Jump to content
Sign in to follow this  
Mitrut

Am 12 Ani.

Recommended Posts

Am 12 ani si merg pe o gorilla de 49 cc :bigstar: si cam peste o luna parintii mei o sa-mi cumpere o gilera dna :D asa ca sa ma prezint :bigstar:

Super tare :bigstar: 12 ani :D :bigstar: nu prea esti in legalitate cu motoru ( din cate stiu eu numa de la 16 ani ai voie sa conduci asa ceva ) dar si eu am avut moped de la 14 ani si am trecut la ceva mai mare . sa ai mare grija cu trafic din localitati.

Oricum felicitari

la 12 ani mai bine stai acasa si te joci moto gp. dar e alegerea ta, de fapt a parintilor tai care te iubesc atat de mult incat iti fac toate poftele prostesti. ai mare grija, motoreala nu e lucru de saga. mai bine pune churu pe o bicicleta, cel putin cu aia mai greu omori un om si nici politia nu prea te ia la ochi.

nu te juca cu primejdia mai ... asteapta sa faci 14 ca sa te poti da cu bitzigla ... si dupaia 16 sa meara mopezii sau A1 daca vrei sinucideri pe RS`uri

Am 12 ani si merg pe o gorilla de 49 cc :bigstar: si cam peste o luna parintii mei o sa-mi cumpere o gilera dna :( asa ca sa ma prezint :D

In primul rand, multi inainte, si ma bucur ca un pustan de 12 ani scrie mai corect decat multi batranei de pe forumul asta :rock:

Sfatul meu este sa nu subestimezi motorul, chiar daca este mic...pe mine, unu de 49 m-a trimis la urgenta...Nu iti cumpara gilera, nu te grabi...E suficient ce ai acum, si ai grija cum mergi, sa nu ai belele, pt ca, daca se intampla doamne fereste ceva, parintii tai vor fi trasi la raspundere!Deci, mergi pe gorila asta, ca e buna atata timp cat exista, si nu sari la ceva mai mare(in trafic vorbesc, ca daca te tine, pe coclau poti sa te dai si cu KTM pe riscul tau), pt ca atunci cresc si riscurile...Ride safe boy, si, de la 16 ani da de A1...4 ani trec repede :D Ai o viata inainte sa tot incerci motoare...acum, e utila bicicleta, sau si asta, daca mergi cuminte si protejat(casca neaparat)

:P

PS: risti pe barba ta :laugh: Completeaza orasul la profil, ca tare sunt curios....in Bucuresti nu recomand sa iesi in trafic la varsta ta...defapt, nu recomand la 12 ani motorul...punct...of, pasiunea asta...ai frija cum mergi pustiule :bigstar:

Edited by Mr_ORL

mitrut pare a fi din onesti. cel putin asa reiese din research-ul pe care l-am facut. din punctul meu de vedere e inconstienta, mai ales din partea alor lui.

Am 12 ani si merg pe o gorilla de 49 cc :bigstar: si cam peste o luna parintii mei o sa-mi cumpere o gilera dna :D asa ca sa ma prezint :bigstar:

da-mi te rog numarul de tel parintilor tai sa le explic cate ceva , despre cum trebuie sa fie motoru sa nu itzi ia unu stricat , io la 12 ma jucam cu masinutze .... da u eshti mai puternic

Si io zic la fel. Destul de multa inconstienta si nu din partea lui din partea parintilor. Pe el il inteleg perfect. Ce n-as fi dat si io la 12 ani sa am macar un moped, dar de abia am reusit sa ii conving pe ai mei de o bicicleta (citez " da nu de aia ca e mare, ceva micutz sa te plimbi pe langa casa nu mai mult" ).

