Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator little wayne

No,inteligent topic.De ca nu ai deschis topicul inainte de achizitie?...nici la primarie nu cred ca il mai poti inmatricula

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la toata lumea.

Am si eu cateva intrebari.

Situatia sta in felul urmator : am gasit in orasul meu o motocicleta pe care as fi interesat sa o cumpar.

Motocicleta se alfa la un baiat in Iasi de aproximativ 2 ani.

Este inmatriculata pe Neamt, iar proprietarul din acte este in Italia in momentul de fata si am inteles ca se intoarce in tara prin iulie / august.

Baiatul din Iasi nu a trecut-o pe numele lui.

 

In momentul in care a fost achizitionata din NT si adusa la IS, motorul a fost schimbat cu totul pentru ca cel original avea probleme si reparatiile costau destul de scump (spune baiatul din IS), asa ca a preferat sa-l schimbe cu totul.

Motorul nu este trecut in cartea motocicletei (probabil a fost schimbat dupa ultima inspectie).

 

Ce ma intereseaza pe mine in fond :

Daca o cumpar, trebuie sa-i fac ITP-ul in septembrie, pentru ca atunci expira. Cum se procedeaza avand in vedere situatia de mai sus (motor netrecut in carte si proprietar plecat din tara) ?

Baiatul din IS spune ca motorul in sine se considera piesa de schimb si ca nu ar trebui sa fie probleme la trecerea lui in carte.

Sunt putin confuz si nu stiu cum sa procedez. Sa ma bag cu riscurile de rigoare sau sa-mi caut altceva ?

Este vorba despre un Suzuki SV 650 S 2002 carburatie.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie personal, imi suna dubios.

Tu fa ce vrei, dar eu am o problema cu astia care nu isi inmatriculeaza motoretele pe numele lor (imi asum reactiile negative).

Pana la ITP, trebuie sa ii faci autentificarea (daca vrei sa o inmatriculezi pe numele tau), asa ca problemele (daca exista) ar putea aparea mult mai devreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La autentificare adica la RAR iti verifica seriile de pe caroserie VIN-ul si seria motorului. Daca seria motorului nu coresounde cu cea din carte..sunt probleme dar nu grave se rezolva. Te interesezi ce iti trebuie, nu este complicat..orcine poate sa cumpere un motor second si sa-l schimbe. Probabil un act de vanzare-cumparare motor de la un prieten, intreaba la inmatriculari sau chiar pe cei de la RAR, se face un mic dosar. Inainte de a cumpara motocicleta, verifica si seria de caroserie cea cu 17 caractere, daca si aici sunt probleme...RENUNTA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am platit si am facut cam asa pt o motoreta de 600 in bucuresti

 

taxa inmatriculare 60 lei cec

taxa eliberare certificat (talon) 37 lei cec

am vrut nr preferentiale 62 lei drpciv

 

fisa fiscala stampliata - origina + copie

cartea de identificare - original + copie

actul de vanzare cumparare - original + copie

buletin - original + copie

rca - original + copie sa iasa tot pe copie si partea verde

talonul vechi - original + copie

Nr vechi de inmatriculare

 

Asa am procedat eu daca te ajuta cu ceva, Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxa pentru talon platita la cec -vreo 40 ron

taxa pentru inmatriculare la finante-vreo 60 ron

taxa pentru numere la politie-vreo 60 preferentiale sau 30 la rand

RCA in vederea inmatricularii

si cam atat daca ai autentificarea.dar mai nou intai trebuie sa mergi la finante sa ti-o treci pe nume si dupa faci RCA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cam atat daca ai autentificarea.dar mai nou intai trebuie sa mergi la finante sa ti-o treci pe nume si dupa faci RCA

Nu are treaba , dupa ce faci contract vanzare cumparare poti face rca pe nume tau, iar in loc de nr motoretei se trece in vederea inmatriculari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Ideea este urmatoare, am citit cateva pagini si am cautat pe alte topicuri .

Motor luat din UK, trimis in tara, ajuns in regula la pret f bun as zice .

Vreau sa imputernicesc pe cineva sa mi-l poata inmatricula pana ajung insa nu stiu ce anume ar trebuii sa fac .

Daca cineva a trecut printr-o situatie asemanatoare, i-as ramane dator daca mi-ar putea spune si mie .

