Sari la conținut

Postări Recomandate

Imi puteti spune, va rog , daca trebuie sa achit taxa de inmatriculare in valoare de 60 lei la primarie/posta pentru motor ? Am fost zilele trecute la posta si nu au stiut sa mi primeasca aceasta suma... Cica ei au in sistem doar pentru auto. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare

 

anul trecut am vandut o motocicleta iar noul proprietar nu vrea sa o inmatriculeze si merge cu numerele mele.\

eu nu sunt de acord cu asta si am tinut sa-i mentionez de la bun inceput, acum intrebare, cum il pot obliga in termeni legali sa-si inmatriculeze motocicleta?

Editat de Alex28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Tin minte ca citisem mai prin iarna un articol legat de faza cu transportul unei motociclete proaspat cumparate.

Exemplu : sunt in cautarea unei motociclete. Sa presupunem ca gasesc ceva dar nu din orasul meu, ci de prin tara. Merg in judetul respectiv, fac toate demersurile, primesc actele si trebuie sa ma intorc acasa.

Intrebare : pot veni direct cu motocicleta ?

Sa presupunem ca are ITP valabil. Numarul se preda la politie in momentul depunerii dosarului pentru inmatriculare. Asigurare ii fac acolo local, inainte de a pleca. Din momentul asta, ma mai impiedica ceva sa vin pe ea ?

Intreb pentru ca am citit in legatura cu asta si nu s-ar mai putea din motive pe care nu mi le mai amintesc acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

anul trecut am vandut o motocicleta iar noul proprietar nu vrea sa o inmatriculeze si merge cu numerele mele.\

eu nu sunt de acord cu asta si am tinut sa-i mentionez de la bun inceput, acum intrebare, cumn il pot obliga in termeni legali sa-si inmatriculeze motocicleta?

Din cate stiu eu ar trebui sa-l dai in judecata pt obligarea de a perfecta actele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-ai trecut numele in talon data si semnatura?

Daca da si a trecut termenul, atunci o mica sesizare la politia din localitatea lui cu adresa, sau eventual copia de buletin daca ti-a dat, si cred ca se rezolva... (ar trebui)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am cautat pe aici da nu mai gasesc detaliile. Mi-am schimbat buletinul pe Ilfov si n-am de ales trebuie sa-mi reinmatriculez si motoru.

Trebuie sa ma duc la Fisc unde e acu cu Fisa de inmatriculare, il scot de acolo ma intorc la IF la Fisc il iau aici in evidenta si apoi ma duc cu dosarul la Politie si cu numerele vechi nu?

Eu mi-am schimbat buletinu de vreun an, imi dau amenda ca nu am schimbat si motocicleta tot atunci? Am platit in continuare impozit ca sunt si acolo proprietar, doar nu l-am reinmatriculat ca n-am avut timp.

 

Inca ceva, am verificat un numar pe care il vreau in baza DRPCIV si zice ca nu e liber, m-am uitat la asigurari si nu mai are facuta de mai mult de 3 ani. Daca a fost vanduta masina si numarul respectiv returnat se mai updateaza in baza de date? Stie cineva cum e treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut , vreau sa imi aduc motorul din anglia , sa o trimit cu un amic cu duba , detin V5 , eu o sa ajung in tara cu avionul , ce acte are nevoie amicul sa o treaca granita ?? doar V5-ul ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Pentru a inmnatricula pe numele unui parinte sau bunic, trebuie deodata contractul de V-C sa fie pe numele lui ma gandesc.

Se poate face treaba asta daca persoana respectiva nu este prezenta ? Eu pot avea actul de identitate, bineinteles, dar mi-ar fi greu sa-l iau pe tata cu mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate sa faci contractul de V-C si fara sa fie prezent titularul

insa la Politie la inmatriculare iti trebuie imputernicire notariala daca nu merge tatal / bunicul tau cu actele

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TrekOut

 

nu i-am trecut numele in talon si cred ca nici la primaria nu a fost cu fiscalul.

Deci TU l-ai lasat sa mearga cu numerele tale, indiferent ce ai scris in primul post. Pentru ca daca voiai sa nu se intample asta, sau sa faci tot ce e posibil ca sa eviti situatia asta, scriai pe certificat INSTRAINAT CATRE.. LA DATA.... si acum erai mai relaxat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alex28 Cu iesirea din evidenta de la fisc si contractul de vanzare-cumparare faci notificare la politie (costa parca 5 lei) ca ai vandut-o si nu mai ai treaba (operatia asta se face la 30 de zile de la data din contract).

Ca sa-ti fi pastrat numerele trebuia sa specifici in contract si sa platesti la politie o taxa de rezervare.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

vin cu un update, pentru cei care au de inmatriculat. Va impartasesc din experienta mea, privind inmatricularea mobrei.

In cazul meu, a fost vorba de o mobra inmatriculata deja RO. Fata de pasii de mai jos, se modifica lista putin, in sensul ca se adauga si partea cu traducerea CIV, iar la RAR trebuie certificat, nu autentificare.

