Sari la conținut

Postări Recomandate

Daca vanzarea este direct intre tine si prorpietarul spaniol, nu ai nevoie de nimic fiscal, trebuie doar sa ai un document din care sa reiasa ca a fost scoasa din circulatie. Asta ar trebui sa se treaca pe certificatul de proprietate si trebuie sa ai talonul original marcat ca anulat. Iti trebuie trei lucruri importante: certificatul de proprietate, talonul si actul de vanzare-cumparare. Din ce zici tu acolo, pare ca ai ce iti trebuie, trebuie doar sa te asiguri ca a fost scoasa din circulatie.

 

Am inteles, va multumesc pt timpul acordat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ziua buna tuturor! Doresc sa achizitionez o mobra care nu este inscrisa in circulatie in Romania.

Tara de provenienta este Italia, propritaru este roman si este in italia iar cel care o vinde este nepotul lui care are o copie de buletin a proprietarului. Avand in vedere ca mobra este din alt oras inainte de a ma duce sa o vad m-am decis sa ii cer poze cu actele. Le-am primit si nu stiu daca este ok ca motoicleta sa aiba numere de inmatriculare pe ea si in acelasi timp sa aiba certificat de radiere. Am atasat si fotografiile( prima fotografie este un printscreen al unui PDF care poate fi modificat dupa bunul plac) cu actele sa va dati o parere daca am tot ceea ce trebuie in cederea inamtricularii.

Multumesc anticipat!

post-86322-0-57704000-1453274873_thumb.jpg

post-86322-0-14560300-1453274890_thumb.jpg

post-86322-0-54307800-1453275115_thumb.jpg

post-86322-0-94112600-1453275128_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea le-am avut si eu + o "dichiarazione di vendita" (adica "Io Gigi Italiano am vandut lui John romanul mobra x cu seria y la suma z", data si semnatura lui Gigi (fix o foaie pe care scrie 20 cuvinte).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au ajuns! Au trebuit traduse targa + dichiarazione di vendita pt savantii draguti de la ANAF (de unde trebe o tzidula cum ca nu datorezi TVA statului roman pt achizitia mobrei, inca 2 drumuri si un teanc de hartii) si pt a fi luata in evidenta la impozit. Cum nu aveam placuta de inmatriculare am dat la ghiseul inmatriculari o declaratie ca mobra a intrat in tara fara, placuta fiind oprita in Italia.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,as vrea si eu va rog ceva sfaturi de la cunoscatori.Vreau sa cumpar o motocicleta de la mine din oras,respectiv BV.Baiatul de la cine vreau sa o cumpar a luat-o din CT si nu a trecut-o pe nume nici la fisc,are doar CV si fiscalul de la cel din CT.Eu cum trebuie sa procedez sa fie bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ai 3 variante

1. Cel din Brasov sa o bage la fisc si apoi sa o scoata, ca sa-ti dea tie fiscalul pe numele lui.

2. Daca fiscalul din CT e inca valabil, ai putea sa 'faci' un CV cu proprietarul anterior ca sa folosesti fiscalul de la el.

3. Mergi in CT si faci CV acolo cu proprietarul anterior , ca sa-ti dea un fiscal valabil.

 

2 si 3 nu-s recomandabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ai 3 variante

1. Cel din Brasov sa o bage la fisc si apoi sa o scoata, ca sa-ti dea tie fiscalul pe numele lui.

2. Daca fiscalul din CT e inca valabil, ai putea sa 'faci' un CV cu proprietarul anterior ca sa folosesti fiscalul de la el.

3. Mergi in CT si faci CV acolo cu proprietarul anterior , ca sa-ti dea un fiscal valabil.

 

2 si 3 nu-s recomandabile.

Mersi fain!

Cred ca varianta 1 este cea mai buna(am intrebat si la fisc si a spus ca se poate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, de curand mam gandit sa cumpar din R.Moldova o motocicleta veche ruseasca, nu am gasit pe net multa informatie la procedura de a aduce in tara o motocicleta non ue, care sunt actele necesare ce trebuie prezentate la vama si actele necesare de a fi inregistrata in Romania, poate cineva a avut treaba cu asa ceva si ma poate ajuta si pe mine cu ceva informatii, va multumesc tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am adus eu anul trecut o moto din Moldova.In primul rand moto trebuie sa aiba nr.nou,poza cu moto albastru,talon plastic(certificat inmatriculare,ei nu au carte de identitate a vehicolului ca noi).Daca le are astea e bine,daca nu ,nu o sa poti sa il scoti din tara.Dupa aceea mergi cu moldoveanul la un fel de "RAR",acolo faceti o FACTURA(moldovenii ii mai spun procura) si RADIEREA VEHICOLULUI.Cu astea facute catre vama.La vama sa ai ceva "pesches"prin buzunare pentru orice eventualitate.Pretul de achizitie trecut in acte sa fie de maxim 3000 lei moldovenesti,pt ca pana la suma asta se socoteste mic trafic de frontiera si nu ai probleme cu vamuirea la ei.La noi se face vamuirea obiectului,la mine a fost 30 % din valoare.Dupa ce ai hartia din vama ro.,drum bun.Esti mandru proprietar de comunista.Daca mai ai ceva nelamuriri numele meu este Cosmin,tel. 0740267102.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi!

Am cumparat vara trecuta un motor inscris din Bucuresti, tipul l-a scos de la Fisc si l-am bagat eu pe numele mamei mele pentru ca planuiesc sa il inscriu tot pe numele ei.

Intrebarea mea ar fi: trebuie sa il inscriu neaparat iar, el fiind deja inscris cu numere de bucuresti si cu talonul cu ITP-ul facut pana la sfarsitul anului acesta?

Stiu ca o sa ma coste o caruta de bani sa ii fac RAR-ul. O alta problema ar fi ca mama e in Vrancea si as vrea sa stiu daca in cel mai rau caz o sa pot sa ii fac RAR-ul in bucuresti si sa ma duc cu actele sa il inscriu in VN?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si imi cer scuze daca mai exista deja aceasta informatie dar nu am gasit-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor si sper sa nu mai existe un astfel de topic si sa ma injurati.Am si eu cateva intrebari legate de inmateicularea unei motociclete:

1. Daca aceasta are ITP.- ul facut trebuie sa ma duc iar la itp sau direct la R.A.R.?

2. Fiiund ai ultima dar si cea care ma intriga foarte tare!.. daca eu am adresa intr-un oras (cea de pe buletin),dar acum locuiesc in altul din varii motive, o pot inmatricula la politia din orasul in care sunt acum are cineva idee?!

Multumesc frumos celor care se obosesc sa citeasca si daca stiu ceva ma elucideza si pe mine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca ITP-ul nu a expirat nu e necesar sa il faci din nou. Mergi la RAR pentru autentificare.

2. Daca adresa ta este in acelasi judet ca orasul in care locuiesti poti (si desigur daca ai serviciul de inmatriculari in orsaul in care locuiesti). Altfel trebuie sa mergi in judetul in care ai domiciliul.

Editat de Razen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, un raspuns mult mai repede decat ma asteptam da existe.Adica asta ar insemna sa tarai motoru pana acolo sa pierd cateva multe zile banuiesc si inapoi(tinand cont ca vorbim de un motor de 125 si de o distanta considerabila)...dar daca imi fac aici viza de flotant ar merge ai idee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...