Sari la conținut

Postări Recomandate

Ma doare capul, de ce nu facusi vanzarea direct pe numele mamei? Asa trebuie sa o vinzi mamei tale dupa ce o declari la fisc. Faptul ca ai primit certificat fiscal e zero asta insemna ca puteai merge mai departe cu fisa de inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca merge si cu un act de donatie, tu catre mama. Intreaba la un birou de acte.

» Post actualizat in 14 May 2016 03:59

Salut,

vin cu un update, pentru cei care au de inmatriculat. Va impartasesc din experienta mea, privind inmatricularea mobrei.

In cazul meu, a fost vorba de o mobra inmatriculata deja RO. Fata de pasii de mai jos, se modifica lista putin, in sensul ca se adauga si partea cu traducerea CIV, iar la RAR trebuie certificat, nu autentificare.

ASADAR:

 

  • Se cauta mobra. Se verifica mobra, apoi se verifica acte-serii sasiu + motor, serii de pe acte. Existenta cartii, talon, asigurare, RAR, ITP.
  • Am mers cu proprietarul, la un birou de acte-fix langa directia de taxe si impozite. Cred ca in toate orasele, exista un astfel de xerox. S-a intocmit contractul de vanzare cumparare in 5 exemplare, plus pregatit dosarele-copii, cereri, etc, pentru obtinerea certificatului fiscal-si pentru mine, pentru inregistrare la taxe in vederea impozitarii.
  • Mers la taxe si impozite, stat la cozi, depusa cererea +acte originale, copii, dupa 3 ore glorioase am primit certificatul, respectiv viza pe contractele de vanzare cumparare.
  • Mers la taxe si impozite , in zona de care apartin eu. Depus dosar cu cerere, pentru inregistrare-impozitare. Primit si fisa de inmatriculare vizata, platit taxa de inmatriculare. Mers la CEC, platit taxa de emitere certificat.
  • Programat la RAR. La Bucuresti ,nebunie- in oras era full pe 35 zile, am gasit in Ilfov-pe centura, dupa 3 saptamani! la mine nu era graba.
  • Mers la RAR pentru certificat de autenticitate. S-a miscat foarte repede treaba, aveam programare la 11.30-la 11.40 eram in garaj. A comentat de tobe, ca ar face zgomot. I-am povestit ca am tobele originale in masina, le schimb, m-am facut ca ploua, ca nu stiam, ca nu ma pricep, ca asa am luat-o, ca legea e baza paine si sare, si ca le schimb imediat. Omul a bombanit, dar a aprobat. Am mai asteptat 20 minute, o cafea si o apa, sa imi dea certificatul. am platit 110 ron parca.
  • Mers la ITP-nu la RAR, ci la unul din oras. In cazul meu expira, si nu mai puteam dupa sa o scot pe strada. ATENTIE-daca faceti ITP ul cu numerele vechi, la schimbarea actelor, trebuie preschimbat certificatul de ITP-asa scrie pe el.
  • Facut asigurare. Pe 6 luni. S-au modificat preturile, se duce de la 250 la 300 ron.
  • Mers cu dosarul, la politie. Ce trebuie sa includa dosarul: cerere-poate fi si de mana, Carte vehicul-original + copie, Talon vehicul, Certificat RAR, dovada ITP valabil, certificat fiscal + fisa inmatriculare + CVC, Carte identitate, taxa imatriculare taxe impozite, taxa CEC pentru certificat nou, 2 placutele de inmatriculare-SAU chitanta in copie, cum ca vechiul proprietar vrea sa pastreze numerele. in cazul meu, nu am dus placutele -am avut copie dupa chitanta , cum ca vanzatorul a vrut numerele. Achitat la politie, taxa pentru numere-in cazul meu preferentiale, parca 62 ron. Am depus vineri-in vinerea mare, si actele+ placutele, mi-au zis ca vor fi gata dupa 2 zile-marti. ATENTIE-s-a schimbat programul in PIPERA, 8-16.00
Succes.
Rectific-desi ma informasera ca schimba programul, am fost marti pe la 18.30 si munceau de zor. Evident era pustiu, cred ca a fost o strategie pt a freca duda.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

As dori sa stiu ce pot face si la ce costuri sa ma astept in urmatoarea situatie:

 

Cu mai mult de 10 ani in urma am achizitionat o motocicleta IJ '56 de la un cetatean din Constanta.
La acel moment am intocmit, pe genunchi, o hartie semnata intre noi si un martor (un prieten) cu serie buletine si declaratie de vanzare-cumparare.
La scurt timp dupa asta, am cautat sa oficializez vanzarea. L-am cautat pe vanzator la o adresa de flotant, in Constanta, dar nu am mai reusit sa dau de el (vecinii mi-au spus ca e plecat in italia).
Din acel moment nu am mai intreprins nimic.

 

As vrea sa stiu ce pot face in aceasta situatie, pentru a inscrie spre folosinta proprie motocicleta.

 

Va multumesc.
CDumitru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea este clara...

-vanzare-cumparare cu fisa de inmatriculare care are stampila de la fisc ca sa scos agregatul si certificatul fiscal, pe talon scris instrainat catre ...adica tu te duci frumos la tine la administratie si o treci pe numele tau.

-apoi rca si programare la rar.taxe toate pe numele tau si gata ai inmatriculat scula.

