Sari la conținut

Postări Recomandate

Nu e mare lucru, eu le-am tradus cu vreo 40 ron ambele. Cel mai iute, fa programari unde este nevoie, ca va dura! nu stiu la voi, dar la noi se fac programari la inmatriculari pt luna mai !! deci primul lucru, programare la rar (si acolo dureaza mult) si programare la inmatriculari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ok, nu am citit bine in textul tau, am crezut si ai si rar-ul.

 

Fa programarea atunci la inmatriculari si restul le rezolvi repede in 1-2 zile: trebuie declarata la impozite daca nu ai facut asta, iti trebuie o dovada de la anaf ca nu datorezi tva (la anaf iti cere si traduceri in original si se elibereaza doar a doua zi), taxa de talon 37 ron la posta sau trezorerie, asigurare, la inmatriculari vei mai plati o taxa de numere, si cam atat cred.. sper ca nu am uitat ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, din ce tara ai luat motorul ? :D

Am din italia cartea de identitate si actul care atesta radierea din circulatie

 

probabil italia? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inmatricularea unei motociclete care nu a mai fost inmatriculata pe teritoriul romaniei nu se solicita nici un act de la A.N.A.F. si nu se traduce nici un act de provenienta, doar cei de la financiar vor traducerea facturii doar in cazul in care nu exista si una in romana eliberata de firme de vanzari moto gen MotoMus sau Sermoto...


» Post actualizat in 25 Mar 2017 09:11

toate taxele pentru inmatricularea definitiva se achita la ghiseul politiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inmatricularea unei motociclete care nu a mai fost inmatriculata pe teritoriul romaniei nu se solicita nici un act de la A.N.A.F. si nu se traduce nici un act de provenienta, doar cei de la financiar vor traducerea facturii doar in cazul in care nu exista si una in romana eliberata de firme de vanzari moto gen MotoMus sau Sermoto...

» Post actualizat in 25 Mar 2017 09:11

 

toate taxele pentru inmatricularea definitiva se achita la ghiseul politiei

Confirm ce zici tu,am vazut azi pe propria piele,acte traduse degeaba,rezultat 110lei paguba in loc sa bag benzina de ei,asta e,tot raul spre bine,miercuri dupa 12 ma duc dupa placuta cu nr :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata

M-am lovit si eu de birocratia din Romania, asa ca am decis sa va cer un sfat (poate s-a mai intilnit cineva cu o problema similara si stie cum sa o rezolve).

 

 

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=din_afara_ue_neinmatriculat

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=neinmatriculat_romania_ue

Depinde cum il considera - vehicul UE care nu a fost înmatriculat / vehicul non-ue care a fost sau nu înmatriculat. Mergi frumos in audiență la comandantul de la drpciv si expune-i problema ta.

 

Neata.

Nu are importanta cum o considera atit timp cit o inmatriculeaza. Pe mine asta ma doare.

De fapt , dupa indelungi discutii cu politia romana se pare ca tot ce iese din tiparele lor necesita timp si investigatii suplimentare. ("Na daca documentul nu e la mine in norme ce sa fac" - citat politia RO. Putem fi in UE, ca recunoastem numa ce vrem din documentele emise de autoritatile din UE. Atit timp cit e in nomenclator. Si in normele interne ale lor.)

Degeaba am eu de la vama din Germania certificat cate atesta ca vehiculul se poate inmatricula, ei trebuie sa ceara, prin canale oficiale, din SUA, confirmarea faptului ca vehiculul nu este furat.

Asa ca, se inmatriculeaza provizoriu pina la venirea raspunsului de la americani (pina la 2 ani poate dura povestea), dupa care se inmatriculeaza definitiv in RO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

In incercarea de a-mi inmatricula motoreta, m-am lovit de un cerc vicios la care inca nu am gasit rezolvare asa ca, va rog pe voi, cei mai experimentati.

