Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

 

Am cumparat de curand un motor, data in care a fost facut contractul este 29.09. Exact aceeasi data este trecuta si pe talon, la rubrica: "instrainat catre".

 

Fiscalul il primesc saptamana asta si pana la finalul lunii octombrie as vrea sa il trec la impozit pe numele meu

 

Fiind prima data cand achizitionez o motocicleta cumparata de la noi as avea cateva mici intrebari:

1. O pot inmatricula la politie pe numele meu in primavara? fara sa platesc ceva amenzi ? Stiu ca se poate circula cu ea legal 30 zile de la data in care a fost instrainat

2. Cand o voi inmatricula la primavara o sa pot face asta cu fiscalul de la primaria de care apartin eu ? fara sa mai am nevoie de ceva de la vechiul proprietar ?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate stiu, de vreun an fiscalul a fost inlocuit de catre o stampila pe contractul de vanzare cumpărare. Iar contractul respectiv e un tipizat de la taxe locale. Totusi, din ce am dedus de pw forum, in unele localitati au ajuns mai greu prevederile legale si inca se da fiscal. Tu ia ce ti se da si fugi cu ele sa o inscrii la impozite la tine in maxim 30 zile de la data de pe cvc.

Amenzi ai de platit daca:

1) nu o inscrii la impozite in 30 zile de la data din cvc

2) circuli cu ea peste cele 30 zile de la data instrainarii trecute pe certif de inmatriculare

 

Înmatricularea o poti face si peste 10 ani daca vrei. O faci cu actele primite acum. Vânzătorul a scos-o de la fiscal de la el, nu mai are treaba cu tine dupa ce ai primit fiscalul.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, de vreun an fiscalul a fost inlocuit de catre o stampila pe contractul de vanzare cumpărare. Iar contractul respectiv e un tipizat de la taxe locale. Totusi, din ce am dedus de pw forum, in unele localitati au ajuns mai greu prevederile legale si inca se da fiscal. Tu ia ce ti se da si fugi cu ele sa o inscrii la impozite la tine in maxim 30 zile de la data de pe cvc.

Amenzi ai de platit daca:

1) nu o inscrii la impozite in 30 zile de la data din cvc

2) circuli cu ea peste cele 30 zile de la data instrainarii trecute pe certif de inmatriculare

 

Înmatricularea o poti face si peste 10 ani daca vrei. O faci cu actele primite acum. Vânzătorul a scos-o de la fiscal de la el, nu mai are treaba cu tine dupa ce ai primit fiscalul.

Multumesc.

 

E mai bine ca s-a renuntat la fiscal, o sa o trec la mine la impozit in maxim 30 zile. Dar credeam ca este obligatoriu sa imi fac si talon nou, pe numele meu tot in 30 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Mi-am cumparat un Motor din Bucuresti.

I-am facut transferul financiar (eu sunt din Ialomita).

Sunt conditionat de vreo perioada de timp pentru sitatia in care ma aflu in acest moment? (si anume: motocicleta este in proprietatea mea dar nu e inca inscrisa pe numele meu si deci are numerele, talonul si cartea fostului proprietar. Mi-am facut asigurare pe numele meu)

Multumesc

Editat de Leba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, fac un apel la membri acestui forum sa ma ajute si pe mine sa inmatriculez o motocicleta second-hand cumparata din Italia.Am rasfoit acest topic sincer vre-o 70-80 de pagini si este foarte greu de urmarit, cel putin pentru mine.Nu am mai inmatriculat niciodata nimic,am contacta mai multe firme de inmatriculari si pretul mi sa parut destul de mare pentru mine si am decis sa incerc sa o inmatriculez eu binenteles cu ajutorul vostru.

 

Motocicleta a venit cu,

 

Targa = talon moto din Italia cu abtibildul care demonstreaza ca talonul este invalid, moto-ul fiind exportat in Romania

- Documentul ce atesta transportul pana in Romania (un act de la firma transportatoare)
- Contractul de V-C in forma libera semnat intre proprietarul din IT si mine.

 

Urmatorul pas e programarea la RAR care am sa o fac online,la Timisoara se face de pe o zi pe alta.

 

Iau de la un prieten o platforma moto si plec la RAR cu ce acte ?

 

Sau daca e cineva sa imi explice mai detaliat ordinea operatiunilor si a actelor de care am nevoie, traduceri etc sau sa ma ajute pe parcurs as fi recunoscator.

 

Am primit o saptamana liber de la servici si pot umbla eu dupa acte.

 

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


- Documentul de radiere a motorului din IT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la RAR te duci cu moto si actele pe care le ai. pt RAR actele nu necesita traducere. mai departe o sa iti trebuiasca insa traduse, de mai multe ori, deci fa traduceri si fa 4-5 copii.

 

daca vrei sa nu te duci cu platforma la RAR, ii iei numere rosii. pentru numere rosii, ai aici ce iti trebuie. printre altele, RCA pe minim 30 zile de la data la care te duci dupa numerele rosii.

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&p=autorizare_provizorie

 

mai departe, cand ai de la RAR cartea de identitate a vehiculului (CIV), te duci la taxe locale sa o inscrii pe numele tau. vezi acolo la avizier care sunt documentele necesare, nu mai stiu 100%. in principiu cel putin contractul de vanzare - cumparare tradus, si CIV.

 

dupa ce ai inregistrat-o la impozite, te duci sa o inmatriculezi definitiv. pentru asta, ai lista de acte mai jos. vezi ca trebuie RCA, printre altele. unii voiau pe minim 6 luni desi legea nu mai specifica, mai nou.

