Sari la conținut

Postări Recomandate

Poți face RAR ul și în alt oraș dacă ai numere provizorii ,să nu fie nevoie să o iei pe platformă.

Sigur găsești programări mai ok. Ideea este să fie cât mai de dimineață ca să îți fie eliberată Cartea în aceeași zi și să nu îți spună să vii a doua zi că s-a încheiat programul, așa faci două drumuri și nu e "afacere".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

amesteci borcanele: cei de la inmatriculari nu au treaba cu programarea ta la RAR - institutii diferite, programari diferite

iar la RAR nu exista nicio cale legala de a fi programat mai repede, tine strict de noroc / sezon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, 

Detin o motocicleta inmatriculata pe numele meu in alt judet decat am acum domiciliul.  Puteti va rog sa ma indrumati pentru transcrierea inmatricularii in judetul unde am acum domiciliul?

Am cautat informatia (pe internet ce-i drept ) dar am gasit doua variante diferite: una in care trebuie sa merg la taxe si impozite locale in judetul unde a fost inmatriculata motocicleta si o varianta in care trebuie sa merg la taxe si impozite locale unde am domiciliul actual. Care este procedura corecta si in cat timp trebuie sa fac transcrierea ?

Multumesc.

Editat de mrrlr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu amestec niciun borcan, ma refeream strict la RAR.

 

Am solicitat programarea pe 2 Februarie la RAR CLUJ si primul loc disponibil a fost la inceputul lui Aprilie. 

 

Se poate scurta acest timp dacă îl faci într-un oraș apropiat ca localizare și de preferat să fie mai mic.

Ca tip pentru alții ,pe viitor @XaeL

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tip: Pentru motoarele aduse de afara, faceti programarea la RAR telefonic si spuneti ca e vb despre o MOTOCICLETA, sau daca faceti on-line, puneti bifa corecta (ceva gen motociclu) la tipul vehiculului, n-ar trebui sa dureze mai mult de 2-3 zile! Vb de acum, in plin sezon!

Nu cunosc situatia pt Bucuresti ca aia sunt mai speciali, dar in provincie asta e situatia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, mrrlr a spus:

Va salut

Salut.

A trecut ceva timp (2014) de cand am facut si eu asta: mutat domiciliul din sectorul 5 in 6. A trebuit sa merg la ambele. :unsure: 

La sect 5 am scos-o din evidenta (cred ca trebuie doar o cerere pe care o iei de acolo si o copie de pe CI), iar la sect 6 am luat-o in evidenta pe noua adresa. Nu stiu sa-ti spun in cat timp trebuie facuta transcrierea sau daca e baza de date comuna. (in 2014, Bucurestiul nu avea baza de date comuna)

 

A....in 2017 (la 2 ani si ceva de la transcriere) am primit o scrisoare recomandata sa merg la fisc la sect 5 sa imi recuperez diferenta de impozit platit acolo. (vreo 11 lei...) 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Flower-Power said:

Poți face RAR ul și în alt oraș dacă ai numere provizorii ,să nu fie nevoie să o iei pe platformă.

Sigur găsești programări mai ok. Ideea este să fie cât mai de dimineață ca să îți fie eliberată Cartea în aceeași zi și să nu îți spună să vii a doua zi că s-a încheiat programul, așa faci două drumuri și nu e "afacere".

 

De acord, asta mi-au spus si la call center la RAR, insa am vrut sa fac in orasul de domiciliu. 

 

2 hours ago, XaeL said:

amesteci borcanele: cei de la inmatriculari nu au treaba cu programarea ta la RAR - institutii diferite, programari diferite

iar la RAR nu exista nicio cale legala de a fi programat mai repede, tine strict de noroc / sezon

 

Pai nu puteam inmatricula masina fara carte de identitate. Puteam scoate numere rosii de la Politie doar cu traducerea actelor, insa si acolo se asteapta foarte mult (Cluj). Programarea se face online si pentru numere rosii https://www.drpciv.ro/drpciv-booking/formular/12/temporaryPermit 

 

Astazi daca as dori sa fac o programare pentru numere rosii, prima data disponibila este 7 iunie

 

image.thumb.png.0085d4595239081743ea33213f67f133.png

 

2 hours ago, Flower-Power said:

Nu amestec niciun borcan, ma refeream strict la RAR.

 

Am solicitat programarea pe 2 Februarie la RAR CLUJ si primul loc disponibil a fost la inceputul lui Aprilie. 

 

Se poate scurta acest timp dacă îl faci într-un oraș apropiat ca localizare și de preferat să fie mai mic.

Ca tip pentru alții ,pe viitor @XaeL

 

La vremea respectiva, aveam alternativa Bistrita Nasaud cu cca. o saptamana mai devreme, Zalau cam in aceeasi perioada si alte locatii erau deja indepartate.

Editat de cjtrafic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) ori nu ma exprim eu clar ori nu intelegi tu: RAR nu este in niciun fel in subordinea Politiei. Suni degeaba la Politie ca sa intrebi cum faci programare mai repede la RAR.

 

2) in alta ordine de idei, iti faci programare online la RAR, dupa care iti faci si la inmatriculari pentru o zi sau doua mai tarziu. La momentul actual, pentru moto sunt 3 locuri la RAR Cluj pe 11 iunie, iar la inmatriculari Cluj sunt deja locuri incepand cu 6 iunie.

