Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc, un raspuns mult mai repede decat ma asteptam da existe.Adica asta ar insemna sa tarai motoru pana acolo sa pierd cateva multe zile banuiesc si inapoi(tinand cont ca vorbim de un motor de 125 si de o distanta considerabila)...dar daca imi fac aici viza de flotant ar merge ai idee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge cu viza de flotant.

Îți zic cum am făcut eu. Am domiciliul stabil în Tulcea și locuiesc în București de foarte multi ani.

Am făcut autentificarea rar în București. Am mai făcut o procura unei firme care se ocupa cu înmatriculări în Tulcea, am trimis cu șoferul unui microbuz documentele persoanei împuternicite și în 3, 4 zile mi-a trimis toate actele înapoi cu tot cu număr și certificat. Nu mi-a cerut mai mult de 100 de lei pentru toată alergatura de acolo.... Bineînțeles, în afară de costurile înmatriculării.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oo super daca nu trebuie sa mergi tu moto si daca nici personal si sunt astfel de firme( care acum imi amintesc ca sunt si la mine ) e mai mult decat ok. Multmesc mult baieti de ajutor era asa in dubii ce sa fac .. o seara frumoasa tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor si sper sa nu mai existe un astfel de topic si sa ma injurati.Am si eu cateva intrebari legate de inmateicularea unei motociclete:

1. Daca aceasta are ITP.- ul facut trebuie sa ma duc iar la itp sau direct la R.A.R.?

2. Fiiund ai ultima dar si cea care ma intriga foarte tare!.. daca eu am adresa intr-un oras (cea de pe buletin),dar acum locuiesc in altul din varii motive, o pot inmatricula la politia din orasul in care sunt acum are cineva idee?!

Multumesc frumos celor care se obosesc sa citeasca si daca stiu ceva ma elucideza si pe mine!!

daca expira ITP in mai putin de 6 luni trebuie sa faci si ITP din nou..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am si eu o intrebare. dat fiind acum vreun an cand Italia a inasprit modalitatea de achizitionare a vehicolelor pt export din tara lor, acum am un prieten acolo care a luat un motor si vrea sa il aduca in Romania si sa il inmatriculeze dar i s-a eliberat actul de proprietate in format digital. Care este procedura la rar si politie cu acest act de proprietate digital ? il prezint copie si ei il verifica online pt autencitiate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca expira ITP in mai putin de 6 luni trebuie sa faci si ITP din nou..

Nu stiu de unde ai scos-o pe asta... ITP-ul e valabil pana la data trecuta pe talon, nu exista acel "mai putin de 6 luni" de care vorbesti. Am facut identificarea la Dinica cu 3 zile inainte sa-mi expire ITP-ul si doar m-a intrebat daca vreau sa-l fac acolo. I-am multumit si l-am refuzat politicos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am si eu o intrebare. dat fiind acum vreun an cand Italia a inasprit modalitatea de achizitionare a vehicolelor pt export din tara lor, acum am un prieten acolo care a luat un motor si vrea sa il aduca in Romania si sa il inmatriculeze dar i s-a eliberat actul de proprietate in format digital. Care este procedura la rar si politie cu acest act de proprietate digital ? il prezint copie si ei il verifica online pt autencitiate ?

Asa am avut si eu, n-a fost nici o problema!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am avut si eu, n-a fost nici o problema!

ok, stiu ca nu e nici o problema. intrebarea este cum ai aratat acel act de proprietate digital? (eu nici nu stiu in sine cum arata dar presupun ca e eliberat in forma pdf sau ceva) si il printezi si te duci cu el asa la rar si politie si ei il verifica in sistemul computerizat, sau cum ai procedat avand acel act digital ? asta era intrebarea .. multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hartia printata am aratat-o la toata lumea impreuna cu celelalte acte, fiecare si-a ales ce-a avut nevoie - la rar n-am fost eu personal cu mobra, doar cand am ridicat actele. Oricum n-a parut sa intereseze pe careva tzidula :D Cred ca nici n-am tradus-o ca pe "targa" si "dichiarazione di vendita" pe care distinsii de la taxe si impozite le cer in limba romana.

