Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 9 ore, johnmacklyn a spus:

Salutare!! as dori sa cumpar un scuter pt buc,am gasit un aerox cu ceva actele de mai jos...lipseste certificatul de autenticitate(hartia albastra) sau poate la scuter nu exista? propietarul spune ca trebuie doar sa fac contract intre mine si italian si il pot inmatricula cu nr galbene...Help!! 0728181821 pe 

Ai aici lista cu documente, valabila in orice primarie

 

http://www.sector5.ro/utile/acte-necesareghid/inregistrare-radiere-mopede/

 

Scrie clar ca ai nevoie de certificatul RAR. Insa tu ai CIV, in noua forma.

 

Pentru a-l inmatricula, e nevoie sa treci prin toate etapele pe care el le-a evitat (partial) la vremea respectiva: import, radiere in Italia, RAR (il ai deja), fisc etc.

 

Sunt destule mopede de vanzare deja inmatriculate care sa nu-ti dea batai de cap.

Acum 11 minute, pierrotlefou a spus:

Ai aici lista cu documente, valabila in orice primarie

 

http://www.sector5.ro/utile/acte-necesareghid/inregistrare-radiere-mopede/

 

Scrie clar ca ai nevoie de certificatul RAR. Insa tu ai CIV, in noua forma.

 

Pentru a-l inmatricula, e nevoie sa treci prin toate etapele pe care el le-a evitat (partial) la vremea respectiva: import, radiere in Italia, RAR (il ai deja), fisc etc.

 

Sunt destule mopede de vanzare deja inmatriculate care sa nu-ti dea batai de cap.

 

Corectie la ce-am scris mai sus

 

"Pentru a-l inmatricula, e nevoie sa finalizezi procesul pe care el l-a evitat la vremea respectiva.

 

Acum vad ca ai certificatul de radiere din Italia, dovada de transport pentru intrarea in tara, RAR si ITP.

 

Trebuie sa ai contract vanzare-cumparare cu italianul si sa te duci sa-l inscrii la fisc si apoi sa ridici numerele. El a evitat inscrierea la fisc, asteptand cumparatorul "final". Sper sa merite efortul, mai ales pentru tine..."

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna seara .

am stat am citit dar inca am ceva nelamuriri daca ma puteti ajuta va rog.

1. in primul rand daca actele sunt in regula si cele care am nevoie pentru inmatriculare?

2. trebuie doar sa le fac traducere (daca stiti undeva ieftin) si legalizate (am citit in unele parti ca da , in unele ca nu)?

3. daca a fost aduca cu o remorca , trebuie declaratie tipizata si nu foaie de traseu sau altceva?

4. am nevoie de copie de buletin a vanzatorului italian ?

Din ce am citit pasii pentru a inmatricula ar fi acestia :

-Programare la RAR , fie o duc pe platforma fie imi scot numere rosii (aici la fel cu programare in prealabil si toate actele care spune pe site DRPCIV).

-Taxe si impozite la primarie , 

copie dupa cartea romaneasca 

copie dupa cartea din Italia

copie dupa buletinul d-voastra

copie dupa contractul original sau factura originala

traducerea in original a contractului sau a facturii din limba italiana in limba romana si 3 copii dupa aceasta

copie dupa traducerea cartii in italiana

fisa de inmatriculare in care vor fi stipulate datele d-tra, cat si datele moto cumparate din Italia (asta ar fi documentul din mijloc , cea mica ??)

- ANAF 

copie dupa cartea tehnica  in limba italiana

copie dupa traducerea cartii din Italia

copie dupa factura sau contractul de vanzare cumparare in limba italiana

copie dupa traducerea din italiana, fiscalizata ( documentul pe care ati primit stampila REMTII de la Taxe si Impozite -> o stampila dreptunghiulara )  - 

copie cartea romaneasca a masinii

copie dupa buletin

declaratia completata ( aceasta se va primi la sediul ANAF )

- DRPCIV pentru inmatriculare 

Cartea  romaneasca in copie si in original

Cartea  tehnica in limba italiana ( original )

Buletinul in original si copie

Asigurare realizata pe seria de sasiu ( copie doar )

Copie dupa factura originala in limba italiana sau copie dupa contractul de vanzare cumparare in limba italiana

Certificatul de TVA primit de la ANAF

Contractul primit de Fisc ( traducerea din italiana in romana fiscalizata )

Cerere de inmatriculare completata ( aceasta o primiti de la ghiseu )

Fisa de inmatriculare vizata de catre Sediul de Taxe si Impozite

 

Daca aveti ceva de adaugat sau/si completat va rog.

