Sari la conținut

Iezer


smar2
 Share

Postări Recomandate

Iata cateva imagini din tura de o zi pana pe Iezer.

Leresti, langa Campulung, locul pana unde ne-au insotit si doi prieteni de-ai Monicai, cu motoare de strada.

post-14671-1191788344_thumb.jpg

 

Imagini de pe barajul Rausorul

post-14671-1191788383_thumb.jpg post-14671-1191788537_thumb.jpg

 

Drumul prin padure pana am iesit la golul alpin

post-14671-1191788806_thumb.jpg post-14671-1191789127_thumb.jpg

 

Imagini din creasta Iezerului, la peste 2000m altitudine

post-14671-1191789200_thumb.jpg post-14671-1191789270_thumb.jpg post-14671-1191789364_thumb.jpg post-14671-1191789797_thumb.jpg

 

La intoarcere ne-am intalnit si cu Andrei, care a plecat mult dupa noi din Bucuresti, si a venit dupa noi

post-14671-1191790078_thumb.jpg post-14671-1191790281_thumb.jpgpost-14671-1191790377_thumb.jpg

 

mai multe imagini din tura, sunt pe http://emusrv.no-ip.org/adv.g2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un traseu adevarat . Mai ales ca incepe hard chiar de la inceput cu traversarea tiganiei din Leresti . Apoi urmeaza un segment de relaxare dupa care odata barajul traversat incepe distractia enduro cu drumul prin padure , desfundat si noroios datorita numeroaselor izvoare care-l traverseaza . Pe masura ce altitudinea creste , padurea ramine incet incet in urma si incepe sa-si faca aparitia stincaria . Astfel , motocicletele enduro devin adevarate capre , care sar si topaie pe bolovanisul care formeaza drumul . Rotile incearca cu greu sa gaseasca traseul potrivit iar pietrele ascutite lovesc cu furie in scuturile motoarelor intr-o acerba lupta a metalului cu stinca . Pilotul prins in aceasta inclestare , face eforturi de a se mentine in sa rasplata reusitei sale fiind peisajele spectaculoase ce i se dezvaluie si aerul tare ce-i umple plaminii dindu-i noi puteri sa contiune raidul . Ca un sarpe cu solzii de piatra drumul unduieste si se infasoara peste sei si creste purtindu-ne mai sus si mai sus . Ajunse in virf motoarele torc multumite ca au cistigat inca o lupta iar calaretii se aseaza osteniti dar fericiti ca au reusit sa ajunga acolo unde se avinta vulturii .

post-2197-1191823349_thumb.jpg

post-2197-1191823395_thumb.jpg

post-2197-1191823432_thumb.jpg

post-2197-1191823472_thumb.jpg

post-2197-1191823509_thumb.jpg

post-2197-1191823542_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul pe care l-am urmat e cel de pe harta de mai jos. E cel clasic, pe Portareasa.

 

Pe vf. Catunu, ne-am intors. Drumul continua la vale pe culmea Vacarea si parea destul de bun, dar am inteles ca prin padure devine destul de greu, mai ales pentru cele 200kg ale f650-ului meu... Asa ca ne-am intors pe acelasi drum inapoi.

 

post-14671-1191826478_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel , motocicletele enduro devin adevarate capre , care sar si topaie pe bolovanisul care formeaza drumul . Rotile incearca cu greu sa gaseasca traseul potrivit iar pietrele ascutite lovesc cu furie in scuturile motoarelor intr-o acerba lupta a metalului cu stinca . Pilotul prins in aceasta inclestare , face eforturi de a se mentine in sa rasplata reusitei sale fiind peisajele spectaculoase ce i se dezvaluie si aerul tare ce-i umple plaminii dindu-i noi puteri sa contiune raidul . Ca un sarpe cu solzii de piatra drumul unduieste si se infasoara peste sei si creste purtindu-ne mai sus si mai sus . Ajunse in virf motoarele torc multumite ca au cistigat inca o lupta iar calaretii se aseaza osteniti dar fericiti ca au reusit sa ajunga acolo unde se avinta vulturii .

 

 

moamaaaa, profa ta de romana stie ce-a dat tarii? :laugh:

 

glumesc! :friends:

 

felicitari pentru tura(ati avut ce vedea) si mai mult pentru curajul de a trece prin tigania din leresti.

 

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut topicul legat de plecare, si nu am reusit sa postez atunci(carantina asta)...