In schimb la inmatriculare mi-au cerut o hartie de la ANAF din care sa rezulte ca nu datorez TVA statului roman pt ca mi-am achizitionat mobra sh din Italia, pe persoana fizica (care este)!! In Calarasi am inteles ca n-au cerut, situatie identica, mobra adusa odata cu a mea. Si am mazgalit pe copia de buletin cum ca a intrat in tara fara placuta de inmatriculare, desi exista radiere pt export pe targa. Mutanti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Zilele acestea mi-am inmatriculat si eu motocicleta: Honda VF750C Magna.

Acte si indrumari:

- RAR - pentru autentificare 105ron - carte identitate, ITP valabil, buletinul celui care o prezinta,

- Directia Taxe si Impozite unde apartineti pentru a inscrie vehiculul in evidentele lor si pentru a plati taxa de 60 ron pentru inmatriculare. Acte necesare: 4 copii xerox a contractului de vanzare-cumparare, copie talon, copie buletin, copie fisa inmatriculare, certificatul fiscal al vanzatorului, cerere tip de completat de la ei. Cel mai bine mergeti la un Xerox de langa si va face acolo tot dosarul

ATENTIE: pe contractul de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare trebuie sa fie stampila de la directia financiara a vanzatorului!!! langa ea se pune stampila de unde o inscrie cumparatorul (eu am facut un drum buzau-barlad pentru asta)

dupa 2 zile cat dureaza transferarea dosarului dintr-un birou in altul poti achita taxa de inmatriculare 60ron

- taxa de talon CEC 37 ron

- la DRPCIV vii cu: contract vanz-cump vizat de cele 2 unitati fiscale, fisa inmatriculare vizata de cele 2 unitati fiscale, vechiul talon original, cert fiscal vanzator, certificat autenticitate RAR (original), RCA valabil pe numele tau in vederea inmatricularii, placuta de inmatriculare daca nu vrei sa o pastrezi, chitanta DTI de 60 ron, chitanta CEC 37 ron

- daca treci de toate acestea si dosarul e ok, vei plati numerele, 62 ron pentru preferentiale si le vei avea in 2 ore

Birourile xerox de pe langa aceste unitati: DTI, politie, va pot ajuta destul de mult in acest drum pentru 5-10 lei. Pe langa toate acestea, multa rabdare!

Asfalt uscat sa aveti!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am si eu o intrebare. dat fiind acum vreun an cand Italia a inasprit modalitatea de achizitionare a vehicolelor pt export din tara lor, acum am un prieten acolo care a luat un motor si vrea sa il aduca in Romania si sa il inmatriculeze dar i s-a eliberat actul de proprietate in format digital. Care este procedura la rar si politie cu acest act de proprietate digital ? il prezint copie si ei il verifica online pt autencitiate ?

 

Eu am inmatriculat moto din italia in aceleasi conditii, si nu a fost nicio problema la politie cu actul digital. M-am dus cu copia printata color la inmatriculari si totul a fost ok. A trebuit totusi sa fac traducere autorizata (nu legalizata) pentru taxe si impozite si au acceptat-o asa fara probleme. La RAR au comentat pe treaba asta, dar proprietarul mi-a dat si o foaie aditionala cu linkul efectiv de pe site-ul italian unde poti verifica certificatul in "original" si nu a fost problema. Asta s-a intmaplat in noiembrie cand de abia intrase in vigoare legea la italieni. Intre timp sunt convins ca si cei de la RAR s-au lamurit cum sta treaba.

 

Pe scurt, nu trebuie sa iti faci griji, probabil nimeni nici macar nu o sa observe iar de comentat nici atat.

Editat de supergica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inmatriculat moto din italia in aceleasi conditii, si nu a fost nicio problema la politie cu actul digital. M-am dus cu copia printata color la inmatriculari si totul a fost ok. A trebuit totusi sa fac traducere autorizata (nu legalizata) pentru taxe si impozite si au acceptat-o asa fara probleme. La RAR au comentat pe treaba asta, dar proprietarul mi-a dat si o foaie aditionala cu linkul efectiv de pe site-ul italian unde poti verifica certificatul in "original" si nu a fost problema. Asta s-a intmaplat in noiembrie cand de abia intrase in vigoare legea la italieni. Intre timp sunt convins ca si cei de la RAR s-au lamurit cum sta treaba.

