Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 10 minute, XaeL a spus:

@padre2211 ce înseamnă "înmatriculare suspendata"?

verificat cu serie sasiu pe DRPCIV

Raspuns:
Vehiculul cu seria de sasiu ... si nr de inmatriculare ...  are inmatricularea suspendata. Valabilitate ITP: 29.08.2010

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator goe 75

@Silver Arrow

 

Suntem pe un forum de plin de masurat muschi , neprihaniti autodeclarati , testiculo-triglobulari ...si totusi cedam asa usor presiunilor corporatiste?

 

 

Avem destule info la dispozitie sa alegem raul mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe de citit aici, fiecare cu specificul ei, asa ca chiar daca se reiau unele raspunsuri ma risc si intreb...am ajuns in ipostaza in care daca se termina cu bine verificarea, imi iau autorulota...care este in Ploiesti.

 

Care sunt pasii concreti pt vanzare inmatriculare? Cautat cu goagal, si dupa mintea mea creata cam asa ar decurge:

 

1.completat in 5 exemplare contractul de vanzare cumparare, completat fisa de inmatriculare cu datele vanzatorului si cumparatorului, vanzatorul scrie in certificat "vandut catre Zgabearta Iftode la data de..." si semneaza , si fie mers la finantele vanzatorului pt stampila pe fisa de inmatriculare fie luat certificat fiscal de la vanzator,  verificat sa fie in termen itp si rca.ul, strans mana, si plecat cu masina. Deci practic daca vanzatorul ii scoate fiscalul inainte (am inteles ca e valabil 30 zile)  si are itp si rca valabil, nu avem de mers niciunde. Deoarece masina a mai fost inmatriculata in Romania, nu mai trebuie mers la rar pt identificare, asa am inteles.

 

2. pt inmatricularea pe numele meu....cu fisa de inmatriculare mers la finantele mele si o iau la mine in evidenta (imi pune tanti de la ghiseu ceva stampila undeva pe fisa), apoi mers si facut rca in vederea inmatricularii (din acel moment am inteles ca rca-ul anterior, facut de vanzator, inceteaza si vanzatorul isi poate eventual recupera daca mai e ceva de recuperat),platesc taxa pt certificatul de inmatriculare, platesc taxa pt numere, si cu dosarul facut merg la inmatriculari in judetul meu si iau pe loc numerele si gata toata alergatura.

Dosarul pt inmatriculari trebuie sa cuprinda:

-copie actul meu de identitate

-contractul de vanzare-cumparare

-fisa de inmatriculare cu viza de la finantele mele

-certificatul fiscal de la vanzator (eu merg pe varianta asta, ca sa nu stau la coada la el)

-cartea de identitate a masinii (copie plus original)

-dovada itp valabil (se vede din certificat)

-copie rca (ala al meu, facut pt inmatriculare)

-certificatul masinii (normal, cu scrisul cu instrainatul)

-placutele de inmatriculare (banuiesc ca nu le pastreaza vanzatorul)

-chitanta pt numere+chitanta pt certificat.

 

Deci, ce am uitat? Ce am omis? Ce am gresit?

Ce e de platit, respectiv taxa pt certificat si pt numere, se plateste in ceva cont national sau fiecare judet are contul in care isi ia banii? Cel mai probabil o sa gasesc informatii la mine la inmatriculari, dar intreb si aici.

Am senzatia , din povestirile de aici, ca ar trebui sa fie ceva complicat cu multe alergaturi, dar daca vanzatorul masinii are toate actele in regula si este ok cu taxele la el, mi se pare floare la ureche (sper ca nu sunt cozi la mine la inmatriculare) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Hai ca azi la ora 13:00 am reușit si eu sa depun actele pentru înmatriculare in Pipera. 

 

Din experientele voastre recente, cam in cât timp ar fi gata? Dacă merg mâine după-amiază am șanse sa ridic plăcuța si actele? Sau sa aștept până vineri? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai depus dupa ora 12, nu mergi a doua zi pana in 12. SIgur nu sunt aduse actele/placuta. Poate seara. De aia, te duci dupa 2 zile.

Cu placere Alex!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! 

 

Am luat si eu o mobra din "alemania". Am inteles ca trebuie traduse actele (CVC si Brief mare). Cu restul pasilor imi este clar, dar traducerea trebuie sa fie legalizata sau autorizata? 

 

Merci! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutări,

 

Vreau să achiziționez o motocicletă din Românica cu ITP și Asigurare expirate.

ITP-ul am înțeles că poate să îl facă oricine.

După contractul de vânzare-cumpărare, pot face asigurarea pe numele meu, chiar dacă are numerele propietarului vechi?

 

Editat de Deadpool
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 luni am trecut si eu prin asta: faci cv, te duci cu el la fisc dupa ce se intoarce de la fostul propietar cu viza de fiscal, faci asigurare, faci itp (orice service cu itp moto recomand peste drum  de ilioara)  iar apoi mergi la politie cu toate actele. 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 minutes ago, Deadpool said:

Salutări,

 

Vreau să achiziționez o motocicletă din Românica cu ITP și Asigurare expirate.

ITP-ul am înțeles că poate să îl facă oricine.

După contractul de vânzare-cumpărare, pot face asigurarea pe numele meu, chiar dacă are numerele propietarului vechi?

 

Menționez că vreau să dau banii și să plec pe motor.

Ajung acasă și mă ocup de înmatriculare.

Pot face minimul necesar, ITP și asig în vederea înmatriculării, și să plec acasă pe ea într-o zi?

Distanța de parcurs este de 350Km.

Editat de Deadpool
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, Deadpool a spus:

Menționez că vreau să dau banii și să plec pe motor.

Ajung acasă și mă ocup de înmatriculare.

