Sari la conținut

Postări Recomandate

Conform http://www.rarom.ro/cs-uploads/documente.pdf ai nevoie doar de COC. S-ar putea sa fii intr-o situatie hilara, deoarece eliberarea civ pe baza coc se face doar pentru vehicule noi.

 

 

 

Felicitari pt. perseverenta. Cat ai platit?

 

Sunt conștient că sunt 50% șanse să se rezolve situația aceasta dar fiind unica soluție pe care o mai am trebuie să încerc. Am plătit 80 EUR + 20 EUR (comision) .

Azi am trimis fax-ul și deși sistemul mi se pare cam înapoiat, aparent au primit și au confirmat (atașez ce scrie la linkul de ”process tracking”):

Acum nu am primit nimic pe mail și nici vreun detaliu legat de trimiterea actelor până aici. Mai aștept...

 

 

Remarks:

AMMINISTRATORE (14/07/2017): Segnalato a sistemi

 

TRACKING:

14/07/2017 - Date entered

02/08/2017 - Payment verified (by admin)

» Post actualizat in 05 Aug 2017 16:24

Revin cu un update scurt.

Am primit confirmarea prin e-mail și ulterior și o copie a certificatului de conformitate. Pe marți ar trebui să ajungă și original prin curier.

 

Totodată, am revizuit actele pe care le am și am descoperit că am și un contract de vânzare cumpărare făcut la notar. Mai sus am scris că aveam doar unul scris de mână, așa îmi aduceam aminte dar aparent s-a făcut și contract pe bune. Tatăl meu se ocupase și din cauza aceasta nu știam exact.

Cu certificatul de conformitate și actul de vânzare cumpărare eu zic că va fi ok.

Referitor la norma de poluare, scrie că e Euro 2, iar cu ocazia aceasta am aflat că e fabricație 2005 nu 2008 cum ne-a spus. Astea nu contrează așa mult, sper doar să pot rezolva la RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Am si eu o situatie de genul:mi a fost retinut talonul pentru ca aveam numarul sub sa.

Era in perioada aia in care trebuia sa o inmatriculez in 30 de zile ,dupa ce mi a fost retinut talonul am depus actele de inmatriculare, doar ca fara talon deoarece talonul a plecat la Cara Severin de unde este proprietarul.

Cei de la inmatriculari mi au spus ca trebuie sa astept ca au facu ei o cerere si vine talonul la ei, si ei o sa mi l trimita acasa, doar ca au trecut 2 luni si nu a ajuns nimc.

 

 

A mai patit cineva asa ceva ?

 

Va multumesc !


» Post actualizat in 03 Aug 2017 09:55

up

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cumpararea si inmatricularea unei moto din alt judet puteti sa-mi spuneti daca se poate in felul urmator:

 

- vanzatorul se intalneste cu cumparatorul in we, se face contractul V-C , se completeaza rubrica din talon cu instrainarea catre ....

- cumparatorul pleaca cu mobra ( itp si asigurarea pe numele vechiului proprietar valabile)

- vanzatorul se duce cu contractul si fisa de inmatriculare la fiscul lui intr-o zi lucratoare si obtine stampilele necesare apoi trimite actele stampilate cumparatorului( cand se duce la fisc, vanzatorul are nevoie si de talon si/sau CIV ca sa si-o scoata din evidenta?)

-cumparatorul se duce la fiscul sau cu contractul fisa , talon si civ si declara motocicleta si mai obtine o stampila pe contract/fisa inmatriculare

- cumparatorul se duce apoi la politie pt inmatriculare cu actele stampilate de ambele fiscuri, actele motorului, asigurare pe numele lui , vechiul numar ( vanzatorul nu doreste sa-si pastreze nr), taxele aferente

 

Daca nu merge asa sau mi-a scapat ceva rog sa-mi spuneti cum trebuie procedat.in acest caz. Mi-as dori o solutie pt situatia in care vanzatorul si cumparatorul nu se pot intalni intr-o zi lucratoare fiind din judete diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpdv legal n-ai ratat nimic.

Eu insa am avut niste mici "piedici"

 

Vanzatorul trebuie sa mearga cu toate cele 5 contract de V-C. Cand am luat eu moto in februarie i-au cerut vanzatorului copii alce CIV-ului si talonului completat cu "instrainat". N-am inteles de ce lui i-au cerut, cand am vandut masina nu au vrut nimic de la mine.

Desi facusem V-C "Model 2016 ITL 054 ", nu ar fi trebuit fisa de inmatriculare (in Buc nu le cere). Am facut dosarul la un birou langa DRPCIV. La Braila cand am ajuns la ghiseu .. "N-ai fisa de inmatriculare, fugi si fa una ". Merg si fac una "la ohoa". De ce la oha ? pentru ca ea ar fi trebui sa fie stampila si de administratia vanzatorului si de cea a cumparatorului. Nu m-am mai intors la otopeni sa iau si de la vanzator, am fost sa o stampileze doar la Braila, iar cei de la inmatriculari au fost mai mult decat fericiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, o sa fac si fisa de inmatriculare sa o aiba vanzatorul la el cand se duce la fisc.

