Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

stiu ca pentru impozit trebuia tradus unul din acte...

Cvc-ul trebuie tradus

Dar trebuie si sa le promiți solemn ca le duci copie dupa CIV. posibil ca la unii să nu mearga cu promisiuni, sa vrea obligatoriu CIV. La mine la sect 2 cica ar merge si fara CIV

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la financiar sa inscriu mobra cumparata pe 10-12-2016 din Italia prin MotoMus si pe langa faptul ca mi-a zis de minimul de amenda de 70 roni pe care il voi achita va trebui sa fac intai o vizita pe la RAR pentru ca fara cartea de identificare nu o pot lua in evidenta iar daca mai intarziu nu este problema amenda ramane aceeasi iar impozitul va fi luat in considerare de la data de 01-01-2017. Referitor la acte traduse la mine nu este necesar pentru financiar pe motiv ca mobra a fost cumparata prin intermediar si factura este " romaneasca " .

Editat de nano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la financiar sa inscriu mobra cumparata pe 10-12-2016 din Italia prin MotoMus si pe langa faptul ca mi-a zis de minimul de amenda de 70 roni pe care il voi achita va trebui sa fac intai o vizita pe la RAR pentru ca fara cartea de identificare nu o pot lua in evidenta iar daca mai intarziu nu este problema amenda ramane aceeasi iar impozitul va fi luat in considerare de la data de 01-01-2017. Referitor la acte traduse la mine nu este necesar pentru financiar pe motiv ca mobra a fost cumparata prin intermediar si factura este " romaneasca " .

 

 

mobra a fost cumparata (prin motomus ) pe numele tau direct din 10.12.2016 ?

 

la fiscal ai intradevar nevoie de CIV masinii/motocicletei, dar ai 30 zile de la cand ai cumaparat o tu ... adica 30 zile de la data facturii emise de Moto mus pe numele tau...

 

La rar nu ai nevoie de acte traduse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe numele meu din data de 10-12-2016 iar cele 30 de zile se iau de pe factura / deci au trecut ( cele 30 ) / factura a fost emisa si livrata inpreuna cu motocicleta la data respectiva

Editat de nano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am fost azi la financiar sa inscriu mobra cumparata pe 10-12-2016 din Italia prin MotoMus si pe langa faptul ca mi-a zis de minimul de amenda de 70 roni pe care il voi achita va trebui sa fac intai o vizita pe la RAR pentru ca fara cartea de identificare nu o pot lua in evidenta iar daca mai intarziu nu este problema amenda ramane aceeasi iar impozitul va fi luat in considerare de la data de 01-01-2017. Referitor la acte traduse la mine nu este necesar pentru financiar pe motiv ca mobra a fost cumparata prin intermediar si factura este " romaneasca " .

Eu le-am spus ca tocmai ce am venit in tara, cu mobra cu tot. Si aveam si CIV dar obtinut cu mai putin de 30 zile in urma. CVC era in germană, chiar daca fusese adusa de un intermediar. Au zis ca de data asta nu imi dau amenda Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am spus ca au venit actele si mobra ieri si ca factura are data respectiva pe motiv ca trebuia facuta livrarea atunci dar nu a contat si oricum intarziam ca RAR-ul il fac in primavara asa ca am incheiat discutia cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati colegi, am observat anumite confuzii vizavi de inscrierea la fisc si inmatricularea motocicletelor. Asa ca m-am gandit sa clarific putin lucrurile, fiind intr-o situatie de acest tip. Scuze daca aceasta discutie a mai fost facuta.

 

In noul Cod Fiscal 2016 - https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/Cod_fiscal_norme_2016.htm#T9C4 , sunt scrise urmatoarele:

 

- Articolul 468, alineatul 2:

"Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pe perioada cât mijlocul de transport este înmatriculat sau înregistrat în România."

 

- Articolul 471, alineatul 2:

"În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligația să depună o declarație la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competență are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii și datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport."

 

Rezulta urmatoarele:

 

- Daca se cumpara o motocicleta de afara, singura obligatie este declararea ei la fisc in termen de 30 de zile, fara a fi obligatorie in vreun fel inmatricularea si implicit plata ulterioara a impozitului. Nu exista (cel putin eu nu stiu sa existe) vreun interval de timp in care sa devina obligatorie inmatricularea.

- Bineinteles ca daca mi-am luat o motocicleta s-o folosesc ca decor, fara s-o inmatriculez vreodata, doar nebun sa fiu sa o mai declar la fisc. Problema se pune insa pentru motocicletele pentru care se intentioneaza in viitor inmatricularea.

- Rezulta ca tot ce inseamna C.I.V. si inmatriculare se poate face oricand se doreste, fara sa aiba fiscul vreo norma imperativa pentru asta. Implicit nu se datoreaza absolut nici un impozit cata vreme mobra nu e inmatriculata.

 

Am scris aceste lucruri fiindca intalnesc des situatia descrisa, care genereaza abuzuri ale fiscului, de genul "esti obligat sa platesti impozit din momentul cand ai declarat mijlocul de transport". E un comportament mostenit dinainte de codul fiscal 2016, cand intr-adevar se platea impozit indiferent daca mobra era sau nu inmatriculata.

