasat de ea, asa ca m-am hotarat sa cumpar un cadru second-hand, am luat legatura cu cineva care si-a radiat mobra si m-am inteles la pret cu el pentru cadru, a zis ca are decat cartea mobrei,,, fac c.v.c cu el ca si cum as cumpara mobra de la el si schimb cadrul pe mobra mea, si ma intereseaza mai departe ce demersuri trebuie sa fac sa o repun in circulatie avand in vedere ca o sa apara ca si radiata. Si daca se poate sa-mi spuneti ce acte mai trebuie sa fac cu D-nul respectiv sa nu ma trezesc ca nu am una sau alta :) Sper ca am fost cat de cat explicit. va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sa auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este dupa cum urmeaza : vreau sa cumpar o motocicleta de la un baiat care a adus-o din Germania , problema este ca motocicleta este la socrul respectivului , el fiind plecat in Italia , cum procedez ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...