Sari la conținut

Postări Recomandate

4 hours ago, goe 75 said:

Nu o sa ma lupt cu birocratia

 

Ia-l de acolo gata inmatriculat si probabil vei putea sa il inmatriculezi si in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 8 minute, XaeL a spus:

Ia-l de acolo gata inmatriculat si probabil vei putea sa il inmatriculezi si in Romania.

Daaa, klar! Să vezi ce fețe or să facă ăia de la RAR. :)) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eram intr-o foarte mare graba si mi s-a parut ca nu  am  timp sa astept dupa proprietari sa apara ca sa-i pot interoga despre sursa , brand ...detalii . Acum imi pare rau ca nu am asteptat un pic .Pe google inca nu am avut succes in cautari, dar nici nu ma grabesc pt ca nu mai am buget pt jucarii pe anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, Doctor X said:

Daaa, klar! Să vezi ce fețe or să facă ăia de la RAR. :)) 

Faptul ca are eticheta "cart" conteaza, cred, mai putin. Se poate vedea in poze ca au lumini si oglinzi, deci putem fi de acord ca nu sunt chiar niste carturi tipice, nu? Oricum, conteaza actele. Daca in Germania este street legal, este foarte posibil sa fie si in Romania.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contează cât de complicat li se va părea (și poate și câți bani pot să ceară) să facă o omologare individuală. Pe etichetă poate să scrie orice. Ăștia sunt în stare să ignore omologările europene pentru tobe, darămite să admită un cart, fie el și street legal. Părerea mea... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

In Buc sunt destul de standard lucrurile , indiferent de sector.Au ajuns extrem de ieftine traducerile auto ca sa te risti sa mergi fara toate. 

Cred ca am platit doar 60 ron pt traducerea tuturor actelor din germana , cu ridicare a doua zi.Pt facut pe loc era putin mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Acum 4 minute, einstein1984 a spus:

eu zic sa eviti cu gratie, tie iti trebuie un act de propietate al vanzatorului, daca n-are fa-i vant

Deci spui ca asta nu ar fi buna ? Mai are si atesta fiscal si certificatul de la primarie astea nu ajut ? Scuterul nu este scump deci nu este o pierdere mare doar ca este un mode care imi place si pe care l am avut in urma cu 10 ani asta este motivul pentru care vreau sa l si iau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu putea sa-l inscrie la primarie fara RAR. Deci e tare dubioasa afacerea.

Ca sa-l duci la RAR iti trebuie multe acte, inclusiv contractul de vanzare-cumparare, dovada intrarii in tara etc.

Daca vrei sa experimentezi, cumpara-l :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, pierrotlefou a spus:

Nu putea sa-l inscrie la primarie fara RAR. Deci e tare dubioasa afacerea.

Ca sa-l duci la RAR iti trebuie multe acte, inclusiv contractul de vanzare-cumparare, dovada intrarii in tara etc.

Daca vrei sa experimentezi, cumpara-l :)

 

Se puteau inscrie la primarie cu ceva timp in urma si fara RAR pe la sate.. O sa ma duc sa l vad si vad eu ce fac.. Trebuie sa existe o modalitate de insciere

Daca este cineva pe forum care a cumparat un scuter si a pierdut actele inainte sa l inscrie sau ceva de genul si mi poate spune ce a facut il astept cu mare drag...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Nenu Vlad a spus:

Se puteau inscrie la primarie cu ceva timp in urma si fara RAR pe la sate.. O sa ma duc sa l vad si vad eu ce fac.. Trebuie sa existe o modalitate de insciere

Daca este cineva pe forum care a cumparat un scuter si a pierdut actele inainte sa l inscrie sau ceva de genul si mi poate spune ce a facut il astept cu mare drag...

Asta a fost foarte demult.

Eu am avut moped din 2010 si de atunci era nevoie de carte RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 05.07.2019 at 12:18, pierrotlefou said:

 

Ca sa-l duci la RAR iti trebuie multe acte, inclusiv contractul de vanzare-cumparare, dovada intrarii in tara etc.

