Sari la conținut

Yamaha FZR600R


razvan_gavan
 Share

Postări Recomandate

Luna asta mi-am facut cadou de Craciun un FZR600, modelul de mai jos. Am facut cam 200km cu el datorita vremii de kkao,,,asa ca inca nu l-am testat la capacitate maxima. Am descoperit ca o toba sport (Akrapovic) poate face minuni din glasul unui motor...Am mers cel mai mult in oras si un pic in afara pana la Snagov. Se asterne la drum foarte frumos in viteza a 4-5 pe la 140-150km/h...Cand am prins linie dreapta am sarit peste 200-220 si s-a simtiti super frumos....no comment...la 160 am luat mainile dupa ghidon si n-am simtit nici un fel de vibratie sau tendinta de a se zgaltai roata pe fata ....deci e centrata si am cauciucuri bune....:wave:

Parbrizul face minuni la viteze peste 200 si merita toti banii. De asemenea am incercat in viteze mai superioare 3-4 sa vad cum se comporta la o viteza de 50-60km/h si se cam ineaca, e motor de turatie si trebuie sa mergi cu ea un pic turata. Se da pe o roata fara probleme....chiar fara voia mea...nu am fost niciodata adeptul mersului pe o roata pentru ca il consider periculos si cea mai usoara cale de a te face pe tine, implicit motorul praf daca nu esti in stare sa te ridici calumea....burnout si stoppie mai merg cat de cat...dar iarasi metode de a distruge motorul..... Ce sa va zic, daca gasiti una similara pe net mergeti cu toata inima si luati-o cu conditia sa fie stare tehnica buna. Eu cand am cumparat-o am fost multumit de faptul ca avea garnitura de chiuloasa orginala, suruburi originale, cabluri, etc - se vedea clar ca nu si-a bagat manutele un roman intelgent....amortizoarele sunt ca noi, frane no comment.....momentan nu are absolut nici o zgarietura si sper sa ramana asa.... Sperantele mele sunt sa se opreasca vremea asta si sa ma pot duce sa-i pun alarma pentru ca aerograful de pe ea e destul de scump si daca l-a zgariat cineva il calc in picioare....asa macar stiu ca o alarma cu perimetru isi face 50% jobul. Daca aveti intrebari sau propuneri, va astept, in rest aveti grija cum conduceti!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, asa, fa-mi in ciuda! :huh:

 

Cand am plecat sa-mi iau motorul, l-am intrebat pe cumnatu-meu unde vrea sa mergem prima data: la Bistrita sau la Tg.Mures. A zis Tg.Mures si asa a ramas necumparat motorul asta!

Totusi, cred ca a nimerit mai bine pe mainile tale! Eu mai astept un sezon pana sa ma urc pe un motor mai nervos. (Si de altfel, si Honditza mea ii destul de naravasa la peste 7000 de ture!)

 

Inca o data, sa te bucuri de ea zeci de mii de km! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lolllll hai ma gogule dc vrei la anul ti-o vand tie.....:moron: sau nu.... CB-ul este perfect pentru tine....plus ca de la TG Mures pana la Bistrita sunt cam 90-100km pe serpentine si zapada,,,de ce sa-ti pui viata in pericol :wave: Hai sa ne vedem cu bine si fara :huh: pe drum :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapinesti sanatos si fara evenimente si mai zii impresii despre ea dupa ce o cunosti mai bine, de ex. cum e pe viraje. Tare-mi place modelul asta, cind mi-am luat prima motocicleta am oscilat ceva vreme intre FZR 600 si ZX4, pina la urma mi-am luat ZXR-ul, dar si Fezerica mi-a ramas la suflet. Sa ai grija de ea ca e tare faina :huh: :wave: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapinesti sanatos si fara evenimente si mai zii impresii despre ea dupa ce o cunosti mai bine, de ex. cum e pe viraje. Tare-mi place modelul asta, cind mi-am luat prima motocicleta am oscilat ceva vreme intre FZR 600 si ZX4, pina la urma mi-am luat ZXR-ul, dar si Fezerica mi-a ramas la suflet. Sa ai grija de ea ca e tare faina.

 

Mda...pe viraje sta super frumos....cam nervoasa....daca in viraj ii dau vit inferioara si o accelerez brusc pierd aderenta destul de usor...inca nu m-am obisnuit cu ea....dar se rezlva numai sa se hotarasca odata vremea asta sa fie calda

 

:wave: :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate am comis-o un pic Vineri....Mergeam pe langa Carrefour Orhideea cu taica-miu in fata mea (intr-o Skoda Octavia) si incercam sa ajungem la garaj....dar neplacut o proasta mare de tot, (femeie) a pus frana brusc in fata lui taica-miu, care a intrat in ea, si eu am incercat sa ma opresc insa dedesubtul rotilor era o super mare balta inghetata....asa ca m-am dus pe stanga, motorul mi-a cazut pe piciorul stang si m-am oprit in masina lui tata....Motorul in afara de o zgarietura nu are nimic....s-a zgariat pe partea superioara a carenei (langa oglinda) in rest n-a patit mai nimic pentru ca piciorul meu a fost dedesubt......Desigur ca nici un sofer din spate nu a incercat sa ne ajute intr-un fel sau altul, mai rau ne-au si claxonat ..... noroc cu taica-miu ca m-a ajutat sa ma ridic.....

Oameni buni, nu faceti exchibitii pe gheata, ud, zapada....ca e de rau....Picioarele mele sunt umflate, julite, ma dor ca dracu......dar asta e....Nu mi-am luat echipament pe mine ca m-am gandit ce pana mea ma duc pana la garaj cu ea....si uite ca blugii de pe mine s-au facut ferfenita, s-au umplut de sange...etc....si asta la 20 de km/h/.......nu vreau sa ma gandesc ce as fi patit dc mergeam mai tare....si experienta de condus pe ud am o gramada - am facut si Transagarasanu pe ploaie torentiala cu un zzr....ca la noi la nimeni in Bucuresti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un filmulet cu motorul sa va ma racoriti: :cheers:

 

http://offroadchallenge.lx.ro/forum/viewtopic.php?p=39#39

 

 

sau linkul direct (save target as)

 

http://offroadchallenge.lx.ro/galerie/razvan/Movie1.wmv

Editat de razvan_gavan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain motoru. Tie insanatosire grabnica si nu-ti fa probleme ca toti avem urme pe picioare ca sa avem ce povesti.

Cu motoru ai putea face ceva fain avand in vedere ca-i zgariat: uitate ce am facut eu pe pagina 3 Motoru lui Radu . bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...