Sari la conținut

Postări Recomandate

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=inmatriculat_ro

B) Fişa de înmatriculare, semnată de fostul şi noul propietar, vizată la organul fiscal teritorial competent (în locul vizei fostului propietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de organul fiscal teritorial competent).

 

Acuma, daca pe aia la DRPCIV ii taie capul sa ceara si viza si fiscal "recent".... ghinion.

E logic si ca pur si simplu nu au de ce sa ceara fiscal "recent", contand fiscalul de la momentul vanzarii/cumpararii. Dar, dupa cum spuneam, sunt totusi vreo doua cazuri pe forum cu problema asta, nu mai stiu concret prin ce topicuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut!

imi scuzati impertinenta insa am o mica intrebare.

tot rasfoind forumul am vazut pe undeva ca cica n-ar mai fi nevoie in procesul de inmatriculare a unei mobre deja inamtriculate in ro de CIV-ul de la RAR.

Ma gasesc in situatia de a fi cumparat o mobra si trebuie sa ma apuc de inamtriculare.

Momentan am doar actul de vanzare cumparare si fiscalul de la fostul proprietar. Mai trec pe la RAR? a inmatriculat cineva de curand?

E suficient sa o inregistrez la primaria de care apartin si apoi sa ma duc la infama directie din Pipera?

 

Intrebarea cu numarul doi, in conditiile in care mobra e deja inamtriculata in RO, la schimbarea numerelor, cand fac primul RCA, il pot face pe o luna? :D :D :D

 

MULTUMESC!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea 1) CIV are deja, se ia de la proprietarul actual. La RAR se facea certificat de autentificare, si ala s-a scos. Deci nu mai ai treaba la RAR.

2) nu. Legea actuala e clara. Incheiata pe minim 6 luni pe numele noului proprietar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ordinul 1501/2006, cap1, art1, paragraf2:

(2) Înmatricularea, radierea, autorizarea provizorie sau pentru probe se efectueaza de serviciile publice comunitare regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, in a caror raza de competenta proprietarii isi au domiciliul sau sediul ori resedinta, in cazul persoanelor fizice cu domiciliul in strainatate.

 

 

Andrei: deci ramai albanez :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Acu aproximativ o luna a mers o cunostinta din italia sa imi aduca un motor ( Yamaha yzf r125).

Ajuns acolo totul bine, dar am inteles ca in luna august era totul inchis pt acte si am stabilit cu vanzatorul ca imi trimite actele cum se deschid acolo sedile si dupa ce muta motorul de pe numele lui pe al meu.

In 5 sept, l-am rugat sa m-le trimita, omul a zis ca le pune "maine" adica ( 6 sept ) in posta.

Au trecut 10 zile de cand nenea nu mi-a raspuns la emailuri, nu imi raspunde de loc,

AM ACTELE MOTORULUI DOAR CA SUNT COPII, pe langa astea am copie dupa contract v-c si buletinul lui.

 

Intrebarea mea este, ce sa fac acum ?

Daca nu imi raspunde la emailuri si nici la telefoane mai am vreo sansa sa imi vina actele ?

Multumesc anticipat :*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna foarte dubios sa fie TOTUL INCHIS O LUNA. dar asa o fi in Italia. Eu m-as impacienta si as implica Politia. Ma rog, eu nici nu as fi dat banii pe promisiuni, cu atat mai mult in alta tara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna foarte dubios sa fie TOTUL INCHIS O LUNA. dar asa o fi in Italia. Eu m-as impacienta si as implica Politia. Ma rog, eu nici nu as fi dat banii pe promisiuni, cu atat mai mult in alta tara...

Da, nu prea stiu ce sa fac, dar avand in vedere ca este un dealer ( cu site etc..) nu cred ca se tiganesc sa nu imi dea actele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Problema sta in felul urmator:

Moto este inmatriculata pe firma a, trecuta pe c.i, instrainata catre firma b, firma b nu a mai inmatriculat-o pe ei, dar a luat-o in evidenta la impozit. Am reusit sa dau de firma b, iar cu actele ce mi le dau ei, am urmatoarele: Cartea de identitate, talon, itp valabil, asigurarea facuta pe firma a, factura intre firma a si b, factura intre firma b si mine, certificat de atestare fiscala pentru persoane juridice privind impozitele...eliberat pentru radiere, facut de firma b pentru motoreta asta. De la o firma de acte locala am inteles ca am nevoie de certificat fiscal si de la firma a, dar aceasta a fost radiata si cam greu de rezolvat. Pot sa o inmatriculez sau mai am de umblat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici poti primi o parere din partea fiecaruia. Cel mai bine du-te cu actele ce le detii la serviciu inmatriculari din orasul tau, discuta cu ofiterul si iti va spune situatia exacta. Pierzi poate jumatate de ora de coada, dar macar stii ce ai de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legal moto e a firmei B. teoretic poate fi vanduta de zeci de ori fara a mai fi si inmatriculata (daca nu se circula cu ea). e absurd sa ceara fiscal de la tot sirul de proprietari care nu i-au mai facut inmatricularea si doar au tinut-o in curte. pe logica asta, ori ca sunt doi ori ca sunt 1000, ar trebui sa iti ceara fiscal doar de la ultimul. poti incerca sa folosesti argumentul asta la inmatriculari cand te duci sa ceri informatii ;)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E absurd, dar de exemplu la Brasov trebe toate actele de la tot sirul de proprietari.

Pana nu le-am avut pe toate, nu au vrut sa imi inmatriculeze motocicleta.

Am facut vreo 9 drumuri..

 

In cazul tau ai nevoie doar de o copie dupa certificatul fiscal de la A. Nu neaparat originalul.

O copie teoretic exista la taxe si impozite, dar jmecheria e ca e secret fiscal si numai firma A poate sa il obtina.

 

Cel mai simplu incearca sa dai si de firma A cumva si roaga-i frumos sa te ajute.

Editat de tzakedotnet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, dar am zis ca au fost comentarii cand au fost cazuri de 100-150 doar la 7, dublandu-se pana la ora deschiderii. Acum, la 8:00, erau cam 150 la intrarea principala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...