 

sa nu dezinformam! aici este o lista cu documentele necesare pt a obtine CIV de la RAR

http://www.rarom.ro/?p=657

 

legat de documente pierdute, ori se cere duplicat de catre proprietarul de drept al documentului, ori risti cu declaratie pe propria raspundere, si astepti (niste luni, uneori) sa verifice Politia daca scuterul e furat sau nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.07.2019 la 14:29, XaeL a spus:

sa nu dezinformam! aici este o lista cu documentele necesare pt a obtine CIV de la RAR

http://www.rarom.ro/?p=657

 

legat de documente pierdute, ori se cere duplicat de catre proprietarul de drept al documentului, ori risti cu declaratie pe propria raspundere, si astepti (niste luni, uneori) sa verifice Politia daca scuterul e furat sau nu

Nu dezinformam.
Actele pentru RAR sunt intr-adevar cele pe care le mentionezi.

Ca s-o inmatriculeze, trebuie s-o ia de la zero. Mai are nevoie in afara de RAR si de multe alte documente (https://www.wall-street.ro/articol/Auto/237958/actele-necesare-pentru-inmatricularea-auto-modificari-costuri-si-etape.html#gref) chiar daca este vorba de un moped.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut. 

Poate cineva sa ma ajute cu actele necesare pentru vânzare de motocicleta?

Am înțeles că este un contract nou, care mă scapă de mai multe chestii.

Mersi. 

Sau dacă știe cineva o gheretă de aia care se ocupă de aceste acte. Pe undeva aproape de MĂGURELE sau Bragadiru. 

Mersi si asfalt uscat oriunde veti merge 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plm, le poti face oriunde ai un PC si o imprimanta (le printezi goale si le completezi cu pixul) https://drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab11465fa4e9422012c2b67 de ce sa le dai 40 de lei jepcarilor alora cand 5 pagini d eimprimat te costa 3 lei???

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca tu esti vanzatorul : CVC 5 exemplare completate si semnate de tine si cumparator. Te duci cu toate + cartea moto + buletinul tau + copie buletin cumparator la fisc (Directia generala taxe si impozite blabla) de care apartii. Iti stampileaza fiscalul pe CVC (nu este un document separat, e o sectiune din CVC). Predai moto + Acte + talon. C'est la vie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Va salut. Rog sa ma lamureasca cineva care este mai la curent cu legislatia:

De curand am achizitionat un scuter de 200 cc import UE si inscris pe primarie de catva ani dar, nu a fost folosit deoarece fostul proprietar nu avea permis.

Nu are RAR facut deci nu are carte, ITP etc. Daca ii fac asigurare, pot circula cu el pana ii fac carte si itp? Care ar fi riscuriile in cazul in care sunt oprit?

Zilele urmatoare am programare la RAR si as vrea sa merg calare :-). Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal chiar daca a fost inscris pe primarie, trebuia sa aiba carte de identitate. Daca nu are, ma intreb in baza a ce acte s-a facut aceasta inscriere? Sunt aproape sigur ca  nici asigurare nu poti sa-i faci intrucat pe acel cartonas de la primarie nu sunt trecute toate datele necesare pentru a se emite o polita.

Daca esti prins fara ITP, se confisca placuta de inregistrare, nu mai ai dreptul sa circuli cu el plus amenda de rigoare. Sfatul meu este sa-l duci pe o remorca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost inscris in baza actului de Italia de unde provine si unde a fost radiat iar acum 5-6 ani cand a fost adus in tara nu era necesar CIV pentru inscrierea pe primarie. 

RCA i-am facut in vederea inmatricularii.

O sa il duc pe remorca sa nu ma leg la cap de pomana. Mersi

Editat de kawaraul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 03.09.2019 at 0:18, emylyo said:

Care sunt formalitatile vamale si de ce documente ai nevoie pt o moto care este inmatriculata pe TC sau CD in Ro?Cat este taxa vamala?

Nu este nicio formalitate vamala. Motocicleta este inmatriculata in Ro, proprietate a unei persoane cu domiciliu fiscal in Ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, kawaraul a spus:

Zilele urmatoare am programare la RAR si as vrea sa merg calare

Ai luat în calcul varianta numarului provizoriu? Sau nu se acordă pt că vehiculul a fost înregistrat

Acum 54 minute, XaeL a spus:

Nu este nicio formalitate vamala. Motocicleta este inmatriculata in Ro, proprietate a unei persoane cu domiciliu fiscal in Ro.

Ești sigur? :huh: Pe vremuri cd și tc nu plăteau taxe când înmatriculau vehiculele în ro, dar erau considerate importuri temporare. Nu te contrazic, doar întreb pt că eu nu știu să se fi schimbat ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...