ASADAR:

  1. Se cauta mobra. Se verifica mobra, apoi se verifica acte-serii sasiu + motor, serii de pe acte. Existenta cartii, talon, asigurare, RAR, ITP.
  2. Am mers cu proprietarul, la un birou de acte-fix langa directia de taxe si impozite. Cred ca in toate orasele, exista un astfel de xerox. S-a intocmit contractul de vanzare cumparare in 5 exemplare, plus pregatit dosarele-copii, cereri, etc, pentru obtinerea certificatului fiscal-si pentru mine, pentru inregistrare la taxe in vederea impozitarii.
  3. Mers la taxe si impozite, stat la cozi, depusa cererea +acte originale, copii, dupa 3 ore glorioase am primit certificatul, respectiv viza pe contractele de vanzare cumparare.
  4. Mers la taxe si impozite , in zona de care apartin eu. Depus dosar cu cerere, pentru inregistrare-impozitare. Primit si fisa de inmatriculare vizata, platit taxa de inmatriculare. Mers la CEC, platit taxa de emitere certificat.
  5. Programat la RAR. La Bucuresti ,nebunie- in oras era full pe 35 zile, am gasit in Ilfov-pe centura, dupa 3 saptamani! la mine nu era graba.
  6. Mers la RAR pentru certificat de autenticitate. S-a miscat foarte repede treaba, aveam programare la 11.30-la 11.40 eram in garaj. A comentat de tobe, ca ar face zgomot. I-am povestit ca am tobele originale in masina, le schimb, m-am facut ca ploua, ca nu stiam, ca nu ma pricep, ca asa am luat-o, ca legea e baza paine si sare, si ca le schimb imediat. Omul a bombanit, dar a aprobat. Am mai asteptat 20 minute, o cafea si o apa, sa imi dea certificatul. am platit 110 ron parca.
  7. Mers la ITP-nu la RAR, ci la unul din oras. In cazul meu expira, si nu mai puteam dupa sa o scot pe strada. ATENTIE-daca faceti ITP ul cu numerele vechi, la schimbarea actelor, trebuie preschimbat certificatul de ITP-asa scrie pe el.
  8. Facut asigurare. Pe 6 luni. S-au modificat preturile, se duce de la 250 la 300 ron.
  9. Mers cu dosarul, la politie. Ce trebuie sa includa dosarul: cerere-poate fi si de mana, Carte vehicul-original + copie, Talon vehicul, Certificat RAR, dovada ITP valabil, certificat fiscal + fisa inmatriculare + CVC, Carte identitate, taxa imatriculare taxe impozite, taxa CEC pentru certificat nou, 2 placutele de inmatriculare-SAU chitanta in copie, cum ca vechiul proprietar vrea sa pastreze numerele. in cazul meu, nu am dus placutele -am avut copie dupa chitanta , cum ca vanzatorul a vrut numerele. Achitat la politie, taxa pentru numere-in cazul meu preferentiale, parca 62 ron. Am depus vineri-in vinerea mare, si actele+ placutele, mi-au zis ca vor fi gata dupa 2 zile-marti. ATENTIE-s-a schimbat programul in PIPERA, 8-16.00

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quick tip!

 

Am mers sa la RAR pentru inmatriculare sa iau certificatul de autenticitate. Am verificat programul ieri (joi) si ma programau pe 18 in Voluntari sau pe 20 si ceva pe Grivitei (parca). Am sunat la Ploiesti si m-au intrebat daca nu pot ajunge atunci :D, m-au programat a doua zi la ora 9:00. Am mers pana la Ploiesti si am rezolvat cam intr-o ora acolo!

Editat de mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru certificatul de autenticitate la RAR de ce anume am nevoie?

carte de identitate, cartea motocicletei, ITP valabil pe talon si atat?

multumesc

Aici iti spune ce ai nevoie: http://www.rarom.ro/cs-uploads/documente.pdf

 

 

 

 

In alta ordine de idei, azi am avut o oarecare surpriza cand am fost la politie sa fac inmatricularea definitiva. Efectiv traiam cu impresia ca le spui la ghiseu ce format de placuta de inmatriculare iti trebuie, si aia iti da. Am avut serios de lucru (poze la atelaj, rugamintea sa mearga sa vorbeasca cu seful, etc) sa il conving pe ofiter sa imi dea placuta format A, ca si pentru masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Important, nu dati banii la hotii de vis a vis de biroul de inmatriculari pentru dactilogafiat cereri, contracte sau "aranjat acte". Cererea se descarca de pe net, se poate completa si de mana, actele oricum le aranjeaza functionarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari oameni buni!

 

Am si eu 2-3 nelamuriri in vederea inmatricularii, la care v-as ruga sa ma luminati...

 

Mobra este cumparata din alt judet la data de 2 aprilie, data in care s-a facut si contract pe numele meu, iarasi ulterior la cateva zile am primit si certificatul fiscal. Toate in regula pana acum...

Ideea este ca primul certificat fiscal a expirat deoarece suntem in mai, nu este o problema deoarece fostul proprietar mi-a spus ca imi va trimite inca unul.

Problema este daca contractul este facut intre mine si el, iar la el la taxe si impozite a scos-o din evidenta lui pentru mine, cu stampila cu tot, eu acum pentru a o inmatricula pe numele mamei, va trebui contract intre ea si mine si respectiv fiscal de la mine pt ea, sau trebuie doar contract intre mine si ea si este valabil fiscalul fostului proprietar ?

 

Va multumesc anticipat!

Editat de george_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...