Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare.  Am si eu o nelamurire in care sper sa ma ajutati : am cumparat un scuter din Italia, sh, iar pe CV este trecut pretul si in paranteza scrie ca tranzactia nu face obiectul TVA. Mentionez ca CV este intre persoana fizica din italia si mine , tot persoana fizica, deci nu este nici o firma la mijloc. Stiu ca trebuie sa scot de la ANAF o hartie cum ca nu platesc TVA. Ma poate afecta faptul ca scrie pe CV ca tranzactia nu face obiectul TVA , in sensul sa ma puna sa platesc eu tva-ul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 20.05.2020 la 13:50, SuzukiRf600R a spus:

Domnul foarte amabil de la taxe si impoz pop leordeni mi-a spus soto ca nu va fi nicio problema la inmatriculari (care nu raspunde la telefon momentan :) )

 

Apreciez domnilor!

Pana la urma mi’a raspuns cineva de la  drpicv la telefon si mi’a zis ca pe ei ii intereseaza fiscalul, nu adresele. Totusi m’a intrebat de cand circul asa si i’am raspuns  “suficient cat sa’mi iau amenda”. Apoi ne’am salutat respectuos.

Inainte sa’mi raspunda, am trimis un email si pe adresa lor de contact. Sa vedem ce raspund si voi posta aici.

Poate scap usor;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care avea masina pe al județ si de cel putin 3-4 ani si a schimbat domiciliu in Bucuresti . A mers cu masina ani buni cu numere de provincie si buletin  in Bucuresti .  Pe la începutul anului a vandut masina si s a dus sa scoata certificatul fiscal din provincie . Cei de la primarie nu au zis nimic de faptul ca are alta adresa acum in bucuresti , iar cu cumpărătorul nicio priblema la reînmatriculat 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.05.2020 la 6:28, taong_mapagbiro a spus:

Pai nu cu politia ai probleme , ci cu administratia fiscala , care se pare ca nu au reguli comune de la sector la sector 🤪

bingo! Risti sa nu poti scoate de la impozit, cand nu sunt aliniate datele din acte. Si legal, tu ai obligatia sa ai grija ca sunt toate corecte. Eu as face modificarile necesare, sa dorm linistit. Vezi si ce zice tao, ca i-a iesit pe urechi umblatura cand a avut o situatie similara.  

La 20.05.2020 la 19:27, SuzukiRf600R a spus:

Nu am dat bunul, deci am toate actele. Mda...va fi futere. Se pare ca motorul nu vrea sa plece de la mine:)))

o fi semn!!!

Nu vrei tu sa l dai ,nu ca nu vrea el sa plece  :)))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.05.2020 la 13:50, SuzukiRf600R a spus:

Intrebare 1: trebuie sa ma duc si la DRCIPV sa schimb taloanele si implicit nr de inmatriculare? eu cred ca da, daca vreau sa fie totul struna.

Intrebare 2: Adaug intrebarii 1 si aici e cheia - daca nu ma duc sa schimb talonul (ce are vechea adresa) si-l voi da cumparatorului, acesta va avea o problema cand se va duce la inmatriculari tinand cont ca:

- vanzatorul (adica eu) are sediul in B, viza fiscala de B

- talonul moto figureaza pe pop. leordeni (nu coincid datele)

Ma citez 😂 Totul a plecat de la intrebarile de mai sus la care nu am primit un raspuns clar cu privire la inmatriculare. Totusi, il detin.

Asadar procedura fiscala/bugetara de a trece bunurile de pe o primarie pe alta s’a incheiat relativ usor. Am sunat la drpicv si mi’au spus ca pe ei nu’i intereseaza adresa din talon cu cea a fostului proprietar sau alte nebunii.

Raspunsul la intrebarea “va avea viitorul proprietar probleme la inmatriculare” este nu. Nu trebuie schimbat nici talonul.

