Sari la conținut

Postări Recomandate

Nope,iti ramane tie sa-l pui in garaj pe perete. :)

WhatsApp Image 2021-08-22 at 16.34.57.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor ! Am încercat sa caut înainte pe forum despre subiect, dar nu am găsit nimic recent așa ca încerc și aici și va întreb dacă este cineva care a înmatriculat in ultimele luni un scuter / motor achiziționat de la o persoana fizica și înmatriculat in Italia ? Ce acte trebuie sa primesc de la vânzător ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.08.2021 la 16:14, ionutpm a spus:

Din cate stiam eu, trebuia sa mergi la Taxe si impozite sa ti le stampileze si sa ii dai cumparatorului niste exemplare, altfel nu o poate inmatricula.

CVC trebuie facut in 5 exemplare

 

Acum 16 ore, Kassu a spus:

La inmatricularea cu numar permanent, numerele rosii trebuiesc predate?

nu

 

Acum 10 ore, B399ACT a spus:

....../ motor achiziționat de la o persoana fizica și înmatriculat in Italia ? Ce acte trebuie sa primesc de la vânzător ? 

contract de vanzare-cumparare

talon, carte identitate vehicul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, apriliacluj a spus:

CVC trebuie facut in 5 exemplare

 

nu

 

contract de vanzare-cumparare

talon, carte identitate vehicul


multumesc pentru răspuns . Pentru cele din Italia se mai cerea și un document care justifica radierea ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am luat certificatul de inmatriculare si confirm ca numarul provizioriu mi-a ramas, probabil o sa-l pun la caruta in loc de lampas...

 

Intrebare: in certificat la rubrica ITP apare data de 24.08.2023. Stiam ca pentru autovehiculele noi primul ITP se facea prima oara la 3 ani. S-a revenit intre timp la ITP la 2 ani si pentru autovehiculele noi? Sau au gresit astia de la Inmatriculari?

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Kassu a spus:

Ok, am luat certificatul de inmatriculare si confirm ca numarul provizioriu mi-a ramas, probabil o sa-l pun la caruta in loc de lampas...

 

Intrebare: in certificat la rubrica ITP apare data de 24.08.2023. Stiam ca pentru autovehiculele noi primul ITP se facea prima oara la 3 ani. S-a revenit intre timp la ITP la 2 ani si pentru autovehiculele noi? Sau au gresit astia de la Inmatriculari?

Orice inseamna moto,la noi in tara legea actuala prevede din 2 in 2 ani,indiferent de cati ani are. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Microbec a spus:

E corect cum au scris. Din doi în doi ani. 

 

Acum 5 ore, Kristian K a spus:

Orice inseamna moto,la noi in tara legea actuala prevede din 2 in 2 ani,indiferent de cati ani are. :)

 

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Kassu a spus:

 

 

Intrebare: in certificat la rubrica ITP apare data de 24.08.2023. Stiam ca pentru autovehiculele noi primul ITP se facea prima oara la 3 ani. S-a revenit intre timp la ITP la 2 ani si pentru autovehiculele noi? 

moto nou nu am luat recent

 

la masinile noi primul  ITP este la 3 ani, iar la dube, 2 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Acum 58 minute, Hanrad a spus:

Salut, vreau sa cumpăr un motor de la o persoana fizica din Franța. Îmi puteți spune ce acte ar trebui să îmi dea vânzătorul.

Mulțumesc

Salut, vînzătorul trebuie să-ţi dea

1. Carte Grise (certificatul de înmatriculare pe care îl barează şi scrie spre exemplu vendu le 29/09/2021 à 19h46)

2. contract de vînzare formularul Cerfa n° 15776*02

3. certificat de non gage 

Cerfa îl obţii de la adresa asta https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/R20300

Situaţia administrativă de aici https://siv.interieur.gouv.fr/map-usg-ui/do/accueil_certificat

(pt sit adm îţi trebuie certificatul)

Aici https://histovec.interieur.gouv.fr/histovec/search poţi afla cu aproximaţie km şi pe la cîţi proprietari a trecut

Dacă ai nelămuriri, lasă mesaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut. As vrea sa cumpar o motocicleta de eduro pe care sa o inmatriculez - un Beta Xtrainer. Motocicleta e produsa in 2018, e utilizata, nu a fost inmatriculata niciodata iar vazatorul e persoana fizica. Dupa spusele acestuaiare carte de identitate a vehicolului si kit-ul de strada (oglinzi , semnalizării , rezonator strada etc).

