Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Singura nelamurire era daca ii pot inmana cartea in original.

 

În formularul de contract de înstrăinare- dobândire a unui mijloc de transport scrie clar la pct. 5 :

 

„Persoana care dobândește, menționată la punctul (2), declară că a primit de la vânzătorul menționat la punctul (1): mijlocul
de transport, cheile, certificatul de înmatriculare și cartea de identitate a vehiculului, achitând persoanei care înstrăinează prețul
menționat la punctul (4).”
Spor la vânzare ! :)
Later edit :
Deci, conform logicii, atunci când mergi să o scoți de la impozit NU ai nevoie de CIV original ci de copie, originalul se află deja la cumpărător.
Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Pana acum nu am avut absolut nicio treaba cu motociclismul. Am permis cat B de 13 ani de zile.

Zilele trecute insa vazand un cafe racer situatia s-a schimbat radical!

M-am hotarat sa fac scoala de motor si sa-mi achizitionez unul.

Am gasit ceva, numai ca este o problema: motorul este cumparat din Belgia de respectivul iar el are doar un contract de vanzare-cumparare incheiat cu acea persoana.

Se poate in vreun fel sa pot inmatricula acea motocicleta daca nu are talon si carte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

M-am hotarat sa fac scoala de motor si sa-mi achizitionez unul.

Am gasit ceva, numai ca este o problema: motorul este cumparat din Belgia de respectivul iar el are doar un contract de vanzare-cumparare incheiat cu acea persoana.

Se poate in vreun fel sa pot inmatricula acea motocicleta daca nu are talon si carte?

din cate am mai vazut pe forum, se poate, dar implica niste luni de zile de verificare la politie ca motocicleta respectiva nu e furata, etc; iar asta se mai poate face cand ai cumparat-o tu direct din Belgia si ai pierdut actele; cand mai e un intermediar, devine mult prea complicat pt gustul meu.

bonus, nu stiu in baza caror acte obtii carte de identitate pt moto la RAR, avand in vedere ca e mult modificata fata de original

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un motor cumparat din afara, pe numele meu - e nevoie de inscriere la finante pentru numere rosii? Din ce-am gasit pe dprciv n-ar fi nevoie, dar stim cu totii cum iti mai cere un timbru, o stampila, etc.

E cineva care a scos numere rosii de curand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai aici lista de documente:

https://www.drpciv.ro/documents-details.html?doc=5ab13192fa4e9422012c2b90

 

 

de mentionat ca valoarea placilor de inmatriculare cu numar rosu nu e 40 lei, ala e costul pt masini. pt moto e mai putin, parca vreo 17 lei (e mai ieftina placa metalica si e una singura). Nu te du totusi cu banii ficsi :)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt nedumerit de o chestie. Am vandut un motor cu toate actele/fiscal. Noul proprietar a facut accident la scurt timp dupa, zice ca nu din vina lui iar cand a fost la asigurator i-ar fi cerut copie dupa buletinul meu. Mi se pare super dubios, oricum are deja toate datele mele pe contract, de ce ar vrea asiguratorul copie dupa buletinul fostului proprietar?

E probabil tarziu acum, dar uite ce as fi facut eu in situatia ta:
As fi transmis un e-mail firmei de asigurari la care as fi atasat fiscalul si cvc-ul, prin care ii informam ca la data la care a fost emis acel fiscal, contractul de asigurare cu ei se suspenda de la sine, vehiculul respectiv nemaifiind in proprietatea ta. Cumparatorul ar fi trebuit sa-si faca asigurare in vederea inmatricularii valabila din ziua emiterii fiscalului, daca avea de gand sa circule pe drumurile publice. Te-ar fi ajutat si completarea pe certificatul de inmatricularea a rubricii "instrainat catre ..... la data de...."
Daca nu iei/ai luat aceasta abordare, probabil, abuziv, daca vina accidentului e a cumparatorului, sa te incarce pe tine cu vina, respectiv sa-ti dea puncte de penalizare pe urmatoarea asigurare.
Eu asa vad lucrurile: daca ala a facut accident, dupa ce tu i-ai dat fiscalul, teoretic, a mers fara asigurare. Logica e urmatoarea: trebuie sa prezinti firmei de asigurare copie dupa fiscal ca sa-ti recuperezi banii pe prima de asigurare, calculul fiind facut de la data fiscalului pana la sfarsitul politei.
Aceasta abordare, a mea, cred ca poate fi dezvoltata si in instanta.
Spor!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

klaus, asigurarea veche e valabila. ea expira la data mentionata pe ea sau in momentul transcrierii pe carte a noului proprietar. stiu, e una dintre multe alte legi bine gandite ale tarii noastre, dar nah.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te contrazic dar, din moment ce firma de asigurari iti cere fiscalul ca sa calculeze suma ce trebuie sa ti-o restituie, e clar ca ei accepta ca data de pe fiscal constituie finalul contractului cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am programare la Militie in 18.06.2018 ca sa transcriu pe numele meu o mobra inmatriculata.

1 ITP expira in 25.07.2018 - mai merg la rar sau fac un ITP inainte de transcriere sau la termen?

2 Am fisa de inmatriculare stampilata si contractul. In afara de chitanta de 37 lei ce mai am de facut?

 

 

 

Am inteles ca nu mai trebuie sa merg la besinosii de la RAR daca este inmatriculata ... da?

