Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 3 ore, AdrianB1 a spus:

Sigur, si care e informatia? Ca nu stii sa legi 2 cuvinte ca sa scrii o chestie clara, se poate confirma. 

Informatie poate folositoare pentru cineva si pe care eu nu am gasit-o nicaieri, este ca poti si fara un act de transport sa mergi la ghiseul DRPCIV pentru eliberare numere de RO. Nu stiu daca e valabil peste tot, sau a fost indulgent nenea, dar m-am gandit ca poata ajuta. Nu inteleg, de unde atata hate?!

 

Editat de CristiaNNNw0w
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator goe 75
10 minutes ago, XaeL said:

Am eu una, cu motocicleta mea: scoasa la licitatie (usor lovita) de asiguratorul neamt, adusa de samsar cu contract in alb direct cu proprietara nemtoaica, fara numar pe ea; la DRPCIV am dat o declaratie pe propria raspundere ca am adus-o pe platforma fara numere.

 

Pai si nu se sesizeaza vreun organ pentru declaratie falsa si uz de fals?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, goe 75 a spus:

 

Pai si nu se sesizeaza vreun organ pentru declaratie falsa si uz de fals?

E o poveste din seria aia cunoscuta 😥

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Informatia e ca desi ai folosit un transportator care lucreaz la gri (sau negru), ai comis un fals in declaratii si ai scapat. Dar daca dadeai de un politist care se plictisea, putea intreba la ce punct TF ai intrat in tara (se scaneaza talon si buletin) si te cam dovedea ca nu e cum ai declarat tu. 

  Tu ai rezolvat problema, dar exista si samsari care-ti dau copie dupa talonul remorcii, declaratia si ce trebuie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, einstein1984 a spus:

Informatia e ca desi ai folosit un transportator care lucreaz la gri (sau negru), ai comis un fals in declaratii si ai scapat. Dar daca dadeai de un politist care se plictisea, putea intreba la ce punct TF ai intrat in tara (se scaneaza talon si buletin) si te cam dovedea ca nu e cum ai declarat tu. 

  Tu ai rezolvat problema, dar exista si samsari care-ti dau copie dupa talonul remorcii, declaratia si ce trebuie. 

E una dintre cele mai mari companii de transport din romania, cu puncte de lucru si depozite in multe tari din UE.. nu stiu cum lucreaza sincer, nu m-am documentat foarte mult, a fost o chestie de cum rezolv mai repede... 

Nu am zis ca e o solutie buna, am zis cum am rezolvat eu. In cazul in care cineva are parte de o situatie asemanatoare, poate ajuta informatia...

Editat de CristiaNNNw0w
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, CristiaNNNw0w a spus:

Nu stiu ce frustrari ai dezvoltat si care este motivul din cauza caruia iti expui in asa fel ideile si ... sincer nici nu este problema mea. 

Multumesc pentru explicatia referitoare la AWB, respectiv CMR.

 

Ca sa te luminez:

1) transportul era cu 100-150€ mai scump daca firma de transport imi facea CMR (din ce mi-au zis ei). AWB a fost facut pentru ca era mai ieftin(nu am cunostinte in domeniu, asta e ce mi-au spus ei)... am actul in fata, dar daca stii mai bine, felicitari. 

2)Aveam placuta de inmatriculare din tara de origine, pentru ca de acolo se radiaza dupa ce o inmatriculez eu, deci am lasat placuta de numar din tara de origine.

 

Seara faina

 

 

Foarte corect. I-ai dat placuta originala, talonul si CIV originala. In acest caz nu ai nevoie de nici un document de transport.

Ce o fi ciudat sa mergi in Octombrie cu mobra?

Aia cu taxele este vrajeala. Ti-a adus omul mobra ''la negru''. Adica bagat banii la buzunar fara sa iti mai faca factura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Silver Arrow a spus:

Foarte corect. I-ai dat placuta originala, talonul si CIV originala. In acest caz nu ai nevoie de nici un document de transport.

Ce o fi ciudat sa mergi in Octombrie cu mobra?

Aia cu taxele este vrajeala. Ti-a adus omul mobra ''la negru''. Adica bagat banii la buzunar fara sa iti mai faca factura.

Exact, ma bucur ca acum s-a inteles situatia. Ti-am zis, eu am spus ce info aveam de la ei pentru ca nu am cunostinte in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, goe 75 said:

 

Pai si nu se sesizeaza vreun organ pentru declaratie falsa si uz de fals?

