Sari la conținut

Postări Recomandate

De la 12 pana aproape de 15 am stat la coada. Am zis ca e mai liber la ora aia. :eek:

 

Sincer, nu cred ca rezolvi printr-o firma cu 100 roni. Asta daca luam in calcul si notarul.............

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci....si o ultima intrebare in afara de asaltul final, vad ca nu a mentionat nimeni in listele cu acte depuse pentru inmatriculare pe aici....insa, cum e cu dovada de plata timbru de mediu sau adeverinta din care reiese nerestituirea taxei (original si copie) ?

 

Se aplica si la moto sau doar la masini?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moto nu au timbru de mediu. dar tot trebuie sa dai pe la ANAF sa iti dea o hartie ca nu datorezi TVA la cumpararea autovehiculului. cica uneori merge si fara dar mie mi-au cerut-o la dosarul de inmatriculare. si e trecuta pe lista oficiala de acte necesare

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nu apare hartia asta in listele alea de documente pentru inmatriculare.....nu e doar pentru persoane juridice?

Inca n-am gasit o lista completa, recenta si sigura de acte necesare inmatricularii moto. au mai incercat colegii sa sumarizeze dar tot lipsesc chestii (cum e cererea de inamtriculare si transcriere)

http://www.wall-street.ro/articol/Auto/201066/actele-necesare-pentru-inmatricularea-auto-in-2016.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad eu maine daca m-am dus degeaba sau nu pana acolo.

 

in alta ordine de idei, daca motocicleta cumparata are ITP-ul la zi, RCA-ul pe numele meu e facut, e luata in evidenta la anaf pe numele meu, numere are iar de la cumparare nu au trecut 30 de zile, pot sa merg cu ea nefiind inca inmatriculata pe numele meu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca are numar si certificat de inmatriculare valabil, da. nu uita ca trebuie sa apara pe el "instrainat catre" atunci cand ajungi cu actele la ghiseu la drpciv. nu neaparat si pana atunci, presupunand ca depasesti alea 30 zile ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai scrie deja "instrainat...." dar banuiesc ca nu e o problema asta, nu? numar si certificat are caci e inamtriculata in ro deja.

cat timp sunt in cele 30 de zile pana la inmatricularea pe numele meu, pot merge cu ea, nu?

hmmm....cred ca in weekend ii fac botezul :D


» Post actualizat in 30 Sep 2016 07:03

so...yeah! am fost la drpciv si la ora 7:50, la Ilfov era o coada de vreo 80-100 persoane iar la Bucuresti de vreo 150.

Am luat numarul 31 la inmatriculari iar pana la ora 9:20 abia ajunsesera la nr. 10. Cum asta insemna inca aproape 3 h de stat, am plecat cu promisiunea ca ma voi intoarce la 6:30.

 

Altfel, am aflat ca taxa pentru certificat de inamtriculare si pentru placute se achita la ghiseul unde se depun si actele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dus de la 7 la drpciv unde deja erau vreo 20 de persoane pe un frig patrunzator. Pana la 8 deja coada avea vreo 120 de persoane.

S-a intrat buluc ca atunci cand se baga paine la alimentara pe vremea lui ceasca si am reusit sa trag bonul cu nr. 6. Chiar si asa, a durat vreo 45 de minute pana mi-a venit randul.

Am depus actele, a fost ok.

 

Termen de ridicare: 5 zile lucratoare pentru numar la rand !!!! Deci lunea viitoare......fara posibilitatea de a afla vineri daca-s gata (decat daca vreau sa ma duc de la 7 si vineri).

 

Probabil ca pentru numar preferential termenul e de 2 saptamani :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa te duci la ghiseul 48 (cred), de la care se ridica in mod normal placutele, sa intrebi daca sunt gata. la ora 8 nu e coada. spre pranz e coada naspa. cel putin asa a fost cand am ridicat eu numerele.

am tot vazut ca scrieti pe aici de numar de ordine. au reactivat sistemul de bonuri? ziceau ca nu il mai folosesc de vreo 2 ani pentru ca le iau si le vand bisnitarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la Ilfov inca e cu bonuri de ordine, da. Iar aparatul care da bonurile e ascuns bine, fix langa ghiseul unui functionar (probabil din acelasi rationament de bisnitari).

