Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 11 minute, Kassu a spus:

Bun, dar daca eu nu am CIV cum o pot inmatricula? Cele 30 de zile se implinesc la inceputul lui iulie...

 

Obligatia se refera la inregistrarea pe rol fiscal.

Dupa aia o inmatriculezi cand vrei.. daca vrei sa utilizezi vehiculul.

 

Daca te prezinti la ghiseu fara CIV.. mai mult ca sigur nu te vor accepta.

 

Teoretic poti lua amenda.. practic nu cred, daca te prezinti la scurt timp dupa ce ai toate actele.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am vorbit cu dealerul acum, am inteles ca voi obtine CIV la inceputul lui iulie, sa vad cum ma incadrez in termen cu inmatricularea.

Merci oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am aproape 4 luni de la achiziție și încă nu am primit civ de la dealer, deci prin urmare nu am putut să o declar la fisc și să o înmatriculez. Au expirat și numerele roșii de ceva timp, noroc cu starea de alertă ca să pot merge încă cu ea. 

Sunt curios dacă îmi vor zice ceva de la fisc când voi ajunge într un final să o declar :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.06.2021 la 20:42, cata77 a spus:

Eu am aproape 4 luni de la achiziție și încă nu am primit civ de la dealer, deci prin urmare nu am putut să o declar la fisc și să o înmatriculez. Au expirat și numerele roșii de ceva timp, noroc cu starea de alertă ca să pot merge încă cu ea. 

Sunt curios dacă îmi vor zice ceva de la fisc când voi ajunge într un final să o declar :)

Interesant...deci se poate si asa.

Te rog cand ai ceva noutati pe aceasta tema, posteaza aici.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am luat CIV de la dealer.

 

Pentru cei interesati, treaba sta asa: inmatriculare la fisc in maxim 30 de zile de la primirea CIV de la dealer (mai nou e mentionata data pe CIV) si inmatricularea la politie in maxim 90 de zile de la achizitionarea utilajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am luat și eu actele de la dealer. La mine au durat actele 4 luni pt că am așteptat să se dea drumul la programul Rabla iar ulterior să mi se aprobe dosarul. 

La fisc trebuie înregistrată în 30 de zile de la data facturii finale, factură finală care mi-a dat-o azi. Au făcut storno la factura inițială de când am făcut efectiv achiziția și mi au făcut factură finală cu data de azi, deci totul ok și pt fisc. 

 

Înmatricularea nu cred că te obligă nimeni să o faci în 90 de zile, unde scrie asta? Eu după cum spuneam am deja 4 luni de la achiziția propriu zisă și nu am înmatriculat nimic. 

Editat de cata77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, cata77 said:

Inmatricularea nu cred că te obligă nimeni să o faci în 90 de zile, unde scrie asta? Eu după cum spuneam am deja 4 luni de la achiziția propriu zisă și nu am înmatriculat nimic. 

Nu scrie niciunde, poti sa o tii neînmatriculata daca nu mergi cu ea pe drumul public. Altfel, te limiteaza valabilitatea numerelor rosii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.06.2021 la 16:51, adrianm a spus:

Vă salut respectuos cu farul,

am următoarea speţă: aş vrea să-mi înmatriculez Horneta în Ro, ea fiind înmatriculată deja pe numele meu în Franţa (cumpărată în ianuarie 2021). Ar putea pune probleme că nu e o vînzare uzuală cf listei lor de documente ci o transcriere?

E doar o chestie de capriciu şi de obişnuinţă nu ca să fac economii, dimpotrivă (în Fr asigurarea e 120euro/an, nu există impozit nici ITP).

Mersi

E destul de simplu. Asa am facut eu cu masina personala.

Faci un act de vanzare cumparare frantuzesc intre tine cu adresa FR si tine cu adresa RO (sic!), iti scoti dovada de non-gage. Vei avea nevoie pentru a putea cere radierea din Franta.

Apoi te uiti pe site-ul DRPCIV unde ti se da procedura pentru inmatricularea unui vehicul adus in UE. Va trebui sa treci pe la RAR, Administratia Financiara, Politie. S-ar putea sa ti se ceara COC-ul, asta il obtii de la dealer-ul din Franta.

Fiind din Ianuarie 2021 e de verificat daca nu e o chestie cu minim 6 luni vechime pentru a nu fi considerat nou si a nu fi nevoit sa reglezi partea de TVA (daca nu ma insel).

