Sari la conținut

Postări Recomandate

Pune întrebarea telefonic direct la RAR. Suni pentru programare si intrebi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am cumparat si eu o mobra inmatriculata RO, ITP valabil, trebuie sa merg la RAR doar pentru identificare. La financiar e inregistrata deja pe numele meu.

 

Intrebare: Pot sa revopsesc/colantez mobra si sa fac identificarea direct cu schimbare de culoare? Sau trebuie sa o duc cum e in acte, fac identificarea, revopsesc apoi ma duc iar ca sa schimbe talonul?

 

:thanks:

Poți face direct sa nu faci talon de 2 ori. Găsești mai multe info pe www.rarom.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pt ca azi dimineata am fost la Adm. Financiara sa bag noua mobra pe rol, pun si aici lista cu actele necesare (doar pt Adm. Financiara):

- declaratie pt stabilirea impozitului (formular tip, gratuit, se ia de acolo)

- act identitate (original si copie)

- carte autovehicul (original si copie)

- fisa de inmatriculare (original)

- certificat atestare fiscala (original si copie - il scoate vanzatorul de la fiscul lui)

- contract vanzare-cumparare, sau alt mod de dobandire (original si copie)

- imputernicire, daca e cazul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! doresc sa inscriu cbr 500 f al meu si ma confrut cu 2 probleme si nu stiu ce sa fac ,

 

1) a fost adusa in tara cum nu stiu , platforma , in masina , pe roti , si apoi s-au scos numere rosii , cand am cumparat-o de la proprietar nu mi-a dat placuta de austria ( nici nu m-am gandit la vremea respectiva )

 

acum la politie am inteles ca imi trebuie placuta de inmatriculare de austria sau o declaratie ca a fost adusa pe platforma , declaratie sunt slabe sanse sa obtin de la fostul proprietar pentru ca nu mai am datele lui de contact.

 

Bun de la un birou de acte mi-a spus sa spun asa daca ma intreaba de placuta , ca motocicleta a fost adusa pe roti si ca placuta cu numar a oprito proprietarul vechi sa o duca in austria pentru radiat. si eventual daca imi cere sa dau o declaratie pe chestia asta.

 

Sa mai confruntat cineva cu problema asta ? ce e de facut ?

 

a 2 a problema ar fi ca la RAR mi-au trecut in carte culoare Portocaliu , motocicleta fiind portocaliu - negru

exista posibilitatea sa am probleme cu politia cand ma va oprii? precizez ca in actele de austria nu este trecuta culoarea ( cei de la rar au treecut portocaliu)

 

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. mergi la notar si dai o declaratie ca a fost adus pe platforma sau intr-o duba, fara numere (numerele originale s-au predat la radierea din circulatie in tara de origine). 30-50ron, simplu!

2. nici o problema

 

stai linistit colegu, totul se rezolva :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. mergi la notar si dai o declaratie ca a fost adus pe platforma sau intr-o duba, fara numere (numerele originale s-au predat la radierea din circulatie in tara de origine). 30-50ron, simplu!

2. nici o problema

 

stai linistit colegu, totul se rezolva :)

bun , asta nu e greu dar problema e ca am intelesc ca trebuie sa dai numarul platformei pe care o aduci si asta trebuie sa faca fostul proprietar , nu eu , pentru ca am contract de V-C intre mine si el ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun , asta nu e greu dar problema e ca am intelesc ca trebuie sa dai numarul platformei pe care o aduci si asta trebuie sa faca fostul proprietar , nu eu , pentru ca am contract de V-C intre mine si el ...

si nu ai un prieten cu o remorca sau o duba?

duci o copie xerox dupa talon si se rezolva

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No pb, eu am facut asta acum 2 ani cand am adus moto din italia, aceeasi problema, nu am fost la notar doar mi-au facut fetele de la acte de acolo o declaratie si eu am semnat + atasat copie xerox talon platforma

Editat de Legnakrad.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spui ca a venit pe platforma si dai un numar. Pt un amic de-al meu a trecut tipa de la traduceri un numar de duba, era pregatita doamna :) . Motorul venise fara numar in acte.

 

 

Daca este culoarea trecuta de la RAR, nu are ce sa zica politia. RAR-ul sunt expertii, nu politia. Oricum, se scrie culoarea "dominanta", adica cea care se afla pe mai mult de 60% din suprafata. La amic motorul era albastru in actele originale, in RO au trecut alb, ca asa li s-a parut. De fapt moto era in alb-albastru. Da-le nota.

