Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare. Va rog ajutati-ma cu urmaotarea problema :

Am cumparat o masina aum vreo 3 ani de la un prieten pe care am integistrat o la fiscal, dar la decpiv nu am mai ajuns din cauza taxei de inmatriculare. Am circulat pe numerele prietenului meu o perioada si de vreun an masina sta pe drepata fara itp si rca. Acum am gasit pe cineva sa o cumpere si nu stiu cum procedez corect. Inainte sa intreb aici mentionex ca am foat la 2 birouri de acte din pitesti si am 2 raspunsuri :

1. Fac actele ca vanzaor prietenil meu dar in felul asta cum o scot eu de la fiscal ?

2. Fc actele intre mine si cumparator . Mi se pare logic a 2 a varianta, dar nu stiu ce acte trebuie sa i dau cumparatorului ca sa nu intampine probleme la o eventuala inmatriulare. Ii dau contractul de vc intre mine si proprietarul din carte ? Ii dau si dovada ca am inscris o eu la fiscal si apoi fisa de la primaria mea ? Multumesc

Avand in vedere ca ai luat-o de la o cunostinta banuiesc ca ti-a dat si cert. fiscal. Ca sa fie totul ok poti face cvc intre tine si cel caruia vrei sa vinzi masina. Doar ca va trebui sa ii dai si cvc incheiat intre tine si proprietarul din carte/talon + cert. fiscal de la cel din carte/talon. Daca le faceti astea e suficient.

Si inainte sa se faca transcrierea ai nevoi de ITP valabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Multumesc pt raspuns. Se pare ca a inregistrat masina la primaria lui cu urmatoarele acte :

 

1. C vc al meu cu proprietarul din carte (adica vanzatorul meu) + certificatul de atestare fiscala al acestuia

2 Cvc al meu cu cumparatorul meu + fiscal de la primaria mea.

 

 

Pe aceasta cale va spun ca la Primaria Sector 2 am stat putin peste 1 ora si jumatate sa o scot de la fiscal.

 

Am ajuns acolo pe la 7.40 (eram cam a 7-8 persoana la rand) si se deschide la 8.30. Am luat bonul de ordine 10 ( erau cateva persoane care au venit exact cand s-au deschis ghiseele si se pare ca au lasat vorba ca sunt la rand)

 

 

Am stat cam 35-40 minute pe scaun si inca vreo 10 minute sa iau actele.

 

 

Samsarii din sala vorbeau de o directiva noua (dar nu mi au spus de cand se aplica) si se pare ca primariile trebuie sa notifice DRCPIV de vanzari/cumparari auto. Se pare ca nu o sa mai mearga sa nu inregistram la politie masina/motorul

 

 

Daca ne prind cu masina/motorul inregistrate la fiscal si neinregistrate la politie in 60 zile ne iau numerele, talon si amenda intre 1000-2500 lei.

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Va rog mult sa ma ajutati cu niste informatii:

Am cumparat o mobra adusa din austria.

Am carte, certificat, carte service si contract de mana intre austriac si cel care mi a vanduto.

Mobra se afla in ploiesti, eu sunt din gorj. Nu are numere rosii.

1.Pot scoate eu numere rosii din ploiesti, eu fiind din gorj?

2. Daca scoate propietarul pe numele lui numerele apoi imi trebuie fiscal de la el?

3.ce acte imi trebuie pt a scoate numerele rosii si cat m-ar costa obtinerea numerelor?

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Va rog mult sa ma ajutati cu niste informatii:

Am cumparat o mobra adusa din austria.

Am carte, certificat, carte service si contract de mana intre austriac si cel care mi a vanduto.

Mobra se afla in ploiesti, eu sunt din gorj. Nu are numere rosii.

1.Pot scoate eu numere rosii din ploiesti, eu fiind din gorj?

2. Daca scoate propietarul pe numele lui numerele apoi imi trebuie fiscal de la el?

3.ce acte imi trebuie pt a scoate numerele rosii si cat m-ar costa obtinerea numerelor?

 

Multumesc anticipat.

1. nu poti scoate numere rosii decat din judetul de domiciliu. in al doilea rand nu e a ta ca sa scoti tu numere rosii, doar proprietarul poate face asta

2. da. mai e o varianta in care apare un contract de mana intre tine si austriac, caz in care intermediarul nu mai are nicio treaba. stiu cazuri de mobre aduse cu contractul in alb la cumparator sau cu mai multe exemplare de contract, dintre care si unul in alb.

