Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

 

Daca cumpar o motocicleta adusa din SUA cu toate taxele vamale platite intr-o tara din UE(Polonia) mai trebuie sa platesc ceva la noi?

Intreb pentru ca unei cunostinte i-au cerut sa plateasca TVA-ul pentru o motocicleta noua cumparata din Germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai si nu e normal sa platesti TVA (daca intara de origine ala de ti-a adus-o nu a platit deloc)?

Daca te referi la ce spuneam de motocicleta cuparata din Germania, a fost cumparata de la dealer si pretul includea TVA. Din ce mi-a spus mie, TVA-ul la o masina/moto cuparata noua din UE trebuie platit la noi, apoi te descurci tu sa iti recuperezi banii.

Intrebarea mea este pentru o motocicleta uzata, cu toate taxele de import si TVA-ul platit in Polonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca contractul e intre tine si polonez, va trebuie sa aduci adeverinta de anaf ca esti neplatitor de tva ca persoana fizica

Nu trebuie sa traduc si acte/chitante/facturi pentru ce a platit polonezul cand a importat motocicleta?

Doar adeverinta aia imi trebuie pe langa contract si apoi procesul e acelasi ca la o motocicleta adusa din UE?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de o adeverință ca tu nu datorezi TVA pt acea moto. Nu ca nu platesti în general tva la stat. Iar adeverința o primesti dacă moto e SH (adica, cf normelor anaf, are peste 6 luni si peste niste km - nu mai știu câți). Dacă moto e noua, primești o hârtie ca datorezi tva, ca prietenul tău

Iar aceasta adeverinta ESTE deja pe lista de documente pt vehicule aduse din UE.

 

Vezi ca mai e un detaliu: dacă ea nu a fost înmatriculata în Polonia, e posibil sa fie considerata ca fiind de proveniență extra-UE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce acte trebuie traduse pentru inmatriculare definitiva ?? (traducere legalizata, nu ?)

 

Motocicleta este adusa din Italia (pe platforma), este radiata de acolo (am dovada), am contract V-C in italiana.

 

Am scos numere rosii, iar RAR si ITP am facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tu nu importi nimic in ue, cumperi ceva ce a intrat deja in spatiul UE. DRPCIV au o adresa de mail de pe care chiar raspund si repede chiar+nr de telefon. Nu trebuie sa ma crezi pe mine pe cuvant.

 

Nu m-am gandit sa sun la DRPCIV... Voi face asta.

 

Este vorba de o adeverință ca tu nu datorezi TVA pt acea moto. Nu ca nu platesti în general tva la stat. Iar adeverința o primesti dacă moto e SH (adica, cf normelor anaf, are peste 6 luni si peste niste km - nu mai știu câți). Dacă moto e noua, primești o hârtie ca datorezi tva, ca prietenul tău

Iar aceasta adeverinta ESTE deja pe lista de documente pt vehicule aduse din UE.

 

Vezi ca mai e un detaliu: dacă ea nu a fost înmatriculata în Polonia, e posibil sa fie considerata ca fiind de proveniență extra-UE

Acum imi dau seamna ca poate nu am fost desutl de clar. Este vorba despre o motocicleta care nu este inmatriculata in Polonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba despre o motocicleta care nu este inmatriculata in Polonia.

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&p=inmatriculari

 

problema motocicletei tale e ca desi e cumparata din UE a fost inmatriculata in afara UE. iar in lista de situatii din link nu stiu unde se incadreaza. daca afli de la drpciv ce caz se aplica la tine, posteaza raspunsul aici

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&p=inmatriculari

 

problema motocicletei tale e ca desi e cumparata din UE a fost inmatriculata in afara UE. iar in lista de situatii din link nu stiu unde se incadreaza. daca afli de la drpciv ce caz se aplica la tine, posteaza raspunsul aici

Am trimis un mail catre DRPCIV si mi-au spus sa citesc INFORMATII DE INTERES PUBLIC – ASISTENTA INMATRICULARI. E un document care nu specifica cazul acesta. Ma mai interesez si postez si aici cand mai aflu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca e pe numele lui la impozit, are carte si talon care insa nu sunt pe numele lui. Si raspunsul este da, se poate.

dar la asta ce acte ii trebuiesc ?

fiscalul il va cere de la cel care figureaza la fisc sau de la ambii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar la asta ce acte ii trebuiesc ?

fiscalul il va cere de la cel care figureaza la fisc sau de la ambii ?

