Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Bun, am inteles, dar alta era intrebarea, care este ordinea pasilor? Trebuie sa fac intai contract vanzare/cumparare, apoi merg la politie si abia dupa aia la sectia financiara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Politie nu mai ai ce cauta. S-a dus soacra-mea acum cateva luni si-au luat-o aia la Cucoana, ti-e rau? :lol:

Act V-C, (eventual si fisa de inmatriculare, pentru stampila), certificat fiscal (ca apoi va fi greu sa mai scoti cu motorul radiat) si radiere direct. Asa a facut un prieten de-al meu acum 2 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Hai ca m-am lamurit, am fost acum la Serviciul Permise si Inmatriculari in Pipera, procedurile au ramas aceleasi (din punctul de vedere al meu ca vanzator):

1.Se face contract vanzare/cumparare.

2.In baza acestuia se radiaza de la sectia financiara

3.I se dau actele cumparatorului si cu asta/basta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am lamurit, am fost acum la Serviciul Permise si Inmatriculari in Pipera, procedurile au ramas aceleasi (din punctul de vedere al meu ca vanzator):

1.Se face contract vanzare/cumparare.

2.In baza acestuia se radiaza de la sectia financiara

3.I se dau actele cumparatorului si cu asta/basta..

4. cumparatorul circula cu vehiculul cu numerele tale, face accident,paraseste locul si esti chemat sa dai cu subsemnatul,deoarece figurezi in baza de date ca proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

:rolleyes:

 

 

Nu, pentru ca inainte sa-i dai actele tu consemnezi pe spatele talonului (in rubrica special tiparita pentru asta) "instrainat catre foaie/verde la data de.." , iar foaie/verde are la dispozitie 30 zile lucratoare sa-si inscrie autovehiculul pe numele lui.. :wink:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil s-a mai discutat pe acest forum despre acest subiect dar chiar nu am putut citi cele 119 pagini asa ca as dorii sa imi spuna cineva care a mai facut asa ceva...

 

Vreau sa cumpar o motocicleta veche, Gen Mz, ij, anii `60 , pentru reconditionat. Majoritatea nu au nici un act, adica au fost radiate acuma 20 ani si nu mai au nimica... In acest caz se poate reintroduce in circulatie doar cu un contract de vanzare cumparare??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil s-a mai discutat pe acest forum despre acest subiect dar chiar nu am putut citi cele 119 pagini asa ca as dorii sa imi spuna cineva care a mai facut asa ceva...

 

Vreau sa cumpar o motocicleta veche, Gen Mz, ij, anii `60 , pentru reconditionat. Majoritatea nu au nici un act, adica au fost radiate acuma 20 ani si nu mai au nimica... In acest caz se poate reintroduce in circulatie doar cu un contract de vanzare cumparare??

Da!dar trebe sa ai actul de radiere cu care a fost scos de sub inpozit si contractul de C/V.sa fie cu acel fost proprietar, el poate sa-l reinregistreze fiscal si sa plateasca inpozit retroactiv,am trecut prin asta acum doi ani,e cam anevoios !! poate gasest o alta cale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput si eu procesul de inmatriculare, ieri am facut identificare la rar... 106 lei, programare la ora 13, asteptat vreo 40 min degeaba... si inca vreo 40 ca sa-mi dea hartia.

Urmeaza inmatricularea efectiva... stie cineva daca e suficienta decizia de impunere la adm. financiara, pe numele meu, de acum 1 an jumatate, sau e nevoie sa ma duc sa scot inca o hartie acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fisa bifata in ambele locuri si certificatul de la celalalt proprietar, nu te intreaba. Cel putin la C-ta asa e, asa facusem cu TDM-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat, am ambele stampile, am si decizia de impunere la adm. financiara pe numele meu, chiar si o chitanta de 3 lei :P

Cred ca luni sau marti ajung si eu sa-i pun zga-ul pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intampin si eu o mica problema cu inmatricularea mobrei.

In luna Februarie am cumparat o motocicleta de la Targu Mures.

Pt a o aduce(am aduso pe roti) vanzatorul ia scos pe numele lui un rand de numere rosii.

De atunci iam mai scos si eu inca doua randuri de numere rosii(nu am inmatriculato imediat pt ca am asteptat venirea in tara a mamei mele pt a inmatriculao pe numele ei datorita unei polite de asigurare mai mici, eu am sub 30 de ani)

Acum la inmatricularea motocicletei mi sa spus ca am nevoie de certificat fiscal(o porcarie totala pt ca motocicleta nu a fost inmatriculata in tara)

Problema obtinerii fiscalului nu este foarte mare, doar ca baiatul de la care am luato este plecat in Germania si vine deabia la sfarsitul lunii in tara. Asta inseamna sa stau o luna si un pic poate pana obtin fiscalul si dupaia cat o mai dura pana o inmatriculez.

