Jump to content

Mi-am Spart Motorul... Din Nou

Recommended Posts

Cum zice si titlul mi-am spart motorul... azi noapte 14.10.2007 pe la ora 8 , mergeam pe fabricii dinspre sensul griratoriu catre intersectia cu bucuresti, am vazut ca e verde la stop si am lasat motorul sa curga in fata era un bmw, am ajuns la denivelarea aia unde e canalul (poate o stiu unii) si am franat vazand ca si bmw-ul din fata a incetinit, era ud e jos mi-a fugit fata si ...si m-am vaut pe jos :bigstar: motorul s-a oprit in bmw, bmw-ul nu a patit mare lucru dar motorul :bigstar: e varza. E vorba de un suzuki sv 650s, carena e varza farul e varza cadrul de fier care tine farul e indoit, pedala de frana e rupta putin teava de la toba e indoita, maine dau jos bordul sa vad daca e spart in sapte... in fata nu e spart din cate am vazut. problema e ca nu am toate piesele de la carena adica la aia de pe stanga ii lipseste o parte mica in fine bag piciorul ca mai bine nu ieseam azi dar nu m-am putut abtine... :D , daca ma poate ajuta cineva cu piese sau stie pe cineva care lipeste calumea help pls sau piese second de suzuki sv model 99-2002. Mi-a scazut moralul la 0 dupa acest incident imi vine sa .... sa bag piciorul. Numai de 2 saptamani am scoso de la servis. In fine naspa situatie. Asfalt uscat si mare grija.

:bigstar: Din pacate asta e. E primul tau contact cu asfaltul de toamna. Pe asfalt ud, dar mai ales pe mizga care va apare in curind, frinele se folosesc cu moderatie si se frineaza usor, cu ambele frine simultan. Daca derapeaza cumva fatza, se lasa frina respectiva. Trintele la inceput sint inevitabile. Era bine ca primele doua sezoane macar sa fi avut un etz sau alt motor usor mentenabil. Am un prieten caruia i-am cumparat un etz cu 700 de euro. Nu e nici o rusine, in plus motorul ala arata bine. S-a suparat initial zicind ca daca mai punea 1000 de euro isi lua motor contemporan. Si-a schimbat insa repede parerea dupa primele trei trinte cind a vazut ce ieftin a iesit cu piesele. Setul de trinte de incepator le tragi pur si simplu, nu ai cum sa scapi. Mai ales ca soselele nu mai sint ce-au fost, Clujul in special e un furnicar penibil si nu se mai respecta nici macar regulile de bun simt. Asa ca fii atent la maximum, monteaza-ti crash-bar si multa bafta de acum inainte! :bigstar: Edited by Galen

Cum zice si titlul mi-am spart motorul... azi noapte 14.10.2007 pe la ora 8 , mergeam pe fabricii dinspre sensul griratoriu catre intersectia cu bucuresti, am vazut ca e verde la stop si am lasat motorul sa curga in fata era un bmw, am ajuns la denivelarea aia unde e canalul (poate o stiu unii) si am franat vazand ca si bmw-ul din fata a incetinit, era ud e jos mi-a fugit fata si ...si m-am vaut pe jos :bigstar: motorul s-a oprit in bmw, bmw-ul nu a patit mare lucru dar motorul :D e varza. E vorba de un suzuki sv 650s, carena e varza farul e varza cadrul de fier care tine farul e indoit, pedala de frana e rupta putin teava de la toba e indoita, maine dau jos bordul sa vad daca e spart in sapte... in fata nu e spart din cate am vazut. problema e ca nu am toate piesele de la carena adica la aia de pe stanga ii lipseste o parte mica in fine bag piciorul ca mai bine nu ieseam azi dar nu m-am putut abtine... :( , daca ma poate ajuta cineva cu piese sau stie pe cineva care lipeste calumea help pls sau piese second de suzuki sv model 99-2002. Mi-a scazut moralul la 0 dupa acest incident imi vine sa .... sa bag piciorul. Numai de 2 saptamani am scoso de la servis. In fine naspa situatie. Asfalt uscat si mare grija.

