Sari la conținut

Postări Recomandate

9 minutes ago, nergall said:

Am pus, raspunsul lor a fost: Intreaba vanzatorul el stie cel mai bine. Ajutorul lor a fost fix... pacat de sloganul lor "de la motociclisti pentru motociclisti"Am rezolvat intr-e timp.

De la motociclisti pentru motociclisti, pune si tu aici lista de acte, daca tot o stii.

P.S. sau fa un topic separat, care sa devina eventual sticky. In topicul asta se va pierde postarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, Factura Vama cu plata taxei vamale pe produsul respectiv cu seria sasiu si marca, chitanta Anaf cu plata tva, factura transport, Container, Avion, etc, Contract Vanzare Cumparare, Cartea de identitate, in canada arata ca un bilet de autobuz ceva mai mare, Certificat de Conformitate, nu este neaparat necesar dar e bine sa il ai daca exista pt orice eventualitate, Cu toate la rar, unde platesti 600lei omologarea, dupa la taxe si impozite dupa la politie.Cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare,

 

  Am si eu nevoie de cateva informatii despre cum pot sa import din Elvetia o motocicleta, mentionez ca nu am mai facut asta si nici nu ma ocup cu asa ceva in mod curent.
 Dupa ce am citit mai multe threaduri am ramas cu urmatoare intrebari:

-aparent se plateste TVA si/sau vama  - interbarea mea este daca cumpar motocicleta de la o persoana fizica ( nu dealer ) si facem un contract V-C unde mentionam suma pentru un BMW R1200GS adv din 2010 este necesar sa platesc si TVA, daca da, pot trece o suma modica pe contractul de V-C?
-certificatul EUR1 de unde se poate ridica, fizic unde te duci in Elvetia ca sa obtii acel certificat de provenienta?
-ce autoritate autohtona emite numere de tranzit in vederea exportului din Elvetia in UE? Si daca stie cineva cat dureaza asta.
-asigurarea trebuie facuta pe perioada de valabilitate a numerelor provizorii? si trebuie facuta inainte de a lua numerele sau dupa?
-cand ajung la vama Elvetia/UE trebuie sa fac ceva acte in plus la comisionarul/agentul vamal?
-in vama romaneasca trebuie sa o declar sau pot sa fac asta in localitatea de resedinta? unde ar fi mai simplu?

Daca aveti raspunsuri la aceste intrebari sau sfaturi utile va rog sa le impartasiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand cu incredere Serviciul de Inmatriculari din orasul unde vrei sa o inmatriculezi. De la ei vei afla exact ce acte ai nevoie, si respectiv daca e cu vama, TVA etc.

Nu cred ca TVA-ul il platesti la ce scrie pe CVC ci la o valoare in vama socotita de onor statul roman.

Certificat EUR1 nu poti obtine pentru ca mobra nu e facuta in Elvetia. Cu atat mai putin de la o persoana fizica. Certificat de origine nu se refera de unde cumperi tu o marfa ci cine a fabricat-o.

Dar exista niste intelegeri economice Elvetia-UE. Nu stiu ce spun alea.

Cred ca cel mai usor cu hartiile ar fi sa o aduce pe camion.

 

Daca ai primit-o gratis sau la un pret de nimica merita efortul, altfel posibil sa iesi mai bine cu una din UE. Faci si tu o socoteala.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! 

Cine a mai înmatriculat recent in București, poate ma ajuta cu pașii următori.

 

Dupa ce am făcut contractul de vânzare, cumpărare si am primit actele, fiscalul si mobra de la vânzător:

 

1. Acum trebuie sa o înscriu la impozit pe numele meu mai intai, apoi sa ii fac RCA in vederea înmatricularii, corect?

 

2. Unde se plătește taxa de înmatriculare? 

 

3. Unde se plătește taxa pentru numărul preferențial?

 

2. Ma duc la Pipera la înmatriculări unde imi fac dosarul - cand predau plăcuța actuala de înmatriculare? La depunere sau la ridicarea placutei noi? 

Desi am realizat că actele rămân la ei deci cat le aștept oricum nu pot circula cu mobra.

 

Multumesc! 