-pune vanzatorul sa iti de-a mobra cu itp facut,musai

Bafta si drumuri bune la toti

De ce musai ITP făcut?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

in urma cu multi ani, am cumparat o motocicleta. Fiind mic, binenteles ca nu am facut acte cu persoana respectiva, care oricum nu era cea din talon.

Problema este in felul urmator: am talonul si cartea motocicletei. Am vb cu persoana care este trecuta in talon. Aceasta are un contract de vanzare cumparare cu cineva, inca nu stiu cu cine.El a scos motocicleta de la circa financiara in 2009, si nu stim daca a fost inscrisa la loc de respectivul om, cu care are contract.

Intrebarea mea este urmatoarea. Cum pot eu sa inscriu motocicleta pe numele meu?mai este valabil contractul pe care il are persoana din talon? trebuie sa gasesc persoana cu care are acel contract, si sa fac eu un alt contract in baza caruia ma duc sa o inscriu?

 

Urmeaza sa duc motocicleta in service, pentru a o pune la punct. Insa, inainte sa investesc bani in ea, mi ar placea sa stiu daca am sanse sa o inmatriculez pe numele meu. Multam fain :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. E cam nasoala treaba mai ales daca esti din bucuresti . Ca sa o inscrii la primarie iti trebuie :

 

- Contract de vanzare-cumparare stampilat de primaria vechiului proprietar pe fiecare fila

- Fisa de inmatriculare semnata de primaria vechiului proprietar

- Certificat fiscal valabil in termenul de 30 zile al vechiului proprietar .

- Buletin / copii , c-v , certificat fiscal

 

Actele trebuie refacute cu ultimul proprietar care a avut-o inscrisa la o primarie . Daca motocicleta a fost radiata si nu a mai fost inscrisa , trebuie sa iei legatura cu proprietarul care nu a inscris-o sa se duca sa o inscrie , sa plateasca amenda , probabil impozitul pe toti anii in care nu a platit , si sa isi plateasca amenzile , daca are . Abea dupa iti poate face contract vanzare cu stampila si sa iti dea fiscal in vederea inscrierii + fisa semnata .

 

Fara cele mentionate mai sus nu se poate inscrie in circulatie pe numele tau :

La DRPCIV iti mai trebuie :

- asigurare valabila pe numele tau pe minim 6 luni

- ITP ( cred ca e necesar sa il faci la RAR )

- Autentificare RAR

- carte si talon semnat de vechiul proprietar " instrainat catre tine "

- copii la toate

- taxa 60 lei inscris , 37 lei talon , 17 lei numar inmatriculare

 

Actul tau de vanzare cumparare nu prea cred ca e valabil .

Editat de Ivanica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine il instraineaza catre mine? pe talon nu e instrainat, oare trebuie mai intai catre intermediat, si apoi catre mine? m am pierdut cumplit in detalii.

astept sa vad daca omul din talon gaseste contractul de v-c ca sa pot sa dau de individ.pt ca sigur nu e cel de la care l am luat eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multe posturi si deja le pierd urma si continuitatea...

Imi face si mie cineva un rezumat va rog mult, care sunt pasii pentru inmatriculare moto din Germania? acte si costuri ?

 

multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta cea mai simpla si facila pentru tine e urmatoarea:

- faci contract vanzare cumparare cu proprietarul din carte/talon si il antedatati. Vb cu el si vezi cand a fost radiat de pe numele lui la primarie

- scoate un nou certificat fiscal pentru moto

- te duci si il inscrii pe numele tau la primarie incepand cu data la care a fost scos de la el din evidentele primariei( o sa ai de plata impozitul aferent si in functie de functionar amenda sau nu).

Dpdv legal contractul de vanzare-cumparare reprezinta vointa partilor si nu este necesara stampila primariei pe contract!

Daca mai ai intrebari te ajut cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multe posturi si deja le pierd urma si continuitatea...

Imi face si mie cineva un rezumat va rog mult, care sunt pasii pentru inmatriculare moto din Germania? acte si costuri ?

 

multumesc frumos

brief mare si brief mic

contract de vanzare cumparare

cu astea vii din DE

 

le traduci la un traducator autorizat, nu trebuie legalizate la notar

te programezi on-line la RAR pt obtinerea CIV

il declari la primarie, stampilat fisa de inmatriculare

platesti taxa talon, taxa inmatriculare

faci RCA

mergi la inmatriculari

**** la politie s-ar putea sa-ti ceara declaratie notariala cum ca l-ai adus pe platforma sau in duba daca nu ai numerele si nu pe roti l-ai adus****

dar asta cam difera de la judet la judet si de cheful functionarului :)

 

succes!

 

PS: te incadrezi undeva in 150eur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brief mare si brief mic

contract de vanzare cumparare

cu astea vii din DE

 

le traduci la un traducator autorizat, nu trebuie legalizate la notar

te programezi on-line la RAR pt obtinerea CIV

il declari la primarie, stampilat fisa de inmatriculare

platesti taxa talon, taxa inmatriculare

faci RCA

mergi la inmatriculari

**** la politie s-ar putea sa-ti ceara declaratie notariala cum ca l-ai adus pe platforma sau in duba daca nu ai numerele si nu pe roti l-ai adus****

dar asta cam difera de la judet la judet si de cheful functionarului :)

 

succes!

 

PS: te incadrezi undeva in 150eur

Daca am copie dupa talonul remorcii, oare e suficient?

 

Fisa de inmatriculare cine mi-o face? In Romania stiu care este procedura, dar pt moto adus de afara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...