Sari la conținut

Postări Recomandate

Cel mai bine te duci cu toate actele pe care le ai la un birou de acte auto - sa iti faca dosarul - si o sa iti spuna cei de acolo ce iti lipseste si tot ce ai de facut, platit chitante, unde sa mergi mai departe. Identificare la RAR (certificatul de autenticictate) nu se mai face daca a fost deja inmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am facut asta in Martie 2016 si cei de la DRPCIV nu inmatriculau fara . Poate s-a schimbat ceva recent

in iulie (aproximativ). a fost un mic pachet de legi de debirocratizare by Ciolos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, s-au debirocratizat inmatricularile. In loc sa ai cert de inmatriculare + placa/i in ~2h le astepti 5-10 zile! By Julien Dacian Ciolos (emoticon care isi da pantalonii jos aratandu-si coorul in directia premierului & co).

Macar asteptand programarea la rar pt identificare puteai sa circuli, acu' vrei - nu vrei stai pe bara ca iti ia garcea placile vechi, certificatul etc. cand depui actele. De cel mai mare cacao, cred ca si in burkina Fasso, unde printeaza Woody pe placute de lemn actele, merge mai repede! De alte tari din UE, inclusiv kastravecki, nu are rost sa discutam.

Noi suntem p_rosti, daca fiecare om care a depus actele ar fi facut si 2-3 cereri + memorii la impozite, asiguratori, comandant, ministru, prim ministru in aceasta "vacanta" de asteptat acte poate s-ar fi miscat ceva. Dar nu, noua ne place, daca maine pun un afis ca tre' sa stai capra sa ti-o traga dom' agent la koor, pun pariu ca o sa fie coada la tuburile de vaselina pe care le vor pune in vanzare instant toate chioscurile de acte auto din Pipera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ john: gresesti un pic. cat asteptai la RAR circulai pe numerele negre vechi sau cu numere rosii, pe care poti sa le scoti si acum. din pacate poti scoate doar un set, nu trei. aia intr-adevar a fost o decizie stupida, in contextul cozilor existente. faptul ca nu ti se dau din oficiu numere rosii cat astepti dupa cele negre e iarasi o stupiditate, avand in vedere durata "fabricarii" placutelor definitive. chiar nu inteleg cu ce te deranjeaza ca nu mai stai la programare si la RAR 1-2 saptamani. sau ca taxele nu se mai platesc in 10 locuri diferite ci doar in doua.

asteptarea dupa placute cateva zile se datoreaza numarului mic de angajati de la DRPCIV. angajati care mai nasc, mai ies la pensie, mai pleaca in concediu. si se imputineaza lent dar sigur, fara a fi inlocuiti de altii noi. inclusiv ei ne-au zis (am mai stat la cozile respective anul asta) sa facem cat mai multi plangeri, ca poate totusi cineva baga in seama situatia si mai fac angajari.

@goodkat: mai nou e cam o saptamana asteptarea, cica. succesuri :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrezi la dprciv cumva?!!

Ma deranjeaza ca o operatie care se poate face (cu spaga in ro si in mod normal in tari civilizate) in 15 min dureaza zile intergi, timp in care cetateanul platitor de taxe este privat de dreptul de a-si folosi vehiculul! Impozitul se plateste, valabilitatea rca curge, vehiculul sta din cauza "numarului redus de angajati"! Ti se pare normal?!? Bravos!

Nu, nu ma deranjeaza ca nu mai stai la rar, din contra. Doar ca statul ala pt identificare insemna 2-3h + asteptarea dupa programare, doar ca puteai folosi vehiculul bine merci in perioada aia, pe numerele si numele cui o fi fost.

Pe mine personal nu ma prea afecteaza, am 3 autoturisme + o moto pe numele meu pt care platesc taxe statului hotz roman, stat care are sa-mi dea niste bani (multi) de multa vreme, nu intentionez sa mai cumpar in viitorul apropiat nici un alt vehicul (iar daca o voi face in nici un caz nu il voi inmatricula in ro, fie si doar din spirit de fronda). Capisci?

