Sari la conținut

Postări Recomandate

Eram nesigur pentru ca in lista cu acte, undeva mai jos apare :

Certificatul fiscal din partea vanzatorului – original;

Asa ca mi-am zis ca nu are cum sa insemne acelasi lucru. Nu vad rostul sa de al trece de 2 ori.

 

Despre lista de aici vorbesc : http://www.servicii-inmatriculare.ro/acte-necesare-inmatriculare-auto/

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,v-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu niste informatii si va multumesc anticipat.

 

Vreau sa aduc un DNEPR K750 din Ucraiana, aveti idee de ce acte am nevoie si care este procesul de inmatriculare? Ma poate ajuta cu ceva daca sotia mea are cetatenie ucraineana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema consta in felul urmator... acum ceva timp am vandut o mobreta care avea numerele si talonul fostului proprietar (talonul fiind completat si semnat la "instrainat catre" cu numele meu si semnatura de catre fostul proprietar ) ... am luat o in evidenta la taxe si impozite dar n am mai inmatriculat o pe numele meu .. la vanzare am inmanat talonul si fiscalul fostului proprietar .... urmand ca viitorul proprietar sa mi lase o copie a buletinului pentru a face contractul de vanzare cumparare si ulterior a scoate fiscalul meu .. insa acest lucru n a mai avut loc (diverse motive) ...iar eu am ramas cu una bucata mobra la impozit ... Cum s ar putea rezolva o astfel de situatie :lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o asa.Poate o vinzi si nu trebuie s-o mai scoti inca o data.Cel care o va cumpara,va plati o amenda de 80 de lei la primarie atunci cand o va baga la impozit.Nu conteaza ca fiscalul va fi expirat(vor trece 30 de zile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema consta in felul urmator... acum ceva timp am vandut o mobreta care avea numerele si talonul fostului proprietar (talonul fiind completat si semnat la "instrainat catre" cu numele meu si semnatura de catre fostul proprietar ) ... am luat o in evidenta la taxe si impozite dar n am mai inmatriculat o pe numele meu .. la vanzare am inmanat talonul si fiscalul fostului proprietar .... urmand ca viitorul proprietar sa mi lase o copie a buletinului pentru a face contractul de vanzare cumparare si ulterior a scoate fiscalul meu .. insa acest lucru n a mai avut loc (diverse motive) ...iar eu am ramas cu una bucata mobra la impozit ... Cum s ar putea rezolva o astfel de situatie :lool:

daca ai o copie dupa buletinul proprietarului faci un contract vanzare cump si scoti mobra de la impozit daca nu e un pic mai complicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vanduta deja ... deci celui cui am vandut o i am dat talonul si fiscalul proprietarului precedent (insa talonul este completat cu numele meu la "instrainat catre") ... insa nu i am dat si fiscalul meu .. mobra figurand in continuare pe numele meu la impozite


» Post actualizat in 05 Oct 2014 10:18

daca ai o copie dupa buletinul proprietarului faci un contract vanzare cump si scoti mobra de la impozit daca nu e un pic mai complicat

pai tocmai asta este.. ca n am copia ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai inteles omul a vandut motorul dar nu a mai facut contract cu cumparatorul ( din diverse motive) si acum el a ramas cu motorul la impozit. nu are cum sa-l mai vanda o data ca deja nu-l mai are poate doar daca motorul ala ajunge la cineva care vrea sa-l inmatriculeze si se apuca de cautat ultimul proprietar din acte( am fost in situatia asta) si acel proprietar plateste impozitul restant catre ixpaul. nu stiu daca poti s-o radiezi fara copie dupa buletin si contract de vanzare cumparare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai inteles omul a vandut motorul dar nu a mai facut contract cu cumparatorul ( din diverse motive) si acum el a ramas cu motorul la impozit. nu are cum sa-l mai vanda o data ca deja nu-l mai are poate doar daca motorul ala ajunge la cineva care vrea sa-l inmatriculeze si se apuca de cautat ultimul proprietar din acte( am fost in situatia asta) si acel proprietar plateste impozitul restant catre ixpaul. nu stiu daca poti s-o radiezi fara copie dupa buletin si contract de vanzare cumparare

adica raman cu ea pe veci la impozit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti astepta sa cumpere cineva motorul si sa te caute urmand sa-i "vinzi" direct motorul lui eliminand intermediarul care a cumparat motorul de la tine urmand ca el sa plateasca impozitul restant dar cel mai probabil motorul a fost dezmembrat sau circula la tara intr-un satuc uitat de lume. nu nu ramai cu ea pe veci mai poti incerca sa i-o "vinzi" unui prieten cu contract de vanzare cumparare si s-o radiezi de la primarie dar cred ca iti trebuie o copie dupa talon ( datele din talon trebuie sa le completezi sigur dar nu-mi amintesc daca am lasat o copie la talonului la primarie cand am cumparat motorul si vechiul proprietar mi-a dat fiscalul si fisa de inmatriculare)

Editat de comarian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Nu ai spus nimic de cartea de identitate si contractul de vanzare -cumparare intre tine si primul proprietar...daca le mai ai, cred ca ar exita posibilitatea sa o poti radia fiscal...


