Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

amu o saptamana am inmatriculat o mobra (pentru Fi-miu, a fost cadoo' de ziua lui) si taxa aia de talon de 37 de lei am platit-o la Posta cu fix 42 de lei...

la ghiseu la Politie am platit taxa de numere / placute

aici in CJ asa merg treburile, sorry.... nu am vrut sa supar pe nimeni.... si nici sa dezinformez...., vorbesc de caz concret despre mine... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecuta am terminat cu transferul mobrei de pe PH pe B in urma schimbarii buletinului. Toate taxele se pot plati la ghiseu la politie, am avut programare online, a durat maxim 5 min si a doua zi am putut sa ridic numarul, certificatul de inmatriculare si cartea de identitate. M-a costat 99 r.

Am intrebat de o lista cu pasi pt ca in viitorul apropiat am in plan sa cumpar o mobra noua si imi place sa stiu dinainte, sa nu am surprize. Si e bine de stiut concret ce si cum si pentru altii.

 

Misto motocicleta, drumuri frumoase si fara incidente!

 

Apropo, ai de gand sa ii faci CASCO?

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amu o saptamana am inmatriculat o mobra (pentru Fi-miu, a fost cadoo' de ziua lui) si taxa aia de talon de 37 de lei am platit-o la Posta cu fix 42 de lei...

la ghiseu la Politie am platit taxa de numere / placute

aici in CJ asa merg treburile, sorry.... nu am vrut sa supar pe nimeni.... si nici sa dezinformez...., vorbesc de caz concret despre mine... :hug:

poti in continuare plati si la posta si prin virament bancar; ai mai multe optiuni, fiecare cu placerile lui. dar puteai plati si la ghiseu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in cazul in care itp-ul nu mai este valabil , tot rar faci :P

Gresit! la RAR doar daca ai talonul retinut.

» Post actualizat in 14 Sep 2018 13:04

Felicitari pentru achizitie, misto motoret. Cand faci RCAul sa ai grija sa-ti puna clasa bonus malus corecta. Daca ai mai avut ceva inmatriculat pe numele tau clasa BM se transfera si astfel platesti mai putin. Daca nu ai mai avut nimic inmatriculat pe numele tau in trecutul apropiat nu te intereseaza, o sa pleci de la clasa BM 0, primul nivel.

Daca nu ai avut RCA valabil in ultimul an tot la B0 vei intra. au schimbat astia legea. si aud ca vor sa reduca perioada la max o luna. Adica sa de-a _uie celor care lasa mobrele fara RCA peste iarna si nu au altceva asigurat in acea perioada

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur » Post actualizat in 14 Sep 2018 08:16

Yep,se rezolva :D

Pun o poza facuta ieri la dealer-de aia o are inca o tipla acolo :P

O sa mai pun poze de la plimbari (solitare deocmadata )

Bravo sa o stăpânești sanatos si fara incidente/accidente. Cat a fost halatul?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai avut RCA valabil in ultimul an tot la B0 vei intra. au schimbat astia legea. si aud ca vor sa reduca perioada la max o luna. Adica sa de-a _uie celor care lasa mobrele fara RCA peste iarna si nu au altceva asigurat in acea perioada

 

E nasoala treaba daca e asa, ai un link ceva in acest sens? Eu anul trecut, avand pauza asa cum spui tu, am facut RCA cu clasa B0, dar pe urma am fost la brokerul de asigurari de la firma respectiva si mi-au facut o modificare manuala dupa ce mi-au verificat istoricul si mi-au dat o noua polita cu clasa B7 si mi-au returnat diferenta de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecuta am terminat cu transferul mobrei de pe PH pe B in urma schimbarii buletinului. Toate taxele se pot plati la ghiseu la politie, am avut programare online, a durat maxim 5 min si a doua zi am putut sa ridic numarul, certificatul de inmatriculare si cartea de identitate. M-a costat 99 r.