Si eu sunt de parere sa mai astepti un pic. Repet, te inteleg perfect, dar ai mare grija de tine, cel mai bine e sa le faci pe toate la timpu lor....sau poate peste vreo 6 luni ne spui ca te si insori :bigstar:

Bafta multa si fa-le pe rand pe toate, nu te grabi. Asa am fost toti, dar crede-ma fiecare varsta e cu partile ei bune si rele.... Vezi-ti de ce ai acum ca e suficient, pentru ca multi printre care si eu ar renunta la motocicleta si la mashina fara nici o problema ca sa fie iar copii.

da-mi te rog numarul de tel parintilor tai sa le explic cate ceva , despre cum trebuie sa fie motoru sa nu itzi ia unu stricat , io la 12 ma jucam cu masinutze .... da u eshti mai puternic

@mitrut : neaparat sa il dai ... ca gillerele is cu frast ... is anumite chestii la care trebuie sa te uiti neaparat ... altfel e investitie degeaba ....

@hellriderr :bigstar:

lol ce va e asa frica :( o fac pe riscu meu am un prieten in incinta care are un dna are 13 ani :D) si ma plimb mai mult eu cu dna`u lui dekt el si ca el sa nu se plictiseasca ii dau motoreta mea . (ii place motoreta mea pt ca are schimbator de viteze si se ridica usor pe o roata :bigstar: ) cat despre parinti stati linistiti cand ies cu motoreta imi tin o morala sa am grija si sa bla bla bla :P si nu prea ma lasa pe drumuri publice dar eu tot ma mai duc asa cateodata :bigstar: bafta

bun ... de tzar da dumnezau` tau sa omori pe cineva.

ca de vorba buna si logica nu intelegi ...

tu sa nu patesti nimic ... si hai sa nu fiu rau sa iti sara un boschetar criminal pedofil in fata , si pe ala sa il omori ... sa vada si parintii cam cum ii sa lasi un minor cu asa ceva ... in cadrul legal care iti da posibilitatea cel mai usor sa iti procuri arme de ucidere in masa.

astept sa vad care imi sare in cap (cu argumentele logice de rigoare)

multumesc. :bigstar:

din cate tin eu minte niste date de contact se pot afla si dintr-un research amanuntit al ip-ului. asta fiind treaba de admin, daca nu ma insel. :bigstar:

in loc de "motocicleta la 12 ani" puteai si tu sa te semnezi ceva gen "ma cheama mitrut si sunt alcoolic" :bigstar:

din cate tin eu minte niste date de contact se pot afla si dintr-un research amanuntit al ip-ului. asta fiind treaba de admin, daca nu ma insel. :bigstar:

Nu se poate. Iti trebuie mandat :bigstar:

nu inteleg ce aveti cu mine voi nu puteti omori pe cineva?

ba da, dar noi ajungem la inchisoare numai daca calcam pe cineva pe trecere de pietoni sau din cine stie ce greseala GRAVA. tu, conducand fara carnet, esti intr-o situatie mai aiurea decat iti imaginezi. Si eu sunt zmeu si zic ca nu o sa cad niciodata si nici nu am cazut in 10.000 de km, dar daca cad am RCA, 18 ani, problema mea. Tu daca faci un accident ce faci? Asta e explicatia la "ce avem cu tine" si oricat de "rai" sunt baietii de pe forum, gandeste-te ca e spre binele tau, chiar daca nu pare.

Pe de alta parte, la varsta ta eu pedalam cat puteam de tare si imi puneam picioarele in lateral si imi imaginam ca am motor. Daca aveam, probabil ca vroiam si eu sa ma plimb ca tine, deci te inteleg pana la un punct. La punctul in care incalci legea destul de grav.. Macar limiteaza-te si tu la o viteza mica si la drumuri care nu sunt publice.. asfalt uscat

p.s.: marea majoritate a motociclsitilor sunt responsabili de propria persoana (>18 ani). Tu esti responsablitatea parintiilor tai, chiar daca vrei sau nu.

ma voi tot la inchisoare si astea va ganditi. Asa e Romania ce vrei. Pai nu te gandesti ca il ai sau o ai pe constiinta pe acea persoana pe care ai calcat-o eu nu as putea dormi stiind ca am omorat pe cineva chiar daca nu fac puscarie. salutari cu faru ... asfalt uscat :bigstar:

ma voi tot la inchisoare si astea va ganditi. Asa e Romania ce vrei. Pai nu te gandesti ca il ai sau o ai pe constiinta pe acea persoana pe care ai calcat-o eu nu as putea dormi stiind ca am omorat pe cineva chiar daca nu fac puscarie. salutari cu faru ... asfalt uscat :bigstar:

copileeeeeeee treci la cowboy si indienii din plastic ..... aia erau pe vremea mea la moda.