 

Si eu ma incadrez in situatia descrisa, avand un motor offroad adus de afara, pe care l-am folosit numai pe coclauri, si vreau acum sa-l inmatriculez. Am avut ceva discutii in contradictoriu cu cei de la fisc, dar pana la urma i-am convins ca am dreptate, desi au incercat sa ma duca cu presul, cum fac cu oricine nu e suficient de informat.

Editat de on-off
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, asta e intr-adevar o problema, fiindca atata vreme cat nu exista obligatia de a inmatricula, nu are cum sa existe obligatia de a face identificarea si CIV intr-un anumit termen.

Raspunsul se gaseste in procedurile lor interne, care trebuie insa specificat clar intr-o anume prevedere legala, nu fiindca asa li s-a nazarit lor.

 

Eu banuiesc ca ei cer CIV-ul romanesc din inertia vechiului cod fiscal. Si oricum e greu sa obtii CIV-ul in mai putin de o luna, avand in vedere cat se intind programarile la RAR.

Tocmai de aia ma pregatesc sa scriu la ANAF-ul mare o scrisoare cu confirmare de primire, unde sa le cer raspuns scris cu detalii. Dupa ce obtin raspunsul, am sa-l pun aici pe forum. Cu trepadusii de pe plan local oricum nu ai ce discuta, sunt prea obtuzi si incuiati pentru mileniul asta.

Editat de on-off
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A scos cineva CIV de la rar-ul din Grivita? Niste persoane cu care am discutat au spus ca numai din Voluntari...

Se poate si in Grivita dar cand am facut eu era coada mai lunga (iunie 2016). Poti incerca online, o sa vezi ca in Grivita nu ai voie peste 3.5 tone dar nu zice nimic de restrictii la moto

» Post actualizat in 02 Feb 2017 22:07

P.s. am testat eu acum online, ca ma rodea curiozitatea. Se poate in continuare in Grivita, ai de ales la un moment dat dintre mai multe optiuni, una este "moto"

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am un motor cu numere vechi (mz es) + talon vechi, singurul act. Contract de vanzare nu am, proabil s-a pierdut, proprietarul de negasit. Se poate inmantricula?

 

Am inteles ca doar el poate scoate fiscal (desi cred ca e radiat), dat tot e nevoie de acea hartie. As putea sa o scot eu, sau alt cineva?

 

Mai departe pot face ceva fara copia lui de buletin?

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci CVC

Cu CVC si copie CI al fostului proprietar mergi la RAR si faci CIV, ITP si autentificare.

Cu alea mergi la primarie la fostul proprietar si radiezi fiscal.

Iei in evidenta la tine, si la politie dupa numere si talon (cu taxele aferente)

 

 

Procesul este asemanator cu inmatriculare vehicul second din import.

 

Spor si bafta la nervi putini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci CVC

Cu CVC si copie CI al fostului proprietar mergi la RAR si faci CIV, ITP si autentificare.

Cu alea mergi la primarie la fostul proprietar si radiezi fiscal.

Iei in evidenta la tine, si la politie dupa numere si talon (cu taxele aferente)

 

 

Procesul este asemanator cu inmatriculare vehicul second din import.

 

Spor si bafta la nervi putini

 

tocmai asta e chestia ca nu am copia lui de buletin...si nici nu am cum sa dau de el

 

deci nu :(

Editat de dorinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

copia dupa buletinul vanzatorului nu trebuie nicaieri, niciodata, nicicum...

Sa stii ca ai dreptate... Este nevoie de buletinul celui care prezinta fierul la RAR.

 

Poate la primarie sau politie sa mai trebuie.

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

repet, nu trebuie nicaieri copia buletinului vanzatorului. nici la rar, nici la inmatriculari, nici la taxe si impozite, nici la asigurare sau unde mai mergeti voi. nu a cerut-o nimeni niciodata, nu apare in nicio lista cu documente necesare, mergeti la firme de acte auto si intrebati daca nu credeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumparat obiectul din Germania,stat acolo 2 luni,venit in tara si mare circ la financiar ca nu am declarat in 30 zile de la dobandire.Explicat idiotilor de la fisc ca n o sa vin in tara sa declar ca asa vor ei.Functionara de la ghiseu sa platesc amenda ca este mica.Eu nu si nu si pana la urma sa scape de atmosfera ce o faceam nu am platit amenda si am terminat cum am vrut eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Vreau sa inmatriculez un motor (transcriere proprietar) maine la drpciv.

 

Intrebare: se poate sa ma prezint la ghiseu cu un rca care intra in valabilitate peste 30 zile? rca ul este facut astazi,insa nu in termen ,cum scriu ei pe site drpciv.

 

Se tine asa mult cont de chestiunea asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa inmatriculez un motor (transcriere proprietar) maine la drpciv.

 

Intrebare: se poate sa ma prezint la ghiseu cu un rca care intra in valabilitate peste 30 zile? rca ul este facut astazi,insa nu in termen ,cum scriu ei pe site drpciv.

 

Se tine asa mult cont de chestiunea asta?

 

Inainte sa inmatriculezi motorul pe numele tau trebuie sa inchei polita RCA care sa fie deja valabila in momentul in care prezinti dosarul pentru inmatriculare la Serviciul de Inmatriculari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...