Din ciclul "tara te vrea prrost"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte, la un moment dat in ciclul vanzare - cumparare - asigurare - inmatriculare, trebuia sa treci si pe la RAR. In paralel cu tot procesul asta, daca stiai mersul lucrurilor. sau in plus de el daca erai la prima experiență.

Dar era o bucatica de zi pierduta.

Acum faci acelasi ciclu de pasi, minus orele / zilele alea pierdute cu RAR-ul.

 

Nu înțeleg de ce amesteci eliminarea rar-ului cu restul de rahaturi din procesul de înmatriculare.

 

Ce treaba are rar-ul cu "puteai sa circuli pe numerele cui vrei tu"? Acum te împiedică ceva sa circuli "pe numerele cui vrei tu"? Eu partea asta nu o inteleg la postarile tale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu toate mi le-am trecut pe numele meu. INAINTE erai blocat doar cele cateva ore pana procesau inmatricularea si primeai certificatul + placutele dar faceai un drum si o cheltuiala in plus la rar, ACUM stai pe bara zile intregi PE BANII TAI. Iar tot rahatul a inceput FIX din ziua de cand s-a "debirocratizat" si onor functionarii au fost pusi sa mai faca niste munca suplimentara incasand taxele alea! Pur intamplator de altfel. Si crede-ma ca stiu si varianta 2, aia de a rezolva cu intermediari si spaga, ca saracii de functionari traiesc toti doar din salariu. De fapt unii ar putea plati bilet de intrare la serviciu si tot ar iesi pe +!

Daca nu ntelegi nu am ce sa fac, daca nu vrei si o tii langa e alta poveste.

Eu, daca as fi pus in situatia asta, as face instant cereri si memorii scrise, mi-as cere banii pe impozitul aferent perioadei de imobilizare inapoi, prelungirea rca cu aceasta perioada, raspunsuri scrise cu explicatii de la comandantul dprciv, minister de interne etc. Adica macar i-as pune pe imputinatii aia sa mai munceasca nitel ca sa-mi raspunda, ca sunt obligati. Si, de ce nu, poate as gasi si o cale de a-i actiona in instanta, am mai pus acum vreo 15 ani poprire pe conturile politiei rutiere! Iar daca s-ar gasi 1% din cetatenii care indura bataia asta de joc din partea functionarilor platiti din banii nostri sa faca la fel, poate s-ar schimba ceva. Bine, nici varianta "Allahu Akbar" n-ar fi de lepadat dpmdv, abia ar putea sa-si faca un sediu mai mare si mai frumos dupa...

Daca nu, fiti multumiti si cautati-va vaselina la chioscurile de acte auto din Pipera!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are faptul ca omul de la ghișeu taie doua chitanțe in plus (in loc sa umbli la cec / posta pentru a plăti sumele alea) cu faptul ca oamenii din spate fac placuta in 14 zile? Coada la ghiseu e la fel ca inainte de modificarile astea.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la 2h la 14 zile pt a face niste placute si printa un tzertificat, fix de cand taie ala 2 chitante in plus! Wodoo curat la dprciv, kaku-ma pe nasurile lor! Lipsa de personal, probabil o sa suplimenteze dupa alegeri, pana atunci spaga de la firmele de inmatriculari tre' sa mearga la partid. Si nimeni nu vede, ca la sectia aia de arsi de la Floreasca inaugurata de 3 ori si tot inchisa. Unii fac soriciul gros, contribuabilul ii duce pe toti in spate si nu zice nik, parca vad babele de la coada in decembrie '89 "nu faceti bine, maica!" Mie unul a ajuns sa-mi para rau ca s-a intamplat lovilutia atunci, eram tanar si hotarat sa plec din tara, acte depuse si deadline fixat 2 ani, daca nu iesea as fi luat-o peste fasie. Acum as fi fost ori in lumea civilizata ori la 2 m sub pamant. Sunt prea batran astazi sa o iau de la 0 in alta parte din pacate, ca n-as mai sta nici 5 min in tara in care esti presul alora pe care ii platesti, fie ei politicieni sau "tablari" la inmatriculari!

