Sari la conținut

Un Sant


gabibyte
 Share

Postări Recomandate

Ieri mergeam cu motocicleta prin oras, pe o straduta, aveam vreo 30-35km/h, vad ca e o mica denivelare si nu ii dau asa mare atentie, pe cat ma apropiu mai tare de sant, observ ca e adanc de tot, n-am mai avut timp sa franez. Nici nu imi amintesc care roata mi-a fugit prima data, doar ca am tras o cazatura buna. Nu inteleg cum naiba lasa astia un sant in halu asta pe drum.

 

Am scapat usor, cotu zgariat, la genunchi 2 fire, nici o fractura.

Motocicleta: semnalizare stanga, stop spate si schimbator rupte + zgarieturi de rigoare.

 

Marea parte din vina e a mea pentru ca nu am franat cat trebuia, dar totusi cred ca si primaria daca tot se mandreste ca asfalteaza Cluju, sa regleze probleme de genu. Si cand veneam pe Calea Turzii am vazut o groapa uriasa fix pe mijlocu benzii, pe unde obisnuiesc sa circul eu. Mi se pare penibil sa ai asa drumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu numai CJ are bubele lui. EU am Cazut acum o saptamana in mijlocul Bucurestului. Am facut la dreapta pe o strada ce leaga Rondul Alba Iulia de Sos Dudesti. Pe banda 1 erau parcate masini pe banda 2 era un mare morman de criblura rezultata de la decopertarea benzii 3. Si toate aste semnalizate dupa 50 m si nu era o alee. Era ditai bulevardu. Eu am sarit poeste mormanul de criblura am aterizat bine dar una din roti a cazut pe partea decopertata iar cealalta pe banda care mai avea inca asfalt. Am incercat sa o redresez cam 50 m si in cele din urma am cazut la 2 m de indicatoarele ce semnalizau drum in lucru.

Intre timp pierdusem din viteza dar tot m-am ales cu o durere la umar zgarieturi la genunchi iar sotia mea cu o glezna dureroasa si cateva zgarieturi la degete. Acum suntem bine amandoi dar nu a fost foarte placut. Motocicleta este un Cross care evident nu a patit decat o mica zgarietura la furca.

Oricum sunt niste cretini aia de lucreaza la drumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu numai CJ are bubele lui. EU am Cazut acum o saptamana in mijlocul Bucurestului. Am facut la dreapta pe o strada ce leaga Rondul Alba Iulia de Sos Dudesti. Pe banda 1 erau parcate masini pe banda 2 era un mare morman de criblura rezultata de la decopertarea benzii 3. Si toate aste semnalizate dupa 50 m si nu era o alee. Era ditai bulevardu. Eu am sarit poeste mormanul de criblura am aterizat bine dar una din roti a cazut pe partea decopertata iar cealalta pe banda care mai avea inca asfalt. Am incercat sa o redresez cam 50 m si in cele din urma am cazut la 2 m de indicatoarele ce semnalizau drum in lucru.

Intre timp pierdusem din viteza dar tot m-am ales cu o durere la umar zgarieturi la genunchi iar sotia mea cu o glezna dureroasa si cateva zgarieturi la degete. Acum suntem bine amandoi dar nu a fost foarte placut. Motocicleta este un Cross care evident nu a patit decat o mica zgarietura la furca.

Oricum sunt niste cretini aia de lucreaza la drumuri.

 

Ozzy am trecut si eu pe acolo chiar ieri...mi-a fost cam tarsa ca am umblat pe mini pietrisu ala + cu rotile pe santurile provocate de masina aia de rascheteaza asfaltu. N-am picat, dar am avut morcovu pana in gat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am cazut prin zona la rond, cum veneam de la rond spre casa am luat-o pe niste stradute si inainte cu vreo 50m de un semi cerc cu un copac parca, pe toata strada e o adancitura in asfalt( sa lasat asfaltu cam 30 cm latime si destul de adanc) am incercat sa opresc nam putut, roata fata a ramas blocata in adancitura aia si eu am zburat peste ghidoane mai in fatza ...... daune decat cateva zgarieturi pe scooter, eu o usoara durere de incheietura, si noroc cu manusile ca altfel aveam acum o bucata de piele din palma lipsa :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era foarte bine daca puteai face niste poze in care sa se vada santul si faptul ca nu era semnalizat in nici un fel. Pe urma chemata politia pt o constatare a acidentului. Cu acestea ai avea ceva sanse sa sari pe primarie sau pe firma care executa lucrarile.

 

Eu asa as fi facut... dar bineinteles are sens doar daca sunt daune mari.

 

Sau le dai la un ziar. Poate se sesizeaza si cei in cauza si te alegi si cu niste banuti :bigstar:.

 

Bine ca mergeai incet si nu a fost mai grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hopaaa, deci se intampla si-n alte orase din tara nu numai in Bucuresti. Cel putin asa se mai laudau cate unii pe aici cum ca la ei in oras totul este ok, fata de capitala unde este un mare "jeg"... :bigstar:

 

Ref. la poze. Eu umblu TOT TIMPUL cu aparatul foto la mine. Niciodata nu se stie cand am nevoie de el. De vreo 2 ori chiar i-am maultumit c-a fost cu mine... :D

 

In rest... sanatate maxima si vezi sa nu lasi treaba asa... cu toate ca politia iti va spune ca mersul pe motor trebuia adaptat conditiilor de drum si vreme... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru urari si mai ales pentru intelegere, sper ca voi veti circula pe drumuri mai bune pe viitor decat cele oribile din Cluj.

 

 

 

Era foarte bine daca puteai face niste poze in care sa se vada santul si faptul ca nu era semnalizat in nici un fel. Pe urma chemata politia pt o constatare a acidentului. Cu acestea ai avea ceva sanse sa sari pe primarie sau pe firma care executa lucrarile.

 

Eu asa as fi facut... dar bineinteles are sens doar daca sunt daune mari.

 

Sau le dai la un ziar. Poate se sesizeaza si cei in cauza si te alegi si cu niste banuti :bigstar:.

 

Bine ca mergeai incet si nu a fost mai grav.

 

Aveam n73u la mine da in momentu ala crede-ma ca numa de poze nu imi ardea, eram ocupat sa ma duc la un spital sa imi coase rana, pentru ca imi intrase surubu de la carena in genunchi.

 

Ooo da ma manca limba sa ii sun la NCN cand a fost primarul Boc live sa le zic cateva. Statea acolo si se mandrea cat de bine a asfaltat el strazile.

 

Ceva trebuie facut si sunt sigur ca va fi facut, dar pana atunci prefer sa cedez si sa circul mai incet decat normal si cu atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...