Sari la conținut

Postări Recomandate

Conform http://www.rarom.ro/cs-uploads/documente.pdf ai nevoie doar de COC. S-ar putea sa fii intr-o situatie hilara, deoarece eliberarea civ pe baza coc se face doar pentru vehicule noi. Prin vehicul nou se intelege, conform OUG 195, "vehicul care nu a mai fost niciodata inmatriculat/inregistrat". Intrucat vehiculul tau nu a mai fost inmatriculat/inregistrat (in conformitate cu prevederile actualei legislatii), poti sa-l consideri nou. Sincer, nu cred ca o sa fie vreo problema cu asta. Chiar puteai sa-l cumperi acum 10 ani, sa te dai cu el pe camp si acum sa vii sa-l inmatriculezi legal. Fiind prima inmatriculare se considera nou. A doua parte hilara a situatiei e ca la vehiculele noi nu se face ITP ci se considera ca e apt de a circula timp de 2 ani. A treia parte hilara a legislatiei romanesti in materie este dotarea scuterului cu doua triunghiuri reflectorizante, trusa de prim ajutor si stingator... (e adevarat, e prevazut de OUG 195, dar pana acum nimeni n-a fost atat de ridicol incat sa ma intrebe de chestiile astea).

Singurul lucru pe care inca nu-l stiu si s-a discutat pe aici este norma de poluare. De la o data anume (1 ianuarie 2016? 1 ianuarie 2017? - sincer, nu stiu) nu se mai elibereaza civ pentru motociclete noi care n-au minim Euro 4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, astazi sunt programat la RAR (mobra adusa din Germania) si dupa trebuie sa dau o fuga pana acasa sa ma ocup de inmatriculare. Am facut o lista cu ce acte mi-ar trebui, din ce am gasit pe net:

 

TAXE SI IMPOZITE:
-cerere (downloadata)
-contract vanzare-cumparare (tradus)
-CIV (luata de la RAR)
-fisa de inmatriculare
-CI
INMATRICULARE:
-cerere (downloadata)
-fisa de inmatriculare
-CIV (original si copie)
-contract vanzare-cumparare (original si copie)
-CI (original si copie)
-ITP
-asigurare (copie)
-taxa talon - 37 lei, CEC/la ghiseu
-taxa placa tip C - 17 lei
-numere preferentiale - 45 lei
-mai am o declaratie de la vanzator ca a fost adusa intr-o duba + copie dupa talonul acesteia, am inteles ca e posibil sa mi-o ceara
1. Am ratat ceva? Am vazut ca s-au scos anumite taxe si ar ramane doar cele de mai sus. As vrea sa scap cat mai rapid si sa am tot ce-mi trebuie de prima oara.
2. La taxe si impozite nu am declarat-o in 30 de zile de cand am cumparat-o si am inteles ca este o amenda pana in 100 de lei. Stie cineva cat este amenda si daca se plateste direct la ei?
3. Pe moment am numere rosii care n-au expirat inca, cand depun dosarul de inmatriculare trebuie sa le predau?
Multumesc!
Editat de danysan2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare. Trebuie sa inmatriculez o motocicleta cumparata din RO. RCA pot sa fac si pe o luna pentru inmatriculare definitiva sau trebuie pe minim 6 luni? Din cate am citit pe DRPCIV scrie doar ca asigurarea trebuie sa fie valabila cand se depune dosarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care a vrut acum un an si ceva sa-si inmatriculeze mobra, asa ca la sugestia brokerului si-a facut o asigurare pe o luna la euroins (ei erau singurii care faceau rca pe o luna pt vehicule care au au mai fost inmatriculate in romania - usor ciudat, nici nu mai auzisem de asta pana la el) dar politistul de la drpciv l-a trimis sa isi faca pe 6 luni, ca nu e ok aia :what:

 

da si tu un telefon la drpciv si afli cu siguranta :cheers:

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost cineva la RAR Ialomita (Slobozia) ??

 

Vreau sa stiu cum sunt, adica daca sunt foarte stricti sau sunt ok... eu am anumite chestii scimbate la motocicleta si nu stiu daca trec RAR-ul/ITP-ul.

 

Moto e adusa din afara si deci trebuie obligatoriu sa trec pe la ei pentru inmatriculare.

 

Am ales RAR Ialomita deoarece este cat de cat aproape de Bucuresti si asa evit zilele de asteptare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 an rca pe 30 zile se facea DOAR pt nr provizorii.

acum am vazut ca am scris "pentru vehicule care au au mai fost inmatriculate in romania", in loc de "care NU au mai fost...", my bad :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 an rca pe 30 zile se facea DOAR pt nr provizorii.

de la modificarea legii pt RCA a disparut mentiunea "incheiata pe 6 luni" pentru inmatricularea definitiva. inainte specifica destul de clar in lista de documente de pe site-ul prefecturii Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Saptamana viitoare ma duc in Germania sa iau un motor as vrea sa-l iau direct pe numele baiatului meu [ aceiasi adresa ] stie cineva daca in afara de ci-ul lui mai trebuiesc si alte acte ???

Ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am nevoie de un sfat, doresc sa cumpar o motocicleta din Polonia, e vorba de un Intruder M1800R din 2016, 5000 km sau un BMW K1600GT din 2014.

Motocicletele sunt aduse din Canada sau SUA si au actele de import.

 

Le pot aduce si inmatricula fara probleme in Romania ?

Imi sunt destule actele originale si cele de import pe care le are dealerul in Polonia sau trebuie sa o inmatriculez in Polonia ? Dealerul a spus ca le poate inmatricula fara probleme in Polonia si costa 130 euro.+

 

Ce ma sfatuiti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Saptamana viitoare ma duc in Germania sa iau un motor as vrea sa-l iau direct pe numele baiatului meu [ aceiasi adresa ] stie cineva daca in afara de ci-ul lui mai trebuiesc si alte acte ???