Dar lasa ca inmatriculeaza kastravecki, si mai repede si mai ieftin!

post-5325-0-18249600-1478882667_thumb.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, îmi poate zice și mie cineva pas cu pas ce trebuie să fac eu si proprietarul pt a cumpara o motocicleta inmatriculata in Buc (eu sunt din Bz), am tot citit dar nu sunt lamurit, puteți sa-mi dați raspuns si pe pm.

Va multumesc de intelegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, îmi poate zice și mie cineva pas cu pas ce trebuie să fac eu si proprietarul pt a cumpara o motocicleta inmatriculata in Buc (eu sunt din Bz), am tot citit dar nu sunt lamurit, puteți sa-mi dați raspuns si pe pm.

Va multumesc de intelegere

trebuie sa completati impreuna un contract de vanzare - cumparare la taxe locale la vanzator (la sectorul corespunzator). e un formular tip care se gaseste acolo. cei de acolo verifica sa nu aiba vanzatorul datorii la stat, caz in care nu ii dau voie sa vanda bunul pana nu achita datoriile. daca totul e in regula, o sa puna o stampila dreptunghiulara pe dosul contractului. voi completati un formular si ii faceti 5 copii. o sa va stampileze toate exemplarele. trebuie sa aveti cu voi actele motocicletei, inclusiv cartea de identitate (posibil doar cartea de identitate, nu sunt 100% sigur) , buletinele voastre.

dupa care tu ii dai omului banii si el iti da toate actele motocicletei, cu care te duci la Buzau.

la Buzau intai o intregistrezi la taxe locale la tine, apoi vezi la politie la inmatriculari ce acte iti mai trebuie pt dosarul de inmatriculare. se mai schimba din cand in cand.

 

alternativ, poti apela la un birou de acte auto. aia sigur stiu care sunt actele si pasii necesari. doar ca ajutorul lor costa

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmeaza sa transcriu o masina, fara a ii schimba numerele (atat vanzatorul cat si eu suntem "de Bucuresti" in buletin). de pe topicul asta am inteles ca stau si ma uit la masina pana vine certificatul nou, ca nu pot circula cu ea.

pe de alta parte, tocmai am vorbit cu un prieten care mi-a zis ca daca nu schimb numerele voi primi o dovada cu care pot circula intre timp. el nu e cel mai de incredere cand da informatii dintr-astea. deci, poate sa imi confirme cineva informatia? ma refer la cineva care a fost concret in situatia asta.

multumesc. anticipat chiar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmeaza sa transcriu o masina, fara a ii schimba numerele (atat vanzatorul cat si eu suntem "de Bucuresti" in buletin). de pe topicul asta am inteles ca stau si ma uit la masina pana vine certificatul nou, ca nu pot circula cu ea.

pe de alta parte, tocmai am vorbit cu un prieten care mi-a zis ca daca nu schimb numerele voi primi o dovada cu care pot circula intre timp. el nu e cel mai de incredere cand da informatii dintr-astea. deci, poate sa imi confirme cineva informatia? ma refer la cineva care a fost concret in situatia asta.

multumesc. anticipat chiar.

Nu am primit nimic. Si am pastrat numerele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- azi, 24.10.2016 revin la faimosul ghiseu. Imi deschide un domn politist de aceasta data. Ii spun care este situatia si imi raspunde: "Da domnule, stiu! Poate sa dureze 3-6 luni, 1 an, 2, 3." Eu intreb de ce dureaza atat de mult timp. (astia trimit documentele cu porumbei voiajori !??) La care el: "Lipseste ceva, poate este motocicleta furata, sau nu aveti vreun document", moment in care deja imi venea sa ii f*t un cap in gura, dar politicos, calm (sau ma rog...aproape calm) si stapan pe mine ii spun: "Domnule, daca nu era dosarul complet, cu toaaate actele pe care VOI le cereti, nici macar nu imi primeati dosarul. Cum sa lipseasca acte din dosar? (Poate le-ati pierdut voi prin competenta voastra) Iar cat despre faptul ca ar fi furata, ma retineau direct domniile lor", strumphii de la RAR. Am plecat din nou...

 

Intrebarea pe care v-o adresez este urmatoarea: A mai patit cineva asa ceva? sau, Ma poate lamuri si pe mine cu niste explicatii ceva mai pertinente decat cele date de albastreii patriei ce ne asigura ordinea si disciplina?