Raspunsul la intrebarea “va avea viitorul proprietar probleme la luarea in evidenta fiscala”? Nu se poate ajunge in situatia asta pentru ca din start trebuie facuta procedura de mutare dosar auto de la o primarie la alta si apoi procedura de v-c, evidenta fiscala si inmatriculare.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si raspunsul oficial.

 

Referitor la solicitarea dvs. adresată instituției noastre, vă comunicăm faptul că transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului poate fi efectuată în situația expusă, în măsura în care vehiculul a fost înscris în evidențele organului fiscal în a cărui rază de competență domiciliază vânzătorul, și cu condiția depunerii documentelor necesare la sediul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor competent (documentele pot fi consultate accesând linkul: https://drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab11465fa4e9422012c2b67).

De asemenea, menționăm faptul că, potrivit art. 11 alin. (4) din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am si eu situatie. Vreau sa cumpar o motocicleta din alt oras si am hotarat cu vanzatorul sa ne intalnim la mijloc. nu sunt foarte priceput la partea de acte si nu imi e frica de faptul ca imi iau teapa, omul chiar pare foarte de incredere. e posibil sa facem tranzactia in alt oras intre cele doua? cu ce acte ar trebui sa ma lase, daca se poate? (asta pana imi trimite restul, dupa ce scoate fiscalul)

Mersi anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tranzactia se face la omul respectiv in oras. Fiscalul, de cativa ani, este o stampila pe contract, care se pune pe loc. Fara stampila, contractul nu are valoare.

Te duci frumos la vanzator in oras, cu banii, mergeti la el la taxe locale, completați CVC in 5 exemplare, le pune inspectorul fiscal ștampila,

le primesti pe ale tale (3 exemplare parca), si doar atunici dai banii si iei moto.

 

Asta daca vrei sa fii 1000% sigur. Altfel, nu ai nicio certitudine ca vânzătorul chiar poate scoate fiscalul.

 

Ce mai trebuie sa iti dea: CIV, talon, RCA, certificat ITP

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 08.06.2020 at 7:54, Pandy said:

RCA degeaba i-o da pentru ca nu se poate folosi de ea.

Detaliaza, te rog. Aveam impresia ca atata timp cat circuli cu talonul vechi, cel cu "instrainat catre", circuli si cu RCA-ul vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, XaeL a spus:

Detaliaza, te rog. Aveam impresia ca atata timp cat circuli cu talonul vechi, cel cu "instrainat catre", circuli si cu RCA-ul vechi.

 

Doar daca proprietarul vechi a fost de acord sa iti instraineze si asigurarea. Practic tu circuli cu asigurarea lui si daca se intampla ceva tot el e responsabil.

 

Mai multe detalii aici.

 

Inca un motiv sa nu eziti in a nota instrainat catre. Eu mi-am furat-o si acum ma plimb cu un mare M2...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Pandy ok. Dar de la ce scrie acolo pana la 

On 08.06.2020 at 7:54, Pandy said:

RCA degeaba i-o da pentru ca nu se poate folosi de ea.

 ...este o diferență mare. 

Iar experiența ta cu M2 ul tocmai ca sustine contrariul a ceea ce ai scris prima data (ma refer partea cu "degeaba")

 

In al doilea rand, in citatul din normele ASF nu scrie niciunde ca daca vânzătorul nu da asigurarea cumparatorului, aceasta nu mai este valabila. Si cum asigurarea RCA este valabila si daca nu o ai cu tine fizic, eu zic ca singura modalitate pt vânzător de a fi sigur ca nu isi ia o dauna pe CNP-ul lui este sa anuleze RCA-ul in momentul vanzarii. Restul sunt interpretari personale ale celor care au scris textul, din punctul meu de vedere.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca tocmai ce am vandut un motor, m’am lovit si eu de acest lucru. Variantele sunt si nu exista loc de interpretare:

- suni la firma de asigurari si muti efectiv pe titularul nou(cumparatorul) sau

- ii dai o copie rca noului proprietar cat sa ajunga acasa si apoi inchizi polita sa nu mai produca efect. Suplimentar, ceri banii inapoi prorata de la asigurat.

