Sari la conținut

Postări Recomandate

1 faci contractul de V-C

2. faci RCA

3. te programezi la RAR pt autentificare si ITP

4. rezolvi fiscalul, primarie, impozit, taxa talon, etc

5. mergi la politie pt inmatriculare

 

succes

 

PS: daca nu la RAR faci ITP-ul atunci vanzatorul va trebui sa-si faca RCA-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1. da

2. nu, nu ai cum sa faci asta fara un contract de vanzare-cumparare

3. dupa contract sa-ti dea fiscalul. daca se poate, chiar si in aceeasi zi, eventual nu ii dai toti banii sau/si mergi cu el, daca e ceva dubios

4. autenticitatea se poate face oricand, chiar si de catre vanzator... problema e ca trebuie sa ajunga la rar, deci are nevoie de rca si itp. sau de o remorca, dar costa

5. faci rca in vederea inmatricularii pe numele tatalui tau, dupa care itp (atentie cum circuli cu ea si unde, sa nu te prinda cu itp expirat pe strazi). nu e nevoie sa faca vanzatorul rca, indiferent ca are itp sau nu valabil. itp-ul il faci tu, separat, la orice service autorizat rar care face itp la moto

6. autenticitatea

Undeva dupa pct. 3 te duci cu fisa de inmatriculare vizata de adm financiara a vanzatorului la cea a tatalui tau si el o trece pe numele lui acolo. Nu tu, trebuie sa se duca el. Ai termen 30 zile parca, dupa care platesti o eventuala amenda de cativa zeci de lei.

6. inmatricularea, cu toate hartoagele, copiile si taxele de rigoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, deci ordinea nu este cea corecta, insa as vrea sa ma protejez de eventualele tepe...

Din acest motiv as fi vrut sa faca intai ITP-ul si autentificarea....

 

De ce spuneti ca nu pot face intai RCA-ul? Va fi o problema la ITP daca difera numele de pe talon si cel de pe asigurare?

Oare fiscalul poate sa ramana pe primul loc? anuiesc ca da....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Acum doua saptamini am inmatriculat pe numele meu un motor care avea ITP expirat si asigurare expirata. Am facut asigurare pe numele meu pe numarul de chasiu al motorului ( pentru ca doream schimbarea numarului de inmatriculare). Am mers la RAR cu motorul pe roti pina la ghiseul de la poarta unde mi-au dat hirtia cu programarea.De acolo l-am inpins inauntru halei de verificari .A durat mai putin de 2 ore pina am iesit pe poarta cu tot ce aveam nevoie de la ei.Simplu , fara complicatii , remorci.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, deci ordinea nu este cea corecta, insa as vrea sa ma protejez de eventualele tepe...

Din acest motiv as fi vrut sa faca intai ITP-ul si autentificarea....

 

De ce spuneti ca nu pot face intai RCA-ul? Va fi o problema la ITP daca difera numele de pe talon si cel de pe asigurare?

Oare fiscalul poate sa ramana pe primul loc? anuiesc ca da....

--poate sa faca el, vanzatorul, ITPul si autentificarea, dar ITP fara RCA nu se poate, si trebuie sa corespunda numele pe cele 2 hartii

 

--mdaaa, fiscalul e foarte important, fara acel certificat nu poti inmatricula mobra! Si are o valabilitaze de numai 30 de zile!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar sa fie "in vederea inmatriculari", adica fara numar de inmatriculare. Se poate face rca si pe numele vanzatorului, dar nu are rost, pt ca imediat dupa vanzare rca-ul nu mai e valabil dar... se poate transcrie pe numele cumparatorului. Doar ca e o complicatie inutila.

Daca vanzatorul e proprietar in acte, are totul in regula, nu cred sa fie probleme legale. Doar sa-ti dea fiscalul, sa nu amane la infinit pt ca are el nu stiu ce amenzi neplatite si nu vrea sa le achite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu recomand sa mergi pe ea daca nu are ITP. Dai de un control si iei o amenda...Poti sa o urci intr-un papuc, o dubita, o poti impinge agale, nu ai nevoie de ITP daca o impingi. Eu am fost oprit de politie in tot felul de moduri, mi-e frica de politie chiar daca am actele in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am de gand sa merg eu pe moto. Sunt incepator, si nici nu mi-am luat casca. Mi-a fost recomandata aceasta moto si pretul imi convine. Totusi, maine merg sa o vad.

Intelegerea cu vanzatorul, a fost ca el sa o conduca.

 

Asadar, am incercat sa fac o simulare ptr RCA la emag, si daca selectez "pentru inmatriculare" primesc urmatorul mesaj:

Atentie!
Pentru validare, inainte de emiterea politei, va fi necesara transmiterea unei copii a dovezii inregistrarii fiscale a autovehiculului pe numele noului propietar, vizata de administratia publica locala, la adresa asigurari*****. Emiterea politei RCA se face doar dupa primirea acestor documente.
Ce sa inteleg oare? Vad ca la euroins nu ma lasa sa aleg "in vederea inmatricularii".
O sa intreb si la un broker....e ca naiba. Mai ales ca nu vreau sa ii dau banii vanzatorului atata timp cat am nevoie sa mute el motorul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoreta mea avea ITP expirat cand am luat-o. Am facut RCA, am dus-o la ITP si l-am facut fara probleme pe talonul vechi. Evident ca aveam si contractul de vanzare la mine.

Apoi identificarea la RAR fara probleme (mers pe motoreta) si apoi la politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Ajutati-ma va rog cu o chestie...