Pai ce a fost fals in declaratia mea? In postarea de mai sus m-am exprimat, ce-i drept, un pic gresit: nu am declarat ca am adus-o EU pe platforma, ci ca A FOST ADUSA pe platforma, fara numere. Ceea ce este perfect adevarat.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, CristiaNNNw0w a spus:

Informatie poate folositoare pentru cineva si pe care eu nu am gasit-o nicaieri, este ca poti si fara un act de transport sa mergi la ghiseul DRPCIV pentru eliberare numere de RO. Nu stiu daca e valabil peste tot, sau a fost indulgent nenea, dar m-am gandit ca poata ajuta. Nu inteleg, de unde atata hate?!

 

Credeam ca informatia e ca s-a mirat politistul ca merge cineva toamna cu motocicleta, din ce ai scris tu se putea intelege orice.

 

Hate...? doar atat te duce capul. Nu e nici un hate, e doar o observatie de natura empirica asupra unei stari de fapt. De facto ai descoperit ca apa e uda, dar nu stiai tu asta si te-ai grabit sa impartasesti cunostintele si altora. Felicitari, ai vreo cateva postari in plus care nu conteaza la nimic. In schimb daca o citesti pe asta e un bine facut umanitatii, ti-ar putea da de gandit si desi e dureros, pe termen lung s-ar putea sa aibe efecte benefice incredibile in acest moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, AdrianB1 a spus:

Credeam ca informatia e ca s-a mirat politistul ca merge cineva toamna cu motocicleta, din ce ai scris tu se putea intelege orice.

 

Hate...? doar atat te duce capul. Nu e nici un hate, e doar o observatie de natura empirica asupra unei stari de fapt. De facto ai descoperit ca apa e uda, dar nu stiai tu asta si te-ai grabit sa impartasesti cunostintele si altora. Felicitari, ai vreo cateva postari in plus care nu conteaza la nimic. In schimb daca o citesti pe asta e un bine facut umanitatii, ti-ar putea da de gandit si desi e dureros, pe termen lung s-ar putea sa aibe efecte benefice incredibile in acest moment.

Esti mirific! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, CristiaNNNw0w a spus:

Informatie poate folositoare pentru cineva si pe care eu nu am gasit-o nicaieri, este ca poti si fara un act de transport sa mergi la ghiseul DRPCIV pentru eliberare numere de RO. Nu stiu daca e valabil peste tot, sau a fost indulgent nenea, dar m-am gandit ca poata ajuta. Nu inteleg, de unde atata hate?!

 

Pai tocmai asta este problema:  informatia nu este utila, fiind eronata.

Tu ai mers la DRPICV cu numerele de inmatriculare, de aceea nu ai avut nevoie de un document de transport.

Haide sa iti spun si utilitatea unui CMR: daca se intampla vreo incurcatura ca camionul pe drum, in baza CMR-ului poti ridica pretentii asupra bunului distrus sau disparut.  Fara CMR marfa nu exista. De altfel sa stii ca persoana (fizica sau juridica) trecuta in documentul de transport, fie el CMR, AWB sau Conosament, este proprietarul marfii si doar lui i se poate preda.

Tu ai mers la risc ca sa economisesti 100-200 €. Este dreptul tau, dar nu este nevoie sa ii faci reclama pe aici.

Nenea de la inmatriculari nu a fost indulgent, ci a respectat procedura. Pentru ca daca ar fi indulgent si mobra s-ar dovedi ciordita a bagat-o pe maneca.

 

Daca chiar vroiai sa dai o informatie utila, puteai sa spui ca daca nu exista un document de transport, si mobra nu are numere fiind radiata din circulatie in tara de unde a venit, se poate anexa la acte un copie talon remorca transport moto si sa se dea o declaratie cum ca a fost adusa pe remorca.

 

Nu cred ca propunerea sa o transporti la negru a venit din partea companiei aceleia mari, ci din partea unui agarici sau a unui sofer .....

Pe romaneste a facut si soferul o mica hotie din buzunarul companiei. Si tu ai pus umarul la ea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Silver Arrow a spus:

Pai tocmai asta este problema:  informatia nu este utila, fiind eronata.

Tu ai mers la DRPICV cu numerele de inmatriculare, de aceea nu ai avut nevoie de un document de transport.

