Sari la conținut

Postări Recomandate

La 1 trebuie fiscalul primului vanzator si cvc cu Ionel, si fiscalul celui de-al doilea, pe care Ionel il obtine inscriind pt o zi mobra pe rolul lui si platind amenda (e mica).

Apoi cvc intre kappy si ionel.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ionel o inscrie la fiscal in baza cvc-ului cu Gigel si al fiscalului cu Gigel (fiscalul cu Gigel e probabil sa fie o simplă ștampilă pe cvc-ul respectiv). Pentru asta ii trebuie actele motocicletei. Ionel plateste amenda pt intarziere la taxe locale.
Paranteza: (Ionel nu are treaba la inmatriculari, doar la taxe locale, moto ramane pe talonul cu numele lui Gigel, pe care scrie "instrainat catre Ionel la data de acum 6 luni". Poliția nu ii da amenda, ca nu l-a prins circuland cu ea asa)
Kappy face cvc cu Ionel, care primeste viza fiscala pe cvc. Kappy inregistreaza motocicleta la el la taxe locale in maximum 30 zile de la data de pe cvc, pt a evita amenda. Kappy merge la inmatriculari cu toata lista de acte care apar pe site la prefectura. Actele de proveniență sunt, in cazul lui, copie dupa cvc dintre Gigel si Ionel si cvc dintre kappy si ionel, in loc de un singur cvc cum ar fi normal.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Kappy nu are drept de circulatie cu motocicleta pana nu o inmatriculeaza. dreptul ala a expirat la 30 de zile de la data instrainarii inscrise pe talon de catre Gigel.

 

 

...iar daca acel camp este necompletat pe certificat, se poate merge cu ea asa fara risc de amenda dar la ghiseu la inmatriculari va trebui sa apara completata rubrica respectiva. si nu fix in fata functionarului, ca teoretic acolo completeaza doar Gigel

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum fac dar "le caut"...
Gigel i-a instrainat-o lui Ionel deoarece avea sechestru pe motoreta; sechestrul a fost trimis la adresa cunoscuta( Ilfov) dar, Gigel avea domiciliul schimbat de un an si mobra inscrisa la noua adresa(Bucuresti) cam in aceeasi perioada; asa se justifica fiscalul catre Ionel... aia au trimis sechestru in Ilfov dar asta sta in Bucuresti si nu apare sechestrul la taxe si impozite; nu discutam despre faptul ca a instrainat-o dupa data instituirii procesului verbal de sechestru
Ionel imi da fiscalul dar eu daca ma duc la Ilfov( unde s-a trimis sechestrul), ce sanse am sa mi opreasca actele? ma gandesc ca politia a constatat ca mobretu nu mai e pe Ilfov si nu a operat sechestrul; sau ma imbat cu apa rece?!!ce consecinte legale pot suporta eu?!

ps:Gigel ( pe care il cunosc) se jura ca daca vor fi probleme, va achita cei 3000 lei restanti. el avand oricum poprire pe salariu; mobra se pare ca este tot la el, instrainarea fiind doar pe hartie

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie pe ghiseul.ro imi apare si domiciliul fiscal vechi, si cel din ultimii doi ani.

Dar de principiu daca Gigel deja i-a dat fiscalul lui Ionel, Gigel o are radiata de la taxe locale si datoriile lui la stat nu mai conteaza. Situatia se va lamuri foarte simplu cand se duce Ionel sa o inregistreze la el la taxe locale. Daca poate sa o inregistreze, e perfect. Daca nu, Gigel are de rezolvat datoriile alea. Oricum Ionel trebuie sa o inregistreze la taxe locale ca sa o poata vinde mai departe cu acte in regula, deci nu are decat sa incerce.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie pe ghiseul.ro imi apare si domiciliul fiscal vechi, si cel din ultimii doi ani.

Dar de principiu daca Gigel deja i-a dat fiscalul lui Ionel, Gigel o are radiata de la taxe locale si datoriile lui la stat nu mai conteaza. Situatia se va lamuri foarte simplu cand se duce Ionel sa o inregistreze la el la taxe locale. Daca poate sa o inregistreze, e perfect. Daca nu, Gigel are de rezolvat datoriile alea. Oricum Ionel trebuie sa o inregistreze la taxe locale ca sa o poata vinde mai departe cu acte in regula, deci nu are decat sa incerce.

multam!

