Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare deranjez cu o intrebare ...

 

Daca am cumparat un moto .. Am facut C-V (a scris pe talon instrainat catre mine)... Mi.a dat fiscal (l-am bagat pe numele meu la fiscal).. Am facut asigurare pe numele meu .. ITP facut... Cat timp pot merge cu el fara sa-i fac identificare la RAR si sa schimb talonul la politie ? .. Multumesc :)

Poti merge pana te opreste politia, daca se constata ca este instrainat catre tine cel mai probabil i-ti va opri talonul, talon pe care i-l poate ridica doar cel trecut in talon ca proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti merge pana te opreste politia, daca se constata ca este instrainat catre tine cel mai probabil i-ti va opri talonul, talon pe care i-l poate ridica doar cel trecut in talon ca proprietar.

 

Am inteles .. Deci mai bine il bag la naftalina pana rezolv cu RAR-ul ... Multumesc tuturor de raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am si eu o intrebare cu privire la inmatricularea unei motociclete adusa din Grecia.

Motocicleta in Grecia a fost pe numele meu.

As dori sa o trec pe numele unui prieten pentru ca nu voi fi in tara sa ma ocup de toata alergatura si sa o inmatriculez in Romania pe numele prietenului respectiv. Intrebarea este daca am nevoie de fiscal? sau doar de un contract de vanzare/cumparare?

 

Si ulterior ce acte sunt necesare pentru inmatriculare si care este procedura?

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Imi pare rau daca a mai fost intrebat, insa daca nu am inmatriculat motocicleta pe numele meu (este bagata decat la fisc pentru impozit, deci banuiesc ca pot sa scos fiscalul) si am toate actele necesare inmatricularii (contract v-c, fisa inmatriculare si restu), daca vreau sa o vand fara sa o mai inmatriculez, cel care o cumpara de la mine are probleme mari la inmatriculare? Am inteles ca se poate duce cu cele doua contracte v-c (dintre mine si fostu proprietar respectiv dintre mine si viitoru' comparator) si ca n-ar fi probleme, insa as vrea sa stiu sigur daca se rezolva usor sau trebuie s-o inmatriculez inainte s-o vand, sa nu sperii cumparatoru' ca o inmatriculeaza greu sau ceva.

 

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit Dani, totul e asa cum zici tu. Tu o sa ii dai carte, talon, numarul il lasi pe moto, mai dai contractul dintre mine si tine si fisa de inmatriculare si fiscalul de la mine in original. Este simplu, iar cei la inmatriculari urmaresc doar continuitatea de la proprietarul din carte pana la ultimul care cumpara motoreta. Pe langa actele de mai sus in original, tu vei face cu el contract de VC (gasesti model pe net si il scoti in 3 exemplare), ii vei da o fisa de inmatriculare ca ai scos-o de la fisc (semnata de fisc in dreptul tau) si un certificat fiscal cum ca nu ai datorii si poti instraina bunul.

 

PS: daca te intreaba cineva ceva si nu stii sa raspunzi, zici ca ai tinut legatura cu fostul proprietar si il trimiti la mine sa lamuresc eventuala problema.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, oameni buni ! Va deranjez si eu cu o mare problema: am vandut in 2008 o motocicleta , am radiat o doar de la fisc [ cumparatorul mi a zis ca o inmatriculeaza pe numele lui] si nu m am mai dus sa o radiez si de la politie . Astazi m am trezit cu o invitatie la politia rutiera constanta, iar pe foaia aia eram citat eu ,scria numarul pe care il avea motocicleta in 2008 si mai scria ca motorul a fost implicat pe 08.08.2014 intr un accident rutier cu pagube materiale si sa vin la sediul politiei sa comunic cine conducea motorul. Din moment ce nu mai figurez la fisc cu motorul de aprox 6 ani , cum mai pot fi eu proprietarul? Impozitul la stat trebuie sa fie platit de cineva, nu ?(adica de noul proprietar,care e obligat sa inmatriculeze vehiculul in max 30 de zile de la data cumpararii)? ce este de facut in situatia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci cu contractul de V/C la ei (ideal si cu foaia de la fisc ca ai scos-o de la impozit) si demonstrezi astfel ca nu mai erai tu proprietar. Restul, sa faca cercetari ei.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comunici cine consideri tu ca, conducea motorul, adica cel care a cumparat-o de la tine. Faci dovada vanzarii cu cvc si aia e. E normal sa te cheme pe tine, in baza de date a politiei tu apari ca proprietar, nu conteaza ce e la fisc.

Ca sa nu existe surprize de genul asta, e bine sa se radieze si reinmatriculeze mobra/masina la vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

Vreau sa cumpar o motocicleta mai veche.

Motocicleta are numere noi dar,din alt jude,t dar intre timp a avut 2 proprietari in Bucuresti.

Aceasta are itp si asigurare expirate.

