Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

Am cumparat o motocicleta din Italia, prin intermediul unei firme din Romania care se ocupa cu asa ceva.

Vreau sa stiu daca pe judetul Ilfov este nevoie ca actele in limba italiana sa fie doar traduse la o firma de traduceri, sau e nevoie sa fie si legalizate ?E acelasi sediu ca si in Bucuresti(unde e nevoie doar de traducere), dar la institutiile din Roamania ma astept la orice.

A 2-a intrebare este daca am nevoie neaparat de Certificato di proprieta ?

Am doar o hartie in care se specifica ca : E' stato prodotto un Certificato di proprieta Digitale ------tine loc de original ? Il traduc si pe acesta ?(este in italiana)

Ca sa fiu mai excat am primit de la respectiva firma urmatoarele documente:

Carta di Circolazione

O hartie in care se specifica ca : E' stato prodotto un Certificato di proprieta Digitale(specifica o adresa de net si are un cod pe ea de bagat pe pagina aia

Factura din Italia(e nevoie sa o traduc si pe aceasta)

Factura de Romania pe numele meu.

Cartea de identitate romana

Un cartonas galben cu ITP si o Foaie cu ITP

Certificat de autenticitate RAR

CMR(o declaratie)

Copie certificat de inregistrare firma de unde am cumparat motorul

Certificat fiscal al frimei de unde am cumparat motorul

Certificat garantie motor.

 

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca imi trebuie la inmatriculare dovada de la fisc ca nu s-a recuperat taxa de mediu? stiam ca la motoare nu se plateste dar cine mai stie ce au astai in cap la inmatriculari.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Birou de traduceri, nu trebe legalizat

2. Mie mi-au cerut tzidula de la anaf cum ca nu datorez tva statului roman pt achizitie (mobra sh, persoana fizica)

3. E bun certificatul ala digital (oricum nu-l baga nimeni in seama).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Intrebare:

Vreau sa iau un motor si in momentul asta am buletin de Neamt, desti stau in Bucuresti si n-am apucat sa-mi fac buletin pe noua locuinta. Sambata as vrea sa-l iau si ma gandeam daca il pot inmatricula pe Bucuresti cu buletinul de Neamt? Sau sa daca pot sa-mi schimb buletinul dupa ce am luat motorul si sa-l inmatriculez pe noua adresa? Ar fi vreo problema cu actul de vanzare cumparare? Ca acolo ar fi datele din buletinul vechi? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut...fiindca cu ultima achizitie yamaha am ramas in casa (peste iarna) fara nr de inmatriculare (fostul proprietar l-a cerut dupa 1 luna) , n-am mai apucat s-o inmatriculez

 

intreb si eu ce acte sunt necesare ptr scoaterea unor nr provizorii? ( evident obligatoriu rca in vederea inmatricularii) - culmea ca ptr inmatriculare cam stiu pasii,dar provizorii ar fi prima data cand scot....si sa nu alerg aiurea in plus

 

am un program de kko la servici si intotdeuna la politie inchide dupa...iar pagina web a politiei constanta e gluma.

Pagina de web a Politiei Constanta nu iti arata nimic pentru ca ai gresit institutia care se ocupa de inmatricularea vehiculelor. Incearca Institutia Prefectului Judetului Constanta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Intrebare:

Vreau sa iau un motor si in momentul asta am buletin de Neamt, desti stau in Bucuresti si n-am apucat sa-mi fac buletin pe noua locuinta. Sambata as vrea sa-l iau si ma gandeam daca il pot inmatricula pe Bucuresti cu buletinul de Neamt? Sau sa daca pot sa-mi schimb buletinul dupa ce am luat motorul si sa-l inmatriculez pe noua adresa? Ar fi vreo problema cu actul de vanzare cumparare? Ca acolo ar fi datele din buletinul vechi? Multumesc!

Am fost pana la urma in Pipera si am intrebat :) Da, pot sa-l inmatriculez pe noua adresa dupa ce imi fac buletin!