 

Pentru a ma prezenta la RAR am nevoie de RCA in vederea inmatricularii valabil si numere provizorii (vreau sa ma duc pe motoreta), la Adm. Financiara mi-au cerut CIV pentru a lua-o in evidenta -> obligatoriu facut RAR-ul inainte, iar la 2 brokeri offline si 3 online, toti mi-au cerut atat CIV obligatoriu, cat si dovada inscrierii la Adm. Financiara (?!?!), dar am nevoie de RCA pentru a obtine CIV-ul... In aceasta situatie, cum naiba poate cineva sa-si inmatriculeze motoreta, daca fiecare cere de la proprietar un act pe care celalalt il elibereaza?

 

Ceva sfaturi? Multumesc!

Editat de lambda_dryver
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se face rca pt numere rosii, fara civ, dosr in baza seriei de sasiu. Brokerii la care ai fost ori sunt cretini, ori nu au inteles ce vrei.

» Post actualizat in 04 Apr 2017 04:13

Se numeste "RCA in vederea înmatriculării "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

In incercarea de a-mi inmatricula motoreta, m-am lovit de un cerc vicios la care inca nu am gasit rezolvare asa ca, va rog pe voi, cei mai experimentati.

 

Pentru a ma prezenta la RAR am nevoie de RCA in vederea inmatricularii valabil si numere provizorii (vreau sa ma duc pe motoreta), la Adm. Financiara mi-au cerut CIV pentru a lua-o in evidenta -> obligatoriu facut RAR-ul inainte, iar la 2 brokeri offline si 3 online, toti mi-au cerut atat CIV obligatoriu, cat si dovada inscrierii la Adm. Financiara (?!?!), dar am nevoie de RCA pentru a obtine CIV-ul... In aceasta situatie, cum naiba poate cineva sa-si inmatriculeze motoreta, daca fiecare cere de la proprietar un act pe care celalalt il elibereaza?

 

Ceva sfaturi? Multumesc!

La RAR eu am mers pe mobra ( cu nr. rosu ) si din dosarul cu acte nu am scos decat cartea mobrei din Italia si buletinul meu.

» Post actualizat in 04 Apr 2017 05:20

Salutare tuturor! Numele meu este Alex, sunt din Bucuresti si sunt proaspatul posesor al unui Suzuki GSF 600 Bandit model 2004. Deocamdata nu am reusit decat sa ii fac RAR-ul, iar urmatorul pas este sa o inmatriculez. Acum am nevoie de sfatul vostru: ce acte trebuie traduse? Am din italia cartea de identitate si actul care atesta radierea din circulatie. Trebuie traduse ambele? Mersi anticipat.

pentru inmatriculare definitiva nu se traduce nici un act, doar la financiar trebuie tradusa factura daca nu exista una in romana.

» Post actualizat in 04 Apr 2017 05:35

Se face rca pt numere rosii, fara civ, dosr in baza seriei de sasiu. Brokerii la care ai fost ori sunt cretini, ori nu au inteles ce vrei.

» Post actualizat in 04 Apr 2017 04:13

Se numeste "RCA in vederea înmatriculării "

si eu am gasit cativa meseriasi/dobitoci care se laudau ca au facut asigurari toata viata si nu stiau sa imi elibereze asigurare pentru numar rosu cu valabilitate 1 luna pe motiv ca este obligatoriu sa treaca si CIV-ul dar neavand ca de avea acte de Italia si a trebuit sa caut altul si asa am ajuns in Auchan Crangasi unde exista si un broker de asigurari de toate felurile iar persoana de acolo a trecut la CIV doua litere urmate de patru de 0 si gata asigurarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee care e procedura si ce hartzoage sunt necesare pt luare in evidenta la taxe si impozite sector 1 Bucuresti? Vehiculul este import sh, are de ieri civ romanesc, am factura de la firma din ro. Momentan circula cu nr provizorii (scoase inainte de a avea civ) dar nu cred ca are a face.

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri!