 

Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt nou in domeniu, si am si eu cateva intrebari, daca poate cineva sa imi raspunda.

 

Motocicleta e inmatriculata in Romania, ITP valabil pana in 2015, dar nu are asigurare.

Momentan am urmatoarele acte la el: Carte de identitate, talon, contract vanzare-cumparare original, copie dupa buletin a vanzatorului, fiscalul il primesc saptamana asta de la el. Urmatorul pas e RAR-ul din cate am inteles. Imi trebuie si alte acte pt RAR? Daca nu, dupa ce termin cu RAR-ul care este urmatorul pas? La politie?

 

As vrea sa stiu exact in ce ordine ar trebui mers si unde, pentru ca trebuie sa-mi iau liber de la munca si as vrea sa reusesc sa fac totul intr-o zi, daca e posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos, se pare ca am tot ce-mi trebuie. Asta in cazul in care "Actul de proprietate" este contractul de vanzare-cumparare. Dupa cum ziceam, sunt nou in domeniu (si moto si acte/legi) si vreau doar sa ma asigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am pierdut cartea de identitate si tocmai ce mi-a expirat ITP-ul.

- pot sa fac alta in Bucuresti chiar daca el e inmatriculat si eu am buletin in alt oras?

- se poate face la o statie cu oameni prietenosi ITP-ul asa fara carte?

sper sa fie posibila varianta a 2-a :)

Editat de Freelancer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am pierdut cartea de identitate si tocmai ce mi-a expirat ITP-ul.

- pot sa fac alta in Bucuresti chiar daca el e inmatriculat si eu am buletin in alt oras?

- se poate face la o statie cu oameni prietenosi ITP-ul asa fara carte?

sper sa fie posibila varianta a 2-a :)

- Trebuie s-o declari pierduta la Monitorul Oficial. O poti face unde vrei.

- Nu poti face ITP fara carte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema. am cumparat din Italia o motocicleta, am scos numere provizorii si in decurs de 1 luna pana am strans toate actele (rar, fiscal) cineva si-a bagat ghiarele la mine in masina unde tineam originalul de la actul de vanzare cumparare si l-a pierdut. intrebarea mea este: cum pot inmatricula motocicleta daca nu am actul in original? am copie si traducerea si tot restul actelor, numai originalul astuia nu. ce pot face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contactează din nou fostul proprietar, fa alt contract de vânzare și gata,il trimite prin posta.

Ca sa fii sigur declara și la politie ca a fost furat documentul de la tine din masina,declara la monitorul oficial apoi cu toate te duci sa îl inscrii.

Mai este varianta sa faci tu un contract și sa semnezi tot tu pentru italian,asta dacă le ai cu caligrafia sai copiezi semnătura aluia.......

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am cum sa dau de fostul proprietar....si nu a fost furat, parintilor mei le place sa faca "ordine" in lucrurile mele si la varsta lor uita unde fac ordinea. l-a luat sa nu stea in masina si au uitat unde l-au pus. am cautat 1 saptamana in toate dosarele familiei si nimic...acum ma chinui sa reproduc actul, dar e foarte greu sa iasa identic cu originalul (spatieri, paragrafe, etc). semnatura o pot face...

 

intrebarea era daca exista o metoda sa nu imi trebuiasca originalul. ca am copia si legalizarea, doar originalul nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am cum sa dau de fostul proprietar....si nu a fost furat, parintilor mei le place sa faca "ordine" in lucrurile mele si la varsta lor uita unde fac ordinea. l-a luat sa nu stea in masina si au uitat unde l-au pus. am cautat 1 saptamana in toate dosarele familiei si nimic...acum ma chinui sa reproduc actul, dar e foarte greu sa iasa identic cu originalul (spatieri, paragrafe, etc). semnatura o pot face...

 

intrebarea era daca exista o metoda sa nu imi trebuiasca originalul. ca am copia si legalizarea, doar originalul nu

 

Din pacate cand o inmatriculezi iti cere copia actului de vanzare cumparare DAR si originalul. Eu am avut mirarea sa se uite daca semnaturile coincid, atat pe talon + cv + fisa inmatriculare...dar au coincis...am mana buna :)

 

BR,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...