Sari la conținut

Postări Recomandate

imi mai trebuie factura sau cvc la dosarul pentru inmatriculare daca motorul este deja radiat ?
-Act de proprietate (contract de vanzare-cumparare, factura)

Care parte nu e clară ? Da, trebuie. CVC se face în 3 exemplare: unul la vânzător, unul la cumpărător şi unul la poliţie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:lol:

Salutare!!!

Vreau si eu sa imi cumpar si eu un motor... Problema e.. ca nu ma pricep... si nici macar nu am carnetul pt A (B-ul il am de 11 ani)....

In sfarsit... pana la urma m-am hotarat sa cumpar unul mai "lent" ca sa invat si eu...... dar vanzatorul e din Oradea iar eu din Bucuresti.... si cred ca trebuie sa merg acolo.... :lol:

Marea problema e urmatoarea: motocicleta e modificata complet...

1.Credeti ca pot sa trec de RAR?!?

2.RAR-ul il fac in Bucuresti sau Oradea?!?!

3.Credeti ca termin cu actele intr-o singura zi in Oradea?!?

 

Acesta e:

/index.php?...=post&id=153188

 

Sincer nu am vorbit cu proprietarul.... decat cu persoana de contact de pe net (prietenul lui)...

E... Simson supermodificat!!! tip Indian. camasa si piston dacia(circa 340 cmc).

 

4.Ce parere aveti de acest motor?!?

5.Ce aste trebuie sa fac in Oradea (ca sa merg o data si sa le rezolv pe toate......... :lol: )?!?

 

Fratilor.. ajutati-ma sa ajung si eu ca voi.... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar dacă cei de la RAR Oradea nu au zis nimic, tot va trebui să te duci la identificare (nu au ce să comenteze aici, doar vor poza seriile) şi într-un viitor apropiat va trebui să-i faci ITP-ul în localitatea unde l-ai înmatriculat, iar aici ... depinde peste cine dai. Legal, ei au dreptate - modificările trebuie să fie omologate; practic, se mai trec cu vederea (eventual după şpaga de rigoare).

 

Cu actele poţi rezolva şi fără să te duci acolo, dacă proprietarul are niţică îndemânare. Teoretic, la prezentarea dosarului de radiere şi înmatriculare trebuie să fie prezenţi la ghişeu ambii implicaţi (şi vânzătorul, şi cumpărătorul); practic, merge şi fără asta. Cu alte cuvinte, vânzătorul pune o semnătură în locul tău şi îşi depune liniştit actele de radiere, după care fie te duci în Oradea şi iei motocicleta şi actele care-ţi trebuie ţie, fie aranjezi cumva să îţi fie trimisă şi actele vor veni prin poştă.

 

După ce ai luat-o, ai 2 posibilităţi: fie motocicleta are ITP valabil, caz în care la dosarul de înmatriculare vei anexa acea ultimă filă din talonul de înmatriculare (talonul original rămâne la poliţia unde se face radierea, şi se rupe ultima filă) -- dar tot va trebui să mergi să-i faci identificarea; fie motocicleta nu are ITP valabil, caz în care pe lângă identificare va trebui să-i faci şi ITP-ul în aceeaşi zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles...

Deci eu trebuie sa am banul + buletinul... destul nu imi trebuie nici un act ca sa merg la Oradea.

Acolo... vanzatorului ii trebuiesc mai multe chestii (ex: stampila de la primarie, etc)...

 

ITP-ul are pina in 2007 junie.

 

Am auzit ca poti sa omologhezi modificarile.. ca sa nu ai probleme cu politzia... cand te opreste si iti cauta nod in papura....

Sunt undeva scrise regulile de omologare cu preturi?!?!?

 

Va multumesc pentru promtitudine,

GIGI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule, stai linistit, daca are numere noi si ITP, nu ai de ce sa iti faci griji.

 

ftraian a zis lista de operatiuni.

 

-faci contracutl de vanzare cumparare (e in 3 exemplare)

-mergeti (de fapt doar vanzatorul) la administratia financiara sa ii dea o foaie cum ca are toate impozitele platite la zi, si nu e gajata motoreta

-mergeti la politie pentru radiere (dureaza putin de tot daca nu e coada)

-tot de acolo de la politie ceri numere provizorii sa vii cu motoru in bucuresti

-la bucuresti, mergi la RAR pt identificare (obligatoriu), doar pozeaza seriile sa corespunda cu cartea ei de identitate si talonul.... si oricum lasi 50-100 de mii spaga sa te rezolve rapid.

-faci asigurare

-o inscrii la primarie sa fie luata in evidenta, evident platesti impozit anual la ea

-mergi cu toate actele adunate pana acum la politie si depui "dosarul" asta in vederea obtinerii de numere noi. pentru ca ITP-ul este valabil.

 

dureaza cam o saptamana pana la 10 zile cu numerele noi de la depunerea dosarului si dupa aia esti un om fericit.

 

toata afacerea este estimata sa coste cam 2 milioane.... give or take... dar dupa aia ne vedem pe drum.. :lol:

 

bafta multa. ai grija sa fie seriile bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

O intrebare, poate ma ilumineaza cineva in legatura cu o chestie: daca cumpar un motor pe care il voi inmatricula ulterior in Constanta, pot sa ii fac RAR-ul (ITP si identificare) in Bucuresti, sau trebuie musai in Constanta?