Pot face minimul necesar, ITP și asig în vederea înmatriculării, și să plec acasă pe ea într-o zi?

Distanța de parcurs este de 350Km.

Trecut prin asta foarte de curand (nu cu moto, cu conserva)...asigurarea a fost facuta de fostul proprietar pe o luna, chiar inainte de cumparare (era expirata), la fel si itp (era expirat) facut exact inainte de cumparare.....vorbeste si tu cu vanzatorul tau sa le faca, ca sa nu ai surprize la itp (eu i-am dat banii inapoi pe asigurare si itp). Daca le face el inainte , voi trebuie sa faceti doar contractul de vanzare cumparare ,sa mergeti la finantele lui pt stampila de scoatere de la impunerea lui, si gata, te poti plimba cu moto cu nr lui si asigurarea lui (in 30 zile parca trebuie sa termini transcrierea pe numele tau)....la mine totul a durat cam 2 ore cap coada (asa de mult pt ca vanzatorul era din Buc si un pic de coada pt stampila finantelor).

Oricum daca e totul in regula transcrierea/inmatricularea pe numele tau  nu dureaza mai mult de 3-4 zile maaaaxim (desi am avut programare pt inmatriculare peste 7 zile parca, eu m-am dus a doua zi, nu era aglomeratie, mi-a luat actele fara probleme....asa e la olteni :)) ).

 

 

 

La mine nu cred ca a facut "asigurare pe o luna in vederea blablabla"..pus si simplu omul a facut asigurare pe o luna, cu 2 zile inainte de data stabilita pt vanzare, mi-a dat asigurarea, si gata.

Sunt pe aici pe undeva toti pasii de facut...daca vrei, iti pot spune si eu, exact cu punct si virgula, ce am facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, marauder said:

Trecut prin asta foarte de curand (nu cu moto, cu conserva)...asigurarea a fost facuta de fostul proprietar pe o luna, chiar inainte de cumparare (era expirata), la fel si itp (era expirat) facut exact inainte de cumparare.....vorbeste si tu cu vanzatorul tau sa le faca, ca sa nu ai surprize la itp (eu i-am dat banii inapoi pe asigurare si itp). Daca le face el inainte , voi trebuie sa faceti doar contractul de vanzare cumparare ,sa mergeti la finantele lui pt stampila de scoatere de la impunerea lui, si gata, te poti plimba cu moto cu nr lui si asigurarea lui (in 30 zile parca trebuie sa termini transcrierea pe numele tau)....la mine totul a durat cam 2 ore cap coada (asa de mult pt ca vanzatorul era din Buc si un pic de coada pt stampila finantelor).

Oricum daca e totul in regula transcrierea/inmatricularea pe numele tau  nu dureaza mai mult de 3-4 zile maaaaxim (desi am avut programare pt inmatriculare peste 7 zile parca, eu m-am dus a doua zi, nu era aglomeratie, mi-a luat actele fara probleme....asa e la olteni :)) ).

Da, dar, din câte știu asigurarea expiră când se transcrie un vehicul și trebuie făcută una nouă. AKA bani dați dejeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Deadpoolvezi sa n-ai surprize, si sa iti emita asigurarea incepand cu urmatoarea zi, fata de data in care esti. eu am patit asa anul trecut, nu se putea emite din sistem asigurare valabila , din aceeasi zi. Si atunci, nu poti pleca pe ea. Vorbeste cu vanzatorul, daca esti 90% decis, sa faca pe o luna, pana sa te duci tu dupa ea. ITP,  poti rezolva pe loc. E 40 lei pe o luna, daca sta vanzatorul in asa ceva, atunci, nu prea e serios, si ar fi bine sa iti vezi de drum.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal nu cred ca e asa  (posibil sa gresesc) pt ca acum daca tu ai asigurare la masina/motor, poate sa o conduca si altcineva fara probleme (trebuie sa aibe doar permis)...or dupa logica asta, nu conteaza cine face asigurarea, important e ca agregatul sa fie asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, Adrian M. said:

@Deadpoolvezi sa n-ai surprize, si sa iti emita asigurarea incepand cu urmatoarea zi, fata de data in care esti. eu am patit asa anul trecut, nu se putea emite din sistem asigurare valabila , din aceeasi zi. Si atunci, nu poti pleca pe ea. Vorbeste cu vanzatorul, daca esti 90% decis, sa faca pe o luna, pana sa te duci tu dupa ea. ITP,  poti rezolva pe loc. E 40 lei pe o luna, daca sta vanzatorul in asa ceva, atunci, nu prea e serios, si ar fi bine sa iti vezi de drum.

 

Merci.

16 minutes ago, marauder said:

personal nu cred ca e asa  (posibil sa gresesc) pt ca acum daca tu ai asigurare la masina/motor, poate sa o conduca si altcineva fara probleme (trebuie sa aibe doar permis)...or dupa logica asta, nu conteaza cine face asigurarea, important e ca agregatul sa fie asigurat.

Așa este, important e ca agregatul să fie asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă a mai fost cineva într-o situație similară. Nu reușesc să iau legătura telefonic cu cei de la înmatriculări.

 

Pentru înmatricularea definitivă a unei moto nouă (achiziționată dintr-o altă țară UE), se așteaptă la fel de mult pentru eliberarea cârții de identitate la RAR ? sau există o procedură mai rapidă ? Nu o luați în nume de rău, nu caut tertipuri să mă bag în fața altcuiva, pur și simplu vreau să știu care este procesul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre exemplu, in luna Ianuarie a trebuit sa inmatriculez o masina din Olanda (eliberare CIV la RAR + restul actelor la Politie). Am solicitat programarea pe 2 Februarie la RAR CLUJ si primul loc disponibil a fost la inceputul lui Aprilie. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...