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&p=inmatriculari&sub=din_UE_inmatriculat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la RAR te duci cu moto si actele pe care le ai. pt RAR actele nu necesita traducere. mai departe o sa iti trebuiasca insa traduse, de mai multe ori, deci fa traduceri si fa 4-5 copii.

 

daca vrei sa nu te duci cu platforma la RAR, ii iei numere rosii. pentru numere rosii, ai aici ce iti trebuie. printre altele, RCA pe minim 30 zile de la data la care te duci dupa numerele rosii.

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&p=autorizare_provizorie

 

mai departe, cand ai de la RAR cartea de identitate a vehiculului (CIV), te duci la taxe locale sa o inscrii pe numele tau. vezi acolo la avizier care sunt documentele necesare, nu mai stiu 100%. in principiu cel putin contractul de vanzare - cumparare tradus, si CIV.

 

dupa ce ai inregistrat-o la impozite, te duci sa o inmatriculezi definitiv. pentru asta, ai lista de acte mai jos. vezi ca trebuie RCA, printre altele. unii voiau pe minim 6 luni desi legea nu mai specifica, mai nou.

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&p=inmatriculari&sub=din_UE_inmatriculat

 

 

Multumesc mult pentru informatii,o sa revin cu detalii despre cum a decurs treaba si daca mai am ceva nelamuriri intreb aici.

 

 

Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai trebuie si chacatul ala de la ANAF ca motocicleta NU e purtatoare de TVA?

ca ala dureaza cam 1 sapt sa se elibereze

 

Trebuie sa scrii si o declaratie pe proprie raspundere ca ai cumparat motocicleta fara nr de inmatriculare CRED. Pe mine m-a pus sa o scriu la ghiseu

desi scrie clar pe cartea italiana: "RADIATA (deci oha nr) pt export definitiv intr-o tara UE (Romanai)"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai trebuie si chacatul ala de la ANAF ca motocicleta NU e purtatoare de TVA?

ca ala dureaza cam 1 sapt sa se elibereze

 

Trebuie sa scrii si o declaratie pe proprie raspundere ca ai cumparat motocicleta fara nr de inmatriculare CRED. Pe mine m-a pus sa o scriu la ghiseu

desi scrie clar pe cartea italiana: "RADIATA (deci oha nr) pt export definitiv intr-o tara UE (Romanai)"

 

Salut deci mai trebuie sau nu 'dovada' de la anaf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

Intampin o problema cu politia, am depus toate actele la politie dar se pare cand am fost sa ridic numarul si talonul plus dovada dupa o saptamana de la depunere mi s-a zis ca nu mi se gasesc actele.... astazi dupa alte 5 zile mi s-a spus la fel ca nu mi se gasesc actele la moto,(nr, talo,civ) exista vreun termen maxim in care trebuie sa mi le dea sau vreo procedura in care sa fac plangere importiva acestui act ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci frumos in audienta la comandant. Spor!

» Post actualizat in 09 Oct 2017 17:26

Tu nu ai nicio dovada ca ai trecut pe acolo? Macar chitanta de la taxele platite la ghișeu. ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut revin cu o intrebare pot sa trec motocicleta la impozit pe numele meu fara sa ii fac RAR ? Sunt cam stramtorat cu banii pana luna viitoare.

 

 

Multumesc!

depinde. la sectorul 2 mi s-a zis ca se poate, mai ales ca programarile la RAR pot dura peste cele 30 de zile in care trebuie inscrisa la impozit motocicleta.

altor colegi li s-a zis ca nu se poate.

intreaba la tine direct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde. la sectorul 2 mi s-a zis ca se poate, mai ales ca programarile la RAR pot dura peste cele 30 de zile in care trebuie inscrisa la impozit motocicleta.

altor colegi li s-a zis ca nu se poate.

intreaba la tine direct

 

 

Ok o sa intreb si revin.Multumesc!

» Post actualizat in 18 Oct 2017 17:38

Salut, ieri m-am programat online la R.A.R. (Timisoara), azi am fost cu motocicleta dusa pe platforma, 45 de minute a durat tot procesul era singura motocicleta.

 

Cost total 355 ron!

 

 

 

Actele se ridica maine.

» Post actualizat in 20 Oct 2017 13:51

Ok o sa intreb si revin.Multumesc!

» Post actualizat in 18 Oct 2017 17:38

Salut, ieri m-am programat online la R.A.R. (Timisoara), azi am fost cu motocicleta dusa pe platforma, 45 de minute a durat tot procesul era singura motocicleta.

 

Cost total 355 ron!

 

 

 

Actele se ridica maine.

Update,

 

Am fost azi sa depun actele sa inmatriculez motocicleta,luat bon cu nr de ordine la ora 8:00 si ajuns la rand la 12:40 am predat dosarul functionarul s-a uita foarte rapid peste acte mi-a taiat o chitanta foarte rapid si mia spus sa merg miercuri sa ridic numerele.

 

Acum am cateva nelamuriri daca se poate sa ma ajutati,

 

1 Functionarul nu mi-a returnat nici un act original.

2 Mi-a taiat chitanta de 40 ron

 

Oare nu si-a dat seama din acte ca este o motocicleta?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Speța:

Mi-am schimbat în buletin domiciliul din Tulcea în București.

Atât mașina cât și motorul sunt înmatriculate pe fosta adresă.

Cică am 30 de zile să le schimb taloanele (permisul nu are adresă pe el și oricum era eliberat în București).

 

Dacă domiciliul ar fi fost în același județ, cred că era ceva mai simplu.

 

Fiind dintr-un județ în altul, care este procedura? Le radiez din Tulcea (trebuie să merg acolo?)sau cum....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...