 

Va multumesc anticipat tovarasi' !

 

Ai rezolvat? ti-a venit raspunsul?

 

Explicatia este ca se face o interogare in baza de date EUCARIS (un sistem integrat la nivelul Uniunii Europene) pentru a identifica vehiculul si a determina daca nu este furat sau dat disparut sau cine stie ce alte probleme.

Banuiesc ca interogarea dureaza sub 2 secunde, problema e ca trebuie transmisa o hartie oficiala din partea germana conform careia mobra ta e in regula.

Eu am patit asa cu un BMW luat din Italia care avea VIN scurt din 7 cifre. A trebuit sa astept vreo 4-5 luni cu numere rosii pana cand au catadicsit autoritatile italiene sa raspunda.

 

Degeaba te duci cu memorii sau plangeri pentru ca de data asta nu sunt de vina cei de la Pipera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Poate au mai schimbat ceva in ultimele 2 luni, dar ma indoiesc.

n-au schimbat nimic. stau o saptamana pe doua roti pana pot folosi conserva. bine ca e cald si uscat afara. oricum nu ar fi avut ce sa imi dea la mana, ca nu exista vreun alt document prevazut de lege in afara certificatului de inmatriculare. doar daca voiam sa stau dupa numere rosii, si nu am avut chef de inca o coada.

faza tare a fost ca, eu fiind PFI, a trebuit sa le aduc de acasa inca un document, dreptul meu de libera practica de la Colegiul Medicilor din Romania. Avocatii cica trebuie sa aduca de la barou etc. Astept sa am certificatul ca sa nu mi-l intarzie intentionat sau ceva de genul. Dupa asta ma apuc de o plangere oficiala, avand in vedere ca documentul suplimentar nu e mentionat niciunde in vreo lista oficiala de acte necesare.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai rezolvat? ti-a venit raspunsul?

 

Explicatia este ca se face o interogare in baza de date EUCARIS (un sistem integrat la nivelul Uniunii Europene) pentru a identifica vehiculul si a determina daca nu este furat sau dat disparut sau cine stie ce alte probleme.

Banuiesc ca interogarea dureaza sub 2 secunde, problema e ca trebuie transmisa o hartie oficiala din partea germana conform careia mobra ta e in regula.

Eu am patit asa cu un BMW luat din Italia care avea VIN scurt din 7 cifre. A trebuit sa astept vreo 4-5 luni cu numere rosii pana cand au catadicsit autoritatile italiene sa raspunda.

 

Degeaba te duci cu memorii sau plangeri pentru ca de data asta nu sunt de vina cei de la Pipera.

 

Am mai fost o tura la tanti aia de la ghiseu, si printr-o coincidenta am vorbit chiar si cu seful de la SPRCIV, si omul mi-a spus ca ce i-a fost transmis lui de la directie este ca in baza de date din Germania,cu seria de sasiu a motocicletei mele figureaza radiata o masina Smart. haha. CO ME DI E!

 

Nu mai spun ca tanti de la ghiseu mi-a zis ceva de genul: "Daca puteti dvs sa ajungeti in Germania sa vedeti ce se intampla..."

 

La 1 Decembrie fac 4 luni de cand am depus dosarul la politie asa ca...sa stau cu sufletul la gura!? neaah!

Editat de emanuelcristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu, prima parte a seriei de sasiu are un cod de producator, model, an fabricatie... mi-au explicat la RAR chestia asta foarte pe fuga. cam greu sa aiba serie de sasiu de Smart o motocicleta.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_identification_number#Components_of_the_VIN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, greseala e in ADN-ul d0bitocilor de functionari! De la al de sus de tot pana la caisa de la ghiseu. Si aia cu hartia oficiala, probabil o aduce Fritz curierul olog pe jos din doiciland...

Bine, aia cu Smartul o fi vreo manarie.

Pana mea colega @xael, nu mai bine ar fi trebuit identificat oznul la rar si actele sa se elibereze in 2h? Ca si eu merg zilnic cu mobra, dar nu pot sa spun ca imi place f mult pe vremea asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...