Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare.Am o mica problema cu sistemul romanesc de rahat.Si anume:am facut cvc cu proprietarul unui moto-a venit omul in tara si am perfectat actele,l-a scos de la el de la impozit si am vrut sa il bag la impozit la mine-si la impunere primarie am loc abia in 25 octombrie.Decizia care o am de la primaria de care apartine el expira la sf lunii,asa tin minte parca.Am sa platesc un ca.cat de amenda ca nu am depus actele pt impunere in decurs de o luna sau ...? Sau apelez la hiene a.k.a firma inmatriculari.Multumesc anticipat...

 

tiparesti programarea si spor la drum.

 

daca te opreste poti sa dovedesti ca nu din cauza ta nu poti finaliza formalitatile, iar daca atelajul este corespunzator circulatiei pe drumuri publice, asigurarea sa fie valabila si cam atat.

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cand faci CIV la RAR iti da si un cartonas galben cu ITP. Ala in mod normal ramane la Politie cand faci inmatricularea si iti trece termenul pentru urmatorul ITP in talon.

 

Deci iti lipseste o piesa :)


» Post actualizat in 24 Sep 2018 12:16

Practic RAR iti elibereaza 3 documente:

1.CIV

2. Certificat Autenticitate (valabil 60 zile)

3. Dovada ITP

 

Fara astea 3 nu inmatriculezi la Politie. La primarie nu stiu cu 2, dar 3 iti trebuie.


» Post actualizat in 24 Sep 2018 12:36

Ala galben iti trebuie:

 

post-1798-0-70042600-1537792558_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Baxxter fiind vorba de un scuter < 50cc, il 'inmatriculez' la primarie. Numere din alea galbene. Vad maine daca le mai trebuie ceva astora de la primarie.

 

Eu am sunat la firma de unde am cumparat scuterul, si au zis ca pentru auto noi nu se face ITP primii 2 ani.

 

Eventual voi trece azi pe la RAR sa discut fata in fata cu cineva de acolo, fara sa ma car si cu scuterul pe platforma.

Editat de AgLiAn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand faci CIV la RAR iti da si un cartonas galben cu ITP. Ala in mod normal ramane la Politie cand faci inmatricularea si iti trece termenul pentru urmatorul ITP in talon.

 

Deci iti lipseste o piesa :)

» Post actualizat in 24 Sep 2018 12:16

 

Practic RAR iti elibereaza 3 documente:

1.CIV

2. Certificat Autenticitate (valabil 60 zile)

3. Dovada ITP

 

Fara astea 3 nu inmatriculezi la Politie. La primarie nu stiu cu 2, dar 3 iti trebuie.

» Post actualizat in 24 Sep 2018 12:36

 

Ala galben iti trebuie:

 

talon.jpg

Asta la sh, la nou e alta treaba!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ceea ce ai afirmat e valabil DOAR pentru vehiculele SECOND!!

 

 

CIVul vehiculului nou este eliberat de IMPORTATOR, nu de RAR, nu primesti nici un carton galben

pe facturi scrie ca ''vehicul nou'', si se da ITPul pe 2 ani de la eliberarea talonului!!

eu acum cateva saptamani am inmarticulat un vehicul nou si nu am avut nici un cartonas galben, rosu, negru...

si nici in ultimul deceniu la nici un vehicul nou nu am primit nici un cartonas!! de nici o culoare!

cun sa-ti dea reprezentanta cartonase colorate??

iei vehicul nou,ai CIVul, mergi si-l inmatriculezi, inregistrezi!

simplu!

 

 

 

du-te frumos la Primarie cu CIV, Factura si RCA (si copiile aferente), sa-ti inregistreze scuterul!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala galben ti-l da oricum. Am facut anul trecut CIV la un scuter de 49, stiu exact ce iti spun.

 

ITP nu se face primii 3 ani acum, dar asta e mai putin important. Important e cartonul ala galben care are pe el data urmatorului ITP si care se trece pe talon la inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand faci CIV la RAR iti da si un cartonas galben cu ITP. Ala in mod normal ramane la Politie cand faci inmatricularea si iti trece termenul pentru urmatorul ITP in talon.

 

Deci iti lipseste o piesa :)

» Post actualizat in 24 Sep 2018 12:16

Practic RAR iti elibereaza 3 documente:

1.CIV

2. Certificat Autenticitate (valabil 60 zile)

3. Dovada ITP

 

Fara astea 3 nu inmatriculezi la Politie. La primarie nu stiu cu 2, dar 3 iti trebuie.