Da-mi un PM si spune-mi de ce piese ai nevoie... Si eu am avut o experienta neplacuta de curand, in sensul ca un baiat "bun" mi-a furat ceva piese de pe motocicleta si am gasit un SV (99-02) care se dezasambla pt ca a fost accidentat (are si actele la motor respectivul). Posibil sa te pot ajuta, mai ales ca de o luna am tot cautat diverse piese :bigstar:

am un preten care zicea ca stie pe cineva care face carene ( si a mea e crapata ) .

si Galen scuze pt off topic . dar de moto meu ce zice ii bun pt inceput ?

depinde ce-i faci cind il trintesti! adica de bafta. din cite vad e plin de plasticuri scumpe. Dar ca si cai, e normal bun, nu te omoara cu una cu doua :bigstar: Pentru ca sint si incepatori care cumpara motoare de 1000.

In cazul tau, financiar sa-ti permiti doar reparatiile. In general in primii doi ani se trag multe trinte. De accidente doar sa ne fereasca grija si sansa! :bigstar:

da bine spus . am cazut cand am intors moto si ma costa aprox 5 mil cu vopsit semnalizari maneta ambreaj . toate piesele is scumpe pt motoare japoneze

Si echipamentul poate fi de multe ori fatal

Edited by AlexRap

Si echipamentul poate fi de multe ori fatal

Lipsa lui, vrei sa spui, ca de cineva ucis de echipament nu am auzit, mai degraba doar saracit :bigstar:

salve

pai si io am patit-o acum 2-3 saptamani pe asfalt ud...am depasit :ok: o masina in rampa si cand am incercat sa revin pe banda roata fata mi-a alunecat usor pe linia continua asa ca am eliberat franele...din fata venea un logan destul de aproape de axul drumului si am incercat sa evit impactul pe cat posibil. ei bine, nu am reusit...dar motorul meu e intact, are doar o mica zgarietura...ceea ce nu se poate spune despre loganul caruia i-am indoit pur si simplu pragul cu cauciucul iar cu manerul ghidonului stanga iam tras o linie de trebe sa schimbe toata usa...noroc cu asigurarea...

Am tras o sperietura de zile mari si ma tot intrebam dupa aia: de ce dracu am depasit masina aia????? :D

Asfalt uscat si toamna lunga... :eek:

Am tot stat si m-am gandit saptaman trecuta ce sa fac... apoi am vrut sa o vand, am dat anunt, s-a anuntat lume dar toti parca o vroiau pe gratis... :eek: si am zis pana la primavara este vreme si m=am apucat de treaba... Am zis nu o mai vand... si m-am apucat sa o carpesc... :ok: , carena de pe mijloc fara nu am ce face cu ea ca lipseste o parte relativ mare din ea... lateralele cred ca se pot face si farul e varza... deci imi mai trebe carena fata mijloc plus far. Din plasticul de la far am carpit frumos ce lipsea din restul, plasticul de la oglinda si din semnalizarea dreapta lipsea ceva si am totpit frumos din far si le-am facut singur. Si oglinda si semnalizarea sunt ok le-am carpit mai trebe finisate. Plasticul de la bord (in spate) am reusit tot singur sa il lipesc inapoi, nu aveam lipsa bucati asa ca am topit plasticul si le-am lipit la loc, cadrul de fier din fata mi-am facut rost, ala care tine bordul si carenele. Deci mai trebe carena mijloc fata si far :( nu-i chiar asa rau dupa ce demoralizat am fost dar noh sper sa gasesc piesele pana la primavara.

Asfalt uscat si vreme buna! :D

Ai o toamna mohorata si o iarna geroasa la dispozitie sa-ti repari mobra. Succes la reparat! :ok:

Lipsa lui, vrei sa spui, ca de cineva ucis de echipament nu am auzit, mai degraba doar saracit :eek:

Eu am auzit de un caz in care motociclistul a zburat peste motor, a cazut in cap, s-a spart casca (avea o casca ieftina), iar o bucata i-a intrat efectiv in cap :ok: . Nu stiu daca asta a fost cauza decesului dar nu e exclus.

Scuze de off...