1) fix actele pe care le are userul care a ridicat problema

2) doar de la cel care o are la fisc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'nă seara,

 

Dacă doresc să cumpăr o motocicletă înmatriculată în UK, care se află pe teritoriul României, de ce acte am nevoie pentru i) a obține numere provizorii și ii) pentru a o înmatricula definitiv?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@XaeL: mulțumesc pentru linkuri, le-am parcurs, însă nu sunt edificatoare.

 

Ce semnificație au următoarele puncte?

b ) Fişa de înmatriculare completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale

 

În contextul de la b ), proprietar înseamnă vânzător ori cumpărător? Dacă înseamnă cumpărător, viza organului fiscal este necesară pentru a certifica luarea în evidență ori pentru a se verifica dacă cumpărătorul înregistrează datorii către bugetul statului/bugetul local?

 

c ) Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;

 

Cartea de identitate înțeleg că se obține de la RAR, printre documentele solicitate regăsindu-se și "documentul de înmatriculare în UE". Ce semnifică acest din urmă document în cazul motocicletelor din UK?

 

3. Copii ale documentelor care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;

 

În afară de contractul de vânzare-cumpărare, mai sunt necesare alte documente?

Editat de ChipTavi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fisa se gaseste la Inmatriculari sau online.

proprietar = cumparator. viza certifica luarea in evidenta

in UK trebuie sa existe o forma de certificat de inmatriculare. nu stiu cum se numeste oficial in engleza

CVC si atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vanzatorul nu are niciun act al mobrei cu el? el ce arata daca il opreste poliitia?

» Post actualizat in 26 Jul 2017 18:22

https://www.gov.uk/vehicle-registration/overview

 

 

 

Nu știu precis ce are, voi constata când o vizionez, însă, dacă batem palma, vreau să fiu convins că primesc toate actele necesare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu un update scurt. Am stat destul de prost cu timpul și abia acum am reușit să mă ocup puțin și de asta. Am comandat certificatul de conformitate. Am așteptat câteva zile și apoi am primit un mail de confirmare care spunea că cererea mea a fost analizată, e aprobată și că trebuie să le fac plata, după cum urmează:

 

Dear Customer your request has been verified and approved.
You may view a copy of your request at this address:
process tracking

Please note that in order for the requested document to be released, you must provide the bank transfer reference code as proof of payment.

Payment must be made by bank transfer specifying the recipient:
Piaggio & C. S.p.A
Bank: Credito Cooperativo di Fornacette
BIC/SWIFT code: BCCF IT 31 FRN
IBAN Code: IT77M0856270910000010519775
Reason: Payment on behalf of Mr.
……………………………………………………
order number
7527429496996271_35183
.

Note:
The bank transfer reference code is an eleven digit number used by the bank to identify the transfer. The number may be obtained from the bank cashier or is given upon completing the online transaction.

Note: In case of invoice request, or when is not possible to communicate the bank transfer number via the above mentioned web page, please send a copy of payment by fax to the following numbers:

Piaggio documents Fax +39 -0587 - 27 29 72
Moto Guzzi documents Fax +39 0341 - 70 93 22
Aprilia documents Fax +39 041 - 58 29 547

Note:
Please note that is a "no reply" virtual e-mail address, and cannot be used for requesting information.

 

Am făcut plata și după cum vedeți nu există nicio modalitate ușoară de a le trimite referința bancară decât prin fax. Pe acel link cu process tracking nu este decât o pagină simplă cu datele mele. Și oricum link-ul e greșit scris pentru că între timp și-au schimbat serverele și trebuie scris alt domeniu. Nu e problemă la urma urmei, le-am trimis fax și acum aștept. Vă țin la curent să văd dacă mă mai bagă în seamă.

Editat de IVv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...