» Post actualizat in 05 Oct 2014 10:49

...si daca nu exista nici contract de vanzare cumparare intre tine si persoana careia i-ai dat-o este cam...FURT pentru ca ca detine un bun care nu-i apartine legal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma indoiesc ca mai are cvc primului proprietar ( eu am primit toate cvc de la prima motocicleta de la ultimul proprietar in acte pana la mine erau 3 posesori) nu stiu cum poate fi clasificat ca furt daca omul si-a primit banii. eu mi-as fi facut griji in caz ca face ala ceva cu motorul si incep sa vina citatiile la mine pentru diferite infractiuni ( trecut pe rosu, depasit pe continua, radare, poate ceva accident de la care ala fuge cu/fara motocicleta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Nu ai spus nimic de cartea de identitate si contractul de vanzare -cumparare intre tine si primul proprietar...daca le mai ai, cred ca ar exita posibilitatea sa o poti radia fiscal...

» Post actualizat in 05 Oct 2014 10:49

...si daca nu exista nici contract de vanzare cumparare intre tine si persoana careia i-ai dat-o este cam...FURT pentru ca ca detine un bun care nu-i apartine legal

da... am uitat sa precizez. ca si contractul de vanzare cumparare intre mine si fostul proprietar + cartea sunt tot la el ... am zis ca se rezolva rapid ..dar se pare ca nu

 

\. eu mi-as fi facut griji in caz ca face ala ceva cu motorul si incep sa vina citatiile la mine pentru diferite infractiuni ( trecut pe rosu, depasit pe continua, radare, poate ceva accident de la care ala fuge cu/fara motocicleta)

... motorul nu este inmatriculat pe numele meu .. are numerele vechi ,fostul proprietar .. talonul la fel ... mobra figureaza pe numele meu doar la fisc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... motorul nu este inmatriculat pe numele meu .. are numerele vechi ,fostul proprietar .. talonul la fel ... mobra figureaza pe numele meu doar la fisc

da dar daca se intampla ceva cel care ti-a vandut-o tie te "nominalizeaza" pe tine daca-l cauta politia si arat cvc dintre tine si el si s-a spalat pe maini de tot el si-a incheiat partea dar tu nu poti face acelasi lucru ca nu poti demonstra cui ai vandut motorul,totusi incearca varianta cu prietenul pe care ti-am propus-o ( mai ales daca ai o copie dupa talon) poate cu o mica atentie rezolvi problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci un CVC intre tine si o persoana oarecare si in baza acestui contract o scoti de la impozit, scoti si pastrezi fiscalul in eventualitatea ca te-ar cauta un actual proprietar sa i-l dai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Nu ai spus nimic de cartea de identitate si contractul de vanzare -cumparare intre tine si primul proprietar...daca le mai ai, cred ca ar exita posibilitatea sa o poti radia fiscal...

» Post actualizat in 05 Oct 2014 10:49

...si daca nu exista nici contract de vanzare cumparare intre tine si persoana careia i-ai dat-o este cam...FURT pentru ca ca detine un bun care nu-i apartine legal

Primul tau post aici pe forum si ai si zis o prostie... Pana la furt trebuie s-o fure unu', ca d-aia se numeste FURT!

Faci un CVC intre tine si o persoana oarecare si in baza acestui contract o scoti de la impozit, scoti si pastrezi fiscalul in eventualitatea ca te-ar cauta un actual proprietar sa i-l dai.

Si ce face daca e prietenul se trezeste deja cu ea la impozit? ca mai nou, prin unele locuri asa se face, cand o scoti la fisc, o pune automat celui care i-ai vandut-o.

Paul, mergi si vorbeste cu inspectorul de strada, te va invata ce si cum trebuie sa faci. Ii explici ca nu poti sa mai dai de cel caruia i-ai vandut-o...

» Post actualizat in 05 Oct 2014 18:18

Edit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci un CVC intre tine si o persoana oarecare si in baza acestui contract o scoti de la impozit, scoti si pastrezi fiscalul in eventualitatea ca te-ar cauta un actual proprietar sa i-l dai.

mai bine taceai ,cumparatorului o sa-i apara in baza de date,mai nou se trimite adresa directa catre unitatea fiscala a cumparatorului

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce motocicleta e vorba? Caut și eu un fiscal de la cineva care corespunde cu situația ta.am luat mobra fără fiscal și nu mai dau de vânzător. Poate ești tu :)). Oricum ăsta e nr meu. 0722439268 vali

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine taceai ,cumparatorului o sa-i apara in baza de date,mai nou se trimite adresa directa catre unitatea fiscala a cumparatorului

 

Cumparand o mobra pentru piese sa inteleg ca automat va intra la impozit ?.....,caci doar e impozit pe proprietate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai cum sa rezolvi... Poti doar sa faci rost de datele fostului proprietar (CNP / Serie + Nr. Buletin) si sa i-o "vinzi" (faci contractul de vanzare cumparare singur intre tine si el) iar in baza contractului de vanzare - cumparare ii scoti fiscalul. Motocicleta nu e tocmai furata, pentru ca s-a facut de comun acord intelegerea intre voi, dar el n-o sa poata s-o inmatriculeze niciodata si te-ai gandit bine, daca ia el vreo amenda sau ceva, la tine ajunge pentru ca acum e ca si cum i-ai fi imprumutat-o.