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare

Daca iau un motor de afara ,care nu are itp valabil dar fiind in stare buna ,care sunt pasi in tara pt inmatriculare si aproximativ cat ar dura toata treaba

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iei un motor din afara nu te intereseaza sa aiba sau nu ITP valabil. ITP-ul se reface in Romania, la RAR, cand te duci sa iti faca CIV. După ce ai CIV de la RAR, mergi la taxe locale sa ti-o ia in evidență pt impozit, iar ulterior la serviciul Înmatriculari sa iti iei numere definitive.

» Post actualizat in 17 Jun 2018 05:45

Treaba dureaza in functie de cat de repede prinzi tu programarile la RAR si la inmatriculari. Fa un test si incearca sa te programezi online, vezi cam care e primul loc disponibil

» Post actualizat in 17 Jun 2018 05:47

P.S. daca vrei sa mai circuli cu motorul cu numerele straine, doar acolo conteaza sa aiba itp si asigurare. Iar pentru a circula cu el cu numere rosii nu ai nevoie de itp, doar de asigurare pe numele tau.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am postat in threadul cu numere galbene,postez si aici . In definitiv, e vorba de acte si inmatriculare(inregistrare), deci merge.

 

Deci in mod oficial, e mai rapid si mai ieftin sa inmatriculezi motoreta, masina, camion, tanc la DRPCIV decat sa inregistrezi moped la primarie. Sector 4, ca sa fiu mai exact.

 

Ieri am luat frumusete de moped, Aprilia SR50, aspect impecabil, totul ok, Singura "problema" - este inmatriculat cu numere albe, din 2007, la DRPCIV. Deh, asa se facea atunci, aia era legea. Intre timp, s-a trecut inregistrarea mopedelor la primariile de sector. Scuterul ok, are carte de identitate cu folie de la RAR, certificat de inmatriculare, am facut tot ieri si ITP-ul (trecut pe talon, ca la auto/moto). Am completat contractul de vanzare-cumparare model nou (cel cu 4 casute), am fost la administratia financiara a vanzatorului, pus stampile cu scoatere din evidenta si "fiscal" (de fapt tot o stampila pe contract, in casuta din dreapta-sus). Facut si RCA pe 4 luni, pe numele meu, in vederea inregistrarii, ca sa fiu legal 100%.

 

Toate bune si frumoase, pana ajung la primarie sector 4, "serviciul mopede", de fapt un flacau care, cand a vazut talonul si numerele albe, s-a albit si el la fata. Nu putem sa-l inregistram, zice el. Pai ce are? Cei de la sectorul 1, de unde s-a radiat de pe numele vanzatorului, ar fi trebuit sa retina si talonul si numerele. (???) De fapt, nici nu aveti voie sa circulati cu numerele astea (???) Deci daca cumpar ditai masina, am 30 de zile in care pot sa merg linistit cu numerele fostului proprietar, timp in care trebuie sa cer inmatricularea. Daca am un moped de 49 cmc, nu. Buna treaba. Si eu ce sa fac? il intreb. Se duce omul prin niste birouri (presupun ca erau ceva ninja level 80 la inregistrari mopede pe acolo), se intoarce, imi balmajeste ceva gen trebuie sa predati numarul si talonul la DRPCIV (cumva aici are cat de cat logica, doar aia le-au emis prima oara), iar aia de acolo sa imi dea ceva adeverinta pe baza careia astia sa imi dea numere galbene + certificat de inregistrare. Insa cand o sa reveniti, mi-a zis, o sa va cer dovada efectuarii ITP, in prezent pe certificatul care o sa ramana la DRPCIV. X-( Am incercat sa zic ceva gen ca nu-s eu de vina ca s-au schimbat legile si ca s-ar fi putut foarte bine ca, in situatii din astea, sa existe ceva protocol intre primarie si DRPCIV, prin care primaria sa primeasca placutele cu numere albe si sa le trimita la DRPCIV. Prea multe vreau si eu, ma cred in Elvetia... N-am avut cu cine. O zi buna, pa.

 

Baiet tenace ce sunt, m-am dus la DRPCIV, la informatii. Acolo, o domnisoara amabila de altfel, imi zice ceva gen... moped? pai la primarie se inregistreaza, nu la noi, nu stiu ce va trebuie acolo, etc. Pai de acolo vin, zic eu. Domnisoara intuieste ca e ceva cu numerele, cu talonul, se mai duce pe la alti colegi, sah mat la toti. Pana la urma, se intoarce si imi zice sa vin peste 3 zile (joi), in audienta la ceva guru de-al lor.

 

Intre timp, m-am hotarat sa circul linistit cu scuterul. Sa dea naiba sa ma opreasca cineva sa ma intrebe de ce nu e inregistrat pe numele meu...

 

Evident, daca are cineva vreun gand intelept cu privire la situatia mea, il rog sa nu se abtina.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ceva dubios aici, prin 2007 eu aveam numere galbene la moped, de la primaria sector 3. Asta cand altii nu aveau deloc. Sigur nu e vreun moped categoria A, care nu respecta conditiile d emoped?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...