Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pff deci sa inteleg ca nu-i musai sa astepti pana la programarea online, se poate si sa stai acolo la coada si sa o inscri? ma gandesc doar ca nu vin cei ce se programeaza, si atunci merge mai iute, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut prieteni, urmeaza sa cumpar o motocicleta toamna asta, dar nu prea am timp sa o inmatriculez eu fiind la Academia Militara care se afla in alt judet fata de cel in care am domiciliul. Intrebarea mea este urmatoare, cam cat dureaza obtinerea actelor si inmatricularea propriu-zisa? Adica eu imi pot lua de acolo cel mult o invoire pe o saptamana, ce credeti rezolv ceva intr-o saptamana? Mentionez ca motocicleta este cumparata de la un tip care la randul lui a cumparato din Germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai pe cineva care are timp sa stea pe la cozi (poate un frate?) ii faci o imputernicire la notariat, se ocupa omul si dupa ce rezolva treaba iti da actele + numarul si gata. Asta daca nu ai in oras cumva o firma care face asa ceva. In Bucuresti exista.

Si nu e nevoie sa mai iei invoirea. O pastrezi sa plimbi fata cu moto :)>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam în fiecare oraș sunt birouri care se pot ocupa pentru tine de toate procedurile înmatriculării.

Te poți interesa despre ce acte au nevoie de la tine și ce pot face ei, le faci o procură și acum în funcție de oraș, situația actelor, se poate înmatricula în aceeași zi sau în câteva zile.

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marți,28.05 am depus actele pt inmatriculareA unei masini, m-au chemat sa iau numerele pe 12.06. este si din cauza mini vacantei,ziua copilului,rusalii.

Parerea mea, minim o săptămână.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a luat cam o săptămână sau mai bine din cauza programării la RAR pentru certificatul de autenticitate, iar înscrisul la fisc și certificatul de înmatriculare cu număr preferențial, toate în aceeași zi s-au rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasul 1: faci RCA si poti sa iti iei numere provizorii (alea zise rosii) pentru maxim 3 luni de zile timp in care te plimbi cat doresti, timp si bani de benzina sa fie :)

Pasul 2: dai actele cu imputernicirea si gata

 

Eu am gasit o firma in Bucuresti care a rezolvat toata treaba: fisc, ANAF (era moto din import), inmatriculare. La nevoie pot face si RAR-ul pentru tine daca nu are (evident au nevoie de motor :) ). De cand le-am dat actele si pina mi-au dat talonul si numarul de inmatriculare a durat fix 2 saptamani.

 

Totul depinde din ce oras esti. Daca nu are RAR-ul facut, unde este nebunia cea mai mare cu programarea, poti sa il faci in orice oras. La mine in Bucuresti programarea insemna 3 saptamani si atunci am facut RAR la Targoviste unde am avut programarea in 2 zile :).

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a luat cam o săptămână sau mai bine din cauza programării la RAR pentru certificatul de autenticitate, iar înscrisul la fisc și certificatul de înmatriculare cu număr preferențial, toate în aceeași zi s-au rezolvat.

 

Pt moto cumparata din Ro, pt dosarul de inmatriculare se mai face RAR? Am citit pe o gramada de siteuri ba ca se face, ba ca nu, ba ca trebuie asigurare 30 zile in vederea inmatricularii, adica doar pe nr sasiu, ba am citit ca trebuie RCA minim 6 luni. Draq mai intelege. Am un tovaras care si-a inmatriculat masina fara sa treaca pe la RAR, dar daca ma uit pe siteul prefecturii zice ca trebuie certifcat de autenticitate... Voi ce stiti? E cineva care a facut inmatriculare de curand, sa stim cum sta treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa achizitia moto, am primit doar pe cvc o stampila in dreapta sus cum ca vanzatorul nu figureaza cu plati la inceputul lunii viitoare catre stat, sau ceva de genu, si inca o stampila pe fisa de inmatriculare, nu am mai primit niciun certificat de atestare fiscala, cum se dadea. Doamna de la primarie zicea ca de anul trecut nu se mai da fiscal, pe forum am mai citit de unu altul care a primit fiscal, care-i smecheria, care nu stie bine? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar fisa de inmatriculare trebuie neaparat stampilata de primarie? am inteles ca fisa trebuie la biroul inmatriculari, dar ca nu are vreo importanta daca e stampilata sau nu de primarie. asa e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar fisa de inmatriculare trebuie neaparat stampilata de primarie? am inteles ca fisa trebuie la biroul inmatriculari, dar ca nu are vreo importanta daca e stampilata sau nu de primarie. asa e?

 

Mie mi-a stampilat-o la primarie cand mi-a dat decizia de impunere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat libertatea de a le cere detalii celor de la Aprilia.it in legatura cu scuterul tau (sper sa nu te superi). I-am intrebat daca acel talon verde este emis de ei pentru ca nu scrie pe el emitentul si nici nu are vreo stampila sau semnatura sau cum pot eu demonstra ca scuterul produs de ei are aprobare europeana pentru circulatia pe drumurile publice. Daca obtinem chestia asta, domnul foarte binevoitor de la RAR nu va avea de ales decat sa-ti faca CIV.

Nu stiu, mi se pare aiurea atata birocratie si hartii peste hartii... Doar de-aia se numeste Registrul Auto Roman, ca sa stie daca un model de vehicul e omologat in UE pentru circulatia pe drumurile publice. Macar al meu era fabricat in china si sa zicem ca e pe partea cealalta a planetei, dar aici, la o aruncatura de bat...

Te anunt daca primesc raspuns. Sa lasi talonul verde pe forum, in caz ca aprilia va vrea sa-l vada.


» Post actualizat in 09 Jun 2017 22:40
Scriu d p tel. Scurt. A raspuns Aprilia. Link pt obtinere CoC: https://service.piaggiogroup.com/Vintage/richdetail.asp?L=EN&B=Piaggio . Cred ca costa 80 euro.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: pt inmatriculare definitiva a unei moto sh achizitionata de mine de la intermediar roman (persoana fizica) e sau nu nevoie de certificat ANAF in scop tva? Mentionez ca am toate actele, cvc, rar, civ, inclusiv bagata la impozit la mine. Citisem undeva inainte ca acel certificat trebuia numai daca persoana care a importat-o vroia s-o inmatriculeze...in cazul meu se cheama ca am cumparat-o de la vanzator roman. Sigur s-a mai discutat, dar nu mai gasesc. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc mult pentru interesul acordat și nu are de ce să mă deranjeze faptul că mi-ai dat o mână de ajutor!

 

Am intrat pe acel link și cred că am nevoide ”Certificate of origin/COC for vehicles from 01.01.2001”, care da, ar fi 80 de euro. Ar fi excelent să pot rezolva problema astfel. Sper doar să fie suficient, cum ați spus mai sus ca să-mi poată trece scuterul în registru, să nu-mi mai ceară vreo dovadă de cumpărare de acolo, pe care chiar nu am de unde să o mai scot. Am să merg pe pista aceasta și vă țin la curent.

 

O zi bună tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...