Am intrebat de o lista cu pasi pt ca in viitorul apropiat am in plan sa cumpar o mobra noua si imi place sa stiu dinainte, sa nu am surprize. Si e bine de stiut concret ce si cum si pentru altii.

 

Misto motocicleta, drumuri frumoase si fara incidente!

 

Apropo, ai de gand sa ii faci CASCO?

Multumesc!

Da,evident,dupa ce scot numerele definitive.

» Post actualizat in 14 Sep 2018 17:21

Bravo sa o stăpânești sanatos si fara incidente/accidente. Cat a fost halatul?

Merci-pretul de lista :) A fost un sacrificiu financiar,da' mi-am dorit mult mobra ,so... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur

» Post actualizat in 14 Sep 2018 08:16

Yep,se rezolva :D

Pun o poza facuta ieri la dealer-de aia o are inca o tipla acolo :P

O sa mai pun poze de la plimbari (solitare deocmadata )

 

Asa mai discutam :)

Felicitari pentru achizitie!

Cat mai multi KM si numai evenimente placute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Vreau sa iau autorizatie provizorie pentru motocicleta (import DE), ca sa pot merge linistit pe ea la RAR si unde mai am nevoie. In lista documentelor, pe site-ul drpciv, apare si "copia documentului care atesta dreptul de proprietate". Eu am un contract de V-C tipizat, model mobile.de...este ok? Pana la urma contractul poate fi sub orice forma din cate stiu.

 

Apoi, este posibil sa imi ceara si documentele germane (brief mare si mic - talon sau cum ii spune), chiar daca pe site nu sunt mentionate? Sa le am la mine sau sa nu imi bat capul cu asta?

 

Valabilitatea numarului provizoriu este 3 luni sau poate fi si mai mica? RCA probabil ca se incheie pe intreaga perioada de valabilitate. Clasa BM se transfera pe ochi frumosi sau trebuie sa duc si la broker o poala de documente? Ma gandesc totusi ca daca introduc CNP sau cine stie ce alta cheie de verificare le apar in istoric fostele vehicule.


» Post actualizat in 18 Sep 2018 11:41

Si inca ceva, pentru ca am uitat...stiu ca pot sa cer din start o perioada de valabilitate de 90 de zile. Mi se pare cam mult, nu imi place sa merg pe frig, asa ca pot solicita 60 de zile, spre exemplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Vreau sa iau autorizatie provizorie pentru motocicleta (import DE), ca sa pot merge linistit pe ea la RAR si unde mai am nevoie. In lista documentelor, pe site-ul drpciv, apare si "copia documentului care atesta dreptul de proprietate". Eu am un contract de V-C tipizat, model mobile.de...este ok? Pana la urma contractul poate fi sub orice forma din cate stiu.

 

Apoi, este posibil sa imi ceara si documentele germane (brief mare si mic - talon sau cum ii spune), chiar daca pe site nu sunt mentionate? Sa le am la mine sau sa nu imi bat capul cu asta?

 

Valabilitatea numarului provizoriu este 3 luni sau poate fi si mai mica? RCA probabil ca se incheie pe intreaga perioada de valabilitate. Clasa BM se transfera pe ochi frumosi sau trebuie sa duc si la broker o poala de documente? Ma gandesc totusi ca daca introduc CNP sau cine stie ce alta cheie de verificare le apar in istoric fostele vehicule.