 

Ce se intampla daca face accident in tot timpul asta? Vanzatorul e bun de plata si vanzatorul se indreapta asupra cumprwtorului ptr recuperarea daunei (exista cv, exista radiere fiscala-bunul nu mai este al tau). Dar nu cunosc cazuri.


Originalul il ai la tine (vanzator) pentru ca iti trebuie cand faci cererea de restituire: polita in original, copie cv, copie radiere fiscala, copie ci titular din polita.

In plus, a trebuit sa le explic celor de la Groupama ca radierea fiscala e una iar radierea de la politie e alta. Ei imi cereau si radierea de la Politie. Of...profesionistii astia.

 

Sper ca am elucidat cazul:)

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai adaug ceva: cumparatorul are posibilitatea sa fac asigurare "in vederea inmatricularii" (se trece doar nr de sasiu, fara nr inmatriculare) pe baza Contract V-C incepand cu a doua zi de la data CVC.

 

"Tranzactia se face la omul respectiv in oras. Fiscalul, de cativa ani, este o stampila pe contract, care se pune pe loc. Fara stampila, contractul nu are valoare.

Te duci frumos la vanzator in oras, cu banii, mergeti la el la taxe locale, completați CVC in 5 exemplare, le pune inspectorul fiscal ștampila,

le primesti pe ale tale (3 exemplare parca), si doar atunici dai banii si iei moto."

 

Contractul are valoare, scrie acolo ca vanzatorul declara ca obiectul este liber de sarcini, te poti adresa in instanta.......

 

La mine in oras nu se mai dau actele pe loc la primarie, depui la registratura si le iei dupa 3 zile; eu cand am vandut masina am scos un certificat ca bunul este liber de sarcini in vederea instrainarii apoi CVC l-am facut in 7 exemplare, 5 le-am depus la primarie, am luat 4 vizate din care 3 le-am trimis cumparatorului.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 11.03.2020 la 16:56, taong_mapagbiro a spus:

Mai trebuie depusa cerere la ANAF de care apartii , cum ca nu platesti TVA

Mi-am cumparat din Grecia un scooter nou ( factura + chitanta ). Mai trebuie porcaria asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare! Vin si eu cu niste intrebari legate de o motocicleta adusa din Spania. Nu prea am gasit nimic pe aici care sa ma lamureasca...

Se da una bucata Suzuki GSXR inmatriculat in spania, cu numere de spania, ITP valabil acolo, asigurare valabila, pe numele unui roman care are si rezidenta spaniola, dar si buletinul de RO. 

Acum, motocicleta a fost pusa la transport catre ro(suntem prieteni de familie) si urmeaza eu sa ma ocup de inmatriculare si din ce am inteles sa-i trimit lui o hartie ca sa o poata radia de acolo. Intrebarile sunt urmatoarele:

 

1) fac CVC romanesc el avand si buletin de RO? Si dupa ma duc la fiscal si apoi programare la RAR?

 

2) care ar fi ordinea in care sa fac actele?

 

3) cat pot circula cu numerele de spania? 

 

Este prima data cand inmatriculez ceva Din afara tarii si nu stiu cum ar trebuinsa procedez, mai ales ca fiind cu munca nu prea-mi permit sa pierd multe zile aiurea si sa alerg inutil.

 

Multumesc mult!

 

Editat de CristiaNNNw0w
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.06.2020 la 20:03, XaeL a spus:

Detaliaza, te rog. Aveam impresia ca atata timp cat circuli cu talonul vechi, cel cu "instrainat catre", circuli si cu RCA-ul vechi.

fals, RCA este pe propietar. Odata instrainat catre, ala nou e propietar si trebuie sa-si faca, IN ZIUA dobandirii, RCA in vederea inmatricularii. Vanzatorul isi poate scoate banii pe zilele/lunile ramase neutilizate. 