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dejaba. Acum se cere identificare nouă la înmatriculare (şi e valabilă 30 de zile). A fost de altfel scandal mare pe tema asta, în care m-am implicat şi eu :lol: dacă e din acelaşi judeţ, nu trebuie identificare nouă după radiere; dacă înmatriculezi în alt judeţ, da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dejaba. Acum se cere identificare nouă la înmatriculare (şi e valabilă 30 de zile). A fost de altfel scandal mare pe tema asta, în care m-am implicat şi eu :lol: dacă e din acelaşi judeţ, nu trebuie identificare nouă după radiere; dacă înmatriculezi în alt judeţ, da.

identificare trebuie la orice SCHIMB DE PROPRIETAR indiferent de judet

Editat de shadow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor.

 

recent am cumparat o motocicleta simson sport inmatriculata in jud cluj (si eu is din cluj) cu numere vechi (are doar certificat de inmatriculare pe vechiul proprietar, dar seriile sunt corespunzatoare) Ideea este ca proprietarul este disponibil oricand pt. inmatriculare dar el s-a mutat legitim de la adresa trecuta in certificat. Intrebarea mea este cum pot face si care sunt in ordine pasii pt. a inmatricula in regula motocicleta??

Multumiri anticipate! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Identificarea RAR nu are importanta daca e facuta in judetul vanzatorului sau al cumparatorului. Singura conditie e sa ajungi la politie in limita de valabilitate de 30 de zile a certificatului de identificare emis.

BogdiV, va trebui sa-i faci carte de identitate la RAR, asta e treaba cea mai importanta. In rest ti s-ar face talon nou oricum in momentul transcrierii. Iti trebuie ITP valabil, Carte de identitate, identificarea RAR, act de provenienta (contract de vanzare cumparare), fisa de inmatriculare vizata de fiscul vanzatorului, niste copii dupa actele de identitate ale tale si ale vanzatorului, cerere de radiere a vanzatorului si cerere de inmatriculare a ta. Ultimele acte din lista le intocmeste orice birou de copiat acte. La RAR, cel putin in judetul asta, m-am jurat ca nu mai merg fara spaga, ca oricum te invart cum vor ei, daca nu cu altceva, macar cu programarea pentru a-ti face identificarea si restul de acte care-ti trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ofitzer, locul in care apare problema principala cu modificarile e ITP-ul, daca nu ai unul valabil, ca mai ales acolo se leaga de treburi de genul asta. La identificarea RAR iti cauta seriile, care tre'sa fie la locul lor, le pozeaza si iti dau un certificat. La ITP, ca si la controalele din trafic ale tandemului politie-RAR, iti cauta modificarile de structura care modifica rezistenta cadrului, in rest iti verifica frane, noxe, lumini poate... Asa cum ma uit la poza motorului, tare fain dealtfel, cadrul pare modificat in zona seii. De aripi, ca si de restul modificarilor estetice nu ar trebui sa se lege, mai ales ca sunt de bun gust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi f zoltan...inca o intrebare si va las dc. se poate...marea mea grija este ca proprietarul s-a mutat de la adresa scrisa in certificat (legal bineanteles)...intrebarea este daca acest lucru imi va pune probleme la demersul actelor??

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut si eu am cumparat recent un scooter energy mc3 si nu prea am acte ca sa il pot inmatricula...da...am dat de dreq nu? :lol: am un contract de vanzare cumparare si o copie a unui act cu seria si modelul motorului si am numere de italia pe el dar fara talon...cum fac sa il inmatriculez ? m-au prins si poterii si numa eu stiu cum am scapat fara proces varbal...! help ! stiti pe cineva care are acte de vanzare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Guys, motorul meu e nou, am toate actele la el. Acum fac inmatricularea. Stie cineva daca mai trebuie sa trec pe la RAR, odata ce cartea de identitate a motorului are folia de secretizare aplicata deja?

Si viza ITP e expirata in iulie 2004, trebuie sa trec sa-i fac ITP din nou, chiar daca nu a fost rulata deloc? Cum o duc eu acolo? pe langa ea :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.am niste lamuriri;poate ma ajuta cineva! vreau sa cumpar o motocicleta,fabricata in 94,adusa recent din germania,situata in alt oras(bv).

Ce acte trebuie sa iau de la actualul proprietar,pt a o inscrie pe numele meu?

Sa ii dau bani,inainte de a se face identificarea?(el a zis ca imi face el rost de numere,dupa care facem c v-c,copie xerox legalizata dupa vama,iar identificarea sa mi-o fac eu in bucuresti,dupa ce ii dau banii)

Si cel mai important: e posibil sa aiba serii naspa? .poate ma lamureste cineva. multumesc anticipat

PS :exista cineva care se pricepe perfect la acte si serii,care s-ar putea deplasa impreuna cu mine acolo,pt a ma lamurii,bineinteles contra-cost? daca da, sunt pe msg mereu dupa 18:00 sau mail: mojo_bf@yahoo.com

Editat de mojo-bf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: daca e radiat motorul la data de 01.05.2005 in judetul X, la data de 02.05.2005 pot sa ma duc sa depun actele de inmatriculare in judetul Y sau trebuie sa astept sa ajunga dosarul sau comunicare de la jud. X la jud. Y? (care cine stie cat dureaza...). Nu de alta dar nu vreau numere rosii(autorizatie provizorie) si vreau sa-i fac identificarea inainte de radiere si din cate am inteles identificarea e valabila 30 de zile.

Voi cum stiti...astia de ati mai cumparat motoare din alte judete decat cel de domiciliu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...