 

Pe scurt, nu trebuie sa iti faci griji, probabil nimeni nici macar nu o sa observe iar de comentat nici atat.

Multumesc pt raspunsul clar. asfalt uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Zilele acestea mi-am inmatriculat si eu motocicleta: Honda VF750C Magna.

Acte si indrumari:

- RAR - pentru autentificare 105ron - carte identitate, ITP valabil, buletinul celui care o prezinta,

- Directia Taxe si Impozite unde apartineti pentru a inscrie vehiculul in evidentele lor si pentru a plati taxa de 60 ron pentru inmatriculare. Acte necesare: 4 copii xerox a contractului de vanzare-cumparare, copie talon, copie buletin, copie fisa inmatriculare, certificatul fiscal al vanzatorului, cerere tip de completat de la ei. Cel mai bine mergeti la un Xerox de langa si va face acolo tot dosarul

ATENTIE: pe contractul de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare trebuie sa fie stampila de la directia financiara a vanzatorului!!! langa ea se pune stampila de unde o inscrie cumparatorul (eu am facut un drum buzau-barlad pentru asta)

dupa 2 zile cat dureaza transferarea dosarului dintr-un birou in altul poti achita taxa de inmatriculare 60ron

- taxa de talon CEC 37 ron

- la DRPCIV vii cu: contract vanz-cump vizat de cele 2 unitati fiscale, fisa inmatriculare vizata de cele 2 unitati fiscale, vechiul talon original, cert fiscal vanzator, certificat autenticitate RAR (original), RCA valabil pe numele tau in vederea inmatricularii, placuta de inmatriculare daca nu vrei sa o pastrezi, chitanta DTI de 60 ron, chitanta CEC 37 ron

- daca treci de toate acestea si dosarul e ok, vei plati numerele, 62 ron pentru preferentiale si le vei avea in 2 ore

Birourile xerox de pe langa aceste unitati: DTI, politie, va pot ajuta destul de mult in acest drum pentru 5-10 lei. Pe langa toate acestea, multa rabdare!

Asfalt uscat sa aveti!!!

De ce oare mai e nevoie de stampilarea constractului de v-c si de certificat fiscal daca exista fisa de inmatriculare care face acelas lucru( inainte nu le cerea nimeni ) ; urmeaza sa inscriu si eu bondarul si sfaturile astea prind bine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sincer nu stiu motivul acestei cereri. Nici persoana care era la Taxe si Impozite in Buzau si nici persoana din localitatea vanzatorului nu stiau de acest lucru. Desi aveam acea stampila pe fisa inmatriculare si pe certificatul fiscal al vanzatorului. Cand apare o reglementare noua, sunt aproape sigur ca ceva nepotrivit s-a intamplat si asta e masura de preventie.

Acest lucru mi-a fost solicitat la DRPCIV Buzau cand depuneam actele pentru talon+numar. Mai bine sa prevenim decat sa tratam....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot obtine numere rosii din alt oras decat orasul de resedinta"" . Concret ..locuiesc in Cluj napoca ,sunt din HD, dar nu am facuta mutatie pe CJ. Pentru numere rosii , trebuie sa duc mobra la R.A.R ? Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.

 

Daca am ceva datorii la taxe si impozite pot sa trec o motocicleta pe numele meu fara sa ma afecteze sau problema e atunci cand vrei sa obti certificatul fiscal ?

 

Vreau sa stiu exact daca a mai fost cineva in situatia exemplificata:D

 

Multumesc anticipat!

Editat de Romario Georgian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te intreaba cand bagi ceva,doar daca vrei sa scoti trebuie sa fi la zi cu darile.Cel putin asa a fost la mine cand am cumparat motocicleta.

Bafta!

Asta stiam si eu ca nu au treaba cand vrei sa treci ceva in evidenta, e in avantajul lor sa perceapa impozitul pe an mai multi bani la bugetul local, chiar daca tu circuli in alt judet-alta tara.... sper sa fie cum ai zis tu si cum cred si eu....

Editat de Romario Georgian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am ceva datorii la taxe si impozite pot sa trec o motocicleta pe numele meu fara sa ma afecteze sau problema e atunci cand vrei sa obti certificatul fiscal ?

 

Imagineaza-ti ca daca ar fi asa ai putea sa acumulezi oricate datorii la fisc fara sa le platesti vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...