 

 

 

P.S. in Bihor sunt locuri la RAR si astazi, in Salaj pe 04 iunie. In restul de judete din jur sunt locuri dupa cele din Cluj.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, mrrlr a spus:

Va salut, 

Detin o motocicleta inmatriculata pe numele meu in alt judet decat am acum domiciliul.  Puteti va rog sa ma indrumati pentru transcrierea inmatricularii in judetul unde am acum domiciliul?

Am cautat informatia (pe internet ce-i drept ) dar am gasit doua variante diferite: una in care trebuie sa merg la taxe si impozite locale in judetul unde a fost inmatriculata motocicleta si o varianta in care trebuie sa merg la taxe si impozite locale unde am domiciliul actual. Care este procedura corecta si in cat timp trebuie sa fac transcrierea ?

Multumesc.

 

Ambele variante sunt corecte ! :)  Adică va trebui să o scoți de la impozit din județul în care este acum impusă apoi va trebui să o impui în județul actual, în această ordine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, XaeL said:

1) ori nu ma exprim eu clar ori nu intelegi tu: RAR nu este in niciun fel in subordinea Politiei. Suni degeaba la Politie ca sa intrebi cum faci programare mai repede la RAR.

 

2) in alta ordine de idei, iti faci programare online la RAR, dupa care iti faci si la inmatriculari pentru o zi sau doua mai tarziu. La momentul actual, pentru moto sunt 3 locuri la RAR Cluj pe 11 iunie, iar la inmatriculari Cluj sunt deja locuri incepand cu 6 iunie.

 

 

 

P.S. in Bihor sunt locuri la RAR si astazi, in Salaj pe 04 iunie. In restul de judete din jur sunt locuri dupa cele din Cluj.

 

Poate m-am exprimat gresit. Nu am sunat la Politie pentru RAR :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 05.04.2019 la 12:53, Paca a spus:

Ete si doleanta firmelor de asigurari ....asta pentru astia care se baga in discutie doar dupa goagal sau ca asa au auzit ei la crasma !Screenshot_20190405-125053.thumb.png.0a168a820fd2eb940b0dd404d3a77cd9.png

Mie nu mi-au cerut nimic la pint.ro. Am făcut fără probleme RCA pe o lună, în vederea înmatriculării, valabilă doar în România.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În platforma aia agentul poate încărca orice, dar într-adevăr cere contractul vizat. Doar că nu e operator uman care să verifice ce a încărcat acolo, poate fi un document blank. Ideea că nu e normal să emită altcuiva polița pe numele meu/al tău, și nici să mă fwtă pe mine la 3 agregate cu bonusul dacă un zevzec o comite cu mașina cumpărată de la mine. Că toți merg până expiră polița sau alea 90 zile termen legal de transcriere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, john17 a spus:

În platforma aia agentul poate încărca orice, dar într-adevăr cere contractul vizat. Doar că nu e operator uman care să verifice ce a încărcat acolo, poate fi un document blank. Ideea că nu e normal să emită altcuiva polița pe numele meu/al tău, și nici să mă fwtă pe mine la 3 agregate cu bonusul dacă un zevzec o comite cu mașina cumpărată de la mine. Că toți merg până expiră polița sau alea 90 zile termen legal de transcriere!

Polița a fost emisă pe numele meu și pe seria de șasiu și a fost acceptată la înmatriculare. Apărea și pe site-ul de verificare RCA că e valabilă. Care-i problema? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când selectează "în vederea înmatriculării" platforma cere agentului să încarce contract vizat, fișă de înmatriculare, ceva, dar nu există un sistem care să verifice dacă a încărcat documentul în cauză. No problem în rest! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Daca ala este singurul impediment , se rezolva ...stie chinezu sa faca si lumini si le vinde pe aliexpress aproape moca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Georgica_Popescu said:

nu se pot inmatricula pentru ca nu au sistem de lumini ...dar nah, traim in ro si asta ne haleste tot timpul  :)

da' CIV au?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

CIV-ul este gaina sau oul ? Care vine primul?

 

Slabi expertii in legislatie...sa fie rapusi de o intrebare atat de simpla...

 

 

Ia uite ce vazui la nemti :

 

 

20190531_163923.jpg

20190531_163926.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

48 minutes ago, XaeL said:

da' CIV au?

Ca să aibă CIV, trebuie:

1. Să devină "street legal", cum a zis fratele Georgică mai sus, adică să capete lumini, stop pe frână etc.

2. După ce capătă aceste minunății să fie omologat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, Kagemusha said:

Ca să aibă CIV, trebuie:

1. Să devină "street legal", cum a zis fratele Georgică mai sus, adică să capete lumini, stop pe frână etc.

2. După ce capătă aceste minunății să fie omologat.

Eu aveam impresia ca CIV primesc si autovehiculele non-street legal. Gen moto de cross si enduro. Dar poate ma insel....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vrei să mergi cu vehiculu'  drumu' public, trebuie înmatriculat. Ca să-l înmatriculezi trebuie să aibă CIV. Ca să aibă CIV trebuie să fie omologat. Ca să fie omologat trebuie etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu o sa ma lupt cu birocratia ...eram doar  curios , dar prea lenes sa fac sapaturi.

Daca o sa mai gasesc intrebari la care expertii sa se balbaie o sa ma simt si mai bine.

Am observat ca la nemtia este si posibil si legal cam tot ce zice turistul roman ca nu poti face , ca te belesc aia.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...