 

Multumesc frumos si o seara buna

 

 

 

 

 

 

 

 

1283813014_WhatsAppImage2021-02-26at21_52.28(2).thumb.jpeg.5d3e025e32be94251f01ef633895b469.jpegUntitled.thumb.jpg.9d5b78087b4e12a6dc92ab0679b01bfd.jpg1404473844_WhatsAppImage2021-02-26at21_52_28.thumb.jpeg.4fa176732e35aa555f3efe34b60c1c9b.jpeg 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, b0gdanu a spus:

Buna seara .

am stat am citit dar inca am ceva nelamuriri daca ma puteti ajuta va rog.

1. in primul rand daca actele sunt in regula si cele care am nevoie pentru inmatriculare?

2. trebuie doar sa le fac traducere (daca stiti undeva ieftin) si legalizate (am citit in unele parti ca da , in unele ca nu)?

3. daca a fost aduca cu o remorca , trebuie declaratie tipizata si nu foaie de traseu sau altceva?

4. am nevoie de copie de buletin a vanzatorului italian ?

Din ce am citit pasii pentru a inmatricula ar fi acestia :

 

Salut.

Îți admir răbdarea de a sintetiza meandrele birocratice românești.

Eu nu mi-am bătut capul, am făcut next best thing: m-am dus la o firmă care se ocupă cu acte auto și în cinci minute mi-a spus EXACT ce îmi trebuie. În plus, oamenii de la acte auto îți și aranjează documentele, să nu se supere umflatul de la ghișeu că ai pus traducerea sub adeverința de la Primărie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.01.2021 la 13:04, Silver Arrow a spus:

 

Casco te ajuta daca iti strambi fierul din vina ta.

 

si daca te plezneste un idiot, din vina lui!!

CASCO iti repara masina cu regres pe RCAul vinovatului

sau pe romaneste, asiguratorul la care ai CASCO iti repara masina, apoi ei isi recupereaza banii de la compania de asigurari  unde are RCAul vinovatul

simplu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, apriliacluj a spus:

si daca te plezneste un idiot, din vina lui!!

CASCO iti repara masina cu regres pe RCAul vinovatului

sau pe romaneste, asiguratorul la care ai CASCO iti repara masina, apoi ei isi recupereaza banii de la compania de asigurari  unde are RCAul vinovatul

simplu

Daca ai fost baiat destept si ai platit aceasta optiune pe asigurare 🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, apriliacluj a spus:

spune-mi o firma normala de CASCO care nu are asa ceva!

Nu stiu sa iti spun.

Pe vremea cand faceam singur asigurarile masinilor, intrebam agentul toate chestiile astea, si le bifa la oferta/contract.

Orice serviciu facut de asigurator costa, si nu stiu cati au in ziua de astazi bagat implicit in asigurare ceea ce spui tu.

 

Im aduc aminte acuma +25 de ani cand am adus o marfa de valoare mai mare din Germania m-am dus sa fac o asigurare. Si am facut una  numita AAR = Against All Risk.

Te-ai gandi ca daca ai asa ceva esti asigurat beton. Ei bine, nu esti. Includea doar riscuri generale, nu includea ceea ce numeau aia pe atunci riscuri specifice: risc de spargere (pentru sticla), risc de scurgere (pentru recipienti cu lichid) etc.

 

Asa si la CASCO: belesti bine ochii si vezi ce semnezi. Nu este clar, intrebi. La unii scria in contract ca ei se obliga sa iti puna masina in stare de functionare. Dar nu spunea ca iti va deconta reparatia cu piese OEM.  Si mi-am furat-o cand eram si eu debutant, ca la un Mercedes mi-a decontact farul spart la 30% din pretul de far Bosch (imi punea un turcism).

 

Evident ca lucurile s-au schimbat intre timp, mai putin principala apucatura a asiguratorilor: sa incaseze polite cat mai mari si sa plateasca cat mai putin spre nimica 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, apriliacluj a spus:

si daca te plezneste un idiot, din vina lui!!