» Post actualizat in 13 Apr 2016 12:16

Care e treaba cu fisa asta de inmatriculare, unde si cand se face?

 

Am gasit si auzit tot felul de informatii legate de ea... Am facut contractul de vanzare-cumparare la un birou de inmatriculari si cam atat. Fostul proprietar a primit stampila de la taxe si impozite pe contract si cam atat mi-a zis el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat de curand o motoreta cu contract de vanzare cumparare, fisa de inmatriculare si fiscal.

In carte si talon este proprietar o alta persoana decat cea de la care am cumparat eu motoreta. Persoana care nu e trecuta in acte.

De la cel din urma am certificat fiscal care dovedeste ca motoreta a fost tinuta la fiscal si are taxele platite.

 

Intrebare: Eu pot face acte pe numele meu cu actele de mai sus ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se pot face actele pe numele tau.Doar ca ai nevoie si de fiscalul celui care este trecut in carte si talon, fiscal eliberat pentru cel care ti-a vandut tie mai exact.

Editat de The One.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci contract intre proprietarul din carte si cel de cel care ai luat mobra si contract, intre cel de la care ai mobra si certificatul fiscal si tine.

 

Daca ai restul de acte poti sa te apuci sa il inscrii

Bafta

Editat de AlinAnicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiscalul celui djn carte a fost depus de nr. 2, cel care ti-a vandut-o tie. Nu mai e valabil, n-ai de unde sa-l iei si nici nu-ti trebuie. Contract intre 1 si 2 da, de ala ai nevoie dar e simplu, un formular completat de mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiscalul celui djn carte a fost depus de nr. 2, cel care ti-a vandut-o tie. Nu mai e valabil, n-ai de unde sa-l iei si nici nu-ti trebuie. Contract intre 1 si 2 da, de ala ai nevoie dar e simplu, un formular completat de mana.

Am priceput, merci de pont :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am gasit o motocicleta la un pret destul de ok si as vrea sa o cumpar dar are o incurcatura cu actele. Are 2 proprietari. Primul este trecut in carte/talon si motocicleta este inmatriculata pe numele lui. Al doilea are contract V-C cu primul. Eu daca o cumpar acum , cel de al doilea proprietar a zis ca imi da fiscal si contract V-C. Ca sa o inmatriculez pe numele meu ce ar fi de facut? E incurcata treaba sau se rezolva? Motocicleta are itp si asigurare expirate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se rezolva fara probleme.

Intr-o situatie asemanatoare am fost eu in urma cu ani. Am cumparat o mobra pe care am introdus-o doar la fisc. NU am inmatriculat-o pe numele meu.

La vanzare i-am dat cumparatorului actele motoretei asa cum le-am primit de la fostul proprietar + fiscalul meu + contractul vanzare-cumparare intre mine si viitorul proprietar.

Mi-am scos mobra de la fisc si ura si la gara.

Acum 2 ani am vazut mobra ruland pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BitKode> exact situatia ta am avut-o cand am luat masina sotiei. Nu am avut absolut nicio problema!

florin46p> iti trebuie contractul de vanzare / cumparare si un formular pe care cei de la finante iti pun stampila. Acelasi formular ii trebuie noului proprietar la inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigura-te ca exista certificat fiscal si de la cel care este trecut in civ/certificat.... conform legii chiar daca cel de la care o cumperi nu a inmatriculat-o ai nevoie de 2 certificate fiscale.... de la vanzatorul intitial si de la intermediar.... in rest... restul se rezolva... daca ai carte+certificat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea este clara...

-vanzare-cumparare cu fisa de inmatriculare care are stampila de la fisc ca sa scos agregatul si certificatul fiscal, pe talon scris instrainat catre ...adica tu te duci frumos la tine la administratie si o treci pe numele tau.

-apoi rca si programare la rar.taxe toate pe numele tau si gata ai inmatriculat scula.

-pune vanzatorul sa iti de-a mobra cu itp facut,musai

Bafta si drumuri bune la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...