 

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasul 1
Trebuie sa ai fisa de inmatriculare pe care o poti face tu personal sau, mai simplu, direct la taxe si impozite unde exista xeroxuri care iti pregatesc fisa de inmatriculare ( ai nevoie de carte, cvc, buletin si parca talonul ).
Te duci la taxe si impozite cu fiscalul, fisa de inmatriculare si 3 copii ale cvc ca sa fie luata in evidenta ( luarea in evidenta se face pe loc ).
Pasul 2

Te duci la Pipera, acolo trebuie sa ai fiscalul cu stampila de luare in evidenta pe care o obtii la pasul 1, cartea, cvc ( 2 copii ), talonul fostului proprietar, asigurare RCA valabila in vederea inmatricularii ( pe care o vei reface cand ai actele transcrise ), fisa de inmatriculare, foarte important placuta cu nr de inmatriculare ( curata :) ) si doua taxe talon si numar preferential parca 37 si respectiv 84 ron pe care le platesti acolo, la ghiseu.
Deobicei nu dureaza mai mult de 3 zile la Pipera sa obtii transcrierea in carte, certificatul si placuta noua.  Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Ma intereseaza sa inmatriculez o moto noua si fiind prima de genul acesta vreau sa fiu sigur ca totul merge rapid si nu gresesc pe undeva:

Prima data cu actele primite de la reprezentanta ma duc sa o declar la primarie, asta am mai facut, stiu mersul. Urmeaza actele pentru DRPCIV (si aici stiu mersul oarecum), dar este putin diferit fata de ce am mai facut eu.

Imi este neclar daca pentru programare  la ghiseu ma intereseaza inmatricularea la ghiseu pentru vehicul neinmatriculat in Ro (moto o il iau cu nr rosii). Asa mi se pare logic, dar nu strica sa intreb. 

Printre altele pentru dosar am nevoie si de RCA. Aici se face RCA-ul in vederea inmatricularii la Politie, corect?

 

In princpiu site-ul DRPCIV iti pune la dispozitie liste cu ce ai nevoie. Am sunat, dar cred ca au scos tel din furca, imi da busy.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Paca a spus:

Cu mentiunea ca , nu-ti face asigurarea pana nu prezinti copie dupa fiscal (patit astazi ...tre sa astept 2 zile sa iasa  ). 

 

Asta e valabil la transcriere.

Am facut asigurare acum 2 saptamani pentru vehicul nou cumparat, in vederea inmatricularii, si nu mi-au cerut sa fie inregistrata la primarie (nici in momentul asta nu e inregistrata; am numere provizorii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

53 minutes ago, Paca said:

Numere provizorii am si eu de 2 luni . Insa nu au vrut sa-mi faca asigurare in vederea inmatricularii fara dovada fiscalului . 

Ai cumparat moto / masina noua, cu factura? In cazul asta nu se cere fiscal, pentru ca vanzatorul o are inregistrata ca marfa, nu ca autovehicul la care plateste impozit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad de ce sa îmi ceara mie dovada (cred ca despre asta este vb) ca nu am datorii. Asta înțeleg ca ti-au cerut, nu?

O sa imi fac programarea joi pentru săptămâna viitoare, atunci aflu dacă au ieșit nr roșii. Am făcut astăzi simulare pt RCA, dar am avut mențiunea ca vehiculul este în curs de înmatriculare, nu mai rețin termenul exact. 

 

Edit: acum am văzut și printscreen-ul,  sunt pe tel. Da, o sa mă lămuresc în câteva zile. Ai încercat și pe alt site? 

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doleanta asta a ta lor sustine punctul tau de vedere si nu ma prind eu? 

Tu nu ai proprietatea termenilor. Tie oamenii aia ti-au cerut dovada inregistrarii la impozite si taxe locale, nu fiscalul. Fiscalul este un alt document. Ce ai zice sa nu mai folosesti termeni pe care nu ii stapanesti, invatati dupa ureche la crasma?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

facut rca la masina nou cumparata la broker fara sa o am trecuta la taxe si impozite inca, dar m-a avertizat ca fara nu e valabil rcaul. tembela situatia, ca inseamna sa parchezi undeva masina, o scoate vanzatorul de la el si o treci la tine inainte sa o muti de acolo, ca daca o muti nu ai rca valabil....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
14 minutes ago, einstein1984 said:

nu, un i30

 

 

Hahahahaha  ,tradare  injineriei frantuzesti.

