Sari la conținut

Pasionati De Aeromodelism ?


ghost
 Share

Postări Recomandate

sunt curios daca mai sunt motociclisti pasionati de aeromodelism :ok: ......pe mine m-a palit treaba asta de vreo 2 saptamani si ma dau zilnic cu avionu' :eek:))))))) .......hai sa vedem care mai suntem si cu ce zburam :D

 

asta e filmare de azi ca daca nu zbor zilnic nu pot sa dorm bine noaptea :())))))

 

--- Mesaj completat în 21 Oct 2007 15:35 -------------
si inca un filmulet de azi pe zapada :()))) ...... nu mai nimeni pasionat de asta?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

suceava, la fel...

si noi zburam (eu cu frate`miu).el are un Wing Dragon Sportster si eu un easystar. zburam cam in fiecare week-end.

 

depechemod, daca ai nevoie de ajutor, sau sfaturi, spune. te ajut cu placere. si pe mine m-au ajutat altii si vreau sa ajut si eu la randul meu...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma ocup de asta de muuuulti ani deja...... e foarte captivant...

dar daca va apucati de ceva serios, tin sa va spun ca scorurile nu sunt mici. Cand veti vedea ca o macheta de avion ajunge la peste 3-4000 eur,o sa va cam stea pulsul.

Dar partea buna este ca puteti gasi un aeromodel echipat cu tot ce ii trebuie pentru zbor la preturi incepand de la 300 lei,cu tot cu statie. Deci se poate.Iar cele ieftine sunt reparabile de cateva zeci de ori, asa, pt perioada de scolarizare :crack:...

 

Cateva din modelele pe care le aveam acum 2 ani...acum sunt mult mai multe in familie :crack:...

 

http://www.skywalker.ro/pagini/aero.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma ocup de asta de muuuulti ani deja...... e foarte captivant...

dar daca va apucati de ceva serios, tin sa va spun ca scorurile nu sunt mici. Cand veti vedea ca o macheta de avion ajunge la peste 3-4000 eur,o sa va cam stea pulsul.

Dar partea buna este ca puteti gasi un aeromodel echipat cu tot ce ii trebuie pentru zbor la preturi incepand de la 300 lei,cu tot cu statie. Deci se poate.Iar cele ieftine sunt reparabile de cateva zeci de ori, asa, pt perioada de scolarizare :crack:...

 

Cateva din modelele pe care le aveam acum 2 ani...acum sunt mult mai multe in familie :crack:...

 

http://www.skywalker.ro/pagini/aero.html

hai sa nu speriem lumea. sunt preturi pentru toate buzunarele. pana la 3-4000 de euro este cale lunga. aruncati un ochi si pe www.sierra.ro. E o firma din Botosani, cea mai mare din tara din cate am inteles.

Eu mi-am luat easystar cu tot cu statie si am investit cam 10 milioane. Fratele meu si-a luat un wing dragon sportster. Si a dat aprox 4 milioane cu tot ce trebuie la el. Si zboara super fain.

Cu timpul, o sa constatati ca investiti destul de mult in acest hobby, dar sunt si satisfactii...

Pentru cei interesati, am un amic in Bucuresti care isi vinde pasarea (un easystar) si pretu-i bun. Si-a luat altceva si nu o mai foloseste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem o treaba? :crack:

 

Si eu as vrea sa ma apuc la anul.

 

 

Radule ,tu te apuci de ceva ani :crack:

 

Eu cica m-am ocupat de asa ceva cand eram mai tanar de asa ceva ,am avut ,unele inca le mai am facute la scara de mine

 

Un BF-109 G6 scara 1/10 care a luat pamatul la mai mult de 100km/h

Un SU-26 scara 1/6 care e si acum in reparatii lasat pe la bunica-mea prin Iasi de vreo 6 ani (dupa ce a luat un gard de beton la o viteza f mare )

Nieuport 11 scara 1/8 care nu am statie si motor pentru el e la pariniti in pod terminat 90%

P-51B(urma sa fie vopsit gen Sleepy Ann) scara 1/8 terminat in proportie de 70%

Un Me 263 scara 1/12 ,nu are motor si statie

Si nu in ultimul rand un P-38 scara 1/20 ,urma sa fie propulsat de 2 motoare cu aer comprimat ,care e terminat cam 50%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am apucat de aeromodelism pe la varsta de 6 ani( prin 96 ) :crack: si a fost foarte fain ...mergeam la concursuri, tabere etc. Mai mult ne ocupam de captive si palnoare, RC mai rar pentru ca nu erau finante.