 

O sa ma duc sa pun o intrebare vineri dimineata, poate mi le dau sa le folosesc si eu in weekend daca o fi frumos....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, la vanzarea unui fier se mai face radierea si din evidentele politiei? Prin 2012 cred, un angajat de la inmatriculari mi-a zis ca nu e nevoie, insa sunt curios daca s-a mai modificat ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, la vanzarea unui fier se mai face radierea si din evidentele politiei? Prin 2012 cred, un angajat de la inmatriculari mi-a zis ca nu e nevoie, insa sunt curios daca s-a mai modificat ceva.

 

 

si daca vrei siguranta ca cel care a cumparat a si inmatriculat te poti duce sa faci o notificare DRCPIV (cu actele de la primarie) ca ai instrainat fierul. Asa o sa fie inscris in registrul auto (unde are acces politia si cnadnr ) noul proietar.

 

in cazul in care cumparatorul nu a inmatriculat masina din diverse motive(lene, bani, taxa auto) si circula pe numerele tale risti :

 

1. notificare de la politie prin care te intreaba cine a condus in data de ... - aici e ok ca poti demostra ca nu ai fost tu doar cu o scrisoare si acte

2. direct amenda de la CNADNR (fara sa te mai intrebe daca ai fost tu sau nu) - aici e mai naspa ca se poate contesta doar la tribunal - pierzi timp si bani aiurea

 

 

Mai nou am inteles ca dpdvd legal primaria este obligata sa comunice politiei vanzarile/cumaprarile si daca in 60 zile cumparatorul nu a inregistrat o pe numele lui se radiaza si in caz de oprire politistul ia numerele, talonul si amenda vreo 1000 ron parca.. Nu sunt sigur ca legea a intrat in vigoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact la pct. 2 ma refeream, insa e vorba de o masina de la munca si nu ma afecteaza atat de tare, totusi din curiozitate... La pct. 1 stiu ca se poate rezolva usor. La fel de corect si legat de instiintarile primariei fata de vanzarile/cumpararile, parca pe un formular de la taxele locale, am vazut ceva asemanator cu ce zici... Mersi frumos de clarificari, raman dator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai scrie deja "instrainat...." dar banuiesc ca nu e o problema asta, nu? numar si certificat are caci e inamtriculata in ro deja.

cat timp sunt in cele 30 de zile pana la inmatricularea pe numele meu, pot merge cu ea, nu?

hmmm....cred ca in weekend ii fac botezul :D

» Post actualizat in 30 Sep 2016 07:03

so...yeah! am fost la drpciv si la ora 7:50, la Ilfov era o coada de vreo 80-100 persoane iar la Bucuresti de vreo 150.

Am luat numarul 31 la inmatriculari iar pana la ora 9:20 abia ajunsesera la nr. 10. Cum asta insemna inca aproape 3 h de stat, am plecat cu promisiunea ca ma voi intoarce la 6:30.

 

Altfel, am aflat ca taxa pentru certificat de inamtriculare si pentru placute se achita la ghiseul unde se depun si actele.

si cum e, ti-au cerut si certificatul ala de nedatorare TVA ? de la ce ANAF se obtine, cel de sector? a durat mult sa vi-l dea ? Concret pt PFA din sectorul 3 trebuie sa merg la Administratia Financiara din Lucretiu Patrascanu sau pe Mosilor (persoane juridice) ? Am luat-o in evidenta deja la persoane fizice-Lucretiu Patrascanu, acolo ar trebui logic. mi se pare o tampeniie sa ceara asa ceva. vedeti ca au zis ca nu mai e necesara fisa de inmatriculare din 10 septembrie, mi-au dat doar o hartie ca a fost luata in evidenta si mi-au scris ceva pe traducere si aia tine loc de fisa de inmatriculare. Tie ti-au cerut fisa de inmatriculare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mai fost careva in ultima perioada la inmatriculari? trebuie sa imi fac curaj sa mut masina pe firma... si experientele din iunie - iulie au fost naspa. am auzit recent de la o sursa nu foarte de incredere ca s-au cam dus cozile dar, dupa cum am zis, e o sursa nu foarte de incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...