Ms.

Salut.

 

Ia-mi si mie una:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am nevoie de un sfat, doresc sa cumpar o motocicleta din Polonia, e vorba de un Intruder M1800R din 2016, 5000 km sau un BMW K1600GT din 2014.

Motocicletele sunt aduse din Canada sau SUA si au actele de import.

 

Le pot aduce si inmatricula fara probleme in Romania ?

Imi sunt destule actele originale si cele de import pe care le are dealerul in Polonia sau trebuie sa o inmatriculez in Polonia ? Dealerul a spus ca le poate inmatricula fara probleme in Polonia si costa 130 euro.+

 

Ce ma sfatuiti ?

 

Salut,

 

Atentie: Motocicletele care au mai putin de 6 luni de la data primei inmatriculari sau mai putin de 6000km sunt considerate motociclete noi si trebuie platit TVA in Romania.

Nu stiu care este procedura exacta si cum poti sa iti recuperezi TVA-ul din Polonia dar iti recomand sa te interesezi intai.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari,

Am nevoie de un sfat de la cei care au trecut printr-o situatie ca a mea: Lucrurile stau cam asa:

- eu, cetatean roman cu domiciliul in Romania

- momentan lucrez cu contract in strainatate (Franta)

- am gasit aici o motocicleta pe care vreau sa o cumpar

- actualul proprietar mi-a spus ca in momentul in care se perfecteaza actele de vanzare-cumparare el suspenda numarul si asigurarea motocicletei.

- eu vreau sa plec cu motocicleta de aici pe rotile ei, insa doar la sfarsitul lunii Septembrie cand se incheie contractul

- daca o sa cumpar motocicleta acum, nu vreau sa circul cu ea aici, doar atunci cand voi pleca spre casa.

 

 

Intrebarile sunt:

- stie cineva cum sa procedez?

- se pot scoate numere provizorii cu care sa ajung in Romania?

- pot sa fac o asigurare pe o perioada de timp scurta (cateva zile) cat sa ajung acasa?

 

Varianta sa o trimit acasa pe un camion este exclusa, pentru ca nu stiu pe nimeni sa faca asta si nici nu am timpul fizic sa caut.

Pentru a nu polua topicul inutil, rog sa raspunda doar cei care stiu exact cum sta situatia si nu asa...din auzite sau banuieli.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura variantă este sa-ti iei numere provizorii din germania.

Am specificat, motocicleta este in Franta. Nu vad legatura cu Germania.

 

legat de transportul cu camion / platforma, poate ai timpul fizic sa postezi pe forum un anunt. sunt cativa aici care ofera serviciul respectiv.

O sa incerc sa postez anunt pentru transport. Multumesc de sfat. Ma gandeam totusi ca exista o varianta de a pleca cu ea pe roti in Romania. Ma intreb daca nu o sa fie probleme pe la granita, avand in vedere ca un eventual transportator duce o motocicleta care nu este a lui, iar proprietarul nu este prezent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate spune cineva ce ar trebui sa fac eu ca vanzator? Motocicleta este inmatriculata in Romania. Nu mi-e clar daca mai trebuie sau nu sa solicit sa mi se elibereze certificat fiscal. Pe site-ul administratiei sector 1 (sunt din Bucuresti) am gasit ceva si din asta reiese ca totul se face in baza CVC. Tot din text, nu stiu ce este acel cod unic de inregistrare, care este solicitat in copie.

 

"IN CAZUL TRANSFERULUI DE PROPRIETATE A MIJLOACELOR DE TRANSPORT, PRIN UTILIZAREA CONTRACTULUI DE INSTRAINARE-DOBANDIRE, MODEL 2016 ITL-054, NU ESTE NECESAR CERTIFICATUL DE ATESTARE FISCALA (conform ORDIN 1069/1578/114 din 28.07.2016).
-Cartea de identitate a vehiculului (fotocopie);
-Fisa de inmatriculare (original)
-Codul unic de inregistrare (fotocopie);
-Orice alt inscris considerat relevant pentru solutionarea dosarului fiscal;
-Imputernicire si copie de pe actul de identitate, al persoanei delegate sa depuna documentele sus mentionate."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

 

Am dat recent de un motor cu propietar care ofera document fiscal pe numele lui,talon,doar ca pe CIV acesta nu este trecut.

Acesta are contractul in original plus copie de vanzare-cumparare cu fostul propietar,care apare pe CIV la momentul actual.

Ati putea sa ma ajutati cu o lamurire daca se poate inmatricula pe numele meu direct dat fiind faptul ca propietarul actual are fiscal pe numele lui,talon,si contractul vechi cu fostul propietar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna bizar sa apara nume diferite pe talon si civ (eu asta înțeleg de la tine). As intreba la poliție dacă este posibil așa ceva.

În afară de partea asta, situația e OK, alea sunt toate actele necesare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Daca cumpar o motocicleta adusa din SUA cu toate taxele vamale platite intr-o tara din UE(Polonia) mai trebuie sa platesc ceva la noi?

Intreb pentru ca unei cunostinte i-au cerut sa plateasca TVA-ul pentru o motocicleta noua cumparata din Germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si nu e normal sa platesti TVA (daca intara de origine ala de ti-a adus-o nu a platit deloc)?

Daca te referi la ce spuneam de motocicleta cuparata din Germania, a fost cumparata de la dealer si pretul includea TVA. Din ce mi-a spus mie, TVA-ul la o masina/moto cuparata noua din UE trebuie platit la noi, apoi te descurci tu sa iti recuperezi banii.

Intrebarea mea este pentru o motocicleta uzata, cu toate taxele de import si TVA-ul platit in Polonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...