Sari la conținut

Postări Recomandate

Gata. L-am achizitionat. Care au fost pasii:

-propietarul l-a bagat la el la primarie la finante;

-am facut 5 acte vanzare cumparare;

-proprietarul l-a scos de la el de la primarie;

-cel de la primaria proprietarului a pus nu stiu ce vize pe toate actele de vanzare/cumparare. Unul a ramas la primarie, unul a ramas la vanzator iar 3 la mine.

-cu astea m-am dus la primaria mea. Acolo mi-au cerut asa: contractele de vanzare cumparare, copie dupa cartea de identitate, copie dupa asigurarea RCA, copie dupa certificatul de garantie. Aceasta copie a cerut-o ca sa vada ca e scuterul nou, altfel m-ar fi trimis sa ii fac ITP.

- m-a costat 105 ron asigurare RCA pe un an, si cam 100 de ron taxe la primarie;

-trebuie sa astept 5 zile lucratoare sa vina numerele- numarul ca e unul singur;

Asta e tot.

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci a ramas asa cum am spus eu, ce ma nedumereste este faptul ca in loc de factura (asta presupunand ca ti l-a vandut o firma) ti-a facut contract c-v, merge si asa ca TVA-ul poate sa-l deduca in contabilitate.

 

Nu i l-a vandut firma, vanzatorul l-a castigat la ceva concurs organizat de firma, deci era normal sa se faca contract de instrainare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 facturi nu exista nicaieri. Orice factura se intocmeste in 3 exemplare. Unul pentru cumparator (albastru), unul pentru contabilitatea vanzatorului (roz), unul ramane in facturier (verde), adica tot la vanzator.

Daca factura se emite electronic doar doua (ca in loc de evidenta fizica ai arhiva programului).

Vezi ca faci confuzie intre numarul de facturi si ala de contracte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac nicio confuzie factura pe care am folosit-o era printata iar vanzatorul a dus 5 bucati la avizare ce este asa de greu de inteles?

Daca vanzatorul nu era trecut in cartea de identitate a scuterului nici nu mai era nevoie de viza fiscului pentru ca era vehicul nou si actele erau tratate ca atare.

 

 

Nu i l-a vandut firma, vanzatorul l-a castigat la ceva concurs organizat de firma, deci era normal sa se faca contract de instrainare :)

Daca era proprietatea firmei era valabila si factura am mai spus asa am cumparat o masina si o motocicleta care erau deja inmatriculate pe firmele respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 facturi nu exista nicaieri. Orice factura se intocmeste in 3 exemplare. Unul pentru cumparator (albastru), unul pentru contabilitatea vanzatorului (roz), unul ramane in facturier (verde), adica tot la vanzator.

Daca factura se emite electronic doar doua (ca in loc de evidenta fizica ai arhiva programului).

Vezi ca faci confuzie intre numarul de facturi si ala de contracte.

teoretic ai dreptate :peace:

dar practic eu am intalnit functionare nefwutute si m-au trimis inapoi la firma sa mai listez doo' exemplare, degeaba i-am explicat eu procedurile de facturare conform legii finantelor.... :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic ai dreptate :peace:

dar practic eu am intalnit functionare nefwutute si m-au trimis inapoi la firma sa mai listez doo' exemplare, degeaba i-am explicat eu procedurile de facturare conform legii finantelor.... :crack: :crack:

cel mai tare este ca in aceste cazuri ai doar un refuz verbal. si nici nu stiu sa existe o varianta de a ii obliga sa iti dea refuzul in scris, cu tot cu motivatie.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat! Imi aduc aminte ca atunci cand am inregistrat scuterul la primarie aveau numerele gata si mi l-au dat pe loc.

sigur nu confunzi cu numerele rosii? alea se dau pe loc sigur. ce-i drept, numar galben nu am avut ca sa stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

În vreo 2 săptămâni am programare la înmatriculări în București pentru schimbare de domiciliu din alt oraș.

Am toate actele pregătite mai puțin taxele.

 

1. Plătesc direct la ghișeu taxele, inclusiv de număr preferențial sau trebuie sa ajung din timp ca să plătesc în alta parte?