Haide sa iti spun si utilitatea unui CMR: daca se intampla vreo incurcatura ca camionul pe drum, in baza CMR-ului poti ridica pretentii asupra bunului distrus sau disparut.  Fara CMR marfa nu exista. De altfel sa stii ca persoana (fizica sau juridica) trecuta in documentul de transport, fie el CMR, AWB sau Conosament, este proprietarul marfii si doar lui i se poate preda.

Tu ai mers la risc ca sa economisesti 100-200 €. Este dreptul tau, dar nu este nevoie sa ii faci reclama pe aici.

Nenea de la inmatriculari nu a fost indulgent, ci a respectat procedura. Pentru ca daca ar fi indulgent si mobra s-ar dovedi ciordita a bagat-o pe maneca.

 

Daca chiar vroiai sa dai o informatie utila, puteai sa spui ca daca nu exista un document de transport, si mobra nu are numere fiind radiata din circulatie in tara de unde a venit, se poate anexa la acte un copie talon remorca transport moto si sa se dea o declaratie cum ca a fost adusa pe remorca.

 

Nu cred ca propunerea sa o transporti la negru a venit din partea companiei aceleia mari, ci din partea unui agarici sau a unui sofer .....

Pe romaneste a facut si soferul o mica hotie din buzunarul companiei. Si tu ai pus umarul la ea .

Eu am discutat cu o doamna de la compania respectiva care se ocupa de transporturile din tara respectiva catre Romania.. daca ea are combinatiile cu soferul/ omul de la depozit treaba ei,... nu am stat sa fac ancheta. Stiu ca a fost riscant, dar dupa 3 saptamani de cautat transport din zona respectiva am acceptat orice doar sa ajunga odata.

Din comentariile lasate de mine reiese ca aveam numere valabile si toate actele. Pe site-ul DRPCIV nu vazusem ceva specificat cum ca daca ai numere valabile nu ti-ar trebui CMR sau alt document pentru transport.

Legat de reclama, ha? Am dat numele companiei, un contact, ceva? 

Nu am indemnat pe nimeni sa faca ce am facut eu, cum de altfel am si specificat ca nu consider solutia ca fiind buna, ea fiind poate de conjunctura pentru cineva, cum a fost si pentru mine si cum am tot zis...

In fine, doresc sa inchei subiectul si probabil va fi si printre ultimele postari pentru ca, "comunitate" deosebita. 

O seara buna sa aveti!

Editat de CristiaNNNw0w
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Aveti idee daca se poate inmatricula o masina veche, din Germania, care a fost adusa pe trailer, dar FARA numerele de inmatriculare nemtesti? Exista un document de la dealerul german care spune ca le-a oprit acolo si ca circula pe trailer fara numere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, joby_toss a spus:

Salutare!

Aveti idee daca se poate inmatricula o masina veche, din Germania, care a fost adusa pe trailer, dar FARA numerele de inmatriculare nemtesti? Exista un document de la dealerul german care spune ca le-a oprit acolo si ca circula pe trailer fara numere...

Cel care ti-a adus masina pe trailer are un document de transport pe care in mod normal l-ai semnat cand ti-a predat masina. Daca nu ai asa ceva intreaba pe sofer de un CMR. Cu acest document te duci la inmatriculari.

Atentie: pe documentele masinii - CIV (Fahrzeugbrief = Zulassungsschein Teil II) si TALON (Fahrzeugschein = Zulassungsschein Teil I) , trebuie sa fie specificat ca a fost radiata din circulatie si scoasa de la fisc. 

 

Daca nu stii exact ce a scris dealer-ul neamt pe hartie da-mi un PM cu documentul si iti traduc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, numai ca vanzatorul a uitat sa-mi dea acest document (asa ca nu stiu exact ce scrie, decat ce mi-a spus el) si mi-l trimite prin curier maine. O sa te deranjez joi cu un PM pentru detalii suplimentare. 

Multumesc! 