In afara de drumurile de facut (mai ales pe la Administratia Financiara), e destul de simplu si totul se programeaza online (RAR si Politie). Ajunge si administratia din RO in era digitala.

Bafto Delo Delo :)

P.S. Daca e de circulat cu ea in FR cu numere RO (si invers), sunt convins ca esti la curent cu legea care te obliga inmatricularea in statul respectiv dupa o prezenta a vehiculului mai mare de 90 zile. Ca oricum controale sunt...

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.06.2021 la 4:38, pierrotlefou a spus:

E destul de simplu. Asa am facut eu cu masina personala.

Faci un act de vanzare cumparare frantuzesc intre tine cu adresa FR si tine cu adresa RO (sic!), iti scoti dovada de non-gage. Vei avea nevoie pentru a putea cere radierea din Franta.

Apoi te uiti pe site-ul DRPCIV unde ti se da procedura pentru inmatricularea unui vehicul adus in UE. Va trebui sa treci pe la RAR, Administratia Financiara, Politie. S-ar putea sa ti se ceara COC-ul, asta il obtii de la dealer-ul din Franta.

Fiind din Ianuarie 2021 e de verificat daca nu e o chestie cu minim 6 luni vechime pentru a nu fi considerat nou si a nu fi nevoit sa reglezi partea de TVA (daca nu ma insel).

In afara de drumurile de facut (mai ales pe la Administratia Financiara), e destul de simplu si totul se programeaza online (RAR si Politie). Ajunge si administratia din RO in era digitala.

Bafto Delo Delo :)

P.S. Daca e de circulat cu ea in FR cu numere RO (si invers), sunt convins ca esti la curent cu legea care te obliga inmatricularea in statul respectiv dupa o prezenta a vehiculului mai mare de 90 zile. Ca oricum controale sunt...

Mersi. Nu e nouă, e Hornetă PC41 din 2007. În Franţa ştiu cum merge treaba (acum cesiunea se face cu totul pe situl ANTS, se trimite poză după CG iar formularul CERFA iese automat) dar la contractul ăla mă gîndeam cum sună între eu şi mine :) . În Franţa o să circul, dar poţi circula cu nr străine dacă eşti rezident în afara Franţei cel puţin 8 luni pe an (în teorie). În practică nu te întreabă nimeni şi în plus nu există amendă, cel mult îţi zice vreun ofticos s-o înscrii şi rămîne cu zisul. Cu cealaltă Hornetă am mers cinci ani în Franţa cu nr româneşti.

Mulţumesc frumos

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salutare,

 

Am luat de la cineva din Romania un motor cumparat de respectivul din Germania. El nu l-a inmatriculat si mi-a dat Brief-ul mic si brief-ul mare. 

Ma poate ghida cineva spre o lista / articol pentru a intelege ce trebuie sa pregatesc pentru inmatriculare? Si in ce ordine trebuie sa le rezolv.

 

Daca ma poate ajuta si cineva din Brasov sunt dispus sa remunerez "consultanta".

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ordinea normala pentru a face actele este:

1) obținere CIV romaneasca, de la RAR

2) înregistrarea motocicletei la taxe si impozite locale

3) înmatricularea la Politie cu actele din link: https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab1302cfa4e9422012c2b81

 

Pentru acest ultim pas sunt doua variante, in functie de ce contract de vanzare-cumparare ai.

1) ori ai unul corect intre tine si roman, caz in care omul trebuie sa iti dea si un certificat fiscal al lui, si copie după actul lui de vanzare-cumparare cu neamtul, plus toata lista de acte din linkul de mai sus

2) ori ai / faci unul un pic fals intre tine si neamt ul din brief, si iti trebuie doar lista de acte din linkul de mai sus.

 

Daca nu te descurci, in București exista firme care fac toata treaba asta pentru tine si mai sunt si cu toata informatia la zi. Imi e greu sa cred ca in Brasov nu e nici macar una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.08.2021 la 23:07, XaeL a spus:

Ordinea normala pentru a face actele este:

1) obținere CIV romaneasca, de la RAR

2) înregistrarea motocicletei la taxe si impozite locale

3) înmatricularea la Politie cu actele din link: https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab1302cfa4e9422012c2b81

 

Pentru acest ultim pas sunt doua variante, in functie de ce contract de vanzare-cumparare ai.