2. Se respectă programările?

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Taxa de talon, placuta si numar preferential am platit-o direct la ghiseu. 99 lei toate, daca nu ma inseala memoria.

2. Legat de respectarea programarii, eu am avut noroc. M-am dus cu 30 de minute inainte, asa ca de tampon, nu era nimeni la ghiseu si am intrebat daca pot preda actele. Asteptau pe cineva care nu le avea complete si dupa ce a revenit ala si a terminat m-a luat pe mine. Inaintea orei mele.

 

Astea s-au petrecut la sfarsitul anului trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut, in urma cu 4 luni am cumparat o motocicleta din Piatra Neamt. Totul bine si frumos am probat motocicleta, cand imi spune ca nu poate oferi fiscal deja imi sarise gandul dar mai stateam si ma gandeam ca am 400 km facuti degeaba. Omul a cumparat motocicleta de la cineva din SIBIU acesta i-a oferit fiscalul persoanei care mi-a vandut-o mie dar nu a mai inmatriculat-o. Am vorbit cu asta de la cine am cumparat motocicleta si imi spune ca trebuie sa ma intalnesc cu el sa ii dau actele sa imi scoata fiscalul, dar am stat pe ganduri si zic ca nu are cum pentru ca nu este el trecut in certificat el a primit doar fiscal si nu a mai inmatriculat-o si imi spune ca fostul proprietar defapt si actualul ca nu am mai inmatriculat-o imi zice ca nu mai are nici o treaba persoana din SIBIU. Informati-ma voi. O seara frumoasa ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) nu esti foarte coerent dar sper ca am inteles

2) daca primul vanzator, ala din Sibiu, a scos-o de la taxe locale in baza actului de vanzare-cumparare (probabil a scos-o, ca i-au dat aia fiscal), atunci asta de la care ai cumparat tu trebuie sa o bage la taxe locale la el si ulterior sa o scoata in baza contractului de vanzare-cumparare cu tine. Vanzatorul din Sibiu nu mai are nicio treaba cu nimeni. Tu trebuie sa ai urmatoarele acte: contractul de vanzare cumparare dintre sibiu si bistrita, contractul de vanzare cumparare al tau cu ala din Bistrița, fiscalul de la Sibiu de la momentul vanzarii anterioare, fiscal de la Bistrita, certificatul de inmatriculare pe care e trecut proprietarul din sibiu.

3) daca cumva ala din Sibiu inca are motocicleta trecuta la impozite locale, trebuie sa faci actul de vanzare-cumparare cu el si sa iti dea fiscal. Cu cel din Bistrita nu mai ai nicio treaba in cazul asta

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva care e situatia actuala la inmatriculari in Bucuresti? Cat dureaza de cand depui actele pana elibereaza talonul si numerele? La Ilfov dura 2 saptamani in decembrie... Si au pretentia sa ai rca valabil la data depunerii, adica te asiguri pt o perioada in care nu poti circula...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dar daca iti da actele dupa 15 zile sa poti inmatricula cu rca valabil incepand cu data eliberarii actelor! Sau sa nu ti le elibereze inainte de data la care incepe valabilitatea asigurarii. Ti se pare normal sa treaca 15 zile din perioada de valabilitate a asigurarii pana sculpteaza ciocanitoarea dprciv sau cum ii spune o tzidula si 1-2 table?!? Mie nu! Dar vorba aia, ne dau mwie pentru ca ei pot! Si unii inghit...

Mie mi-a facut balet anul trecut ca intra rca in ziua ulterioara depunerii actelor, in cele din urma le-a primit dar a scris pe foile alea si a subliniat data intrarii in vigoare a rca. Data inmatricularii oricum a fost cu o zi dupa ce intra asigurarea... Si nu o inmatriculau mai repede cu rca valabil din ziua depunerii, pe toti ii chema la aceeasi data.

Mie nu mi se pare normal nici ca platesc placi pe care apoi trebuie sa le predau gratis! Dar eu sunt mai coltos de felul meu.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...