 

P.S. Masina aceasta e deja inmatriculata provizoriu (are numere rosii) in Teleorman, si acolo mi-a zis ca nu l-a intrebat nimeni de asa ceva (isi adusese 2 masini si una a inmatriculat-o definitiv pe numele lui in TR).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, vin cu o intebare: se poate inmatricula un autovehicul la care vanzatorul nu apare in cartea de identitate si talon? 
Mai concret, presupunem ca Ionescu este proprietarul unei motociclete dobandita prin cvc de la Popescu. Problema este ca Ionescu nu s-a mai complicat sa isi inscrie motocicleta si la politie, ci doar la finante, iar pe carte si talon proprietarul care figureaza este Popescu. Bun, eu acum daca vreau sa cumpar motocicleta de la Ionescu voi intampina probleme in procesul de inmatriculare?

Vad pe net ceva informatii cum ca ar fi posibil sa o inmatriculez daca Ionescu imi da o copie a contractului de vanzare cumparare dintre el si Popescu. S-a mai lovit cineva de aceasta problema si poate sa imi confirme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate daca Ionescu are act care demonstreaza ca e proprietar si toate taxele sunt platite.

Acum cativa ani am inmatriculat o masina de la mostenitorul ei, care nu era trecut in nici un act al masinii. A avut actul de la partaj + certif. de mostenitor care demonstrau ca e proprietarul si au fost suficiente. Trecusera ani buni in care mostenitorul nu a trecut masina pe numele lui pentru ca nu a circulat cu ea. La vanzare el a scris pe talon ca o instraineaza catre mine, desi nu era numele lui in talon si eu mi-am scris datele mele cu pixul in cartea de identitate la nr. 2 (la 1 fiind primul proprietar, decedat), ca nu vroiau sa mi-o primeasca fara sa fiu trecut in carte. :)  Sper ca nu s-au schimbat procedurile in acest sens...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salutare!

 

Acesta este primul meu post pe acest forum. Posibil sa se mai fi discutat, dar nu gasesc/nu ma pricep sa gasesc.

Vreau sa imi cumpar o motocicleta noua, iar vanzatorul (firma) spune ca imi pot oferi doar factura si certificat de omologare, iar de aici trebuie eu sa ma duc la Politie sa obtin numere rosii, apoi la RAR sa obtin CIV. Dupa astea, ma duc la taxe si inapoi la Politie.


Asa este?

Nu inteleg de ce nu ofera ei direct CIV.

 

Ma puteti sfatui?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, IMPERATOR a spus:

Salutare!

 

Acesta este primul meu post pe acest forum. Posibil sa se mai fi discutat, dar nu gasesc/nu ma pricep sa gasesc.

Vreau sa imi cumpar o motocicleta noua, iar vanzatorul (firma) spune ca imi pot oferi doar factura si certificat de omologare, iar de aici trebuie eu sa ma duc la Politie sa obtin numere rosii, apoi la RAR sa obtin CIV. Dupa astea, ma duc la taxe si inapoi la Politie.


Asa este?

Nu inteleg de ce nu ofera ei direct CIV.

 

Ma puteti sfatui?

 

Multumesc

Din cauza de bani si de lene 😂

Daca la masini exista omologare de tip si drept urmare o masina noua primeste CIV - prin distribuitor -  fara a te deplasa fizic cu ea la RAR, la motocicletele care nu se vand in cantitati suficiente, nu se mai chinuie producatorul sau importatorul sa obtina omologare de tip.

Si atunci te duci tu calare pe mobra si obtii CIV (omologare individuala). Te mai costa 450 Lei. Pe tine, nu pe ei 😂

Acuma depinde importator. La Honda la toate mobrele luate de la ei din 2011 incoace am primit CIV de la distribuitor. Banuiesc ca si la BMW si la alti importatori seriosi este la fel.

 

De curiozitate: despre ce moto si ce vanzator este vorba?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, IMPERATOR said:

 

Ma puteti sfatui?

 

Da.

Mai sunt poponari de dealeri care procedează astfel. Unii, contra unei sume modice, se pot ocupa de obținerea CIV, dacă îi rogi. Altfel, trebuie să umbli de colo-colo.

Dacă nu ai timp/experiență/chef pot să-ți recomand pe cineva care poate să facă asta pentru tine, eventual chiar să o înmatriculeze. Dacă te interesează îți pot trimite PM cu datele de contact, vorbești cu omul și, dacă îți convine prețul, vă întâlniți.

 

Disclaimer: respectivul nu-mi este rudă, prieten, cumătru, vecin. L-am cunoscut întâmplător acum douăzeci de ani și de atunci doar el s-a ocupat de înmatricularea tuturor agregatelor familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...