Sari la conținut

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Vis a vis de politia de la Pipera este o cladire plina de brokeri.

Mi-am adus aminte ca recent am incercat sa fac o inregistrare fiscala inainte de rar si mi s-a spus ca se face numai dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am reusit sa fac asigurare la un broker la victoriei. Aparent doar City Insurance fac asigurari pentru inmatriculari provizorii (era singura optiune la broker). Eu cand am incercat online selectasem, ce-i drept, Allianz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate societatile de asigurare ofera aceleași servicii. Sunt chiar obligate, am impresia. In fine, ai asigurare si asta conteaza. Ulterior iti faci unde vrei. Iar dupa ce ai numar poți cere sa treci la clasa de bonus superioara daca ai asa ceva pe alte moto / masini. In vederea inmatricularii se face doar pe B0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am incercat online la Aliianz era 100 lei pentru 3 luni. Eu acum am dat 98 lei pentru 3 luni la City Insurance.

Incerc sa evit pe cat posibil Euroins, City Insurance si altii de genul, chiar daca dau un pic mai mult. Acum am fost strans cu usa de situatie :)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial voiam sa deschid un topic nou, darcred ca se incadreaza aici fiind vorba de inmatriculare: duminica seara am mers pe dn1 in spatele unui Range Rover (nu se dadea neam la o parte, mai statea si calare pe 2 benzi :finger: ) cu un numar cel putin ciudat, CO urmat de 6 cifre. Initiat am crezut ca e bulgaresc, dar in stanga avea indicativul RO! Si nu era CD, m-am uitat bine ca am avut timp. Wtf? Ce fel de numar e asta?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numãrul de înmatriculare al autovehiculelor si remorcilor prevãzute în art. 83 este compus din indicativul CD, CO sau TC, dupã caz, si numãrul de ordine.

 

Art. 83. - Autovehiculele si remorcile apartinând misiunilor diplomatice, oficiilor consulare si membrilor acestora, precum si altor organizatii si persoane strãine cu statut diplomatic, care îsi desfãsoarã activitatea în România, se înmatriculeazã la cererea celor interesati, cu avizul Ministerului Afacerilor Externe, pe baza acelorasi documente prevãzute la art. 82, cu exceptia taxei de înmatriculare si a dovezii de platã a taxei asupra mijloacelor mecanice de transport, dacã, pe bazã de reciprocitate, se acordã scutiri pentru acestea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: se da o mașină din belgia ce trebuie înmatriculate în ro, mi-ar fi de folos sa stiu daca pe baza facturii de cumpărare pe o firmă terta pot trece masina pe numele meu fără a fi emisă o altă factura (ca altfel plătesc si tva-ul)? Care sunt pasii. Scuze daca au mai fost menționate informațiile astea dar macar ma puteti direcționa punctual?

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac dovada plății acelei facturi? Nu pot înmatriculaa masina pe baza acelei facturi si dovada plății către firma terta?

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot achita factura respectiva chiar dacă nu e pe numele meu? Fără a fi nevoie de o altă factura? Ideea e ca nu inteleg daca factura emisă de firma către mine trebuie sa fie cu tva de 19 % musai , sau poate fi lista ta suma lista ta în prima factura in ron la cursul valutar din ziua respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, merci.

Alta varianta ar fi sa imi fac o firmă, pfi din care sa imi deduc tva ul?

Nu ma pricep si de aici intrebarile.

» Post actualizat in 28 Jul 2018 11:53

Si varianta cu achitat tva ul daca nu merge alta optiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, urmeaza sa-mi ajunga prima motocicleta. Aceasta vine din germania dar am cateva nedumeriri. Am cautat pe internet dar nu am gasit exact ce imi trebuia si ma gandesc ca pot fi ajutat aici.

Prima intrebare: As putea circula cu motocicleta pe drumurile publice cu numerele de germania?

Intrebarea a doua: Pot sa scot numere rosii pentru motocicleta pe o persoana care nu este in tara sau este nevoie sa fie facut in persoana de aceasta?

 

Motocicleta am inteles ca o sa fie radiata mai intai de pe actualul proprietar.. si asta imi spune ca prima intrebare pica... dar am sa o las acolo pentru mai multa informatie.... fiind la inceput imi doresc cat de multa :D

 

Btw.. nu am inca 18 ani..

 

Multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) daca e radiata nu sunt valabile numerele. Deci, dosar penal daca esti prins.

2) nu poti face nimic pe numele altei persoane fara procura notariala

2") s-ar putea sa nu ti se poata face procura, tu fiind minor

» Post actualizat in 29 Jul 2018 05:04

3) chiar daca nu esti major, ai dreptul sa detii motocicleta. Deci o poti inmatricula pe numele tau. Posibil sa fie nevoie de acordul părinților.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Daca vreau sa trec un.motor pe numele meu ,deja inscris in tara si.am casa in cluj dar buletinul inca nu l am schimbat si e.pe.alta localitate ,motorul.il.pot inscrie pe Cluj?

In cat timp trebuie facuta transcrierea dupa ce a fost semnat contractul .La impozit e trecuta deja

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...