 

Deci, nu-ti fa griji cu culoarea, iar cu numarul, "gaseste o duba".

 

 

1) a fost adusa in tara cum nu stiu , platforma , in masina , pe roti , si apoi s-au scos numere rosii , cand am cumparat-o de la proprietar nu mi-a dat placuta de austria ( nici nu m-am gandit la vremea respectiva )

 

 

a 2 a problema ar fi ca la RAR mi-au trecut in carte culoare Portocaliu , motocicleta fiind portocaliu - negru

exista posibilitatea sa am probleme cu politia cand ma va oprii? precizez ca in actele de austria nu este trecuta culoarea ( cei de la rar au treecut portocaliu)

 

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai calm,si mie mi-au cerut la fel cand am adus motorul din Germania..am declarat numarul unui TICO din parcarea politiei :)) si nu m-a cautat nimeni.nu se intereseaza,ei doar vor sa aiba scris ceva negru pe alb,ca asa-i legea...

Nu e problema de asta ca am dubita vw t4 cu ea am adus-o de la oradea ( nu cred ca , conteaza ca este cu locuri 8+1 adica ) si dau declaratie si gata. Multumesc pentru sfaturi , maine merg la politie si sa vadem ce rezolv , Stima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai declaratia notariala ca ai adus-o in duba, ai restul actelor si taxele (talon, inmatriculare) platite, +asigurare (in original si xerox), si stamplila de la finante, totul o sa fie OK

succes colegu!

sa ne anunti ce ai rezolvat :)

 

PS: vezi ca sa nu depasesti 30 de zile cu certificatul de autenticitate.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

60 de zile

» Post actualizat in 12 Feb 2015 13:08

OK, sorry......

eu de obicei ma incadram intr-o saptamana dupa ce aveam RAR-ul facut, nici nu ma uitam pe acel certificat, cineva mi-a spus ca o luna e valabil....

sorry inca o data :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

a fost cineva de curand la ANAF ?

 

am o moto adusa din Olanda si trebuie sa trec si pe la ANAF sa-mi dea un certificat ca nu tre sa platesc tva la ea - fara acest certificat nu o pot inmatricula la politie

( la RAR am fost , am tot ce trebuie, la fisc este gata..)

 

Am fost astazi de dimineata si m-am umplut de spume....desigur ca mai trebuia o hartie....eu le-am facut o adresa pe mail in care le-am solicitat necesarul de acte dar se pare ca nu-i tot ce trebuie ..... mi-au cerut si traducerea talonului din Olanda de unde sa reiasa data primei inmatriculari.

am dat la tradus acest document, intru in posesia lui saptamana viitoare....

 

- trebuie legalizata la notar traducerea ?

- se pare ca am nevoie de : Buletin (orig + copie ) , copie carte moto ( orig + copie) si timbru fiscal de 2 lei .......

- ar mai trebui "documentul de achizitie din statul membru a mijlocului de transport din care sa rezulte ca la data achizitionarii mijlocul de transport a efectuat deplasari ce depasesc 6000 Km" ....ce document frate sa le dau ca moto are mai mult de 6000 km....??!!!

 

 

astept raspunsuri.

 

 

merci .

-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai declaratia notariala ca ai adus-o in duba, ai restul actelor si taxele (talon, inmatriculare) platite, +asigurare (in original si xerox), si stamplila de la finante, totul o sa fie OK

succes colegu!

sa ne anunti ce ai rezolvat :)

 

PS: vezi ca sa nu depasesti 30 de zile cu certificatul de autenticitate.....

 

Bun astazi am fost si am inscris motoreta , va spun clar ca in prahova la ploiesti la politie nu merge cu declaratie care nu este de la notar!! nu vor sub nici o forma.

alta problema , la nici un notar nu accepta sa dai tu declaratie ca a fost adusa in masina sau platforma , DOAR cel care a adus-o de afara.

 

SOLUTIE SIMPLA : m-au invatat fetele de la un birou de acte in felul urmator :

Mers la notar si am dat declaratie pe proprie raspundere ca am pierdut numerele si certificatul acela de la numerele provizorii de Austria si gata.

Mers apoi frumos la politie si nu a zis nimeni absolut nimic. La 9 am bagat dosarul la 2 jumatate aveam numerele.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi . Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...