 

Vreaus a cumpar o motocicleta fara ITP si fara RCA. Avand in vedere ca nu ma pricep, cam asa as vrea sa decurca lucrurile (corectati-ma va rog daca gresesc):

1. merg cu cineva care se pricepe sa vedem moto

2. fac o copie a talonului si apoi fac asigurarea pe numele noului proprietar (TATA)

3. merge cu moto si asigurarea la ITP

4. Merge la RAR dupa certificatul de autenticitate

5. imi da certificatul fiscal

6. facem contractul de V-C

 

 

E ok pana aici?

 

Salut tuturor.

 

Am un caz particular la situatia de mai sus: ce se poate face daca actualul proprietar (omul care o vinde) detine talon si CI dar nu are decat contract de vanzare-cumparare cu proprietarul din acte? Evident, a mers pana au expirat ITP si RCA iar acum o vinde.

Se mai poate obtine fiscalul in situatia asta, altfel decat sunand la usa proprietarului din acte?

Seriile corespund cu cele din acte, din punctul asta de vedere nu sunt probleme.

Editat de Gerula_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am vazut azi moto. Tipul cu care amf ost mi-a zis ca dpdv motor, frane e ok.

Are insa ceva problemute:

 

- rezervorul nu e fixat calumea

- are o problema la comutatorul semnalizarii pe dreapta

- probabil trebuie schimbate placutele pe spate

-mici defecte optice...in fine

 

Planul meu este sa negociez cu el ca sa o ii faca pe numele lui asigurarea, ITP-ul si apoi sa o ducem la autentificare. O sa platesc eu ITP-ul si autentificarea, el asigurarea si apoi sa isi recupereze banii pe RCA de la asigurator (se poate si procedura pare destul de simpla).

 

Ce parere aveti?

 

Oricum, merg sa mai vad una intre timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Salut tuturor.

 

Am un caz particular la situatia de mai sus: ce se poate face daca actualul proprietar (omul care o vinde) detine talon si CI dar nu are decat contract de vanzare-cumparare cu proprietarul din acte? Evident, a mers pana au expirat ITP si RCA iar acum o vinde.

Se mai poate obtine fiscalul in situatia asta, altfel decat sunand la usa proprietarului din acte?

Seriile corespund cu cele din acte, din punctul asta de vedere nu sunt probleme.

 

 

Nu va inghesuiti asa de tare sa dati un sfat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca actualul proprietar nu a inscris-o la fisc pe numele lui, atunci doar de la fostul proprietar se poate scoate fiscalul. Daca a inscris-o, e simplu, iei de la el.

Mai apare o eventuala problema, daca actualul proprietar nu a trecut-o la fisc si fostul a scos-o de la el... mobra a ramas "in aer" in tot timpul asta si va trebui achitat impozitul pt perioada aia moarta, plus ceva eventuale majorari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala care nu a inscris-o merge la taxe si impozite, o declara, isi plateste amenda de 30 de lei parca si impozitul aferent si scoate fiscal pe care ti-l da tie.

Fiind patit, nu mai cumpar mobra in situatii de genul asta;


» Post actualizat in 08 Oct 2015 11:21

Motoreta mea avea ITP expirat cand am luat-o. Am facut RCA, am dus-o la ITP si l-am facut fara probleme pe talonul vechi. Evident ca aveam si contractul de vanzare la mine.

Apoi identificarea la RAR fara probleme (mers pe motoreta) si apoi la politie.

RCaul a fost direct pe numele meu, cu VINul. Nu e nevoie sa faca fostul propietar RCA nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Multumesc pentru sfaturi, cam de intamplari de genul asta ma tem si eu. Daca are cineva experienta legata de cuantumul acestor penalitati please share (am inteles ca dupa un an sunt 0.1% pe zi). Ma gandesc sa nu se ajunga in 2-3 ani la sume abominabile, daca se capitalieaza penalitatile la finele fiecarui an si penalitatile din anul urmator se aplica la suma totala samd/

 

Daca are cineva un caz concret (gen Moto de X cmc, scoasa de 2 ani, am avut de platit Y lei) please share :) Macar sa-mi fac o idee daca are rost sa-mi complic existenta in caz ca pretul fierului e bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stius a zic, dar mai bine ii zici aluia care vinde: cat ma costa fierul cu fiscalul obtinut de la matale??. Ca daca nu o dezmembreaza si cumparatorul vrea sa o inmatriculeze, nu scapa de trecut pe numele lui la impozit (impozitele si moartea, 2 lucururi sigure in viata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Nu e chiar asa :) . Din pacate sunt destui care si le vand de la unu' la altul doar cu un contract de vanzare-cumparare, ba se mai si bucura ca nu platesc cativa lei impozit.

 

Oricum, clar ca o sa-i zic aluia sa sa mearga la Impozite si sa-i puna la socotit, dupa care vedem ce iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am gasit un cadru de motocicleta la un pret bun, si proprietarul spune ca situatia cu actele e cam asa:

Proprietarul A a vandut motocicleta catre Proprietarul B cu fiscal

Proprietarul B nu a inmatriculat moto si a vandut-o catre proprietarul C.

Proprietarul C nu a inmatriculat moto si de la el as vrea eu sa iau cadrul.

Eu daca il cumpar acum voi avea fiscalul proprietarului A si contractele CV proprietarilor B si C.

Daca intelege cineva ce am vrut sa explic si daca stie daca pot inmatricula mobra, va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Vei avea de platit amenda pentru nedeclararea la fisc in intervalul de timp prevazut de lege plus impozitul si penalitatile pentru perioada in care mobra n-a fost luata in evidenta. Calculul trebuie sa ti-l faca cei de la Impozite in functie de capacitatea cilindrica a motocicletei respective si de timpul trecut de la scoaterea din evidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...