» Post actualizat in 24 Sep 2018 12:36

Ala galben iti trebuie:

 

attachicon.giftalon.jpg

Certificat de autenticitate se cere doar la SH adus din afara Ro. Nu se (mai) da/cere la autovehicule noi si la autovehicule deja inmatriculate/inregistrate in Ro.

 

ITP, am verificat, se face dupa 3 ani pentru un autovehicul nou, conform legii in vigoare; daca persista problema cu nenea de la primarie, legea este OG 81/2000, articolul 2, alineatul 3.1; e bine sa ai la indemana textul :)

http://www.rarom.ro/cs-uploads/OG81-2000.pdf

 

 

dupa mine (s-ar putea sa ma insel) nu are cum sa iti dea cartonasul galben ca ai facut ITP fara sa iti si faca ITP-ul

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aceeasi tampenie m-am lovit si eu. Scuter/motoreta mai vechi de 2 ani, dar ... noi, 0 km. RAR-ul nu voia sa faca ITP, aveam carte, tot, asigurare, pulitia inmatriculari nu voia sa il inmatriculeze. E-mailuri la bucuresti cu citate din lege, au dat e-mail la constanta ei si s-a inmatriculat. Sunt unele legi unde e haos si se interpreteaza cum vrei. Chiar daca e logic sa faci un ITP ceva pentru ca totusi mai are un cauciuc vechi, un furtun etc, RAR-ul nu voia sa faca zicea ca nu e nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am sunat la RAR, mi-au zis ca vanzatorul trebuie sa stie daca trebuie ITP sau nu.

Am sunat vanzatorul, mi-a zis ca nu e nevoie de ITP, doar CIV si RCA.

Acum m-am intors de la RAR (am fost cu masina doar sa intreb), si e nevoie de ITP. Ma rog, un tip de acolo a zis ca trebuie ITP, dar nu era foarte convins. L-a intrebat pe un coleg, acelasi raspuns. Cica acei 2 (3?) ani de ITP se dau doar pentru auto > 50cc a caror CIV se emite de politie si nu de vanzator.

Maine dimineata merg la primarie sa-mi incerc norocul, le dau cu OG 81/2000. Macar sa-mi dea numere sa pot circula semi-legal pana la RAR, sa-i fac si ITP, daca asa zic baietii.


» Post actualizat in 24 Sep 2018 16:44

Ma tot uit peste PDF-ul ala, dar nu gasesc articulul care m-ar scuti pe mine de ITP :/

Editat de AgLiAn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@OP: articolul 2, alineatul 3.1 (3 la puterea 1). Poate ca nu este evident dar, din definitiile de la inceput, te încadrezi la autovehicul pentru persoane cu mai putin de 8 locuri.

» Post actualizat in 24 Sep 2018 17:45

@OP: articolul 2, alineatul 3.1 (3 la puterea 1). Poate ca nu este evident dar, din definitiile de la inceput, te încadrezi la autovehicul pentru persoane cu mai putin de 8 locuri.

PLM, spun prostii.... motocicletele sunt separat

exista insa articolul 6 care spune clar ca primul ITP se face la perioada legala numarata de la prima inregistrare; si litera i) de la art 2 care spune ca mopedele fac la 2 ani

scuze pentru inducerea in eroare cu 3.1 ala :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tara lui Papura Voda. Am fost dimineata la primarie, la alta tanti, si nu a mai cerut ITP. A confirmat ca, scuterul fiind nou, are ITP 2 ani. In schimb mi-a cerut certificatul de atestare fiscala a vanzatorului (act care ieri nu mi-a fost cerut). Ca si cand eu ca PF stiu ce e ala. I-am dat sa vorbeasca la telefonul cu omul de la care am luat scuterul, ii cerea niste aberatii din punctul meu de vedere: documente doveditoare ca scuterul a fost inregistrat la sectorul 2 ca marfa si ca nu are datorii la stat. Pana la urma a ramas ca-i trimite pe email nu stiu ce declaratie cum ca e curat la lacrima. Urmeaza azi sa-mi ridic numerele (facute la un SRL, pentru ca primaria nu face asa ceva), si ma pot da cu scuterul. Pentru linistea mea, dupa ce ii pun numerele il calaresc si voi merge sa-i fac si ITP-ul (daca asa au zis baietii de la RAR).

Editat de AgLiAn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca mergi in 3 primarii cu aceeasi problema, aduni cel putin 6 seturi diferite de documente care ti se cer. Daca doua doamne, colege in acelasi birou (2 metri una de alta) cer documente diferite (una vrea ITP, alta nu; una vrea certificat fiscal, alta nu), atunci diferenta de la o primarie la alta cred ca e si mai mare.