@CristiaNNNw0w nu vad cum sa faci CV romanesc cand el NU poate obtina viza de la impozitele romanesti. Deci trebuie vanzare conform cu procedura din spania. Apoi acte traduse etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 23.09.2020 at 23:21, CristiaNNNw0w said:

Salutare! Vin si eu cu niste intrebari legate de o motocicleta adusa din Spania. Nu prea am gasit nimic pe aici care sa ma lamureasca...

Se da una bucata Suzuki GSXR inmatriculat in spania, cu numere de spania, ITP valabil acolo, asigurare valabila, pe numele unui roman care are si rezidenta spaniola, dar si buletinul de RO. 

Acum, motocicleta a fost pusa la transport catre ro(suntem prieteni de familie) si urmeaza eu sa ma ocup de inmatriculare si din ce am inteles sa-i trimit lui o hartie ca sa o poata radia de acolo. Intrebarile sunt urmatoarele:

 

1) fac CVC romanesc el avand si buletin de RO? Si dupa ma duc la fiscal si apoi programare la RAR?

 

2) care ar fi ordinea in care sa fac actele?

 

3) cat pot circula cu numerele de spania? 

 

Este prima data cand inmatriculez ceva Din afara tarii si nu stiu cum ar trebuinsa procedez, mai ales ca fiind cu munca nu prea-mi permit sa pierd multe zile aiurea si sa alerg inutil.

 

Multumesc mult!

 

1) CVC se face conform cu rezidenta fiscala pe care e trecut autovehiculul. Adica se urmeaza procedura pentru cumpararea unui autovehicul din tara UE, folosit, deja inmatriculat.

2) CIV la RAR, inregistrare CVC la taxe si impozite, asigurare RCA, inmatriculare la DRPCIV

3) pana expira numarul sau asigurarea; vezi daca ai dreptul, legal, sa circuli tu cu ea pe asigurarea prietenului; mai exista la un moment o prevedere ca trebuie sa fii trecut pe asigurare, nu stiu daca Spania are chestia asta; prietenul tau ar trebui sa stie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, XaeL a spus:

1) CVC se face conform cu rezidenta fiscala pe care e trecut autovehiculul. Adica se urmeaza procedura pentru cumpararea unui autovehicul din tara UE, folosit, deja inmatriculat.

2) CIV la RAR, inregistrare CVC la taxe si impozite, asigurare RCA, inmatriculare la DRPCIV

3) pana expira numarul sau asigurarea; vezi daca ai dreptul, legal, sa circuli tu cu ea pe asigurarea prietenului; mai exista la un moment o prevedere ca trebuie sa fii trecut pe asigurare, nu stiu daca Spania are chestia asta; prietenul tau ar trebui sa stie

Salutare! Da, pot sa circul cu ea.

 Ce nu inteleg este punctul 1). Motocicleta ajunge astazi in tara, insa noi nu am facut niciun CVC. A ramas ca ma ocup eu aici. In cazul in care motocicleta este pe numele lui, vine cu ea pe roti in Romania si decide aici ca vrea sa o vanda, cum s-ar putea face CVC conform cu rezidenta fiscala? 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CVC-ul e o simplă hartie, o faci oriunde. Dacă nu exista un model obligatoriu in Spania, scrii pur si simplu de mână: subsemnatul Ion Popescu, rezident in Spania (si treci datele lui de acolo: act de identitate, adresa etc), vand motocicleta cutare, înmatriculată in Spania, lui Gigel Ionescu (cnp, adresa etc), contra sumei de xxxx euro. Si aia e tot, e un CVC valabil.

Mai verifica totusi sa nu existe in Spania vreo procedura speciala de radiere pentru export.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...