Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 10 ore, iulianserban a spus:

Salutari. Urmează să îmi expire perioada de valabilitate a permisului și mă intrebam dacă știe cineva de aici cât durează să îl primesc pe cel nou din momentul depunerii dosarului. 

Am găsit info pe net cum că ar dura două ore, dar îmi este cam greu să cred...

Il primesti prin posta. Nu ti-l da pe loc.

Depui dosarul, primesti dovada si in 2-3 zile ajunge la adresa specificata. La permis se poate cere si alta adresa de livrare nu neaparat cea din buletin(obs. la talon de exemplu nu se poate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 5 ore, zo10000 a spus:

Il primesti prin posta. Nu ti-l da pe loc.

Depui dosarul, primesti dovada si in 2-3 zile ajunge la adresa specificata. La permis se poate cere si alta adresa de livrare nu neaparat cea din buletin(obs. la talon de exemplu nu se poate).

E corect, eu l-am primit in doua zile. 
 

Si inca ceva @iulianserban, sa mergi la politie de preferat dupa ora 10. Dimineata e mult mai aglomerat si desi sunt 12 ghisee si se lucreaza destul de repede, tot ai de stat. Dupa 10-11 este mult mai lejer (asa a fost la mine si asa recomandau si cei ce au mai fost). 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutari!

 

Daca am contract de vanzare-cumparare cu fiscal si cartea de identitate dar fara talon (pierdut) pot inmatricula o motocicleta pe numele meu? Adica daca ma duc la DRPCIV cu toate documentele pregatite mai putin talonul de inmatriculare se poate inamtricula? Exista vreo procedura pentru o astfel de situatie? Pe site-ul DRPCIV nu am gasit o astfel de situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what:

Surpriză azi la dgitl sector 1: s-au "digitalizat"! În loc să iei pe loc viza te programează pe 25.01 🤬 Sau îți faci cont online - la ghișeu,  normal! - și scrie pe sublimul site că îți eliberează certificatul în 10 min. MINCIUNĂ! Am depus azi pe la 10 și verbal mi s-a spus că "poate mâine primiți".

Digitalizarea sulii. 💣 

Sectorul 4 de când e degetalizat eliberează în 3-4 săptămâni,  în toată Europa rezolvi în câteva minute chestiile astea...

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

43 minutes ago, ENEOS said:

în toată Europa rezolvi în câteva minute chestiile astea...

Si ce te opreste sa te muti? Iti recomand Albania sau Kosovo, am auzit ca merge snur. Iti dau fiscalul fara sa-l ceri, se ocupa altii de vanzarea motoretei si scapi de ea fara bataie de cap chiar fara sa vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Înțeleg că ești mulțumit de mersul lucrurilor în Ro! Ceva care se rezolva în câteva ore durează 16 zile, online scrie 10 min și de fapt e cândva. Și a costat și nu știu câți bani, e afiș la ei în hol. 

Somn ușor, țara așa te vrea! :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

:what:

sau îți faci cont online - la ghișeu,  normal! - și scrie pe sublimul site că îți eliberează certificatul în 10 min.

la mine prima cerere, depusa la ora 18, s-a rezolvat a doua zi la ora 11.

a doua cerere, aproape 1h de la depunere

 

online. 

contul il aveam deja activ. ti-l activeaza si online, numai ca nu "pe loc" 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vz ca era lume destul de multa acolo, scria pe usa ca e pt activare cont online si m-am bagat daca tot eram la ei. Baiguiau ceva de buletin in format pdf.

Am primit si eu pe la 10 fara ceva mail ca sunt prelucrate documentele, deci e mai bine decat la sector 4. Acum nu stiu daca asta e termenul normal sau s-or fi grabit pt ca am trimis reclamatie pe mail la dgitl, primarie, secretariatul guvernului si ministerul fondurilor europene in care i-am facut mincinosi pe cei de la dgitl, avand dovada printscreen-uri cu mesajul ala cu 10 min, ora de depunere de catre mine a solicitarilor si situatia la momentul reclamatiei, dupa niste ore.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, The Flying Dutchman a spus:

Ati vazut, domnu Epuran? Se rezolva rapid. Dar e mai usor sa dam din taste, nu?

Easy... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A încercat cineva să ia fiscalul pe ConectX (sunt înrolați cei de la taxe și impozite sector 3, 5 și 6)? Eu am transferat motoreta de la sectorul 3 la sectorul 5 fără să trec pe la ghișeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, mobiletron a spus:

Salutari!

 

Daca am contract de vanzare-cumparare cu fiscal si cartea de identitate dar fara talon (pierdut) pot inmatricula o motocicleta pe numele meu? Adica daca ma duc la DRPCIV cu toate documentele pregatite mai putin talonul de inmatriculare se poate inamtricula? Exista vreo procedura pentru o astfel de situatie? Pe site-ul DRPCIV nu am gasit o astfel de situatie.

 

Dai declaratie la ghiseu la inmatriculari cum ca e talonul pierdut, important este sa ai fiscal si restul de acte. Daca talonul e retinut de politie trebui sa le spui si fac ei cerere catre politiei pentru a le trimite talonul la DRPCIV dar va dura inmatricularea 2-3-4 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, The Flying Dutchman a spus:

Ati vazut, domnu Epuran? Se rezolva rapid. Dar e mai usor sa dam din taste, nu?

Ți se pare normal și corect să scrie pe site 10 min și să dureze 19h, nu?!?

Și mie. :angryfire: :finger:

20230109_161413.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa zic ca la anaf SPV iti zice 3 zile lucratoare termen legal, si dupa 5 zile lucratoare niciun semn. ca alea calendaristice le-am prins cu 30nov, 1dec, weekend...trecusera peste 10 zile calendaristice, aveam doua galeti de spume!

ca sa descopere ca nu aveam depusa o declaratie in 2018, ehe, si ia de la capat procedura....am inceput pe 15nov si am finalizat pe 7 decembrie. 

 

Deci se poate si mai rau!

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua bună tuturor!

La DRPCIV București, la înmatriculări odată cu prezentarea tuturor documentelor specifice, trebuie completat (bătut la mașină de scris/imprimat) la secțiunea primului proprietar pe CIV? Sau se ocupă acolo și de aspectul acesta?

În fiecare județ e diferit, nu de alta.

Mulțumesc în avans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vecina mea care a cumparat masina mea anterioara de la mine(anul trecut)a venit cu CIV-ul pe care nu erau trecute in rubrica urmatoare datele ei,doar cand s-a efectuat transcrierea de catre SRPCIV Cluj si nr de inmatriculare(asta la modelul vechi de carte,nu cel nou).S-a intors la ghiseul SRPCIV Cluj si i-a spus tanti de la ghiseu sa-si scrie ea cu pixul datele acolo. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Mihai Daniliuc a spus:

Orice transcriere sau modificari in CIV se fac in baza codului de bare de pe CIV. Se scaneaza la ghiseu si apoi se trece la procesare.
In cartile vechi evident ca nu exista sistemul...

Cand am spus modelul vechi ma refeream la penultimul model de CIV,nu cel de acum 10 ani... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost singurul caz pe Cluj,am mai auzit de destule altele atat inainte cat si dupa.L-am dat de exemplu pe asta,caci l-am vazut cu ochii mei. :)

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...