 

Cred ca legile sunt complicate, si modificarile aduse des fac ca un functionar public sa prefere sa se ingroape in tot felul de hartii, doar sa le aibe, in caz de ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

............... Pentru linistea mea, dupa ce ii pun numerele il calaresc si voi merge sa-i fac si ITP-ul (daca asa au zis baietii de la RAR).

colegule, tu ce nu pricepi din fraza aia ca vehiculele noi luate din reprezentanta au ITP din oficiu pe 2 ani???? ha????

 

 

 

 

PS, referitor la certificatul fiscal, la vehicule noi nu prea se cere..., dar na, unii sunt mai intepati in cwur...

ai avut noroc ca nu au cerut Factura de import si CMR cu ce a fost efectuat transportul bunului in tara! ;)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colegule, tu ce nu pricepi din fraza aia ca vehiculele noi luate din reprezentanta au ITP din oficiu pe 2 ani???? ha????

poate sa ii faca ITP si la fiecare 3 zile daca vrea, sunt banii lui :)

statiile ITP se bucura de niste bani in plus, nu o sa zica nu; RAR-ul e ala care refuza sa ii faca la autovehicul nou, iar la statiile ITP nu o sa ii faca fara sa fie inmatriculat / inregistrat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Am revenit cu informatii noi.Am stat de vorba cu nenea de acolo de la ghiseu si a spus asa : chiar daca ai termenul foarte indelungat la lista dar ai facuta programarea , adica se vede ca esti de buna credinta ca vrei sa inmatriculezi masina/moto/etc atunci nu primesti amenda.El coreleaza cvc cu programarea-vede in sistem data cand ai facut programarea si data de pe cvc+data efectiva cand este programarea.Sper ca m-am facut inteles.O zi buna tuturor si acum eu sper sa fiu liber in data respectiva si sa nu fiu la scarbici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma repet, am fost ieri pana la RAR. Cu actele scuterului in mana, 2 baieti de acolo au zis ca trebuie ITP, pentru ca acest tip de vehicul, pentru ca nu stiu ce acte nu sunt emise de politie (CIV-ul oare?), deci nu se bucura de aia 2 ani de ITP din oficiu. La primarie am primit 2 raspunsuri contradictorii, ca trebuie ITP si ca nu trebuie.

 

Nu cunosc legea atat de bine (legat de ITP-ul asta din oficiu) incat sa spun cine are si cine nu are dreptate.

 

Eu nu pot decat sa ma bucur ca i-am facut numere si pot circula cu el in legalitate.

 

0\

Editat de AgLiAn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te plictisesti, fa o scrisoare oficiala la RAR si una la Politia Rutiera. In situatia asta nu mai pot sa iti răspundă dupa cum ii taie capul.

In plus, ai un document oficial de aratat in caz ca esti oprit in trafic de un politist cu o alta opinie.

 

 

 

 

...sau sufli si in iaurt si faci ITP

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plm,nu faci nici un itp! Nu stiu cum e talonul de la primarie, pe ala de la dprciv tiparesc ei din start data urmatorului itp.

@xael, mai ai de invatat mai multe decat iti inchipui!

Daca firma care vinde agregatul are ca obiect de activitate comert cu autovehicule, atunci astea sunt marfa si nu trebuie "fiscal". Ca sa nu fie probleme mie mi-au dat o tzidula pe care era trecuta reglementarea legala in acest sens + copie dupa cui de unde rezulta obiectul de activitate (cod CAEN).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: autovehicul inmatriculat Ro, cumparat, inregistrat la taxe si impozite, are itp valabil pana in 2019 toamna. Daca trec cele 3 luni in care ar trebui sa-l inmatriculez si vreau sa fac asta candva mai incolo, trebuie sa trec cu el pe la rar? Asa zice o tanti de la o taraba d'asta de acte, ca cica se anuleaza itpul. ?!?

De circulat nu circul cu taraboanta, dar decat sa ma plimb pe la rar, daca e asa cum zice tanti, mai bine fac un rca pe o luna si o trec pe numele meu inainte de a expira cele 3 luni. Daca nu, o las sa o inmatriculez mai la iarna, n-am de ce sa platesc inca un rca.

Intrucat maine se implineau 3 luni de cand am cumparat fierul, am facut azi o expeditie la dprciv si l-am inmatriculat. 15 min asteptare, ajuns la 15.10, la si 25 ieseam pe poarta!

Si am intrebat daca se anula itp si nu, puteam sa astept linistit atata timp cat nu circul cu cazanul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...