Asta nu-mi miorase a bine....copil de 12 ani in trafic, pe motor...si parca se zicea ceva de dat pe o roata in niste posturi anterioare.Problema nu este a pustiului, ci a parintilor. Tot ce trebuie el sa inteleaga este faptul ca daca este prins, va avea de suferit si el, dar si parintii lui. Si uite cum se transforma un "capriciu" intr-o mare, mare problema. Pustiule ai grija de tine ca viata e scurta. Lasa treburile de adulti pentru mai tarziu. Ai o viata inainte sa mergi pe motoare. Bucura te de anii astia ai copilariei ca nu te vei mai intalni cu ei si vei regreta. Gandeste-te de doua ori inainte sa te mai sui pe mobra si incearca sa faci o lista cu avantaje si dezavantaje (dar sa fii corect cu tine). Poate asa vei constientiza singur ce e mai bine pentru tine. :bigstar:

eu nu inteleg un lucru.Toti spuneti ca va avea de suferit si etc.Dar sper ca va dati seama ca el tot o sa isi ia acel scuter orice ati spune si ati face voi.

@mitrut: Ai grija ce vei face cu scuterul si ce te sfatuiesc e sa nu te apuci sa faci pe grozavu in trafic si chiar daca te crezi cel mai bun scuterist sa porti intotdeauna casca si tu si pasagerul ca sigur o sa duci pe cineva si partea buna e ca la scuter ai si unde sa le pui. Iar atunci cand mergi cu pasager sa nu ii dai ca sa il sperii sau sa te dai mare ca ala saracu daca e sa cada o sa pice si o sa se loveasca ca ai fost tu prost ca el nu avea ce sa faca.

P.S. Mai citeste ce mai scrie pe la incepatori si ai grija ca e pielea ta in joc si chiar daca te gandesti ca te scot ai tai din belele gandestete ca nu le e lor usor nici placut si nu cred ca ai vrea sa stai prin vreun spital ca ai incercat sa te dai mare fata de o tipa.

Mult noroc

mi se pare mie sau pustanul nostru vorbeste prea matur pentru un copil de 12 ani ?

si faza cu datu usor pe o roata... etc... bla bla bla...

nu cumva e un topic facut sa agite spiritele ? ...

Noooo, Adminu e ocupat sa imi dea mie mesaj in care sa ma acuze ca sunt clona. Asa e cand e omul bitong si tot ce cunoaste despre internet si calculatoare in general se reduce la notiunea vaga de adresa IP, nu isi pune problema ca poate sunt mai multi in firma care folosesc aceeasi conexiune la net

PS: Soto threadul e la misto, are vreunul chef de glume. Nu-i asa "Mitrut"?

:bigstar:

daca agita spiritele , daca nu ... merita pushcarie oricum =))

Daca agita spiritele nu-i bai ca un "fake" n-are cum sa te omoare pe sosea. Mai rau ar fie sa nu fie gluma :| ..

PS. Mitrut daca "existi" :bigstar: .. si treci prin zona Rahova, Margeanului, 13 Septembrie si vezi unu pe bicicleta in trafic (si cu stop si lumina ca, de, merg legal :D)) ) sa-mi spui .. sa stiu sa urc pe trotuar :bigstar: .. eventual sa opresc si sa dau un mesaj/telefon/sa beau un suc etc. pana treci tu :P ..

La 12 ani aveam Pegas :(