Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut, nu, e Aprilia SR50 Factory, totul stock, 49 cmc in carte si pe talon. E posibil sa fie cu numere albe din cauza ca primul proprietar a fost o societate comerciala, nu stiu.

Plus ca as fi extrem de fericit sa nu fie inregistrat ca moped, as scapa de balamucul cu primaria, l-as inmatricula direct ca motociclu la drpciv. Din pacate, sunt obligat sa am de-aface cu primaria din cauza celor 49cmc din cartea de identitate.

Editat de Sconcs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut! A incercat cineva sa inmatriculeze vehicul adus din Italia, in ultima vreme? Problema mea e cu Certificatul de proprietate emis de autoritatile italiene, care e ONLINE (din 2015 incoace). Se leaga cineva de asta? Adica am o hartie pe care a luat-o proprietarul de la PRA, cu un link si un cod qr care duce catre certificatul stocat pe serverele lor, de unde poti sa-l si downloadezi. Insa la noi, in tara in care se cer originale si copii la orice.. nu stiu cum or sa reactioneze autoritatile...

 

Alta nelamurire - pe site-ul DPRCIV in lista de acte necesare inmatricularii vehiculelor care au mai fost inmatriculate in alte state UE, se precizeaza ca este nevoie si de acel "Certificat privind atestarea plății taxei pe valoarea adăugată", sau "Certificat" simplu in cazul meu, pt ca motocicleta e veche. Se mai cere asa ceva?

 

Ma intereseaza informatii proaspete, din 2018. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Am adus recent o masina dar mi-a fost si lene sa alerg eu pt inmatriculare si mai doream sa se rezolve si rapid ,asa ca am apelat la cineva care cu asta se ocupa si imi povestea ca singura masina la care a intampinat dificultati a fost una care a venit cu certificat online si doar un cod de bare ca act fizic.Dovada tva se obtine de la anaf in max 5 zile de la aplicare si-mi aduc aminte destul de bine ca o cucoana de acolo mi-a zis ca se aplica dupa ce treci de rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am adus recent o masina dar mi-a fost si lene sa alerg eu pt inmatriculare si mai doream sa se rezolve si rapid ,asa ca am apelat la cineva care cu asta se ocupa si imi povestea ca singura masina la care a intampinat dificultati a fost una care a venit cu certificat online si doar un cod de bare ca act fizic.Dovada tva se obtine de la anaf in max 5 zile de la aplicare si-mi aduc aminte destul de bine ca o cucoana de acolo mi-a zis ca se aplica dupa ce treci de rar.

Exact!

Si in Iasi de ex, chiar daca ai Carte de Indentitate de Romania a masinii (eliberata de RAR) tot iti trebuie la Anaf si Primarie (Taxe si impozite) traduceri dupa documentul de cumparare si cartea din tara de provenienta a masinii. Birocratie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact!

Si in Iasi de ex, chiar daca ai Carte de Indentitate de Romania a masinii (eliberata de RAR) tot iti trebuie la Anaf si Primarie (Taxe si impozite) traduceri dupa documentul de cumparare si cartea din tara de provenienta a masinii. Birocratie!

am programare la RAR pe 16 iulie, dupa aia ma apuc de umblat pe la usi :)) - in Iasi, poti sa-mi zici mai exact unde ai fost la ANAF? ce cladire (in centru sau fosta directie vamala)? eventual biroul, daca iti mai aduci aminte?

» Post actualizat in 20 Jun 2018 03:54

Proaspete n-am. In ianuarie 2016 n-am avut probleme cu acel certificat online, iar hartia ca nu datorez tva am luat-o de la anaf(ura mamii lor de birocrati).

Merci! Sper sa fie ok si la mine cu certificatul online. Lumea din jur evolueaza, numai noi dam inapoi parca... poate or fi in stare sa citeasca un cod qr.

 

Cat despre ANAF, asta stiam si eu (de fapt atat stiam, ANAF), doar ca in Iasi avem vreo 2 cladiri ale institutiei in 2 zone diferite ale orasului si incerc sa identific mai exact unde trebuie sa ajung :D, ca sa nu ma lovesc de "amabilitatea" cuiva de pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Vin și eu cu o întrebare.

Cineva mi-a spus că s-a dat o lege prin care ești obligat să înmatriculezi motoreta pe numele tau într-un interval de timp, altfel este radiata. Este adevărat? Eu o am înregistrată la fisc dar nu am mai inmatriculat-o pe numele meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Vin și eu cu o întrebare.

Cineva mi-a spus că s-a dat o lege prin care ești obligat să înmatriculezi motoreta pe numele tau într-un interval de timp, altfel este radiata. Este adevărat? Eu o am înregistrată la fisc dar nu am mai inmatriculat-o pe numele meu.

 

Daca te opreste politia si verifica iti ia talonul ca sa te oblige sa o inmatriculezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Vin și eu cu o întrebare.

Cineva mi-a spus că s-a dat o lege prin care ești obligat să înmatriculezi motoreta pe numele tau într-un interval de timp, altfel este radiata. Este adevărat? Eu o am înregistrată la fisc dar nu am mai inmatriculat-o pe numele meu.

si daca te duci dupa 5 ani la impozite te inregistreaza si iti ia impozitul de la data contractului cu penalitati. Ideea este ca cineva primeste amenzile in locul tau daca nu o transcri sau daca fugi de la locul accidentului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Doresc sa iau numere rosii pentru o motocicleta care e programata Joi la RAR. Din cate am vazut, pentru numere rosii am nevoie de RCA. Am cautat pe net sa fac RCA-ul pe 1/3 luni si toate site-urile imi cer dovada inregistarii fiscale. Nu am asa ceva. Pentru inregistrare fiscala am nevoie de CIV pe care il iau joi. Imi scapa ceva? Nu pot sa iau numere rosii decat dupa ce fac RAR-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am ajuns pana acolo cu simularea. Pe vremea mea (acum doi ani) nu exista chestia asta.

In principiu poti face înregistrarea fiscala si fara CIV, in ideea ca ai programare la RAR peste mai mult de 30 zile de la cumpărare (exista amenda pt înregistrarea fiscala la peste 30 zile de la cumparare), urmand sa duci CIV cand o primesti. Depinde peste cine dai la ghiseu la taxe locale.

Mai simplu ar fi totusi sa mergi personal la un broker sau sa suni la site-ul pe care vrei sa faci asigurarea. Probabil exista o solutie mai simpla decat sa te iei de gat cu taxele locale sau cu RAR-ul.

Alta varianta - transport la RAR cu platforma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Problema ta este doar cu varianta online.Mergi la un broker si te rezolva in 5 min .Iti face "in vederea inmatricularii" si doar pe seria de sasiu ca sa fie valabila si dupa ce schimbi numerele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, m-am linistit. O sa merg si la un birou din asta de acte auto poate reusesc sa fac si traducere dupa factura (italia). Ar trebui sa gasesc birouri de genul pe langa DRPCIV (pipera), nu? Probabil tot acolo ma rezolva si cu asigurarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incarci orice pdf online (si foaie alba)si nu te mai duci nicaieri! :P

Traducere nu cred ca faci la orice chiosc de acte, trebuie traducator autorizat (nu traducere legalizata insa, sunt 2 chestii diferite).

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...