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gigel ii vinde lui Ionel, cu 6 luni in urma motoreta, eliberandu i fiscal.

Ionel nu inregistreaza mobra nici la fisc nici la politie(va primi amenda).Kappy vrea sa cumpere mobra de la Ionel si sa si o inmatriculeze dar are nevoie de fiscal de la Ionel.

1-este suficient doar fiscalu daca pe talon apare Gigel?

2-Ionel poate inscrie mobra la fisc si apoi sa o radieze in aceeasi zi pt a scoate fiscalul?

3-Pt asta are nevoie de actele in original?

4-Ce tre sa faca kappy ca sa nu ia tzeapa, sau, ma rog, care ar fi procedura,pt kappy, pt achizitia acestei mobre?

 

Poate merge asa:

 

Faci contract de vanzare cumparare cu Ionel.

Daca ai putina incredere in Ionel, il cauti pe Gigel si mai faceti odata actele, direct pe numele tau. o sa platesti la impozite diferenta pe 6 luni. Ionel are talon si CI?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1, nu

2 da

3da

4 sa nu dea banii pana nu are fiscalu corect

am avut aceiasi problema cand am luat yamaha, doar ca am aflat dupa ce am dat banii... Si Ionel (Ionut in cazul meu)a facut fiscal ca sa o pot inmatricula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Poate merge asa:

 

Faci contract de vanzare cumparare cu Ionel.

Daca ai putina incredere in Ionel, il cauti pe Gigel si mai faceti odata actele, direct pe numele tau. o sa platesti la impozite diferenta pe 6 luni. Ionel are talon si CI?

De ce sa faca fals in acte? In al doilea rând, Gigel nu ii mai poate da fiscal, ca l-a dat o data. Plus ca Gigel are datorii la stat si nu prea mai poate da fiscal in general...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut de primul hop si anume, am inregistrat mobra la financiar
"1-este suficient doar fiscalu daca pe talon apare Gigel?- am luat si 1 buc original contract v-c intre Gigel si Ionel( ala care trebuia sa ajunga la politie)
2-Ionel poate inscrie mobra la fisc si apoi sa o radieze in aceeasi zi pt a scoate fiscalul?-da, iar daca a facut contract v-c cu alta data are nevoie si de prezenta cumparatorului, adica eu(facusem v-c in data de 9.04 si a mers sa scoata fiscal pe 11.04))
3-Pt asta are nevoie de actele in original? - da
4-Ce tre sa faca kappy ca sa nu ia tzeapa, sau, ma rog, care ar fi procedura,pt kappy, pt achizitia acestei mobre?- are c v-c in original intre cei 2, are c v-c cu Ionel si fiscal, acu face 3 cruci si merge la Politie sperand ca totul e ok; va tin la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt nedumerit de o chestie. Am vandut un motor cu toate actele/fiscal. Noul proprietar a facut accident la scurt timp dupa, zice ca nu din vina lui iar cand a fost la asigurator i-ar fi cerut copie dupa buletinul meu. Mi se pare super dubios, oricum are deja toate datele mele pe contract, de ce ar vrea asiguratorul copie dupa buletinul fostului proprietar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asiguratorul nu are treaba cu FOSTII proprietari. E 99.99% ca noul proprietar a mers cu ea asa, fara sa ii schimbe talonul sau RCA-ul, de asta au nevoie de tine. In mod normal, tu ar trebui sa scrii o imputernicire de mana prin care ii dai aluia dreptul sa te reprezinte fata de asigurator.

Tu pe talon ai completat la "instrainat catre"? Daca da, cate zile au trecut de la vanzare pana la accident? In afara de asta, politia a fost implicata? Vinovatul e stabiliat clar? Daca RCA-ul e pe numele tau si vinovat a fost totusi cumparatorul, iti scade tie clasa de bonus. hai sa lamurim chestiile astea pana sa ii dai vreun act.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am pastrat legatura cu el sa stiu de politie sau alte chestii decat ca mi-a zis ca l-a lovit cineva, mi-a dat poze cu motorul in starea aia si mi-a zis ca ar avea nevoie de copie dupa buletinul meu la asigurator ca asa i-au cerut aia.

