Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 5 minute, popicadi a spus:

Salutare ! Știe cineva ce se întâmplă cu motocicletele aduse din Anglia și neînmatriculate la noi. Am o vagă impresie că nu se mai pot inmatricula de la 1 Ian. 2021. Știu că în majoritatea articolelor se face referire la mașinile cu volan pe dreapta dar din câte îmi dau seama brexitul afectează toate autovehiculele. Sunt în căutarea unui motor și acum mă gândeam la problemă asta.

Telefon sau vizita la DRPICV. Ei sunt singurii care au un raspuns dat fiind ca ei fac inmatricularea.

De bun simt nu ar trebui sa fie o problema ca doar nu exista mobre cu ghidon pe stanga si pe dreapta 😂. Inlocuirea farului cu unul pentru circulatia pe dreapta ar fi suficient.

La masini treaba se refera la siguranta in trafic.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare, vreau să iau o motocicletă de la un concesionar din Italia. Ce au italienii specific, la ce acte să mă aştept? Pot pleca pe roţi sau îmi trebuie remorcă?

De ex belgienii îţi dau nr de export de la DIV deci mai bine o iei pe platformă, e prea mare bătaie de cap.

La francezi e cel mai simplu, poţi circula cu vechile numere cel puţin o lună chiar şi în străinătate, nu există ITP la moto.

Nu-s sigur unde vreau s-o înscriu RO sau FR

Mersi

Aştept răspunsurile voastre (ce hîrtii trebuie să cer în mod expres de la concesionar) pentru înmatricularea în RO, în Franţa ştiu cum este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare si la mulți ani! 

 

Revin cu update referitor la situatia de la sfarsitul anului trecut. 

Pana la urma m-am decis sa cumpar motocicleta de la persoana din Timis. Am fost si am vazut-o, am probat-o, am verificat actele, totul a fost in regula. Vanzatorul a raspuns complet la toate întrebările mele, mi-a oferit carnetul de service, a reinstalat bateria (nu mai folosea motocicleta de vreo doua luni), mi-a povestit tot istoricul.

Din toate punctele de vedere este absolut noua, are doar 8 luni, nu a terminat rodajul (are doar 674 km) si vanzatorul chiar isi cumparase o motocicleta mai puternica, de 750CC. Pentru oras, pentru ceea ce vreau eu, KSL125 este suficienta si arata bine, insa el si-a dat seama repede ca nu e ceea ce ar vrea. A cumpărat-o online, fara sa o testeze. 

De ce am ales aceasta varianta si nu una de la reprezentanta din București? Pentru ca in Decembrie nu mi-au zis nimic de faptul ca trebuie sa o înmatriculez pana la 31.12.2020, ci am aflat de la voi, pentru ca nu aveam timp sa fac asta, pentru ca nu ofereau CIV ci doar COC si ar fi trebuit sa obtin numere temporare si abia apoi eu CIV, pentru ca nu au revenit la mine cu informații, pentru ca la inceput de Ianuarie anul curent inca nu știau cum sa aplice directiva UE in vigoare din Octombrie 2020 referitoare la motocicletele ramase pe stoc (da, daca as fi cumpărat-o direct de la ei puteam sa o înmatricularez pentru ca pana la urma zilele astea au trimis catre RAR lista cu motocicletele ramase pe stoc), pentru ca efectiv a trebuit sa ma interesez eu pentru ei si sa smulg informațiile de la ei in loc sa fie ei orientati catre mine. 

In plus, motocicleta cumpărata din Timis e practic 99,99% noua, mai are aproape toata garantia (care s-a transferat la mine), e deja înmatriculata si vânzătorul a avut răbdare cu mine sa imi trimita videoclipuri, poze, facturi, documente, sa facem videocalluri, sa ma lase sa o testez cat vreau si sa ma ajute si cu o platforma ca sa o aduc la București. 

Acum o voi înmatriculara, imi voi cumpăra echipament si voi schimba uleiul si filtrele la dealer. 

 

Va multumesc pentru sfaturile oferite. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, IMPERATOR said:

Revin cu update referitor la situatia de la sfarsitul anului trecut. 

 

Foarte drăguță jucăria și mai mult decât decentă pentru naveta în oraș. Să te bucuri de ea în siguranță! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.12.2020 la 21:23, popicadi a spus:

Salutare ! Știe cineva ce se întâmplă cu motocicletele aduse din Anglia și neînmatriculate la noi. Am o vagă impresie că nu se mai pot inmatricula de la 1 Ian. 2021. Știu că în majoritatea articolelor se face referire la mașinile cu volan pe dreapta dar din câte îmi dau seama brexitul afectează toate autovehiculele. Sunt în căutarea unui motor și acum mă gândeam la problemă asta.

Momentan nu se inmatriculeaza motociclete din UK . Nu exista metodologie. Eu raspunsul acesta l-am primit (verbal).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, iulianserban a spus:

Costurile vor creste pentru ca devine obligatorie ceea ce se numeste ''decontare directa''

Adica: da unul peste tine, si nu mai alergi tu pe la asiguratorul celuilalt, ci mergi direct la cel la care ai facut tu RCA-ul, iti va da el banii, iar asiguratorii se regleaza intre ei.

Este o chestie foarte bune, pe car eeu o folosesc de ani de zile.