Care este demersul pe care trebuie sa-l fac ca sa o pot inmatricula pe numele meu,in judetul in care locuiesc eu

sau sa pot circula cu ea pe numerele respective...

Actualul proprietar imi da cartea si talonul care sunt pe numele altcuiva din alt judet si imi mai da certificatul sau fiscal care este pe numele sau

( am nevoie si de certificatul fiscal al proprietarului ce apre pe carte ?)

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

 

Urmeaza sa cumpar o motocicleta din Bucuresti ( inmatriculata in Bucuresti ), proprietarul avand toate actele , fiscalul, cartea , talonul. Care este procedura prin a aduce motocicleta in Brasov ca sa o pot inmatricula pe numele meu si sa fie toate actele inregula. Este prima oare cand inmatriculez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

Vreau sa cumpar o motocicleta mai veche.

Motocicleta are numere noi dar,din alt jude,t dar intre timp a avut 2 proprietari in Bucuresti.

Aceasta are itp si asigurare expirate.

Care este demersul pe care trebuie sa-l fac ca sa o pot inmatricula pe numele meu,in judetul in care locuiesc eu

sau sa pot circula cu ea pe numerele respective...

Actualul proprietar imi da cartea si talonul care sunt pe numele altcuiva din alt judet si imi mai da certificatul sau fiscal care este pe numele sau

( am nevoie si de certificatul fiscal al proprietarului ce apre pe carte ?)

Multumesc !

 

da. ar trebui sa-l aiba actualul posesor.

 

Buna ziua.

 

Urmeaza sa cumpar o motocicleta din Bucuresti ( inmatriculata in Bucuresti ), proprietarul avand toate actele , fiscalul, cartea , talonul. Care este procedura prin a aduce motocicleta in Brasov ca sa o pot inmatricula pe numele meu si sa fie toate actele inregula. Este prima oare cand inmatriculez.

 

e scris de 15000 ori pe topicul asta... daca el e proprietarul din acte, ai nevoie de contract de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare vizata la financiarul lui, talon si carte. eventual si identificarea, e chiar indicat sa o faci cu el, sa nu apara probleme dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da. ar trebui sa-l aiba actualul posesor.

 

 

e scris de 15000 ori pe topicul asta... daca el e proprietarul din acte, ai nevoie de contract de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare vizata la financiarul lui, talon si carte. eventual si identificarea, e chiar indicat sa o faci cu el, sa nu apara probleme dupa.

 

 

Da, da' e greu sa cauti atata... sau cum ar fi sa scrii pe google acte necesare inmatriculare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!! Detin un hoinar care a fost inmatriculat si dupaia radiat, vreau sa-l inmatriculez (sa-l iau in evidenta la primarie, fara rar nr normale de inmatriculare) Am umblat azi toata ziua de la primarie la rar, la parcul auto. La rar imi spune sa ma duc la parcul auto ca nu se incadreaza ca motocicleta, pt ca are o capacitate de 50 cm cubi si sub 4 kw. La parcul auto imi spune ca da intardevar are 50 cm si 3,6 kw dar depaseste 45 km/h si nu o poate incadra la motocicu L1.... Am vb la rar si nu vor sa o limiteze la 45 km/h (am incercat si asta)....

Sper ca am explicat destul de bine...

Va multumesc anticipat

 

PS: vreau sa o inmatriculez la primarie, ca sa poata fi condusa cu categoria B,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte simplu cu cartea si talonul si contractul de vanzare , nimic alceva . dupa ce ai contractul de vanzare vii cu el la fisc cand ai drum si o scoti de acolo , de la politie se radiaza automat dupa ce comunica italienii ca s-a inmatriculat la ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte simplu cu cartea si talonul si contractul de vanzare , nimic alceva . dupa ce ai contractul de vanzare vii cu el la fisc cand ai drum si o scoti de acolo , de la politie se radiaza automat dupa ce comunica italienii ca s-a inmatriculat la ei .

Multumesc Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca este scris in acest topic probabil de 10 ori dar nu am gasit, ori nu am citit foarte atent.

 

Am pus ochii pe un motor adus din Germania, neinmatriculat. Care sunt actele necesare in aceasta situatie pentru inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PT. poK la mine adus din Italia cam asa a fost:

- contract vanzare-cumparare intre italian si mine (daca faci intre romanul care a cumparat motoru din germania si tine mi se pare ca iti trebuie fiscal de la roman)

- actele traduse

- RAR full (ai grija sa corespunda chiar si dimensiunea cauciucurilor, daca nu ai pe cineva cu tine, eu am muscato)

- chitanta la primarie

- chitanta la CEC

- acte la notar ( declaratie pe propria raspundere ca am adus motocicleta cu microbuzul ex. Sprinter cu nr. de inmatriculare ex. SV-00-XXX)

- asigurare minim 6 luni

- te duci la cei care intocmesc acte sa iti puna actele in ordine

- programare la inmatriculare definitiva

Toata distractia in jur de 1000roni, daca am omis ceva rog sa ma completeze cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...