 

Problema nu este ca mi s-ar cere obligatoriu la RAR o polita RCA valabila ci ca vreau sa ajung la RAR pe motor, cu numere rosii, iar pentru a scoate numere rosii, am nevoie de RCA valabil, iar firmele de asigurari nu "mai risca" sa emita RCA fara a avea obligatoriu CIV si dovada inscrierii autovehicului la organul fiscal. Partea cu CIV-ul am reusit sa o evit prin introducerea unei valori de tipul 0xxxxx, dar dovada transcrierii nu am de unde sa o am decat dupa ce am obtinut CIV si inscris-o la Adm. Fiscala... Inclusiv mai multi brokeri mi-au spus ca singura varianta ramane transportul pe platforma, lucru care mi se pare inadmisibil!

 

Motivarea lor a fost ca s-a schimbat un pic procedura ASF-ului si au introdus cateva clauze noi pentru RCA In Vederea Inmatricularii care, practic, din punctul meu de vedere, scot din uz numerele provizorii deoarece devin inutile si, in acelasi timp, imposibil de obtinut. Atasez unul din raspunsurile primite:

 

Stimate client,

 

Daca nu ati demarat procesul de inmatriculare inseamna ca detineti un vehicul inmatriculat in alta tara iar in acest caz nu aveti un vehicul ce poate fi asigurat in Romania. Pana sa ajungeti sa solicitati incheierea unei asigurari RCA trebuie sa parcurgeti toti pasii intermediari si anume sa obtineti CIV-ul de la RAR, cu CIV-ul si cu dovada de achizitie a vehiculului sa mergeti la organul fiscal si sa luati in evidenta vehiculul si abia apoi sa incheiati asigurarea RCA.

 

In cazul in care plasati o comanda RCA in vederea inmatricularii va vom solicita dovada demararii procesului de inmatricularii iar documentele sunt mentionate in pagina https://www.rcapedia.ro/asigurare-rca-inmatriculare-transcriere/#2

Editat de lambda_dryver
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu ai un vehicul înmatriculat in alta tara sau ai un vehicul radiat din circulație din alta tara?

Cumva are logica ce zic si ei, nu e normal sa ai doua asigurari valabile simultan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am o motoreta radiata din circulatie in Franta, cu talon de FR pe care scrie ca este radiata si factura de achizitie. Atat. Nu am asigurare in alta tara si nici numere (valide, expirate sau de alta natura).

 

Voiam sa-i fac RCA ca sa scot numere rosii si sa ma prezint la RAR, dar astia nu vor sa-mi ia banii :tomato: :crack: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. intra la Romasig.ro si vezi ca ai simulator RCA. Ai undeva de ales "in vederea inmatricularii". Lasi necompletat unde ar trebui sa treci nr de înmatriculare și gata

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am o motoreta radiata din circulatie in Franta, cu talon de FR pe care scrie ca este radiata si factura de achizitie. Atat. Nu am asigurare in alta tara si nici numere (valide, expirate sau de alta natura).

 

Voiam sa-i fac RCA ca sa scot numere rosii si sa ma prezint la RAR, dar astia nu vor sa-mi ia banii :tomato: :crack: ...

Mergi la Auchan Crangasi si o sa rezolvi cu asigurarea, am facut si eu acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am si eu o intrebare:

A vandut cineva de curand o motocicleta ? Ma intereseaza in ceea ce priveste actele.

Care sunt pasii de urmat ?

Eu sunt din Timisoara si maine imi vine un potential cumparator din alta localitate.

Am vrea sa terminam totul intr-o singura zi. Am tot sunat la Directia Fiscala ca sa intreb, dar

nu raspunde nimeni.

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci act de vanzare-cumparare mergi apoi la financiar si te scoti din evidenta cu mobra, ei iti dau un act ca totul este inregula si ca nu ai datorii, o hartie din cele primite ( nu mai stiu care, intrebi persoana care se ocupa de tine) o dai cumparatorului impreuna cu mobra ii iei banii si ii urezi asfalt uscat.


» Post actualizat in 06 Apr 2017 14:02

la administratia financiara de care apartin eu are inauntru un centru de acte auto vanzare/cumparare si totul dureaza 30 min. daca nu sunt alte persoane in fata mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...