CASCO iti repara masina cu regres pe RCAul vinovatului

sau pe romaneste, asiguratorul la care ai CASCO iti repara masina, apoi ei isi recupereaza banii de la compania de asigurari  unde are RCAul vinovatul

simplu

 

Nu stiu cum mai este acum cu CASCO, dar in urma cu 9-10 ani, cind am incercat sa fac ce-ai zis tu, mi-au marit prima de asigurare! desi am apucat sa fac doar constatarea. Cu ocazia maririi primei aiurea, am si renuntat la CASCO ...... si pt. mine, bine am facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.03.2021 la 16:20, apriliacluj a spus:

spune-mi o firma normala de CASCO care nu are asa ceva!

Toate companiile de asigurari au asa ceva, insa la nici una acest risc nu este cuprins in pachetul de baza. Adica doar daca ceri expres se asigura regres RCA. Multi dintre cei care isi incheie un casco nu stiu despre ce este vorba in acest caz si la ce foloseste un astfel de risc asigurat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, einstein1984 a spus:

Nu cred ca e optional, ai casco, poti face si regres pe RCA by default. Doar despagubire directa la RCA este optiune platita , daa nu ai/nu poti face casco

Te asigur ca nu este asa. Omniasig nu are in pachetul de baza casco regres RCA. Generali si Tiriac au. Depinde de la firma la firma. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, john17 a spus:

 

Întrebare :dacă ai casco din ăsta cu regres ăștia te obligă să plătești și decontarea directă la rca? 🤔

Deocamdata decontarea directa pe polita RCA nu este obligatorie. Adica poti cumpara polita RCA simpla sau pachet complet, cum doresti, indiferent ca ai casco sau nu. Momentan se lucreaza la un proiect care prevede ca ca in viitorul apropiat sa nu se mai poata incheia contract RCA fara decontare directa. 

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 03.03.2021 la 18:49, MirceaB a spus:

Deocamdata decontarea directa pe polita RCA nu este obligatorie. Adica poti cumpara polita RCA simpla sau pachet complet, cum doresti, indiferent ca ai casco sau nu. Momentan se lucreaza la un proiect care prevede ca ca in viitorul apropiat sa nu se mai poata incheia contract RCA fara decontare directa. 

In legatura cu CASCO, din ce am vazut, se poate obtine un pret ceva mai bun daca se incheie si RCA si CASCO la aceeasi companie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, unnamed a spus:

In legatura cu CASCO, din ce am vazut, se poate obtine un pret ceva mai bun daca se incheie si RCA si CASCO la aceeasi companie.

Teoretic da, practic mai greu si  doar la anumiti asiguratori si in anumite conditii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut domnilor, imi cer scuze daca postesz intr-un loc gresit dar sunt noi aici! Am achizitionat un scuter malaguti f10 adus din italia si am primit cred ca, cartea lui si o factura cum a lua scuterul din italia, va atasez pozele aici! vreau sa-l inmatriculez cat mai repede posibil, din cate am inteles trebuie sa merg la primarie pentru a-l trece pe mine, am nevoie de buletin, copie, actele pe care le-am primit, dupa o sa am nevoie de itp, o asigurare dupa trebuie sa merg la rar plus sa achit la trezorarie taxa de vreo 50 de lei? 1256047876_WhatsAppImage2021-03-31at19_15_34.thumb.jpeg.3c16eb9e06bec2ef5b145a40162c13e5.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Cel mai simplu e să mergi cu actele pe care le ai deja la o firmă care se ocupă cu acte auto. 

Găsești firme de genul ăsta în orice oraș mai răsărit, iar domnițele de acolo o să-ți pună toate actele exact cum trebuie. Treaba o să dureze o jumătate de oră, iar restul va fi foarte simplu.

Crede-mă, am trecut prin acest calvar de câteva ori. În plus, sunt și eu un fel de șoarece de bibliotecă și mi-am dat seama că întotdeauna ieși mai ieftin și la bani, și la cap, când apelezi la oameni (sau femei) din domeniu, mai ales când vine vorba de birocrația românească.

O să te coste maxim 100 de lei și o să eviți ironiile și sfaturile inutile sau greșite de pe acest forum.