1) ori ai unul corect intre tine si roman, caz in care omul trebuie sa iti dea si un certificat fiscal al lui, si copie după actul lui de vanzare-cumparare cu neamtul, plus toata lista de acte din linkul de mai sus

2) ori ai / faci unul un pic fals intre tine si neamt ul din brief, si iti trebuie doar lista de acte din linkul de mai sus.

 

Daca nu te descurci, in București exista firme care fac toata treaba asta pentru tine si mai sunt si cu toata informatia la zi. Imi e greu sa cred ca in Brasov nu e nici macar una.

 

Multumesc mult  XaeL pentru confirmare! Am gasit intre timp un birou specializat in Brasov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.08.2021 la 17:56, Punkterra a spus:

Poate careva sa imi spuna, va rog, daca e obligatoriu sa imi iau nr rosii pt un scuter nou (nu il folosesc) sau pot sa le iau pe cele finale?

daca nu iesi pe strada, poti astepta pana primesti numerele negre

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, apriliacluj said:

daca nu iesi pe strada, poti astepta pana primesti numerele negre

Daca nu iese pe strada poate sa nu ii scoată nici din alea negre 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mi-am luat si eu mobra noua din Bucuresti. Adresa de domiciliu nu este din Bucuresti, insa am viza de flotant. 

De RAR s-au ocupat dealer-ul, am primit CIV-ul, am facut RCA si am cateva intrebari:

1. Pentru inregistrarea necesara pentru impozit, trebuie sa merg la Taxe si impozite din localitatea de domiciliu sau pot face acest lucru in Bucuresti?

2. Pentru inmatriculare, pot face acest lucru in Bucuresti sau va trebui sa merg in orasul in care am domiciliul? Cred ca astfel se va decide si daca voi avea numere de inmatriculare de B sau nu. 

3. Cum se poate plati taxa pentru placute? Am vazut doar niste conturi si nimic mai mult. De asemenea, contul care tine de domiciliu, sau Bucuresti? Exista alte metode de plata? Pot plati la ghiseu cand merg cu actele? 

4. In afara de aceste lucruri trebuie sa mai fac ceva? 

Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actualizare: am inmatriculat-o la mine in oras. Nu cred ca se putea in Bucuresti, din cate am citit (dar nu exista prea multe informatii disponibile).

Am facut un drum in plus dar a meritat. La Bucuresti am putut sa fac programare dupa 3 saptamani. La mine am facut programare joi seara pentru vineri la pranz. :D 

Cateva idei:

- Verificati toate actele necesare si asigurati-va ca le aveti 

- Mergeti la Taxe si impozite dimineata, eu am fost primul si am rezolvat rapid

- Sa aveti completata fisa de inmatriculare pentru Taxe si impozitate, eu nu am stiut si am stat acolo sa o completez, multe informatii de pe ea sunt din CIV

- Pentru a primi pe loc actele semnate de la Taxe si impozite se plateste o taxa de 30-40 RON, nu mai stiu exact cat

- Daca mobra e noua, e nevoie de factura in original si de ceva document care arata ca dealer-ul este inregistrat si in regula, va da el, aveti nevoie de chestia asta in original

- Faceti programare la DRPCIV si scapati de cozi

- E nevoie de acea cerere completata, e disponibila pe site la DRPCIV

- Sa aveti RCA valabil din data in care mergeti la inmatriculare, e posibil sa fie necesar pe 3 luni dar nu stiu sigur

- Daca vreti sa va ridice altcineva numarul de inmatriculare, faceti procura, faceti din timp sa nu alergati dupa notari (nu toti le dau pe loc)

- Taxa pentru nr de inmatriculare se poate plati direct la ghiseu cand se face inmatricularea, eu tot nu am inteles cum altfel se poate face (in ce cont si ce trebuie mentionat la detalii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa ti le stampileze nimeni. Cu el te duci la taxe si impozite sector 2, acolo unde ai fost si cand ti-ai trecut-o pe numele tau. In felul acesta ti-o scoti de la impozit. 
Teoretic la politie nu trebuie sa faci nimic pentru ca el e obligat sa o inmatriculeze in 30 de zile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amandoi aveti dreptate. Dap trebuie ștampilate si un o parte din ele date cumpărătorului..nu mai știu cate. 
Spor…la taxe si impozite. Vezi ca cel putin la sect 5 puteai face totul online pt ca pandemie. Asta anul trecut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...