3. contract vanzare cumparare pe numele tau. asigurare pe minim 30 zile de la data la care ceri numerele rosii. se poate face si fara sa ai numar, pe seria de sasiu. costa 17 lei placuta de inmatriculare pe care o achiti la inmatriculari, 9 lei si 13 lei niste taxe care se platesc naiba mai stie unde. in principiu 9 lei e taxa pentru inmatriculare provizorie care trebuie sa ajunga la finante locale / primarie, si fiecare primarie decide cum incaseaza banii (a mea ii incaseaza prin posta, altele prin cec, altele direct), si 13 lei taxa pentru certificatul de inmatriculare provizoriu, care trebuie sa ajunga la trezorerie si ar trebui sa intrebi la inmatriculari unde o poti plati... ca aici au fost niste schimbari recent. ar trebui sa o poti plati direct la ghiseul unde depui dosarul sau la trezorerie sau prin posta mandat postal pentru trezorerie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nedefinit. Eu am facut inmatricularea dupa mai mult de 1 an de la inscrierea pe rol la fisc.

 

Cam are logica. Nu de alta, dar nu esti obligat sa inmatriculezi fierul daca il tii doar de frumusete sau nu il scoti pe drum public.

 

Pe de alta parte, am citit pe forum de cazuri in care la inmatriculari au cerut certificat fiscal recent de la vanzator. Nu era mentionat ce inseamna "recent". Vei afla, poate, in momentul in care depui dosarul, daca ti-l cer. Oricum, viza de la Administratia Financiara la campul "vanzator" ar trebui sa inlocuiasca prezentarea fiscalului vanzatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai tin minte, dar parca la inmatriculare nu iti cere certificatul fiscal al vanzatorului... doar fisa de inmatriculare vizata, dovada ca ai inscris-o la fisc.

Viroaga a fost cea mai nesimtita situatie, m-am intins cu reconditionarea mult mai mult decat am crezut initial, si am ajuns sa o inmatriculez dupa 1 an jumatate, ceva de genul. Vaca dupa 2-3 luni. Doar ca ambele mobre le-am trecut la fisc imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=inmatriculat_ro

B) Fişa de înmatriculare, semnată de fostul şi noul propietar, vizată la organul fiscal teritorial competent (în locul vizei fostului propietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de organul fiscal teritorial competent).

 

Acuma, daca pe aia la DRPCIV ii taie capul sa ceara si viza si fiscal "recent".... ghinion.

E logic si ca pur si simplu nu au de ce sa ceara fiscal "recent", contand fiscalul de la momentul vanzarii/cumpararii. Dar, dupa cum spuneam, sunt totusi vreo doua cazuri pe forum cu problema asta, nu mai stiu concret prin ce topicuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

imi scuzati impertinenta insa am o mica intrebare.

tot rasfoind forumul am vazut pe undeva ca cica n-ar mai fi nevoie in procesul de inmatriculare a unei mobre deja inamtriculate in ro de CIV-ul de la RAR.

Ma gasesc in situatia de a fi cumparat o mobra si trebuie sa ma apuc de inamtriculare.

Momentan am doar actul de vanzare cumparare si fiscalul de la fostul proprietar. Mai trec pe la RAR? a inmatriculat cineva de curand?

E suficient sa o inregistrez la primaria de care apartin si apoi sa ma duc la infama directie din Pipera?

 

Intrebarea cu numarul doi, in conditiile in care mobra e deja inamtriculata in RO, la schimbarea numerelor, cand fac primul RCA, il pot face pe o luna? :D :D :D

 

MULTUMESC!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea 1) CIV are deja, se ia de la proprietarul actual. La RAR se facea certificat de autentificare, si ala s-a scos. Deci nu mai ai treaba la RAR.

2) nu. Legea actuala e clara. Incheiata pe minim 6 luni pe numele noului proprietar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ordinul 1501/2006, cap1, art1, paragraf2:

(2) Înmatricularea, radierea, autorizarea provizorie sau pentru probe se efectueaza de serviciile publice comunitare regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, in a caror raza de competenta proprietarii isi au domiciliul sau sediul ori resedinta, in cazul persoanelor fizice cu domiciliul in strainatate.

 

 

Andrei: deci ramai albanez :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Acu aproximativ o luna a mers o cunostinta din italia sa imi aduca un motor ( Yamaha yzf r125).

Ajuns acolo totul bine, dar am inteles ca in luna august era totul inchis pt acte si am stabilit cu vanzatorul ca imi trimite actele cum se deschid acolo sedile si dupa ce muta motorul de pe numele lui pe al meu.

In 5 sept, l-am rugat sa m-le trimita, omul a zis ca le pune "maine" adica ( 6 sept ) in posta.

Au trecut 10 zile de cand nenea nu mi-a raspuns la emailuri, nu imi raspunde de loc,

AM ACTELE MOTORULUI DOAR CA SUNT COPII, pe langa astea am copie dupa contract v-c si buletinul lui.

 

Intrebarea mea este, ce sa fac acum ?

Daca nu imi raspunde la emailuri si nici la telefoane mai am vreo sansa sa imi vina actele ?

Multumesc anticipat :*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna foarte dubios sa fie TOTUL INCHIS O LUNA. dar asa o fi in Italia. Eu m-as impacienta si as implica Politia. Ma rog, eu nici nu as fi dat banii pe promisiuni, cu atat mai mult in alta tara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...