Inca o intrebare,

Vanzatorul mai are vreo treaba la politie pt radiere sau se face automat cand cumparatorul solicita inmatricularea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, o sa fac si fisa de inmatriculare sa o aiba vanzatorul la el cand se duce la fisc.

Inca o intrebare,

Vanzatorul mai are vreo treaba la politie pt radiere sau se face automat cand cumparatorul solicita inmatricularea?

Vanzatorul nu mai are treaba.

» Post actualizat in 04 Aug 2017 10:58

Stampilele sunt pe contractcte, nu se mai pun si pe fisa. FIsa trebuie si la bucuresti, dar nu are stampile de fisc.

http://www.spcrpcivil.eu/inmatriculare/

 

OBSERVAȚIE 3: În situaţia prezentării contractului de înstrăinare-dobândire model ITL-054, având toate rubricile completate corect, nu mai este necesară prezentarea fişei de înmatriculare şi a certificatului de atestare fiscală.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,



Am si eu o situatie de genul:mi a fost retinut talonul pentru ca aveam numarul sub sa.


Era in perioada aia in care trebuia sa o inmatriculez in 30 de zile ,dupa ce mi a fost retinut talonul am depus actele de inmatriculare, doar ca fara talon deoarece talonul a plecat la Cara Severin de unde este proprietarul.


Cei de la inmatriculari mi au spus ca trebuie sa astept ca au facu ei o cerere si vine talonul la ei, si ei o sa mi l trimita acasa, doar ca au trecut 2 luni si nu a ajuns nimc.




A mai patit cineva asa ceva ?


Ma poate ajuta cineva cu o informatie ?



Va multumesc !


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde raman aceste 5 exemplare? Am enumerat toate actele necesare?

Cu ce trebuie sa pleci tu de acolo:

 

1. Contract de instrainare-dobandire a unui mijloc de transport (model 2016 ITL 054), vizat la DITL - acestea tin locul vechiului certificat fiscal. Se completeaza 5 exemplare, tu vei primi 3 (cum ti s-a spus si mai sus). Procedura este implementata "la oras", s-ar putea ca in cine stie ce comuna sa se uite stramb si sa-ti dea cu flit. Tipizatul se descarca de pe paginile institutiei prefectului si il completezi singur (ma rog, vanzatorul sa faca asta) sau poate fi gasit la birourile de acte, dar acolo le mai platesti 20-30 lei pentru completare.

2. Cartea de identitate a motocicletei, original.

3. Talon, completat si semnat pe campul de instrainare.

4. Motocicleta :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincere multumiri tuturor!

» Post actualizat in 23 Aug 2017 12:32

Maine vreau sa ma depun dosarul. Aici am gasit urmatoarele:

 

 

Pe langa asta, stiu de CVC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cererea de inmatriculare si fisa de inmatriculare se gasesc la birourile de acte. Fisa de inmatriculare, evident, nu mai trebuie vizata la circa financiara pentru ca exista CVC vizat. Apropos, ti l-a trimis?

 

Taxa pentru numere o platesti direct la ghiseu, cand depui dosarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost cineva recent la drpciv ? e aglomeratie tare la inmatricualri bucuresti ? pe la ce ora tre sa ma duc sa iau bon si sa pot depune actele ? ms

 

 

am fost azi sa inmatriculez duba. la ora 7.20 am intrat in cladire, am luat bonul numarul 58 si la ora 8.50 depuneam actele. am ramas uimit pentru faptul ca avand in vedere ca am pastrat numerele (masina era si ramane pe B), aveam toate actele ok noul certificat e gata tocmai miercuri seara. Ce fac 2 zile sa completeze un certificat ? Tin minte ca acum vreo 2 ani cand am inmatriculat masina in 2 ore era gata si certificatul si numarul.

 

Voi in cat timp ati avut certificatul gata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi in cat timp ati avut certificatul gata?

acum 2 ani a durat 3 zile. ulterior a crescut treptat perioada, ajunsese la un record de 2 sptamani la un moment dat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 2 ani a durat 3 zile. ulterior a crescut treptat perioada, ajunsese la un record de 2 sptamani la un moment dat

 

in decembrie 2015 am depus actele dimineata si la pauza de pranz era gata certificatul si numerele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat o ora (7.30-8.30) la inceputul lui august. Asta prin comparatie cu anul trecut, cand a durat o saptamana si asta prin firma care se ocupa de inmatriculaari.

 

De ce dureaza 2 zile pana este gata certificatul? Simplu, este volumul prea mare. Iar acum, ca s-a dat liber la rable, vezi si cate ciori sunt cu adevarat in Bucuresti (de IF nu mai zic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am si eu o intrebare. Cam cat ar ajunge o asigurare in vederea inmatricularii pe 6 luni? Cea mai ieftina, estimativ. Mentionez ca am 25 ani, experienta 0 si as vrea un gs500. Daca stiti vreun caz asemanator si imi puteti raspunde la intrebare, va sunt recunoscator. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat o moto din Drobeta dar printr-un prieten care are o masina de transport...eu nu am fost la cumpararea motocicletei...practic vanzatorul a facut contract de v/c cu prietenul meu...iar eu vreau sa o trec pe numele meu...

Cum ar trebui sa procedez? Este nevoie ca pritenul meu sa o inregistreze la primarie si eu sa o cumpar de la el? Sau exista o alta cale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...