Congrats pentru jucărie, să te poarte cât vrei tu fără evenimente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, vvraul said:

Va salut domnilor, imi cer scuze daca postesz intr-un loc gresit dar sunt noi aici! Am achizitionat un scuter malaguti f10 adus din italia si am primit cred ca, cartea lui si o factura cum a lua scuterul din italia, va atasez pozele aici! vreau sa-l inmatriculez cat mai repede posibil, din cate am inteles trebuie sa merg la primarie pentru a-l trece pe mine, am nevoie de buletin, copie, actele pe care le-am primit, dupa o sa am nevoie de itp, o asigurare dupa trebuie sa merg la rar plus sa achit la trezorarie taxa de vreo 50 de lei? 

Mergi intai la RAR ca sa iti faci CIV, apoi asigurare in vederea înmatricularii/înregistrarii, apoi la primărie. Asta e ordinea. Tradu toate actele pe care le ai, par sa fie complete.

Vezi ca la primarie trebuie sa faci doua lucruri: si declararea pt impozite, si inregistrarea (echivalentul înmatriculării la scuterele de 50cmc)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Vă salut respectuos cu farul,

am următoarea speţă: aş vrea să-mi înmatriculez Horneta în Ro, ea fiind înmatriculată deja pe numele meu în Franţa (cumpărată în ianuarie 2021). Ar putea pune probleme că nu e o vînzare uzuală cf listei lor de documente ci o transcriere?

E doar o chestie de capriciu şi de obişnuinţă nu ca să fac economii, dimpotrivă (în Fr asigurarea e 120euro/an, nu există impozit nici ITP).

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva care este termenul limita pentru inscrierea unei moto noi cumparata de la un dealer din Ro?

Am numar rosu valabil 90 de zile (autorizaatie + RCA).

CIV urmeaza s-o primesc de la dealer in urmatorul interval de timp, nu mi-a dat un reper clar. 

Fara CIV nu pot incepe procedura de inscriere, asta e clar, dar vreau sa stiu daca dupa ce primesc CIV de la dealer (cand va fi sa fie), pot folosi in continuare autorizatia si RCA primite la cumpararea moto pana la epuizarea celor 90 de zile.

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Kassu a spus:

Stie careva care este termenul limita pentru inscrierea unei moto noi cumparata de la un dealer din Ro?

Am numar rosu valabil 90 de zile (autorizaatie + RCA).

CIV urmeaza s-o primesc de la dealer in urmatorul interval de timp, nu mi-a dat un reper clar. 

Fara CIV nu pot incepe procedura de inscriere, asta e clar, dar vreau sa stiu daca dupa ce primesc CIV de la dealer (cand va fi sa fie), pot folosi in continuare autorizatia si RCA primite la cumpararea moto pana la epuizarea celor 90 de zile.

 

 

30 de zile de la achizitie.

 

Se calculeaza in functie de data facturii sau a contractului de vanzare, nu in functie de data eliberarii CIV.

 

Evident ca poti circula cat timp sunt valabile "numerele rosii", nu conteaza in ce stadiu esti cu inmatricularea.

Acum 7 ore, adrianm a spus:

Vă salut respectuos cu farul,

am următoarea speţă: aş vrea să-mi înmatriculez Horneta în Ro, ea fiind înmatriculată deja pe numele meu în Franţa (cumpărată în ianuarie 2021). Ar putea pune probleme că nu e o vînzare uzuală cf listei lor de documente ci o transcriere?

E doar o chestie de capriciu şi de obişnuinţă nu ca să fac economii, dimpotrivă (în Fr asigurarea e 120euro/an, nu există impozit nici ITP).

Mersi

 

 

Se considera "Vehicul achiziţionat din UE care a mai fost înmatriculat".

 

Iti vor cere si contractul de vanzare dintre tine si "francez" (tradus).

Editat de marianubs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, marianubs a spus:

 

 

30 de zile de la achizitie.

 

Se calculeaza in functie de data facturii sau a contractului de vanzare, nu in functie de data eliberarii CIV.

 

Evident ca poti circula cat timp sunt valabile "numerele rosii", nu conteaza in ce stadiu esti cu inmatricularea.

 

Bun, dar daca eu nu am inca CIV, cum o pot inmatricula?

CIV trebuie prezentata si la taxe locale si la politie.

Cele 30 de zile se implinesc la inceputul lui iulie.

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...