Am nevoie de COC pentru  a o inmatricula? In afara de documentele standard (contract vc, fisa inmatriculare, taxe, copie CI) ce altceva imi scapa? Sigur ceva imi scapa pentru ca nu inteleg unde intervine RAR-ul si ITP-ul in lista aceasta de documente.

Multumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu a mai fost inmatriculat in UE, e cam nasol,

trebuie sa respecte normele de poluare  EURO5 ca sa fie inmatriculabil!!

 

trebuie sa aibe CIV cu cartonul ala galben pa care se specifica valabilitatea ITPului,

plus certificat de autenticitate

si COC daca e vehicul nou ce nu a mai fost inmatriculat

(de acte de provenienta, stampila de la finante/primarie, RCA,  nici nu mai mentionez :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, apriliacluj a spus:

daca nu a mai fost inmatriculat in UE, e cam nasol,

trebuie sa respecte normele de poluare  EURO5 ca sa fie inmatriculabil!!

trebuie sa aibe CIV cu cartonul ala galben pa care se specifica valabilitatea ITPului,

plus certificat de autenticitate

si COC daca e vehicul nou ce nu a mai fost inmatriculat

Am inteles  - deci la cartonul galben si la cerificatul de autenticitate intervine RAR-ul. Am sa verific si norma Euro cu vanzatorul.  Multumesc frumos. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
6 minutes ago, 3.14 said:

DAca pastrezi numerele , si nu sunt terfelite rau , ti le da inapoi tantica de la ghiseu . Insa e musai sa  le arati

Restul de acte , in cca 3 ore .

Asta luna trecuta pe 22 parca 

Nu pastrez. Vreau preferențiale. Tot 3 ore?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, 3.14 said:

La preferentiale predai numerele vechi .

Nu stiu timpul de asteptare .

Hai ca in final au răspuns la DRPCIV. Tot 2-3 ore si la preferentiale daca am programare online si este pana in ora 15.00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare

Dupa noile cerinte de la DRPCIV, nu se mai solicita fisa de inmatriculare pt vehicule din UE care au mai fost inmatriculate, in schimb se cere,  "înscrierea numărului de înregistrare în Registrul de evidenţă a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării, pe actul de înstrăinare-dobândire."

 

Mi se pare ciudat sa puna viza la primarie, pe o hartie scrisa de mana, care e si in nemteste.

 

A mai inmatriculat cineva motoare/ masini dupa noile reguli?

 

Mersi

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, zo10000 a spus:

Salutare

Dupa noile cerinte de la DRPCIV, nu se mai solicita fisa de inmatriculare pt vehicule din UE care au mai fost inmatriculate, in schimb se cere,  "înscrierea numărului de înregistrare în Registrul de evidenţă a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării, pe actul de înstrăinare-dobândire."

 

Mi se pare ciudat sa puna viza la primarie, pe o hartie scrisa de mana, care e si in nemteste.

 

A mai inmatriculat cineva motoare/ masini dupa noile reguli?

 

Mersi

 

 

Salut,

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab1302cfa4e9422012c2b81

 

Teoretic se simplifica treaba. CEi de la taxe trebuie sa isi faca un registru, cum era si normal, respectiv sa puna langa VIZA lor, si numarul de inregistrare al CVC in registru.  Fiindca ei prin lege sunt obligati ca in momentul in care primesc in evidenta un CVC, sa comunice la drpciv in 5 zile tranzactia. SI asta de ceva ani de zile deja, dinainte de pandemie. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...