Nu i-am scris pe talon nimic. Sapt trecuta i-am vandut-o cu toate actele/ fiscal deci nu ar mai avea nnevoie de nimic de la mine. Nu cred ca a luat-o la financiar la el, oricum are termen 30 zile dar e strict treaba lui ce face. Motorul are rca valabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 de zile de la data instrainarii, trecuta pe talon. Daca nu ai trecut-o, el s-a gandit sa mearga pe rca-ul tau pana expira. Trebuia sa scrii pe talon "instrainat catre... la data de..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti obligat legal sa completezi pe talon campul cu "înstrăinat catre". Asa ca nu, nu e strict treaba lui ce face, tu nu ai finalizat procesul de vanzare-cumparare. Deci deplaseaza-te la asigurari si vezi ce vor aia de la tine, e mai sigur pt tine decat sa le trimiti buletinul si sa faca ei vreo hartie in numele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate sa isi treaca singur numele in talon si gata? E fix aceeasi chestie cand faci contract v-c fara ala de fata, semnezi si gata. Daca nu e din buc, iti trimite copie dupa buletin si vine cand ai fiscalul si iti da banii.

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

imi zice si mie cineva la ce acte am nevoie la politie pt placuta si talon nou?

Am luat-o motocicleta din tara inmatriculat, transcris deja la primarie. Am programare la politie

In afara de taxa talon, taxa placuta inmatriculare, asigurare, itp, contract vanzare cumparare stampilat, mai trebuie ceva?


Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

imi zice si mie cineva la ce acte am nevoie la politie pt placuta si talon nou?

Am luat-o motocicleta din tara inmatriculat, transcris deja la primarie. Am programare la politie

In afara de taxa talon, taxa placuta inmatriculare, asigurare, itp, contract vanzare cumparare stampilat, mai trebuie ceva?

 

Mersi

https://www.drpciv.ro/documents-details.html?doc=5ab11465fa4e9422012c2b67

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate sa isi treaca singur numele in talon si gata? E fix aceeasi chestie cand faci contract v-c fara ala de fata, semnezi si gata. Daca nu e din buc, iti trimite copie dupa buletin si vine cand ai fiscalul si iti da banii.

da, fals si uz de fals e in ambele cazuri. Mergi la sigurari si vezi ce vor.

ca idee, in baza contractului de vanzare cumprare tu puteai sa-ti recuperezi banii pe RCA, perioada nefolosita. Si atunci hartia lui devenea fix hartie igienica

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Stie cineva daca pt stampilarea contractului de vanzare (adica "fiscalul" cum se spune in popor) e nevoie de carte in original sau e suficienta o copie? La sectorul 1 Bucuresti e treaba, am un vehicul care sper sa isi gaseasca un nou proprietar si sa fiu pregatit, sa stiu ce ii dau si ce nu cumparatorului, ca de mazgalit pe talon clar nu scapa :P

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca pt stampilarea contractului de vanzare (adica "fiscalul" cum se spune in popor) e nevoie de carte in original sau e suficienta o copie? La sectorul 1 Bucuresti e treaba, am un vehicul care sper sa isi gaseasca un nou proprietar si sa fiu pregatit, sa stiu ce ii dau si ce nu cumparatorului, ca de mazgalit pe talon clar nu scapa :P

 

pentru radiere fiscala, iti trebuie CVC in original (jde'mii exemplare) pe care iti vei primii stampila de radiere si numarul de inregistrare, si doar copie dupa restul documentelor (duplicatele raman la ei).

 

CVC-urile se predau dupa cum urmeaza:

 

1/5 la primarie la radiere

1/4 la vanzator

1/3 la luare in evidenta fiscala la cumparator

1/2 la birou inmatriculari

1/1 il pastreaza cumparatorul

 

ideal duplicate (5x) pentru CI (buletin) vanzator/cumparator, CIV, Talon, RCA vechi.

 

Spor

Editat de 1xu1xf1xu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...