 

Este vreo posibilitate sa o inmatriculez fara acel certificat fiscal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei fiscal de la el trebuie sa o bage la impozit [ sectia financiara ] daca nu fa actele cu cel de afara ca si cum tu ai cumparat-o de acolo . Deci , acte strainul cu cumparator din ro , apoi acte el cu tine pt fiscal , daca nu , acte tu cu strainul si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca eu am contractul de V/C intre mine si cel de la care am luato, dar pe talon(nu stiu cum se numeste in italiana) am o stampila de la Targu Mures(pt eliberare nr rosii) si pt acea stampila mi se cere certificatul fiscal.

 

Obtinerea fiscalului nu e o problema. In momentul in care ajunge in tara baiatul mil poate da, doar ca dureaza.

Editat de AlinAnicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama ca tot e vorba de certificat fiscal.. Situatia este urmatoarea: luat moto acu un an jumate, facut contract v-c, mers la fisc la vanzator si scos din evidenta fiscala a vanzatorului(adica cred ca asta au facut acolo, eu am primit un exemplar ,unul a ramas la ei si unul trimis la mine acasa)..buun, faza e ca eu am avut niste probleme si nu am reuşit sa o inmatriculez de atunci, iar intrebarea este daca pe langa contract, ITP, asigurare pe numele meu pe 6 luni, RAR si alte formulare si cereri imi mai trebuie si certificatul fiscal al persoanei de la care am cumparat moto. Mersi fain si scuze ca m-am bagat asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica fiscalul este valabil 30 de zile, eu nu stiu asa, daca a scos fiscal la moto cand ai cumparat-o si ai inregistrat-o pe numele tau la impozit din cate stiu eu, nu trebuie scos alt fiscal de fostul proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

 

Declaratia de TVA care trebuie completata si depusa la Anaf-ul de sector, o poate face si altcineva in locul meu? La depunere ma gandesc. Stiu ca dureaza 2,3 zile pana se elibereaza, insa nu pot ajunge , si ma gandesc daca o pot completa eu, dar sa o depuna altcineva.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge prin imputernicit la notar cred (poate chiar si fara ceva legalizat la notar). Chestia asta a facut-o cineva (intermediar) pt. o colega de la munca...

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama ca tot e vorba de certificat fiscal.. Situatia este urmatoarea: luat moto acu un an jumate, facut contract v-c, mers la fisc la vanzator si scos din evidenta fiscala a vanzatorului(adica cred ca asta au facut acolo, eu am primit un exemplar ,unul a ramas la ei si unul trimis la mine acasa)..buun, faza e ca eu am avut niste probleme si nu am reuşit sa o inmatriculez de atunci, iar intrebarea este daca pe langa contract, ITP, asigurare pe numele meu pe 6 luni, RAR si alte formulare si cereri imi mai trebuie si certificatul fiscal al persoanei de la care am cumparat moto. Mersi fain si scuze ca m-am bagat asa.

 

Certificatul ii valabil 30 zile sau luna in curs... Deci daca scoti un fiscal in 05.07 2014 ii valabil pana in 31.07.2014. daca il scoti in 29, ii valabil 1 zi. Asta pentru vanzator... Tu cand in cumperi primesti un fiscal care arata ca in momentul vanzarii proprietarul nu avea datorii... daca a facut ulterior nu te intereseaza... ii problema lui. ii bun cel vechi. trebuie doar sa mergi la o firma de interemdieri si te rezolva aia. Asa am patit si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul ii valabil 30 zile sau luna in curs... Deci daca scoti un fiscal in 05.07 2014 ii valabil pana in 31.07.2014. daca il scoti in 29, ii valabil 1 zi. Asta pentru vanzator... Tu cand in cumperi primesti un fiscal care arata ca in momentul vanzarii proprietarul nu avea datorii... daca a facut ulterior nu te intereseaza... ii problema lui. ii bun cel vechi. trebuie doar sa mergi la o firma de interemdieri si te rezolva aia. Asa am patit si eu.

ok. multumesc. acuma alta intrebare. cat de grav e daca nu am fost la fisc la mine la domiciliu sa o iau in evidenta dupa ce am luat moto? si inca una : pot circula cu actele pe vechiul proprietar? (pe certificat scrie instrainat catre EU si data). si cu timbrul de mediu care-i faza?

» Post actualizat in 07 Jul 2014 13:49

Cum adica fiscalul este valabil 30 de zile, eu nu stiu asa, daca a scos fiscal la moto cand ai cumparat-o si ai inregistrat-o pe numele tau la impozit din cate stiu eu, nu trebuie scos alt fiscal de fostul proprietar.

si daca nu am inregistrat-o pe numele meu ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. multumesc. acuma alta intrebare. cat de grav e daca nu am fost la fisc la mine la domiciliu sa o iau in evidenta dupa ce am luat moto? si inca una : pot circula cu actele pe vechiul proprietar? (pe certificat scrie instrainat catre EU si data). si cu timbrul de mediu care-i faza?

» Post actualizat in 07 Jul 2014 13:49

si daca nu am inregistrat-o pe numele meu ? :D

Daca nu ai fost la fisc in termen de 30 de zile, vei primi o amenda de circa 50 de lei cand vei merge sa o declari(nu stiu suma exacta).

Daca vede nenea politaiul pe certificat instrainat catre, la data de, cel mai probabil i-ti va oprit talonul si vei fi nevoit sa o inscrii pe numele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...