 

Sa-l stapanesti sanatos!

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu un update. Aseara am facut RCA in vederea inmatricularii si mi-au fost solicitate urmatoarele pentru a da curs comenzii si a primi polita:

  • CI/BI proprietar - de unde sa reiasa CNP-ul proprietarului;
  • cartea de identitate a vehicului (fata si verso);
  • fisa de inmatriculare (fata si verso) semnata si stampilata in dreptul cumparatorului de catre organul fiscal in ultimele 30 de zile SAU contract de instrainare-dobandire a unui mijloc de transport semnat si stampilat de catre organul fiscal la rubrica persoanei care dobandeste vehiculul; 

Astazi am declarat-o la DITL, apoi am trimis ce mi-au cerut mai sus si am primit polita in scurt timp pe email, urmeaza sa o primesc si prin curier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, va cer sfatul in urmatoarea problema:

Vreau sa cumpar o motocicleta, care are urmatoarele particularitati:

                     - cumparata de actualul proprietar in 2014

                     - pe carte nu e numele lui, e numele anteriorului (vanzatorul din 2014)

                     - pe talon la fel, nici nu e trecut "instrainat catre..."

                     - verificat pe net, inmatriculare suspendata

                     - exista contract V/C si scos de la impozite etc.

Cu alte cuvinte actualul proprietar nu a facut nimic dupa ce a luat-o, a stat in garaj.

Am intrebat la primarie, a spus ca trebuie sa vina proprietarul, sa o ia pe numele lui, apoi sa facem contract de instrainare...

 

Toate bune si frumoase, dar treaba cu talonul si cartea ca nu sunt pe numele lui o sa ma muste de posterior cand vreau sa il inmatriculez?

Exclus orice intentie naspa din partea vanzatorului, e prieten.

 

Multumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat eu una asa, vanzatorul a luat-o pe numele lui cu amenda aferenta apoi a dat-o catre mine. Nu a fost niciodata pe numele lui la inmatriculari, doar instrainat catre el pe talon.  Da un telefon/mail la drpciv si iti confirma si ei. Cu cele 2 cntracte (de la ala din carte catre vanzator si de la vanzator catre tine ) e de ajuns. 

Acum 5 ore, goe 75 a spus:

 

Hahahahaha  ,tradare  injineriei frantuzesti.

 

Sa-l stapanesti sanatos!

merci, sa fie! are motor de mobra1.6 136 de cai aspirat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, einstein1984 a spus:

Am cumparat eu una asa, vanzatorul a luat-o pe numele lui cu amenda aferenta apoi a dat-o catre mine. Nu a fost niciodata pe numele lui la inmatriculari, doar instrainat catre el pe talon.  Da un telefon/mail la drpciv si iti confirma si ei. Cu cele 2 cntracte (de la ala din carte catre vanzator si de la vanzator catre tine ) e de ajuns. 

 

Exact asa facem si noi, mergem sa o ia pe numele lui la primarie si apoi contract de instrainare.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, einstein1984 a spus:

Am cumparat eu una asa, vanzatorul a luat-o pe numele lui cu amenda aferenta apoi a dat-o catre mine. Nu a fost niciodata pe numele lui la inmatriculari, doar instrainat catre el pe talon.  Da un telefon/mail la drpciv si iti confirma si ei. Cu cele 2 cntracte (de la ala din carte catre vanzator si de la vanzator catre tine ) e de ajuns. 

merci, sa fie! are motor de mobra1.6 136 de cai aspirat

S-o stapanesti sanatos!

Si-a luat un coleg al meu una pentru nevasta-sa.

Faina masina. Foarte bun motorul aspirat.

Fara turbina = ai scapat de o posibila belea.

 

@goe 75 Tradarea au facut-o de mult producatorii. Componente de masini Japan (vorba vine, de ex. Suzuki de Ungaria) fabricate la diversi producatori de la alte marci auto din RO, Merzane cu motor de 0,9Tci si 1,2Tci Made in RO si lista continua.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...