 

Oricum, daca-l opreste politia si-i verifica atent talonul o sa vada ca rubrica "instrainat carte" e completata si nu cu numele lui. N-o sa-i fie tocmai bine... Daca are cartea si talonul poate merge cu ea forever, atata timp cat ii face ITP (la alte statii decat cele RAR) si o asigura (pe seria de sasiu), e perfect legala. Chiar si in caz de accident, daca nu sunt atenti politistii, nu pateste nimic...

 

Eu iti recomand sa incerci cumva sa dai de el, practic motocicleta ii este imprumutata in momentul de fata. Din punct de vedere legal, este inca a ta. Si avand in vedere ca era obligatia ta sa o inmatriculezi in 30 zile de la data cumpararii, e posibil sa ai si tu probleme... Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult îmi place să citesc astfel de topice deoarece mă bucur de necazul altuia. Asta nu pentru că aș fi eu vreun neom dar nu-i suport oe cei care încearcă tot felul de şolticării pentru a evita calea legală.

 

Așa cum a zis și cmd mai sus, cu CVC pe numele unui prieten nu rezolvi nimic, îi intră direct ăluia la impozit. Totuși, eu recomand această variantă și îl încurajez pe prietenul tău să vină și el pe topicul ăsta ulterior să ceară sfaturi că am de gînd să-i dau folow

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doresc sa ma interesez de inmatriculare in Romania deoarece am achizionat motocicleta de teren care provine din SUA. Am primit la ea act vamal din Ungaria, Certificat de origine american si facem un contract de vanzare cumparare cu fostul proprietar. Ce pasi trebuie sa urmez sa o pot inmatricula. Astept raspunsuri. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Documentele necesare inmatricularii unui autovehicul nou achizitionat dintr-un stat care nu este membru al Uniunii Europene

  • cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
  • fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia. În cazul înmatriculării temporare pentru export nu este necesară viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale;
  • cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
  • documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
  • actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
  • copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
  • dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv sau temporar pentru înmatricularea temporară, în cazul autovehiculelor şi al remorcilor dobândite din străinătate, în cazurile prevăzute de lege, în original sau copie legalizată a acesteia;
  • dovada de plată a taxei de înmatriculare, stabilită potrivit legii;
  • dovada de plată a taxei pe poluare pentru autoturisme şi autovehicule, stabilită potrivit legii;
  • dovada de plată a contravalorii certificatului de înmatriculare;
  • dovada de plată a contravalorii plăcuţelor cu număr de înmatriculare;
  • certificatul de autenticitate al vehiculului, cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice;
  • procura specială, după caz.
  • documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare.
  • persoana juridică solicitantă a înmatriculării trebuie să depună la serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent şi acte care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea, sediul şi reprezentantul legal, în copie.

Documentele necesare inmatricularii unui autovehicul inmatriculat anterior intr-un stat care nu este membru al Uniunii Europene

  • cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
  • fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia. În cazul înmatriculării temporare pentru export nu este necesară viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale;
  • cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
  • documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
  • actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
  • dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia, cu excepţia autovehiculelor şi remorcilor noi;
  • copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
  • dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv sau temporar pentru înmatricularea temporară, în cazul autovehiculelor şi al remorcilor dobândite din străinătate, în cazurile prevăzute de lege, în original sau copie legalizată a acesteia;
  • dovada de plată a taxei de înmatriculare, stabilită potrivit legii;
  • dovada de plată a taxei pe poluare pentru autoturisme şi autovehicule, stabilită potrivit legii;
  • dovada de plată a contravalorii certificatului de înmatriculare;
  • dovada de plată a contravalorii plăcuţelor cu număr de înmatriculare;
  • certificatul de autenticitate al vehiculului, cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice;
  • procura specială, după caz.
  • documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare.
  • persoana juridică solicitantă a înmatriculării trebuie să depună la serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent şi acte care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea, sediul şi reprezentantul legal, în copie.

Acestia sunt pasii de urmat pentru a inmatricula in Romania o motocicleta provenita din Sua.

 

Editat de Victor L
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt : daca motocicleta a fost vamuita in Ungaria, atunci nimic special deoarece a intrat deja si a fost vamuit in UE, deci urmeaza pasi clasici ca la orice moto adusa din UE. Se aduc si masini asa deoarece taxele vamale in Ungaria sunt mult mai mici, pe urma se aduc in RO si se inscriu fara nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...