Dar de vreo 2 ani nu prea mai am timp sa trec pe la club, dar acasa mai am inca motoare si modele facute de mine cu care mai ies din cand in cand la zbor.Am si o radiocomanda noua pe care inca nu am incercat-o niciodata, dar sper ca la vara o sa am mai multa vreme si o sa ii ac inaugurarea :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa nu speriem lumea. sunt preturi pentru toate buzunarele. pana la 3-4000 de euro este cale lunga. aruncati un ochi si pe www.sierra.ro. E o firma din Botosani, cea mai mare din tara din cate am inteles.

Eu mi-am luat easystar cu tot cu statie si am investit cam 10 milioane. Fratele meu si-a luat un wing dragon sportster. Si a dat aprox 4 milioane cu tot ce trebuie la el. Si zboara super fain.

Cu timpul, o sa constatati ca investiti destul de mult in acest hobby, dar sunt si satisfactii...

Pentru cei interesati, am un amic in Bucuresti care isi vinde pasarea (un easystar) si pretu-i bun. Si-a luat altceva si nu o mai foloseste...

 

 

nu sperie lumea.... ce a spus skywaker a spus bine. eu ma stiu cu el de foarte multa vreme cand participam amandoi la concursurile organizate de casa pionerilor (palatul copiilor)... dar de acolo ...cale lunga...

pt un model de competie trebuie bagati fff multi bani (cam cat a zis si el)...

un site mai profi e www.towerhobby.com unde se gasesc foarte mute piese, accesorii so kituri RTF

pt incepatori eu recomand un avion genul "taxi" cu aripa deasupra cu 3 functii (directie profundor motor) sau un moto planor electric pt cei care vor la sfarsit de saptamana sa iasa la "zbor"

avantajele la electrice e ca nu trebuie curatat, daca ai 2 packuri de acc de poti distra toata ziua (cat de dai cu un pack celalalt se incarca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sperie lumea.... ce a spus skywaker a spus bine. eu ma stiu cu el de foarte multa vreme cand participam amandoi la concursurile organizate de casa pionerilor (palatul copiilor)... dar de acolo ...cale lunga...

pt un model de competie trebuie bagati fff multi bani (cam cat a zis si el)...

un site mai profi e www.towerhobby.com unde se gasesc foarte mute piese, accesorii so kituri RTF

pt incepatori eu recomand un avion genul "taxi" cu aripa deasupra cu 3 functii (directie profundor motor) sau un moto planor electric pt cei care vor la sfarsit de saptamana sa iasa la "zbor"

avantajele la electrice e ca nu trebuie curatat, daca ai 2 packuri de acc de poti distra toata ziua (cat de dai cu un pack celalalt se incarca)

pt un model de competitie, asa-i. dar deocamdata era vorba de pasiune. nu de sport de performanta. si va asigur eu ca la aprox 10 mil, se ia un avion destul de bun cu care te distrezi mult si bine...

 

gabyshor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt un incepator care vrea sa invete si are drum prin bc... donez un avion robbe taxi in stare de funtionare (trebuie pus motor, elecronica, rezervor si trenul de aterizare daca nu il gasesc pana atunci)

avionul nu necesita experienta si e fff bun pt a invata tainele zborului rc

functii: motor, directie, flaps, eleroane(optional pe un servo)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

e foarte distractiv mai ales cand ies cu prietenii la un gratar la iarba verde sim a dau cu avionul ........ momentan am formosa un acrobat frumos dar care ma seaca de elicii :D)))) ..... cred ca o sa ma intorc totusi la prima mea dragoste .... Easy Star :whip:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 14 years later...

Salut!

Stiti unde gasesc o macheta statica cu anvergura de minim 40 cm?

Am gasit aici, asta https://manzanolaser.com/IAR-80--Scale-WW2-Romanian-fighter-Model-Airplane-Kit_p_3307.html?fbclid=IwAR12uLmtqznC9f-V6fUyIBh5F-swY1NCFx26_YXn64XxJWS26v97UKwTMqo

Dar ei zis ca short kit inseamna ca, de exemplu, in locul motorului o sa fie o gaura. Adica trebuie comandate parti de la alti insi. Bine, asta ca sa zboare. Dar pe mine nu ma intereseaza decat sa il atarn de tavan cu ață de pescuit. Adica vreau ceva mai marisor doar pt display, nu ca sa, ma joc cu el.

 

 

A, si un aerograf la pret decent care sa mearga cu tub sub presiune, ca n-as mai lua si compresor. Ca achizitia ar fi pt chestia de care vorbeam mai sus. Adica nu ma apuc de vopsit rezervoare la capre, gen.  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, e un magazin fizic Viking se numeste este pe Sos Pantelimon, au si un magazin online: machete.ro poti gasi la ei machete dar cred ca necesita asamblare si bineteles vopsit si lipit stickerele.

 

Magazinul e micut dar plin de cutii si au acolo si tot felul de vopsele si probabil gasesti si aerograf (cum ar fii un aerograf cu pompa de picior :D )

https://goo.gl/maps/fiLdKhpqF2hxm1GX6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...