 

e foarte bine ca ati evitat sa coborati pe m. vacarea pt ca pe traseu, in padure se impute treaba...iezerul are traseele foarte inaccesibile motocicletelor, si ma refer la traseele de la baza pana la golul alpin, prin padure :laugh:

 

foarte bine ati facut ca ati coborat pe unde ati venit, pt ca, asa cum spune una dintre legile muntelui, "sa nu cobori decat pe traseul pe care ai urcat", ati scapat de unele situatii neplacute(traseul, prin padure fiind o potecuta care nu prea mai e vizibila, si destul de abrupta, serpuita) :wave:

 

cunosc muntele ala, am copilarit in zona, si mereu voi fi indragostit de el...acum, ce vreau sa va intreb...cum mergeti spre voina, exact la lac, pe dealul din stanga(pe partea opusa strazii ce duce la cabana voina), se mai vede padurea culcata la pamant in forma de spirala?eu eram la campulung acum un an, cand s-a intamplat tragedia cu tornada ce a venit dint-acolo, si, dupa putin timp am fost pe iezer!!!mi-a fost dat atunci sa vad ce n-am vazut in viata mea, si anume, aproape toata padurea culcata la pamant in forma spiralata, niste cercuri mari, cat tot muntele ala(cred ca e vb de zanoaga),in urma trecerii tornadei, si regret ca nu am facut poza din masina :laugh: ....arata a "desenele" din lanurile de grau...d-aia va intreb...mai era acolo padurea, in aceeasi forma?sau s-a defrisat?niste poze ar fi fost exceptionale, si in ultima vreme n-am avut timp sa ma mai duc :wink:

 

felicitari pt excursie :friends: mi-ati facut dor de iezer :blbl:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu propun sa-l mai facem ca merita ! Dar nu cred ca sezonul acesta mai apucam . Remarcabila a fost prezenta domnisoarei Monica (@mnk) care m-a impresionat prin taria si hotarirea cu care conduce motocicleta enduro . Very immpresive @mnk !

@Mr ORL nu am observat zona de padure doborita .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:friends: Salut dragi colegi,

Daca as fi stiut de aceasta tura cu siguranta nu as fi lipsit, dar .... asa a fost sa fie.

Demult vroiam sa fac Iezerul dar ... cu piciorul l-am facut acum cativa ani buni, mai era si o zapada mare de ... mama mama ce traseu.

 

O intrebare catre cei ce cunosc:

mai stie cineva de cabana Cuca ceva?

Cine mai e cabanier?

Si daca nu e prea mult un nr. de telefon catre cel ce intretine cabana.

Ma leaga f f f f multe amintiri si revelioane petrecute la aceasta cabana, iar cum a mea muma m-a facut un scorpion vreau ca si in acest an sa "daram" si de data asta Cuca.

 

Daca nu ma descurc cu ajutorul vostru va trebui sa trag o tura calare cat de curand acolo.

 

Va multumesc anticipat si ma bucur pentru voi.

 

pe curand .... :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cabana Cuca (Mos Mizof) este si va fi (sper cat mai mult) un refugiu excelent al celor ce iubesc muntele. Cabanier este in permanenta in week-end-uri, in timpul saptamanii ai deschise priciurile de sus.

 

Cazarea jos in camere - 7-10 ron (motanul e din partea casei :friends: )

 

http://alpinet.org/main/poteci/puncte_ro_t...ca_id_1088.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, si sper ca data viitoar e sa pot fi si eu prezent la o endureala pe virful muntelui.

PS: Chiar se poate ajunge pina i virful muntelui cu motocicleta?

 

se poate, se poate

 

eu am ajuns cu motoru' unde nu am reusit sa ajung ani la rand din cauza "sindromului cuca" (pentru cunoscatori), pe vf papusa.post-3860-1192174436.jpg

 

misto iezerul si destul de accesibil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe unde ai luat-o de ai ajuns pe papusa? imi poti spune traseul? sau si mai bine daca ai putea picta in paintbrush pe o harta a masivului, ar fi super. :bigstar:

am urcat pe drumul care pleca din rucar. am urcat..am urcat.. pana am ajuns la un stalp metalic abandonat (de radio/tv sau ceva) acolo e capatul drumului, numai ca trebuie sa te intorci putin pana intr-o mare curba. de acolo se cam vede destinatia. eu am intrebat un cioban unde e vf papusa mi-a aratat directia si am zis ca trag o fuga. la prima vedere zici ca in 5 min esti sus, dar... nu e deloc asa

. am ajuns mult mai greu si cu motorul incins de i se aprindeau toate becurile ..si cu vreo 3-4 cazaturi frumoase dar a meritat din plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...