In felul acesta o sa se mai primeneasca un pic piata asigurarilor: nu o sa iti convina sa iti faci asigurarea la unul rau platnic pentru ca iti dai singur cu stangul in dreptul in cazul in care nevinovat fiind te alegi cu fierul strambat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, einstein1984 a spus:

Eu am casco la city, deci tot cel mai ieftin RCA o sa iau :)))

Nu o sa mai fie ieftin 😂

Casco te ajuta daca iti strambi fierul din vina ta.

Decontarea directa te ajuta daca iti indoaie altul fierul si tu esti nevinovat. Fara sa ai si Casco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, einstein1984 a spus:

Dar daca am, ma doare undeva unde e si RCAul. Si il pot alege pe cel mai ieftin din piata, ca oricum nu ma ajuta sa fie mai scump. 

Da unul peste tine din spate si iti sparge bara. Booul are asigurare de la ceva gen raposata Carpatica (zisi si Poxipol). EI iti deconteaza reparatia barei de protectie nu inlocuirea.

Daca ai asigurare ce decontare directa, mergi la service, se face constatarea, ti se inlocuieste bara PE CHELTUIALA RCA-ului TAU (fara a fi considerat dauna) si asiguratorul tau cu RCA se discuta de asiguratorul tip Carpatica care nu vroia sa inlocuiasca bara sparta.

Daca alegi cel mai ieftin asigurator, fara decontare directa, stai si plangi pe la RCA-ul booului sa iti puna o bara noua sai sa iti dea banii pe ea daca ai cumparat-o pe banii tai.

 

Sper ca m-a, facut inteles 🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Silver Arrow a spus:

Da unul peste tine din spate si iti sparge bara. Booul are asigurare de la ceva gen raposata Carpatica (zisi si Poxipol). EI iti deconteaza reparatia barei de protectie nu inlocuirea.

Daca ai asigurare ce decontare directa, mergi la service, se face constatarea, ti se inlocuieste bara PE CHELTUIALA RCA-ului TAU (fara a fi considerat dauna) si asiguratorul tau cu RCA se discuta de asiguratorul tip Carpatica care nu vroia sa inlocuiasca bara sparta.

Daca alegi cel mai ieftin asigurator, fara decontare directa, stai si plangi pe la RCA-ul booului sa iti puna o bara noua sai sa iti dea banii pe ea daca ai cumparat-o pe banii tai.

 

Sper ca m-a, facut inteles 🙈

Absolut deloc, ce treaba am cu RCAul altuia daca am casco care poate face decontarea directa? Oricum RCA mai rau decat city nu cred sa existe. 

pentru mine, care am casco, nu se schimba fix nimic cu legea asta in afara de pretul asigurarii. pentru cei fara casco da sigur va fi mai bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte ok propunerea. In loc sa existe razboiul intre pagubit si asigurator tert, pagubitul apeleaza de propria companie asiguratoare, iar companiile de asigurari se mananca intre ele, nu il afecteaza pe pagubit. 

Imediat cum a aparut decontarea directa, mi-am si facut doar asa RCA.  Diferenta (la moto) a fost de 90 lei, pe acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, einstein1984 a spus:

Absolut deloc, ce treaba am cu RCAul altuia daca am casco care poate face decontarea directa? Oricum RCA mai rau decat city nu cred sa existe. 

pentru mine, care am casco, nu se schimba fix nimic cu legea asta in afara de pretul asigurarii. pentru cei fara casco da sigur va fi mai bine. 

TU ai Casco, majoritatea nu au.

Dar vezi ca si treaba asta ce vrei tu costa un pic in plus, fata de un Casco clasic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest moment decontarea directa este cuprinsa intre 23 lei (cea mai ieftina) si 403 lei (cea mai scumpa), raportat la 6 luni, facand calculul pentru o motocicleta, clasa B8. Asadar atentie unde va faceti politele in viitor dupa ce intra in vigoare legea.

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

 

Decontarea directa te ajuta daca iti indoaie altul fierul si tu esti nevinovat. Fara sa ai si Casco.

Decontarea directa te ajuta sa nu te mai iei tu de gat cu asiguratorul celui care te-a lovit. Ceea ce este mare lucru, mai ales in cazul companiilor rau platnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, megamotoreta a spus:

Nu inteleg cum poti sa.l obligi pe asiguratorul tau sa schimbe piesele pe loc, el are tot interesul sa repari cu poxipol sa recupereze mai usor banii de la vinovat.

Aici este esenta: sa te asiguri la firme serioase

 Si citesti si tu ce semnezi. Daca acolo scrie ca iti face madina functionala si nimica mai mult, te astepti la poxipol.

Acuma cine umbla dupa mocaciuni e treaba lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!! as dori sa cumpar un scuter pt buc,am gasit un aerox cu ceva actele de mai jos...lipseste certificatul de autenticitate(hartia albastra) sau poate la scuter nu exista? propietarul spune ca trebuie doar sa fac contract intre mine si italian si il pot inmatricula cu nr galbene...Help!! 0728181821 pe whatsapp...multumesc

IMG-20210123-WA0068.jpeg

IMG-20210123-WA0070.jpeg

IMG-20210123-WA0072.jpeg

IMG-20210123-WA0074.jpeg

IMG-20210123-WA0077.jpeg

IMG-20210123-WA0079.jpeg

IMG-20210123-WA0081.jpeg

IMG-20210123-WA0084.jpeg

IMG-20210123-WA0087.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...