» Post actualizat in 18 Sep 2018 11:41

Si inca ceva, pentru ca am uitat...stiu ca pot sa cer din start o perioada de valabilitate de 90 de zile. Mi se pare cam mult, nu imi place sa merg pe frig, asa ca pot solicita 60 de zile, spre exemplu?

daca e din alta tara, CVC poate sa fie sub orice forma; deci da, al tau merge; este probabil insa sa ti-l ceara tradus in romana

 

nu ti se cer brief-urile; ti se cere strict ce scrie pe site

 

nu primesti numar daca nu ai RCA pe toata perioada

 

clasa B/M se transfera in baza CNP-ului tau si a celui mai favorabil B/M din ultimul an calendaristic; daca nu ai avut vehicule cu RCA in 2017, o iei de la B0

 

 

nu stiu daca poti cere o perioada mai mica; banuiesc ca vrei asta pentru a mai cere restul pana la 90 in primavara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca RCA trebuie sa fie valabil pe respectiva perioada. Intrebam daca pot sa cer pe 60 de zile pentru ca mi-ar fi suficiente pentru ANAF, sa o duc pe rotile ei la RAR (nu mai stiu la cat timp se fac programarile, dar merg si eu in functie de cum pot sa-mi iau cateva ore libere) si sa ma plimb un pic pana sa o bag la garaj pentru iarna. In decembrie sigur nu ies cu ea asa ca de ce sa platesc aiurea o luna de asigurare... La primavara (inceput de sezon) o inmatriculez permanent.

 

Am avut RCA in 2017, 2016, 2015 etc. :)

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nr rosii sunt valabile fie o luna fie 3. Fa-ti programare la rar sa vezi cand ajunge randul tau. Azi am sunat, in bucuresti mai era disponibil pe 18 oct sau 30 oct. Fac rar-UL in pitesti.

Goodluck!

» Post actualizat in 18 Sep 2018 12:50

Cine te tine sa iti faci rarul in 60 zile, ca platesti rca o luna in plus?

» Post actualizat in 18 Sep 2018 12:52

Poti sa il faci intr-o luna si rar in pitesti, gasesti loc.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca, daca faci rarul acum (in astea 60 zile adica), primesti un certificat de autenticitate valabil 60 zile! Adica, daca vrei s-o inmatriculezi la primavara, mai tre' sa mergi o data la rar, sa platesti etc.!

@flower, ti-ai luat motor????

La pitesti cum e, mai mergi cu vehiculul sau iti da civ doar pe ochi frumosi + șpagă? :rusinica:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca asta e o informatie buna, nu ma gandisem la perioada de valabilitate a certificatului de autenticitate. Nu m-a interesat niciodata aspectul asta pentru ca mi-am inmatriculat imediat motocicletele anterioare. Doar ca niciodata nu am facut treaba asta toamna-iarna. :) Deci se pare ca nu scap de plata asigurarii, indiferent ce aleg tot in iarna trebuie sa o inmatriculez. :)

 

M-am uitat acum, cu programul de la RAR nu imi fac probleme, o duc pe roti si merg pe Grivitei...doar nu am innebunit sa merg in Voluntari.

 

@Flower-Power

Nu ai inteles, nu vreau sa platesc o luna de RCA in care motocicleta sa stea, am specificat motivul. Oricum o sa ma lamuresc maine, prima oprire e la aia cu asigurarile si sigur stiu ei daca este posibil si pe 60 de zile (prima solicitare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de ce te-ai astepta sa stie aia de la asigurari pe cat poti cere tu numere rosii? Poate baietii de la acte auto, ca ei cu asta se ocupa.

Gândește-te ca suni in call center la Omniasig sa întrebi despre inmatriculari. Suna bizar? Gandeste-te ca nu e mare diferenta intre call center si ghiseu. Dar tu poti intreba ce vrei pe cine vrei, nu te opreste nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna bizar?

Acum vorbim doar de dragul de a face posturi. :) Stii foarte bine ca la DRPCIV, adica vis-a-vis de ei, totul se intampla in acelasi loc. Adica iti pregatesc acte, traduceri, asigurare and sh|t. Deci da, "cei de acolo" stiu sigur. Sau iti inchipui ca pentru o asigurare nenorocita o sa-mi pun constumul si imi fac programare la head-office-ul Allianz? :) Pentru ca da, acolo probabil ca nu m-as duce cu textul "auzi bo$$, pa mai putin se poate?".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...